ماساژ درمانی چیست و چه کاربردهایی دارد

ماساژ درمانی (ماساژ تراپی)
ماساژ درمانی (ماساژ تراپی)
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

ماساژ درمانی چیست؟ در توضیح باید گفت که ماساژ درمانی یکی از قدیمی‌ترین علوم بهداشتی بوده و از گذشته‌های بسیار دور از آن برای اهداف درمانی استفاده می‌کردند. در ماساژ درمانی، پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های بدن با استفاده از «لمس کردن» تحت فشار قرار می‌گیرند. اکثر افراد از ماساژ لذت می‌برند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌دانند که ماساژ می‌تواند جنبه‌های درمانی داشته باشد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

در حقیقت ماساژ درمانی می‌تواند فواید متعدد در ارتباط با سلامت فرد شامل بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل، و افزایش سطح اندورفین داشته باشد.

اندورفین نقش موثر در بهتر شدن احساس و کاهش درد در هنگام ماساژ کمر و گردن دارد . درمان سیاتیک با ماساژ  و صدا دادن مفصل گردن با ماساژ نیز بسیار مفید می‌باشد. 

هدف از ماساژ درمانی چیست؟

 1. کاهش ادم
 2. افزایش جریان خون
 3. افزایش خون رسانی اعصاب
 4. شل کردن عضلات و…
massage-image

تکنیک‌های ماساژ درمانی چیست؟

یک ماساژور درمانی خبره می‌تواند با انواع ابزارها و تکنیک‌های ماساژی که دارد به شما کمک کند. این تکنیک‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

ماساژ استروک

یک تکنیک ماساژ بدن ابتدایی و در عین حال مؤثر است که هم جهت با جریان خون انجام می‌شود. این تکنیک با پراکنده‌سازی و دور کردن مایع از محل آسیب‌دیدگی به کاهش التهاب و تورم کمک می‌کند.

ماساژ نیدینگ

به روش‌های مختلفی قابل اجرا است. هر کدام از این روش‌ها با توجه به قسمتی از دست که از آن برای انجام ماساژ استفاده می‌شود نامگذاری می‌شوند، مانند نیدینگ با انگشت شست و نیدینگ با کف دست. فشار می‌بایست با توجه به هدف از انجام ماساژ و حجم بافت‌های تحت درمان اعمال شود.‌

ریتم و تعداد حرکات هم به اندازه فشار مهم است، زیرا در اینجا فشار به صورت متناوب (نه پیوسته) اعمال می‌شود.

آزادسازی مایوفاشیال

این یک تکنیک دستی برای کشش دادن به فاشیا است که با هدف متعادل‌سازی بدن انجام می‌شود. فاشیا که بین پوست و ساختار درونی عضله و استخوان قرار دارد، یک شبکه یکپارچه از بافت همبند است که عضلات، اندام‌ها و ساختارهای اسکلتی موجود در بدن را پوشش داده و آن‌ها را به هم متصل می‌کند.

آسیب‌ها، استرس، ضربات و نادرست بودن وضعیت قرارگیری بدن می‌توانند باعث محدودیت فاشیا شود که به این ترتیب هدف تکنیک آزادسازی مایوفاشیال از بین بردن محدودیت‌های فاشیا و احیای بافت‌ آن خواهد بود.

درمان نقاط ماشه‌ای

درمان نقاط ماشه‌ای یک تکنیک فیزیوتراپی است که در آن با اعمال فشار بر بافت عضلات حساس به لمس، درد و اختلال عملکرد بخش‌های دیگری از بدن کاهش می‌یابد. نقاط ماشه‌ای مایوفاشیال یک سری نقاط دارای حساسیت شدید، با یک کانون انقباضی پردرد می‌باشد، که اغلب در نقاط طب سوزنی قرار دارند. همچنین، معمولاً گره‌های عضلانی همان نقاط ماشه‌ای هستند.

ماساژ فریکشن عمقی

این روش درمانی برای بافت‌های همبند عرضی است که مستقیماً با انگشتان دست انجام می‌شود. در تکنیک فریکشن عمقی یک فشار کم و زیاد شونده (نوسانی) عمود بر جهت طولی فیبرهای بافت اعمال می‌شود.

از این تکنیک بیشتر برای از بین بردن بافت‌های اسکار ضخیم و دردآفرینی استفاده می‌شود که در تاندون‌ها و رباط‌های آسیب دیده به وجود می‌آیند. اگر این ضایعه‌ها کم نشوند، به احتمال زیاد باعث ناراحتی‌های بیشتر شده و خیلی سریع‌تر از آنچه انتظار می‌رود بدتر شوند.

ماساژ فشاری

اعمال فشار ریتمیک بر روی عضلات باعث افزایش جریان خون عمقی و نرم شدن بافت‌ها می‌شود. عموماً از این تکنیک برای گرم کردن و آماده‌سازی جهت انجام ماساژهای عمقی‌تر و تخصصی‌تر استفاده می‌شود.

ماساژ بین‌فیبری

از تکنیک‌های اصطکاک بین‌فیبری، به شکل عمومی برای کشش و گسترش گروه‌های عضلات بزرگ استفاده می‌شود؛ همچنین، در بافت‌های همبند و عضلات درگیر، از تکنیک اصطکاک عرضی عمقی برای کاهش چسبندگی بافت‌های اسکار و کمک به تقویت و انعطاف‌پذیر شدن بافت‌ها در طول فرایند بهبود استفاده می‌شود.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی یک ماساژ قدیمی، پایه ای و بی نظیر است که در آن همزمان از ضربات نرم و سفت استفاده می شود. شما بر روی یک میز صاف ماساژ قرار گرفته اید. ماساژ با میان بدن شما شروع می شود، وارد کردن ضربه هایی طولانی و برس مانند در راستای کمر، کتف ها،‌ دست ها، سپس پاها و پایین کمر کار خود را آغاز می کند.

متخصص از تکینک های متنوعی استفاده می کند و می تواند از کف دست،‌ انگشتان دست یا نوک انگشتان برای اعمال فشار بر نقاط خاصی از عضلات بهره گیرد، این روش ها کمک زیادی به نرم کردن و کشش عضلات می کند.

بر خلاف ماساژ های پر فشاری مانند شیاتسو یا ماساژ های کششی مانند ماساژ تای،‌ نوع سوئدی برای این طراحی شده است که گردش خون را بهبود ببخشد تا خون بهتر به عضلات بزرگ بدن جاری شود.

این تکنیک‌ها معمولاً به ترتیب زیر اجرا می‌شوند: افلوراژ: ضرباتی آهسته با کف دست‌ها، انگشتان شست و/یا نوک انگشت‌ها پتریساژ: ورز دادن با دست‌ها، انگشتان شست و/یا انگشت‌ها اصطکاک: وارد آوردن فشار با حرکات دایره‌ای به وسیله کف دست‌ها، انگشتان شست و/یا انگشت‌ها ارتعاش: حرکاتی نوسانی که باعث ارتعاش یا تکان خوردن بدن می‌شوند. ضربات سریع: ضربات کوتاه یا تند حرکات فعال و غیرفعال: حرکات کششی و خمشی

حرکات کششی برای تسهیل عصبی – عضلانی گیرنده‌های عمقی

حرکات کششی PNF (کشش تسهیل عصبی – عضلانی گیرنده های عمقی) روشی است که به سرعت دامنه حرکت را توسعه می دهد. این روش در اصل برای توانبخشی طراحی شده است، اما امروزه ورزشکاران نیز این حرکات را انجام می دهند.

حرکات کششی PNF ترکیبی از کشش غیر فعال و کشش ایزومتریک می باشد که با کمک یک شریک یا درمانگر انجام می شود.

PNF می تواند به طور فوق العاده ای و با سرعت باعث انعطاف پذیری غیر فعال (به عنوان مثال، دراز کشیدن بر روی زمین و تلاش برای لمس کردن انگشتان پا) و فعال (به عنوان مثال پرت کردن پا به بالاتر) شود.

اکثر حرکات کششی PNF همراه با انقباض ایزومتریک عضلات هماهنگی دارد. اما بعضی از تکنیک های کشش PNF با انقباض عضلات مخالفی که تحت کشش قرار گرفته اند صورت می پذیرد. در همه این روش نکته اساسی آن است که عضله ای که تحت کشش قرار گرفته برای ۲۰ ثانیه پیش از کشش بعدی شل و ریلکس شود.

سپس، عضله دوباره مدت کوتاهی شل و ریلکس می‌شود، و بعد از آن کمی بیشتر از قبل تحت کشش قرار می‌گیرد؛ که این بار این کار به راحتی انجام می‌شود.

این تکنیک انقباض و کشش متناوب را می‌توان چندین بار تکرار کرد، تا هر بار عضله کمی بیشتر تحت کشش قرار بگیرد.

tick-box

تاثیرات ماساژ درمانی چیست؟

 • تسکین درد
 • کاهش سفتی عضلات
 • ریلکسیشن عمومی
 • القای خواب به افراد بی‌خواب
 • فرو نشاندن تنش
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست
 • تخلیه ادم یا تورم
 • شل کردن ترشحات ریه‌ها
cancel

موارد عدم کاربرد ماساژ درمانی چیست؟

 • اگر ناحیه تحت درمان دارای هر کدام از موارد زیر است نمی‌توان ماساژ را انجام داد:
 • زخم‌های باز بزرگ
 • سوختگی‌ها
 • زخم‌های پوستی
 • اِدم شدید (تورم شدید)
 • نواحی دارای موی بسیار زیاد
 • حساس شدن پوست
 • عفونت‌های باکتریایی
 • بیماری‌های پوستی
 • بیماری‌های بدخیم مانند سرطان

فواید ماساژ درمانی چیست؟

چه نوع ماساژهایی بهتر هستند؟

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ بافت عمیق
 • ماساژ ورزشی
 • ماساژ روی صندلی
 • ماساژ شیاتسو
 • ماساژ تایلندی
 • ماساژ سنگ داغ
 • رفلکسولوژی
 • ماساژ های بارداری

فواید ماساژ برای سلامتی چیست؟

ماساژ برای هزاران سال به کار گرفته می شود. امروز، اگر شما نیاز به ماساژ دارید یا دوست دارید ماساژ بگیرید، می توانید از بین حدود ۸۰ نوع ماساژ با انواع مختلفی از فشارها، حرکات و تکنیک ها انتخاب کنید.

تمام انواع ماساژها شامل فشار دادن، مالیدن یا دستکاری عضلات و دیگر بافتهای نرم با دست و انگشت هستند. گاهی اوقات، حتی از ساعد، آرنج یا پا هم استفاده می شود.

طبق گزارش انجمن ماساژ ایالات متحده، حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی حداقل یک بار در طول سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۷، به دلایل مختلفی ماساژ دریافت کرده اند.

هر چه بیشتر می گذرد، افراد بیشتری به فوایدی که ماساژ برای سلامتی دارد پی می برند، به خصوص افرادی که پس از جنگ و در دوران ازدیاد زاد و ولد به دنیا آمده اند.

آنها از انواع بسیاری از ماساژ ها استفاده می کنند تا نشانه های بیماری هایشان را بهبود ببخشند، جراحت هایشان را التیام دهند و وضعیت سلامتی شان را ارتقا دهند.

در اینجا اطلاعاتی را ارائه می دهیم که به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که چه نوع ماساژی برای شما مفید است. 

چه نوع ماساژهایی بهتر هستند؟

شما ممکن است متوجه شده باشید که انواع مختلف ماساژ در زمان های مختلفی محبوب بوده اند و ممکن است بخواهید بدانید که آیا یک نوع ماساژ فقط در گذشته انجام می شده است یا آخرین و بهترین تکنیک ماساژ است؟

حتی مهم تر از آن، این است که مشخص کنید که آیا آخرین سبک ها برای شما مفید خواهد بود یا نه؟

سبک هایی که در ماساژ درمانی استفاده می شوند از ضربه های طولانی و نرم تا ضربه های ناگهانی و کوتاه متغیر هستند.

برخی از کارشناسان ماساژدرمانی از روغن و لوسیون استفاده می کنند و برخی دیگر استفاده نمی کنند.

اکثر ماساژدرمان ها هنگامی که مشتری شان بدون لباس هستند، به آنها ماساژ می دهند، اما بعضی از آنها این کار را نمی کنند.

ماساژ دادن می تواند از ۵ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که کدام نوع ماساژ برای شما مناسب است، باید از خودتان سوالی را بپرسید.

آیا ماساژ را برای کنترل استرس و گرفتن آرامش می خواهید؟

یا اینکه می خواهید برای بهبود نشانه های بیماری تان یا کمک به وضعیت سلامتی یان از آن استفاده کنید؟

قبل از آنکه قرار یک جلسه برای ماساژ را بگذارید، بگذارید درمانگر بداند که شما به دنبال چه هستید و از او بپرسید که از چه نوع ماساژهایی استفاده می کند.

بسیاری از آنها از بیش از یک نوع روش برا ی ماساژ دادن استفاده می کنند، یا اینکه درمانگر ممکن است ماساژ ها را طوری انجام دهد که مناسب سن و شرایط شما یا هر نیاز یا هدف مخصوصی که دارید، باشد.

در ادامه لیستی از روش های معمول ماساژ درمانی ارائه می شود. استفاده از چهار روش اول رایج تر از بقیه است.

ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی سوئدی

رایج ترین نوع ماساژ ، ماساژ سوئدی است. این نوع ماساژ شامل حرکات نرم، طولانی، مالشی و همچنین حرکات سبک ضربه ای و ریتمیک بر روی بالاترین لایه های عضلات است.

این ماساژها با حرکت دادن مفاصل ترکیب می شوند. ماساژ سوئدی با آرام کردن تنش عضلات، میتواند هم آرامبخش و هم انرژی بخش باشد و انجام آن می تواند حتی بعد از آسیب دیدگی مفید باشد.

چهار حرکت معروف ماساژ سوئدی عبارتند از:

افلوراژ (Effleurage) : یک حرکت نرم و لغزشی  که برای آرام سازی بافت نرم استفاده می شود.

فشار (Petrissage): فشار دادن، غلتاندن و مالیدن بعد از افلوراژ

مالش (friction):  حرکات چرخشی و عمقی که موجب می شوند که لایه های بافت های بدن روی هم مالیده  شوند. این کار به افزیش گردش خون کمک می کند و بافت های به جا مانده از زخم را از بین می برد.

ضربه (Tapotement): ضربه های کوتاه و متناوب با مشت، انگشتان و یا کناره ی دست

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق بهترین ماساژ برای ناحیه هایی از بدن است که دچار مشکل شده و سفت و دردناک هستند.

ماساژور با دقت حرکات آرام و آگاهانه ای را برای اعمال فشار بر روی ماهیچه ها، تاندون ها یا بافت های عمیق زیر پوست انجام می دهد.

اگرچه این نوع ماساژ نسبت به انواع دیگر ریتم کمتری دارد، ماساژ بافت عمیق با آرام کردن تنش های مزمن و کمک به بهبود جراحاتی مانند رگ به رگ شدن کمر، می تواند درمان کننده باشد.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی

این ماساژ ها به سیستم های عضلانی که در یک ورزش خاص زیاد استفاده می شوند، کمک می کنند.

در ماساژهای ورزشی از روش های مختلفی استفاده می شود که به  ورزشکاران در انجام تمریناتشان، قبل، بعد و در طول رقابت های ورزشی کمک می کنند.

شما ممکن است بخواهید که از این ماساژ ها برای افزایش انعطاف پذیری بدنتان و برای جلوگیری از آسیب دیدگی استفاده کنید.

استفاده از این نوع ماساژ می تواند برای کشیدگی های عضلانی مفید باشد و بعد از آسیب های ورزشی به بهبود آنها کمک کند.

ماساژ روی صندلی

ماساژ روی صندلی

هیچ گاه هنگام دیدن افرادی که روی صندلی درحال گرفتن ماساژ هستند، به آنها حسادت کرده اید؟

از قسمت ماساژ صندلی در فرودگاه عبور کرده اید؟

یا ممکن است شانس این را داشته اید که در محل کارتان بتوانید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از ماساژ روی صندلی استفاده کنید. 

ماساژ روی صندلی در حالی که به طور کامل ملبس هستید و روی صندلی قابل حملی که به طور ویژه برای این کار طراحی شده است، نشسته اید، انجام می شود.

این نوع ماساژ معمولا شامل ماساژ گردن، شانه ها، کمر، بازوها و دست ها است.

ماساژ شیاتسو


ماساژ شیاتسو

به زبان ژاپنی، شیاتسو به معنای “فشار انگشتان” است.

برای ماساژ شیاتسو، ماساژور از فشار های ریتمیک مختلفی بر روی نقاط خاصی از بدن استفاده می کند.

این نقاط، نقاط آکوپرشرنامیده می شوند.

این گونه تصور می شود که این نقاط برای جریان انرژی حیاتی بدن که “چی” نامیده می شود، اهمیت زیادی دارند.

طرفداران این ماساژ می گویند که این ماساژ می تواند به آزادسازی گرفتگی عضلات در نقاط آکوپرشر کمک کند.

ماساژ تایلندی

در طول گرفتن ماساژ تایلندی، درمانگر از بدن خود استفاده می کند تا مشتری اش را در موقعیت های بدنی مختلفی قرار دهد.

این نوع ماساژ شامل فشردن ماهیچه ها، تحرک دادن مفاصل و نقاط آکوپرشر است.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

برای این نوع ماساژ، درمانگر سنگ های گرمی را بر روی قسمت های مشخصی از بدن  قرار می دهد.

سنگ ها ممکن است به عنوان ابزارهای ماساژ استفاده می شوند و یا اینکه فقط موقتا بر روی آن ناحیه از بدن گذاشته شوند.

استفاده از این روش همراه با دیگر انواع ماساژ، می تواند بسیار آرام بخش باشد، چرا که سنگ ها گرما را به عمق بدن انتقال می دهند.

رفلکسولوژی (Reflexology)

در این روش از دست، شست ها و انگشتان برای تحریک قسمت های مشخصی از پا استفاده می شود.

باور بر این است که این قسمت های پا با بخش های مختلف بدن در ارتباط هستند. بنابراین، انتظار می رود که این ماساژ موجب ارتقای سلامتی شود.

ماساژ دوره ی بارداری

در طول بارداری بدن شما متحمل تغییرات بزرگی می شود.

ماساژ های مخصوص دوره ی بارداری می توانند با کاهش استرس، کاهش ورم دست و پا و آرامسازی عضلات و تسکین درد مفاصل، در دوران بارداری مفید باشند.

ماساژ می تواند خصوصا در طول زمانی که گزینه های دیگر درمانی محدودیت بیشتری پیدا می کنند، مفید باشد.

با استفاده از بالش هایی که مخصوص این کار طراحی شده اند، ماساژور به شما کمک می کند که هنگام اجرای این نوع ماساژ، درموقعیت راحتی قرار بگیرید.

ماساژ برای سلامتی چه فوایدی دارد؟

فواید انواع بسیاری از ماساژها، فراتر از آرام سازی است.

دراینجا تنها چند مورد از مشکلات سلامتی که استفاده از ماساژ ممکن است در مورد آنها مفید باشد را ارائه می دهیم.

با این حال، قبل از استفاده از ماساژ برای هر شرایط سلامتی، با پزشک خود مشورت کنید.

بیش از یک مطالعه تاثیر ماساژ درمانی را برای کمردرد نشان داده اند.

سردرد

نوع دیگری از درد که به ماساژ درمانی پاسخ می دهد، سردرد است.

بعضی مطالعات نشان داده اند که تعدادی از درد های میگرنی با ماساژ درمانی کاهش می یابند و خواب فرد بهتر می شود.

آرتروز

در اولین آزمایشات کلینیکی، مشاهده ی تاثیر ماساژ سوئدی برای آرتروز زانو، نشان داده شده است که افرادی که  یک یا دوبار در هفته، یک ساعت ماساژ دریافت کرده اند، درد و سفتی زانویشان کمتر و عملکرد زانویشان بهتر شده است.

سرطان

در این مورد ماساژ به عنوان درمان مکمل برای درمان های رایج و غربی استفاده می شود.

ماساژ می تواند باعث آرامش بیشتر و کاهش علائم سرطان یا عوارض جانبی روش های درمانی شود.

ماساژ میتواند به عنوان مثال برای کاهش درد، تورم، خستگی، حالت تهوع و افسردگی مفید باشد یا عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشد.

اما در مورد بیماران سرطانی، قسمت های خاصی از بدن وجود دارند که ماساژور نباید به آنها فشاری وارد کند و زمان هایی هستند که ماساژ نباید انجام شود.

اگر سرطان دارید، قبل از انجام ماساژ درمانی با پزشک تان مشورت کنید.

افسردگی

مروری بر گزارشات ۱۷ کلینیک نشان داده است که ماساژ درمانی ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند.

اما برای اختلالات عمومی اضطراب، بیشتر از فراهم کردن یک محیط آرام و انجام تمرین های تنفس عمیق، مفید نیست.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.