درمان زگیل های تناسلی
۸ مرداد ۱۳۹۹
بهترین تجهیزات و وسایل فیزیوتراپی
۷ مورد از بهترین تجهیزات و دستگاه های فیزیوتراپی
۸ مرداد ۱۳۹۹

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی چیست موارد کاربرد و فواید آن، فیزیوتراپیست ها از روش ها و ابزارهای درمانی مختلفی برای کمک به کاهش درد و التهاب و در نهایت بازیابی عملکرد اندام های بیمار استفاده می کنند.

از روش های درمانی که به طور گسترده توسط فیزیوتراپیست ها در کلینیک فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد، اولتراسوند و شاک ویو است.

در این نوع دستگاه اولتراسوند، از امواج مکانیکی صوت استفاده می شود تا در بافت لرزش ایجاد کند. تفاوت این دستگاه با اولتراسوند تشخیصی در این است که در دستگاه اولتراسوند تراپی تصویری ایجاد نمی شود، بلکه لرزشی ایجاد می شود که به بافت منتقل می شود. 

امواج صوتی که توسط گوش انسان قابل شنیدن است، در فرکانس بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز عمل می کنند، در حالی که امواج صوتی اولتراسوند دارای فرکانس لرزشی ۱ تا ۳ مگاهرتز هستند.

عمق نفوذ تقریبی آن ها به بافت به این صورت است: ۳ مگاهرتز تا عمق ۱ الی ۲ سانتی متری  نفوذ می کند؛ در حالی که ۱ مگاهرتز تا عمق ۲ الی ۵ سانتی متری نفوذ می کند.

کاربرد اولتراسوند تراپی می تواند از طریق دو مکانیسم متفاوت تاثیرات فیزیولوژیکی در بافت ایجاد کند: تاثیرات دمایی و تاثیرات غیر دمایی

کاربرد اولتراسوند تراپی
کاربرد اولتراسوند تراپی

تاثیرات دمایی اولتراسوند تراپی

در درجه ی اول، اولتراسوند به عنوان یک وسیله ی گرما زا عمل می کند، چون لرزش این دستگاه انرژی تولید می کند که به گرما تبدیل می شود. دستگاه بر روی حالت “continues” و با لرزش ۱۰۰% در زمان استفاده از دستگاه تنظیم می شود.

با اعمال حرارت به بافت آسیب دیده، جریان خون، کشسانی و فرآیندهای متابولیکی افزایش می یابند.

برای مثال، در مورد خشکی مفصل، در اثر تاثیرات دمایی اولتراسوند درمانی ، جریان خونی که به این ناحیه می رسد، افزایش یافته و در نتیجه انعطاف پذیری و دامنه ی حرکتی مفصل افزایش می یابد.  

تاثیرات غیر دمایی اولتراسوند

در درجه ی اول تاثیر اولتراسوند، کاهش التهاب حاد (ورم) است. دستگاه بر روی حالت “pulsed” تنظیم می شود، که در این حالت، ۱۰%، ۲۰% ویا ۵۰ % از زمان استفاده از دستگاه، لرزش به بافت اعمال می شود، این امکان مستمر نبودن و پالس دار بودن لرزش دستگاه، از رسیدن گرما به بافت جلوگیری می کند.

اولتراسوتد غیر گرمایی، باعث تحریک آزادسازی سلول های خاص سیستم ایمنی می شود که به کاهش التهاب در بافت ها کمک می کنند.

برای مثال در مورد مفصل متورم (مثلا در مچ پای رگ به رگ شده)، از اولتراسوند پالس دار می توان برای کاهش التهاب و ورم بافت به منظور تسریع بهبودی استفاده کرد.

اولتراسوندتراپی چیست موارد کاربرد و فواید آن

فیزیوتراپیست ها از روش ها و ابزارهای درمانی مختلفی برای کمک به کاهش درد و التهاب و در نهایت بازیابی عملکرد اندام های بیمار استفاده می کنند. از روش های درمانی که به طور گسترده توسط فیزیوتراپیست ها در کلینیک فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد، اولتراسوند و شاک ویو است.

در این نوع دستگاه اولتراسوند، از امواج مکانیکی صوت استفاده می شود تا در بافت لرزش ایجاد کند. تفاوت این دستگاه با اولتراسوند تشخیصی در این است که در دستگاه اولتراسوند تراپی تصویری ایجاد نمی شود، بلکه لرزشی ایجاد می شود که به بافت منتقل می شود. 

امواج صوتی که توسط گوش انسان قابل شنیدن است، در فرکانس بین ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلوهرتز عمل می کنند، در حالی که امواج صوتی اولتراسوند دارای فرکانس لرزشی ۱ تا ۳ مگاهرتز هستند. عمق نفوذ تقریبی آن ها به بافت به این صورت است: ۳ مگاهرتز تا عمق ۱ الی ۲ سانتی متری  نفوذ می کند؛ در حالی که ۱ مگاهرتز تا عمق ۲ الی ۵ سانتی متری نفوذ می کند.

کاربرد التراسوند می تواند از طریق دو مکانیسم متفاوت تاثیرات فیزیولوژیکی در بافت ایجاد کند: تاثیرات دمایی و تاثیرات غیر دمایی

54475080_XL

تاثیرات دمایی اولتراسوند

در درجه ی اول، اولتراسوند به عنوان یک وسیله ی گرما زا عمل می کند، چون لرزش این دستگاه انرژی تولید می کند که به گرما تبدیل می شود. دستگاه بر روی حالت “continues” و با لرزش ۱۰۰% در زمان استفاده از دستگاه تنظیم می شود.

با اعمال حرارت به بافت آسیب دیده، جریان خون، کشسانی و فرآیندهای متابولیکی افزایش می یابند. برای مثال، در مورد خشکی مفصل، در اثر تاثیرات دمایی اولتراسوند درمانی ، جریان خونی که به این ناحیه می رسد، افزایش یافته و در نتیجه انعطاف پذیری و دامنه ی حرکتی مفصل افزایش می یابد.  

تاثیرات غیر دمایی اولتراسوند

در درجه ی اول تاثیر اولتراسوند، کاهش التهاب حاد (ورم) است. دستگاه بر روی حالت “pulsed” تنظیم می شود، که در این حالت، ۱۰%، ۲۰% ویا ۵۰ % از زمان استفاده از دستگاه، لرزش به بافت اعمال می شود، این امکان مستمر نبودن و پالس دار بودن لرزش دستگاه، از رسیدن گرما به بافت جلوگیری می کند.

اولتراسوتد غیر گرمایی، باعث تحریک آزادسازی سلول های خاص سیستم ایمنی می شود که به کاهش التهاب در بافت ها کمک می کنند. برای مثال در مورد مفصل متورم (مثلا در مچ پای رگ به رگ شده)، از اولتراسوند پالس دار می توان برای کاهش التهاب و ورم بافت به منظور تسریع بهبودی استفاده کرد.

اولتراسوند تراپی چگونه انجام می شود

دستگاه های اولتراسوند تراپی
دستگاه های اولتراسوند تراپی

فیزیوتراپیست شما یک ناحیه ی سطحی کوچک را در هر قسمت انتخاب می کند تا روی آن اولتراسوند را اعمال کند. همچنین بر اساس وضعیت خاص شما، دستگاه را بر روی تنظیمات صحیح قرار می دهد.

معمولا در جراحت های حاد (جراحت های تازه به همراه التهاب) از تنظیمات “pulsed” استفاده می شود، در حالی که در آسیب های مزمن (صدمات ایجاد شده در مدت زمان طولانی) از تنظیمات “continues” استفاده می شود. بر روی سر مبدل و یا روی پوست، ژل خاصی استفاده می شود تا به نفوذ امواج به پوست به طور مساوی کمک کند.

در طی روش اولتراسوند تراپی، فیزیوتراپیست دائما سر مبدل را در اطراف ناحیه ی مورد نظر حرکت می دهد.

موارد کاربرد و مزایای اولتراسوندتراپی

به کار گیری روش اولتراسوند تراپی دارای ۳ مزیت اصلی است. اولین مزیت آن تسریع روند بهبودی از طریق افزایش جریان خون در ناحیه ی تحت درمان می باشد.

دومین مزیت آن کاهش درد از طریق کاهش ورم و خونریزی می باشد. سومین مزیت ماساژ ملایم عضلات، تاندون ها و/یا رباط ها در ناحیه ی تحت درمان می باشد، چون هیچ کشش یا آسیبی به بافت اعمال نمی شود.

این سه مزیت اصلی از طریق دو اثر اصلی اولتراسوند تراپی به دست می آید. این دو اثر اصلی شامل اثرات دمایی و غیر دمایی می باشد.

اثرات دمایی به دلیل جذب امواج صوتی صوتی ایجاد می شود. تاثیرات غیر دمایی از طریق کاویتاسیون (حفره زایی) و جریان آکوستیک اعمال می شود.

اثر حفره گذاری در نتیجه ی لرزش بافت ایجاد می شود که باعث تشکیل حباب های ریزی می شود که لرزش ها را به گونه ای انتقال می دهند که به طور مستقیم موجب تحریک غشای سلول ها می شود.

این تحریک فیزیکی موجب بهبود اثرات ترمیم سلولی ناشی از پاسخ های التهابی می شود.

بیشتر بخوانید 👇👇👇👇

درمان با اولتراسوند یا فراصوت روشی است که از سال ۱۹۴۰ توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شده است.

فراصوت با استفاده از پروب سونوگرافی به کار گرفته می شود که این پروب از طریق ژل سونوگرافی (ژل عامل انتقال) مستقیما در تماس با پوست قرار می گیرد.

نشان داده شده است که درمان با اولتراسوند موجب افزایش موارد زیر می شود:

  • سرعت بهبود
  • آرام سازی بافت ها
  • گرم شدن بافت ها
  • جریان موضعی خون
  • از بین رفتن بافت جای زخم

اولتراسوند تراپی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

 تاثیر اولتراسوند در افزایش موضعی جریان خون می تواند برای کمک به کاهش تورم موضعی و التهاب مزمن استفاده شود و طبق بعضی از مطالعات، فراصوت می تواند روند ترمیم شکستگی استخوان را سریع تر کند.

شدت یا تراکم قدرت فراصوت را می توان طوری تنظیم کرد که تاثیر دلخواه را ایجاد کند.

تراکم قدرت بالاتر (بر حسب وات بر سانتی متر مربع) اغلب در مواردی استفاده می شود که هدف از بین بردن بافت اثر زخم باشد.

اولتراسوند همچنین می تواند برای انجام روش فونوفورز (phonophoresis) مورد استفاده قرار گیرد که یک روش غیر تهاجمی برای نفوذ بهتر دارو در بافتهای زیر پوست است و عالی ترین روش برای بیمارانی است که با تزریق مشکل دارند.

با این تکنیک انرژی فراصوت دارو را با فشار به پوست وارد میکند.

کورتیزون که برای کاهش التهاب استفاده می شود یکی از معمول ترین دارو هایی است که به این روش انتقال داده می‌شود.

 معمول ترین مواردی که با اولتراسوند تراپی یا فراصوت درمان میشوند، جراحت‌های بافت نرم مثل تاندونیت، تورم غیر حاد مفصل و اسپاسم عضلانی هستند.

استفاده از این روش برای اکثر جراحت های رباط و عضله مفید است.

آسیب بافت نرم، انواع آن و روش های درمان

 دوز اولتراسوند چقدر است؟

 یک درمان معمولی با اولتراسوند ۳ تا ۵ دقیقه طول می کشد در مواردی که هدف از بین بردن بافتهای اثر زخم باشد، زمان درمان ممکن است خیلی بیشتر شود.

 در طول درمان سر پروب اولتراسوند مدام حرکت داده می شود. اگر حرکت دادن به طور پیوسته انجام شود بیمار هرگز نباید احساس ناراحتی کند.

بعضی از مشکلاتی که با اولتراسوند درمان می‌شوند عبارتند از تاندونیت، تورم غیر حاد مفصل و اسپاسم عضلانی.

 طرز کار اولتراسوند چگونه است؟

 امواج اولتراسوند با یک تاثیر پیزوالکترونیکی تولید می شوند که در اثر ارتعاش کریستال های درون سر پروب به وجود می آید.

این ارتعاش و کاواک زایی می‌تواند موجب گرم شدن موضعی و عمیق شود؛ اگرچه معمولا بیمار هیچ حساسیتی را در اثر گرما احساس نمی کند.

در مواردی که تاثیر گرما مطلوب نباشد مانند یک جراحت تازه با التهاب شدید، می توان امواج اولتراسوند را به جای انتقال پیوسته، به صورت پالس شده انتقال داد.

 در چه مواقعی نباید از اولتراسوند استفاده کرد؟

 موارد منع مصرف اولتراسوند تراپی عبارتند از وجود تومور بدخیم در ناحیه تحت درمان، وجود ایمپلنت های فلزی زیر ناحیه تحت درمان، عفونت حاد موضعی، اختلالات قلبی عروقی و اعمال فراصوت مستقیماً بر روی شکم زنان باردار.

همچنین اعمال مستقیم امواج فراصوت بر روی نواحی اپی فیز فعال (صفحات رشد) در کودکان، بر روی نخاع، در ناحیه ای که در آن یک عمل لامینکتومی انجام شده است یا بر روی چشم، جمجمه یا بیضه منع می شود.

فیزیوتراپی در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان

 مانند تمام تجهیزات پزشکی، وقتی اولتراسوند توسط یک فرد متخصص کاملا آموزش دیده مانند یک فیزیوتراپیست مورد استفاده قرار گیرد، احتمال خیلی کمی وجود دارد که درمان موجب هر گونه عوارض جانبی شود.

جهت درمان با اولتراسوند و بهره بردن از خدمات اولتراسوندتراپی با متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی دایان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک دایان: ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۵۵ – ۰۹۱۲۸۳۴۰۵۳۶ – ۰۲۱۲۲۷۸۶۰۴۹

کلینیک فیزیوتراپی شمال تهران

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
11 ماه قبل

[…] اولتراسوند تراپی […]

trackback
2 ماه قبل

[…] اولتراسوند تراپی […]

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x