ماساژ تویینا چیست و چگونه انجام می شود؟

ماساژ تویینا چیست
ماساژ تویینا چیست
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

تویینا یک نوع ماساژ باستانی است که بر تعادل انرژی فرد تمرکز دارد. درمانگران در این روش از تکنیک‌ های مختلف از جمله ورز دادن، فشار دادن، رولینگ و کشش استفاده می‌ کنند.

اولین تعریف از ماساژ تویینا در یک مقاله پزشکی معروف در چین باستان به نام هوانگ دی نی جینگ که بین قرن اول قبل از میلاد مسیح و قرن اول میلاد مسیح نوشته شد، آورده شده است.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

در این سند، تمامی سوابق استفاده از تکنیک های ماساژ درمانی برای بیماری های خاص توصیف شده است.

با این حال باستان شناسان شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد قدمت ماساژ تویینا به 2700 سال قبل از میلاد برمی گردد.

این روش درمانی شامل تکنیک های ماساژ و درمان دستی متعدد است. درمانگر در طول هر جلسه درمانی از دست ‌ها و بازوها برای ماساژ، ورز دادن، فشار دادن و کشش عضلات بدن استفاده می کند.

ماساژ تویینا چیست؟

تویینا قدیمی ترین شکل شناخته شده ماساژ در طب سنتی چینی است. جریان انرژی چی یا نیروی حیات در این طب اهمیت بسیار بالایی دارد.

درمانگران از تکنیک های ماساژ و درمان دستی برای دستیابی به اثرات درمانی استفاده می کنند.

هدف از انجام ماساژ، متعادل کردن جریان چی در بدن فرد است و طرفداران این ماساژ ادعا می ‌کنند که این روش منجر به خود درمانی طبیعی بدن می شود.


بیشتر بخوانید : ماساژ ورزشی و فواید آن


تکنیک ها و چگونگی انجام ماساژ تویینا

درمانگران از تکنیک‌ های ترکیبی دست و بازو شامل ورز دادن، فشار دادن، رولینگ، تکان دادن و کشش برای ماساژ و اصلاح وضعیت عضلات، استخوان‌ ها، رباط‌ ها و تاندون‌ ها استفاده می‌ کنند.

در این روش نیز همانند طب سوزنی، نقاط فشاری در بدن تحریک می شوند. هدف از انجام این کار تأثیرگذاری بر جریان چی از طریق مریدان ها یا مسیرهای انرژی در بدن است.

همچنین در ماساژ تویینا از ضمادهای گیاهی، کمپرس و مرهم برای افزایش اثرات درمانی استفاده می شود.

برخی از درمانگران بر جنبه‌ های خاص این تکنیک از جمله موارد زیر تاکید بیشتری دارند:

 • روش رولینگ : این روش بر تکنیک های بافت نرم و رفع آسیب های مفصلی و رگ به رگ شدگی عضلات تمرکز دارد.
 • روش فشار با یک انگشت : در این روش از تکنیک های طب فشاری با هدف رفع مشکلات داخلی استفاده می شود.
 • روش نی گونگ : این روش شامل تمریناتی است که باعث تولید نوعی انرژی به نام نی گونگ چی می شوند که از داخل بدن شروع شده و به سمت بیرون گسترش می یابد. همچنین از ماساژهایی خاص برای احیای سیستم های انرژی تحلیل رفته استفاده می شود.
 • روش‌ های تنظیم استخوان : این روش بر درمان دستی و اصلاح وضعیت سیستم اسکلتی عضلانی تمرکز داشته و برای افرادی که آسیب‌ های مفصلی و درد عصبی دارند مفید است.
چگونگی انجام ماساژ تویینا

کاربرد ماساژ تویینا

تویینا در دسته درمان های مکمل یا جایگزین قرار گرفته و از آن برای تمرکز بر یک مشکل خاص مانند درد مفاصل، ماهیچه یا استخوان در نواحی زیر استفاده می شود:

 • گردن و شانه ها
 • لگن
 • کمر
 • بازوها و پاها
 • مچ پاها

بر اساس گفته انجمن جهانی تویینا، این تکنیک در رفع مشکلات بسیاری از جمله موارد زیر نقش دارد:

 • اختلالات اسکلتی عضلانی مانند سندرم شانه یخ زده، سندرم فتق دیسک و آسیب های شلاقی
 • اختلالات سیستم گردش خون مانند فشار خون بالا و ضربان قلب نامنظم
 • اختلالات سیستم تنفسی مانند آسم و برونشیت مزمن
 • اختلالات دستگاه گوارش مانند التهاب کیسه صفرا و زخم معده
 • اختلالات دستگاه تناسلی مانند بی نظمی قاعدگی و اختلال عملکرد جنسی

برخلاف سایر درمان‌ های جایگزین، برای حمایت از این ادعاها شواهد علمی وجود دارد.


بیشتر بخوانید : تکنیک های ماساژ اصطکاکی


اختلالات اسکلتی عضلانی

یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز درباره روش های مکمل و جایگزین مبتنی بر شواهد در سال 2018 نشان می‌ دهد که ماساژ تویینا درد را کاهش داده و عملکرد افراد مبتلا به بیماری‌ های اسکلتی عضلانی را بهبود می بخشد.

با این حال شواهد برای کاهش درد نسبت به شواهد بهبود عملکرد محکم تر هستند.

سندرم خستگی مزمن

بر اساس نتایج یک کارآزمایی بالینی تصادفی و کنترل شده که در سال 2017 در مجله طب سنتی چینی منتشر شد، ماساژ تویینا در ناحیه شکم نسبت به طب سوزنی در درمان علائم سندرم خستگی مزمن نتایج مؤثرتری دارد.

یبوست

یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز در سال 2021 ایمنی و اثربخشی ماساژ تویینا در درمان یبوست را ارزیابی کرد.

نویسندگان 16 مقاله پس از بررسی 1424 مورد به این نتیجه رسیدند که تویینا برای درمان علائم یبوست نیز مفید است. آن ها همچنین خاطر نشان کردند که این روش عوارض جانبی منفی بسیار کمی ایجاد خواهد کرد.

گردن درد مزمن

محققان در مطالعه‌ ای در سال 2018 یک کارآزمایی تصادفی و کنترل‌ شده برای ارزیابی تاثیر ماساژ تویینا در کاهش درد مزمن گردن انجام دادند.

نتایج نشان می دهد که شرکت در 6 جلسه ماساژ تویینا طی 3 هفته راهی ایمن، مؤثر و نسبتا اقتصادی برای درمان درد مزمن گردن است.

پای دیابتی

یک مطالعه بالینی در سال 2018 در مجله طب سوزنی و علوم تویینا به بررسی 70 شخص مبتلا به پای دیابتی در مراحل اولیه پرداخت.

محققان شرکت‌ کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند: یک گروه تحت کنترل که داروهای معمولی دریافت می‌ کردند و یک گروه مشاهده‌ کننده که ماساژ تویینا، حمام پا و طب سنتی چینی دریافت کردند.

در گروهی که ماساژ تویینا دریافت کردند اثرات درمانی مثبتی مشاهده شده است.

سایر مشکلات

مطالعاتی برای بررسی فواید بالقوه ماساژ تویینا در درمان کمردرد مزمن، اختلال طیف اوتیسم و ​​خستگی مرتبط با سرطان در افراد مبتلا به سرطان سینه نیز در حال انجام است.

کاربرد ماساژ تویینا

فواید تویینا

برخی افراد از ماساژ تویینا برای مدیریت درد یا درمان بیماری و برخی دیگر تنها برای حفظ سلامت و تندرستی استفاده می کنند.

بر اساس گفته برخی از افرادی که ماساژ تویینا دریافت می کنند، ماساژ درمانی منجر به آرامش شده و به آن ها انرژی می دهد. این روش در برخی موارد نیز به کاهش بی خوابی، سردرد و استرس کمک می کند. فایده اصلی ماساژ تویینا ایجاد آرامش و احساس تعادل کلی است.

این روش در برخی موارد درد را نیز کاهش داده و برای افرادی که می‌ خواهند مصرف داروهای مسکن را به حداقل برسانند مفید است.


بیشتر بخوانید : آیا ماساژ درمانی و درمان دستی فایده ای دارند؟


تویینا در مقابل ماساژهای دیگر

تویینا شبیه سایر ماساژهای شرقی است که بر متعادل کردن جریان انرژی در بدن تمرکز دارند.

با این حال، تویینا با ماساژ درمانی غربی تفاوت داشته و پزشکان نه تنها در موارد مربوط به مشکلات اسکلتی عضلانی، بلکه برای درمان بسیاری از بیماری های خاص از این روش استفاده می کنند.

انواع دیگر ماساژ عبارتند از:

 • ماساژ تایلندی : ماساژ تایلندی نیز مانند ماساژ تویینا با هدف رفع انسداد و رفع عدم تعادل در جریان انرژی بدن انجام می شود.
 • ماساژ شیاتسو : پزشکان از این نوع ماساژ برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط با استرس و درد استفاده می‌ کنند.
 • ماساژ ورزشی : هدف این ماساژ کمک به مدیریت بیماری های اسکلتی عضلانی است.
 • ماساژ سوئدی : ماساژ سوئدی شکل بسیار ملایم تری از ماساژ است و مانند ماساژ تویینا با هدف بهبود آرامش و گردش خون انجام می شود.
تویینا در مقابل ماساژهای دیگر

عوارض و خطرات ماساژ تویینا

اگرچه ماساژ تویینا به طور کلی برای اکثر افراد ایمن و قابل تحمل است، اما گاهی باعث ایجاد ناراحتی فیزیکی در طول جلسه ماساژ شده و به احتمال زیاد شبیه یک ماساژ ملایم و آرامش بخش نخواهد بود.

یک مطالعه موردی در سال 2017 در مجله اروپایی اسپاین، ایمنی و اثربخشی ماساژ تویینا در درمان بسیاری از بیماری ها را تایید کرده است.

با این حال در ارتباط با مفید بودن ماساژ تویینا برای درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان که یک بیماری التهابی ستون فقرات است شواهد کافی وجود ندارد.

علاوه بر این، فرد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان در این مطالعه موردی پس از دریافت ماساژ تویینا در طی تجربه دردی حاد با نتایجی فاجعه ‌بار مواجه شد.

این موضوع نشان می دهد به خصوص افراد با بیماری های خاص، زنان باردار یا اشخاصی که دارو مصرف می کنند لازم است قبل از انجام هر نوع ماساژ با پزشک مشورت کنند.

تویینا برای افراد مبتلا به مشکلات اسکلتی عضلانی و اختلالات دستگاه گوارش فوایدی به همراه داشته و اثربخشی آن برای درمان مشکلات دیگر نیز در حال بررسی است. تویینا به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است، اما مبتلایان به هرگونه بیماری باید قبل از امتحان این ماساژ با پزشک مشورت کنند. اگر قصد انجام ماساژ درمانی به روش تویینا را دارید به کلینیک فیزیوتراپی دایان در تهران مراجعه کنید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.