فیزیوتراپی ورم پا
ورم کردن اندام ها و درمان فیزیوتراپی
۱۶ مهر ۱۳۹۷
فیزیوتراپی شکستگی لگن
۱۶ مهر ۱۳۹۷

فیزیوتراپی خار پاشنه

خار پاشنه

فیزیوتراپی قیطریه

فیزیوتراپی خار پاشنه

فاشیای پلنتار یک رباط در کف پا می باشد که از قسمت قدامی تحتانی استخوان پاشنه شروع شده و به انگشتان پا متصل می شود. این فاشیا نقش مهمی در عملکرد پا دارد. زمانی که فرد پاشنه را از زمین جدا میکند تا وزن از عقب پا به پنجه ها منتقل شود و همچنین هنگام بالا کشیدن انگشت شست پا این فاشیا کشیده و سفت شده و با کشیدگی آن استخوان های پا به بالا منتقل می شوند و متعاقب آن قوس های کف پا هم عمیق تر می شوند.خار پاشنه

وظیفه این فاشیا کاهش نیروهای وارده به کف پا و همچنین ذخیره سازی نیرو برای ادامه راه رفتن می باشد. در التهاب فاشیای پلنتار به دلیل کشیدگی این رباط در محل چسبندگی اش به استخوان پاشنه، پریوست استخوان تحریک و ملتهب شده ودر نتیجه در زیر این پرده استخوانی خونریزی و استخوان سازی به صورت خار ( خارپاشنه ) ایجاد می شود. در این حالت خار استخوان پاشنه و التهاب فاسیای پلنتار ( فاسیای کف پا) با هم رخ داده و سبب بروز علایم یکسان می شوند.

خارپاشنه حتی ممکن است تا حدود دو سانتی‌متر نیز بزرگ شود و رشد پیدا کند. این بیماری با گذشت زمان توسعه یافته و بیشتر خواهد شد. این بیماری بصورت تدریجی و در یک بازه زمانی طولانی ایجاد شده و هیچ‌گاه به‌صورت ناگهانی پس از انجام یک‌ تمرین، شاهد بیرون‌زدگی خارپاشنه نخواهید بود.

علت ایجاد خار پاشنه والتهاب فاشیای پلانتار :

 1. چاقی و وزن زیاد
 2. فشار زیاد به پا
 3. کوتاهی عضلات ساق پا
 4. افزایش و کاهش بیش از حد قوس کف پا
 5. اختلاف طول اندام ها
 6. ناهنجاری‌های راه رفتن
 7. دویدن و پریدن مکرر روی سطوح سفت
 8. استفاده طولانی از کفش های غیر استاندارد
 9. دیابت

همچنین با افزایش سن، میزان انعطاف‌پذیری رباط ها و فاشیای کف پا کمتر شده و لایۀ چربی محافظ پاشنه نازک‌تر می‌شود.

علایم خار پاشنه

مراجعین ما معمولا، درد پاشنۀ را همانند فرو رفتن سوزن یا سیخ در کف پا به ‌تصویر می‌کشند. این درد  معمولا در ابتدای صبح که فرد از خواب بیدار می‌شود و پای خود را بر زمین می‌گذارد، بسیار زیاد و شدید است. در طی روز درد کاهش یافته و به دردی دائمی و خفیف تبدیل می‌شود. در برخی موارد درد کاملا در طول روز از بین می‌رود. هرچه به عصر و شب نزدیک‌تر می‌شویم، درد افزایش پیدا خواهد کرد. احساس درد بلافاصله پس از نشستن‌های طولانی‌مدت، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

 1. حساسیت به لمس موضعی در محل اتصال فاشیای پلنتار به استخوان پاشنه پا و همچنین در قسمت داخلی کف پا
 2. افزایش درد کف پا با بالارفتن از پله ، دویدن و راه رفتن
 3. کاهش درد کف پا با استراحت
 4.  وجود درد کف پا در انتهای شب و هنگام بلند شدن از خواب
 5. دیده شدن زایده استخوانی در عکس رادیوگرافی
  فیزیوتراپی خارپاشنه

  فیزیوتراپی خارپاشنه

درمان خار پاشنه

ابتدایی‌ترین نحوۀ درمان خار پاشنه تغییر سبک زندگی و استراحت است. در برخی موارد، خارپاشنه با استراحت کردن بهبود نمی‌یابد که در این موارد معمولا برای درمان خار پاشنه از روش های مختلفی همانند دارو درمانی، فیزیوتراپی، استفاده از ارتوزهای مخصوص و حتی جراحی استفاده می شود که امروز فیزیوتراپی به عنوان موثر ترین روش، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

فیزیوتراپی خار پاشنه

اهداف فیزیوتراپی خار پاشنه:

 1. حذف استرس های ناخواسته روی فاشیا
 2. کنترل التهاب در محل اتصال فاشیا به استخوان پاشنه
 3. کاهش درد و التهاب
 4. افزایش قدرت و تحرک بافتها

فیزیوتراپی در خار پاشنه :

 1. دستگاه اولتراسوند جهت کاهش درد و التهاب
 2. استفاده از فونوفروز
 3. تجویز کفی و ارتز های مناسب
 4. شاک ویو درمانی
 5. مگنت درمانی
 6. تحریکات اکتریکی
 7. استفاده از تیپ جهت طبیعی کردن وضعیت پا
 8.  استفاده از کینزیوتیپ مناسب
 9. انجام ماساژ فریکشن
 10. انجام تکنیک های موبیلیزاسیون
 11. تمرینات کششی و تقویتی عضلات پا
 12. تمرینات عصبی-عضلانی و حس عمقی ( مثلا پاها را روی یک استوانه حرکت دهد و یا با پاها یک حوله را جمع کنید)
 13. ورزش برای خار پاشنه: کشش کف پا و عضلات ساق پا برای کاهش درد پاشنه و بهبود عملکرد پا و کاهش فشار وارده با رباط های کف پا بسیار ضروری است. افزایش قدرت عضلانی پا نیز موجب می‌شود که فشار کمتری به رباط های کف پا وارد شود.

 14.  طب سوزنی و درای نیدلینگ: نقاط ماشه‌ای یا تریگرپوینت در عضلات ساق پا و کف پا می‌تواند در کاهش درد و بهبود عملکرد پا موثر باشد. استفاده از درای نیدلینگ و طب سوزنی با شیوه های چینی موجب آزاد سازی عضلات، درمان و کاهش درد خار پاشنه در تعداد زیادی از بیماران خار پاشنه می شود . همچنین استفاده از میکروسیستم ankle  هم کمک بسیار زیادی در جواب دهی این روش داشته است. 

موارد زیر از جمله تاثیرات تکنولوژی شاک ویو درمانی برای درمان خار پاشنه پا هستند:

 • نشان داده شده است که پالس های مکانیکی و نیروهای تنشی که بر بافت ها اعمال می‌شوند با افزایش نفوذپذیری غشای سلولی گردش خون و متابولیسم  آن ناحیه را در سطح میکروسکوپی بهبود می بخشند.
 • از بین رفتن حباب هایی که در فاز منفی این امواج صوتی تولید می شوند، باعث ایجاد نیرویی می‌شود که می‌تواند از نظر مکانیکی رسوبات کلسیمی در بافت های آسیب دیده را از بین ببرد.
 • باعث تولید کلاژن و همچنین افزایش عروق خونی بیشتر می شود.
 • امواج شوک باعث تحریک استئوبلاست هایی می شوند که مسئول  ترمیم بافت های همبند مانند تاندونها هستند.

یا به عبارتی دیگر این امواج  واکنش خودترمیمی طبعی بدن را تحریک می کنند

 

بیشتر بیمارانی که از این روش استفاده کرده اند، گزارش داده اند که بعد از شاک ویو درمانی درد آن ها در هنگام حرکت فوراً کاهش پیدا کرده است.

 

شاک ویو خار پاشنه همچنین با از بین بردن رسوبات کلسیمی و با معکوس کردن شرایط متابولیکی بحرانی در رشته های ماهیچه ای که باعث ایجاد تنش و حساسیت در آن ناحیه شده بود، موجب می شود که رسوب کلسیم ایجاد شده در خار پاشنه پا از بین برود.

 

درمان خانگی خار پاشنه

 •  ما امروزه جملات زیادی می شنویم در مورد درمان خانگی خار پاشنه با سرکه سیب، درمان خار پاشنه با گوجه فرنگی، درمان خار پاشنه با ابغوره و  درمان خار پاشنه با صابون، درمان خار پاشنه با ماساژ شیشه اب یخ زده و….  ولی در واقع بهترین درمان خانگی برای خار پاشنه ماساژ یخ و ماساژ با استفاده از یک بطری آب معدنی یخ زده می باشد ،و البته نیاز به دستگاه شاک ویو تراپی ، لیزر و کفی طبی اغلب جز جدانشدنی درمان خار پاشنه می باشد. 

درمان جراحی:

در موارد شدیدی که خار پاشنه به سایر روش های درمانی جواب ندهد استفاده می شود ولی در ۸۵درصدموارد خار پاشنه با فیزیوتراپی بهبود می یابد.

درمان خار پاشنه

درمان خارپاشنه

بخش های مرتبط:

فیزیوتراپی در منزل ، فیزیوتراپی سکته مغزی، فیزیوتراپی آرتروز زانو ، فیزیوتراپی بی اختیاری ادرار ، فیزیوتراپی قلهک ، فیزیوتراپی طرف قرارداد کانون سردفتران ، فیزیوتراپی خیابان دولت ، فیزیوتراپی محدوده دروس ، فیزیوتراپی در احتشامیه ، بهترین فیزیوتراپی خیابان دولت ، هزینه جلسات فیزیوتراپی.

به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه

 1. لیلا گفت:

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.