درد کنار زانو : بخش داخلی یا بیرونی + فیزیوتراپی و درمان

درمان درد کنار زانو
درمان درد کنار زانو
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

علت درد قسمت داخلی و خارجی زانو

درد در قسمت داخلی یا خارجی زانو رایج بوده و چندین دلیل مختلف دارد. برای آگاهی از علل بالقوه درد کنار زانو و درمان های موجود برای تسکین علائم به خواندن ادامه دهید.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

علل درد داخلی زانو

قسمت داخلی یا مدیال زانو شامل استخوان ها، رباط ها و بافت های نرم بسیاری است که همگی در یک ناحیه نسبتا کوچک قرار دارند. به همین دلیل، تشخیص درد در این ناحیه از مفصل دشوار است.

چندین مورد از رایج ترین مشکلاتی که باعث بروز درد داخلی زانو می شوند در ادامه آورده شده است.

پارگی منیسک داخلی زانو

منیسک در واقع دو تکه غضروف سفت است که بین استخوان فمور و تیبیا در مفصل زانو قرار دارد. این ساختار سفت به جذب نیروهای وارد شده بر روی زانو کمک کرده و مانند یک بالشتک محافظ عمل می کند.

گاهی قسمت داخلی منیسک پاره شده و منجر به درد در داخل زانو می شود. این نوع آسیب به طور ناگهانی پس از چرخش پا در حین ورزش یا انجام تمرینات رخ می دهد.

پارگی منیسک داخلی در موارد دیگر در افراد مسن در نتیجه ساییدگی و پارگی تدریجی غضروف ایجاد می شود. این مشکل علاوه بر درد داخل زانو منجر به بروز علائم زیر می شود:

 • گرفتگی یا قفل شدن مفصل زانو
 • تورم و سفتی
 • ناتوانی در صاف یا خم کردن کامل زانو

به علاوه، این وضعیت باعث ناپایداری و خالی کردن زانو هنگام راه رفتن خواهد شد.

استئوآرتریت

استئوآرتریت زانو زمانی رخ می دهد که غضروف صاف و لغزنده که انتهای استخوان ران (فمور) و ساق پا (تیبیا) را می پوشاند شروع به نازک شدن و تحلیل رفتن می کند.

در نتیجه اصطکاک در مفصل افزایش یافته و حرکت طبیعی زانو تغییر می ‌کند. همچنین این افزایش اصطکاک باعث ایجاد استخوان های جدید در مفصل شده و دامنه حرکتی را محدودتر می کند.

استئوآرتریت معمولا قسمت داخلی زانو (که محفظه تیبیوفمورال داخلی نامیده می شود) را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به درد در قسمت داخلی مفصل می شود.

این وضعیت در افراد میانسال و مسن رایج تر بوده و درد معمولا با فعالیت بدنی تشدید می شود.

درد و سفتی به ویژه صبح ها و بعد از نشستن طولانی مدت نیز از جمله علائم رایج استئوآرتریت هستند. علائم دیگر این بیماری عبارتند از:

 • تورم
 • ضعف
 • صدای ترکیدن و ساییدگی
 • خالی کردن زانو
علت درد قسمت داخلی و خارجی زانو

رگ به رگ شدن رباط جانبی داخلی

رباط جانبی داخلی یک بافت نواری سفت است که از استخوان فمور تا استخوان تیبیا در داخل زانو کشیده شده است.

رباط جانبی داخلی به ثبات زانو کمک کرده و از چرخش زانو به سمت داخل جلوگیری می کند. گاهی این ساختار بیش از حد کشیده شده (رگ به رگ شدن) یا حتی پاره می شود (به طور جزئی یا کامل).

پارگی رباط جانبی داخلی معمولا در نتیجه چرخش، خم شدن یا تغییر جهت ناگهانی رخ می دهد. به همین دلیل افراد هنگام انجام ورزش هایی مانند فوتبال یا بسکتبال آسیب می بینند.

رباط جانبی داخلی در اثر ضربه مستقیم به قسمت خارجی مفصل زانو نیز دچار رگ به رگ شدن یا پارگی می شود. این وضعیت علاوه بر درد داخلی زانو منجر به بروز مشکلات زیر خواهد شد:

 • تورم ناگهانی که کمی پس از آسیب اولیه ایجاد می شود
 • صدای ترکیدن در قسمت خارجی مفصل
 • سفتی و کبودی زانو
 • احساس بی ثباتی کلی
 • بورسیت پس آنسرین

یکی از علل کمتر رایج درد داخلی زانو، بورسیت پس آنسرین است. این وضعیت زمانی رخ می‌ دهد که بورس زانو (کیسه ‌ای پر از مایع که به کاهش اصطکاک بین استخوان‌ ها و تاندون‌ ها کمک می‌ کند) ملتهب شود.

این بورس استخوان تیبیا را از سه تاندون عضلانی (گراسیلیس، سارتوریوس و نیم وتری) که نزدیک آن قرار دارند جدا می‌ کند.

بورسیت پس آنسرین به ویژه در افرادی که در ورزش های با حرکات تکراری مانند دویدن یا دوچرخه سواری شرکت می کنند رایج است، زیرا این حرکات باعث افزایش اصطکاک بر روی بورس می شوند.

درد ناشی از این بیماری معمولا حدود دو تا سه اینچ زیر مفصل داخلی زانو احساس می شود. درد با ورزش یا هنگام بالا رفتن از پله ها افزایش و با استراحت کاهش می یابد یا کاملا برطرف می شود.

درد زانوی راست

علل درد خارجی زانو

همانند داخل زانو، قسمت خارجی یا جانبی مفصل زانو نیز محل اتصال بسیاری از ساختارهای آناتومیکی مختلف بوده و درد این ناحیه به همان اندازه ناراحت کننده است.

رایج ترین علل بروز درد در نزدیکی قسمت جانبی زانو در ادامه ذکر شده است.

استئوآرتریت

استئوآرتریت علاوه بر محفظه داخلی زانو و پشت کلاهک زانو، قسمت جانبی (به نام محفظه تیبیوفمورال جانبی) را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری یکی از دلایل رایج درد در قسمت خارجی زانو است.

علائم این بیماری دقیقا همانند مواردی است که برای استئوآرتریت داخلی زانو توصیف شده است. معمول ترین علائم استئوآرتریت جانبی عبارتند از:

 • سفتی صبحگاهی
 • محدودیت دامنه حرکتی
 • شنیدن صدا هنگام حرکت (کرپیتوس)
 • ضعف
 • خالی کردن پا

بیشتر بخوانید : پیچ خوردگی و آسیب رباط داخلی زانو


پارگی منیسک جانبی

قسمت بیرونی منیسک نیز به طور ناگهانی پس از یک آسیب پیچشی یا در نتیجه تحلیل در طول زمان دچار پارگی می شود. پارگی منیسک جانبی یکی دیگر از دلایل رایج درد در قسمت خارجی مفصل زانو است.

سایر علائم مرتبط با این نوع آسیب غضروف عبارتند از:

 • تورم
 • سفتی و سختی
 • قفل کردن زانو
 • خالی کردن مفصل

دامنه حرکتی نیز محدود شده و صاف یا خم کردن زانو دشوار می شود.

دلایل درد زانو و رفع آن

رگ به رگ شدن رباط جانبی خارجی

رباط جانبی خارجی نوار بافتی نازک ‌تری است که از استخوان فمور تا فیبولا (استخوان کوچک ‌تر در قسمت بیرونی ساق پا) کشیده شده است.

این ساختار با جلوگیری از خم شدن مفصل زانو به سمت بیرون به ثبات مفصل زانو کمک می کند.

این رباط نیز مانند رباط جانبی داخلی پس از تغییر سرعت یا جهت دچار رگ به رگ شدن یا پارگی می شود. شروع و توقف حرکات یا وارد شدن ضربه مستقیم به داخل زانو نیز در بروز این مشکلات نقش دارند.

پس از رگ به رگ شدن یا پارگی رباط جانبی خارجی علائم زیر را تجربه خواهید کرد:

 • صدای ترکیدن
 • تورم
 • درد
 • ناپایداری

همچنین از آنجایی که رباط نزدیک به ساختاری به نام عصب پرونئال قرار دارد، آسیب دیدگی منجر به بی حسی یا گزگز پا می شود.


بیشتر بخوانید : حرکات فیزیوتراپی برای آرتروز زانو


سندرم باند ایلیوتیبیال

سندرم باند ایلیوتیبیال یکی دیگر از علل درد جانبی زانو است که به ویژه در دوندگان دیده می شود.

باند ایلیوتیبیال یک نوار بلند و ضخیم از بافت همبند است که از قسمت خارجی ران شروع شده و از لگن و زانو می ‌گذرد.

این مشکل زمانی رخ می ‌دهد که قسمت پایین باند ایلیوتیبیال شروع به ساییدن بر انتهای استخوان فمور کرده و یا در این ناحیه گیر می‌ کند.

این اصطکاک که به طور مکرر هنگام دویدن اتفاق افتاده و در نهایت منجر به احساس درد در این ناحیه می شود.

درد ناشی از سندرم باند ایلیوتیبیال نیز مانند بورسیت پس آنسرین هنگام ورزش تشدید شده و پس از استراحت بهتر می شود. این درد گاهی با احساس کوبش یا ترکیدن زانو و تورم همراه است.

علت درد داخلی زانو

عوامل خطر درد زانو

بسته به بیماری چندین عامل مختلف وجود دارد که احتمال ایجاد درد در کنار زانو را افزایش می دهند. افرادی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند عبارتند از:

 • افراد با سابقه خانوادگی آرتروز
 • بیماران دیابتی
 • مبتلایان به بیماری التهابی سیستمیک
 • افراد دارای اضافه وزن

علاوه بر این، شرکت در ورزش‌ ها یا تمریناتی که شامل تغییر جهت یا سرعت و پریدن است خطر بروز مشکلات دیگر مانند پارگی حاد منیسک یا رگ به رگ شدن رباط جانبی داخلی یا رباط جانبی خارجی را افزایش می دهد.

به همین ترتیب، فعالیت های استقامتی مانند دویدن یا دوچرخه سواری در ابتلا به سندرم باند ایلیوتیبیال یا بورسیت پس آنسرین نقش دارند.


بیشتر بخوانید : 12 علت آب آوردن زانو (التهاب زانو)


تشخیص درد زانو

اگر در قسمت کنار زانو به ویژه بعد از یک آسیب حاد احساس درد دارید و یا علائم با درمان های خانگی بهبود نمی یابند لازم است با پزشک صحبت کنید.

معمولا پزشک یک ارزیابی جامع برای تشخیص صحیح وضعیت انجام می دهد.

ارزیابی شامل سؤالاتی درباره سایر علائم و فعالیت هایی است که باعث درد می شوند. مشکلاتی مانند سندرم باند ایلیوتیبیال و بورسیت پس آنسرین معمولا تنها از این طریق قابل شناسایی هستند.

گاهی برای تشخیص بهتر علت درد، لازم است آزمایشات تصویربرداری انجام شوند.

 • اشعه ایکس : استخوان ها و فضاهای بین آن ها را نشان می دهد.
 • ام آر آی : گاهی از ام آر آی ​​برای تشخیص رگ به رگ شدن رباط یا پارگی منیسک استفاده می شود.
انواع درد زانو و روش های درمان آن

درمان درد زانو

بسیاری از علائم مرتبط با مشکلات زانو در خانه و یا با کمک پزشک با موفقیت درمان می شوند. برخی از رایج ترین گزینه های درمانی در ادامه به طور دقیق آورده شده اند.

درمان خانگی

در صورت تجربه آسیب های حاد مانند رگ به رگ شدن رباط یا پارگی منیسک لازم است قبل از اقدام به درمان خود به پزشک مراجعه کنید.

با این حال در بیشتر موارد چندین مرحله اولیه وجود دارد که می توان برای رفع علائم انجام داد:

 • استفاده از یخ و بالا نگه داشتن زانو : این کار به کاهش درد، تورم یا التهاب پس از آسیب یا تشدید درد کمک می کند.
 • پوشیدن جوراب های کامپرشن : این کار برای کاهش تورم مفید است.
 • اجتناب از هر گونه فعالیت دردناک : این مورد به ویژه در مشکلات ناشی از استفاده بیش از حد مانند سندرم باند ایلیوتیبیال یا بورسیت پس آنسرین که با دویدن یا پریدن زیاد تشدید می شوند نقش مهمی دارد.
 • داروهای مسکن بدون نسخه : این داروها مفید هستند، اما بهتر است قبل از شروع مصرف آن ها با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید : تمرینات کشکک زانو برای تسکین درد زانو


درمان پزشکی

متأسفانه درد زانو در برخی موارد با درمان های خانگی بهبود نمی یابد. در این شرایط، پزشک چندین گزینه مختلف از جمله موارد زیر را توصیه خواهد کرد:

 • فیزیوتراپی : این روش برای افزایش قدرت پا و کاهش فشار وارد شده بر روی زانوی دچار آرتروز یا پارگی منیسک مفید خواهد بود. همچنین فیزیوتراپی با افزایش انعطاف پذیری به بهبود ثبات مفصل پس از آسیب رباط یا کاهش درد مرتبط با سندرم باند ایلیوتیبیال و بورسیت پس آنسرین کمک می کند.
 • تزریق کورتیزون : این کار منجر به کاهش التهاب زانو می شود.
 • جراحی : در برخی شرایط، جراحی تنها گزینه است. در افراد مبتلا به آرتروز معمولا زانو به طور کامل یا جزئی تعویض می شود.

در مورد آسیب منیسک نیز برای ترمیم غضروف یا برداشتن قسمت پاره شده جراحی آرتروسکوپی انجام می شود.

همچنین برای ترمیم پارگی رباط جانبی داخلی و رباط جانبی خارجی یا (در موارد نادر) برای برداشتن بورس های پس آنسرین مزمن لازم است عمل جراحی صورت گیرد.

درمان درد داخلی زانو بدون جراحی

پیشگیری

هنگامی که صحبت از پیشگیری از بیماری های دژنراتیو مانند آرتروز یا پارگی منیسک می شود، یکی از مهم ترین عوامل، حفظ وزن سالم است.

اضافه وزن فشار زیادی بر روی مفاصل وارد کرده و احتمال ساییدگی و پارگی غضروف را افزایش می دهد.

پیشگیری از سایر آسیب‌ های حاد مانند رگ به رگ شدن رباط جانبی داخلی یا رباط جانبی خارجی چالش‌ برانگیزتر است، اما تقویت عضلات چهارسر، همسترینگ و لگن احتمال ابتلا به این آسیب ‌ها را کاهش می دهد.

برای بهبود کلی مکانیک دویدن و پرش بهتر است با یک متخصص فیزیوتراپی همکاری کنید.

هنگام تلاش برای پیشگیری از سندرم باند ایلیوتیبیال یا بورسیت پس آنسرین باید با انجام مرتب حرکات کششی بر حفظ انعطاف پذیری عضلات همسترینگ و چهارسر ران تمرکز داشته باشید.

همچنین صحبت با یک متخصص فیزیوتراپی یا مربی شخصی برای اصلاح دقیق تکنیک های دویدن یا دوچرخه سواری و طراحی یک رژیم تمرینی مناسب مفید خواهد بود.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی زانو و درمان آسیب های آن


سوالات متداول

علت درد در قسمت داخلی زانو چیست؟

مشکلات استخوان، رباط یا بافت نرم در زانو باعث بروز درد در قسمت داخلی زانو می شوند.
درد حاد در قسمت داخلی زانو به دلیل پارگی منیسک داخلی یا آسیب رباط جانبی داخلی بوده و دردی که با گذشت زمان ایجاد شده و با فعالیت بدنی تشدید می شود معمولا ناشی از آرتروز است.
بورسیت پس آنسرین که یک علت کمتر رایج درد داخلی زانو است نیز با ورزش بدتر می شود.

علت درد در قسمت خارجی زانو چیست؟

درد در قسمت بیرونی یا جانبی زانو ناشی از استئوآرتریت، پارگی منیسک جانبی، آسیب دیدگی رباط جانبی خارجی یا سندرم باند ایلیوتیبیال است.

چه نوع پزشکی درد زانو را درمان می کند؟

پزشک ارتوپد درد زانو را درمان کرده و برخی از آن ها جراح نیز هستند. پس از بررسی طرح بیمه خود به یک پزشک ارتوپد مراجعه کرده و یک برنامه درمانی مناسب دریافت کنید.

همانطور که می بینید مشکلات بسیاری وجود دارد که باعث درد در قسمت داخلی یا خارجی زانو می شوند. به همین دلیل در صورت تجربه درد مداوم در مفاصل لازم است به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. با این کار مطمئن خواهید بود که تشخیص صحیح و درمان های مناسب دریافت می کنید و با همکاری پزشک می توانید در اسرع وقت به فعالیت هایی که دوست دارید بازگردید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
فاطمه گنجی
فاطمه گنجی
10 ماه قبل

ممنون از کیفیت علمی مطالب تون🌷

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.