فیزیوتراپی بی اختیاری ادرار

فیزیوتراپی در بی اختیاری ادراری

(فیزیوتراپی در بی اختیاری ادرار) بی اختیاری ادراری به معنای عدم توانایی در حفظ ادرار یا دفع ادرار در زمان ناخواسته می‌باشد که به عنوان یک مشکل اجتماعی و بهداشتی شناخته می شود.

در کیفیت زندگی فرد تاثیرات بسیاری می گذارد و ممکن است فرد را گوشه گیر کند و باعث کاهش تناسب جسمانی، قلبی عروقی، کاهش حرکات مورد نیاز و حتی باعث کاهش امید به زندگی فرد شود.

این افراد معمولا مضطرب و نگران هستند و هنگامی که از منزل دور میشوند آرامش ندارند و ارتباط خود را با دیگران کمتر می کنند تا کسی از مشکلشان آگاه نشود.

زنان و مردان می توانند به اشکال مختلفی از مشکلات مثانه، روده و دیگر ارگان های ناحیه لگنی دچار شوند. کنترل ضعیف روده و مثانه یا هر نوع درد لگنی شایع ترین معضل در این زمینه محسوب می شوند

بی اختیاری ادراری معمولا به علت فعالیت کمتر از حد معمول عضلات کف لگن ایجاد می گردد و شیوع آن در بانوان بیشتر از آقایان می باشد.

انواع بی اختیاری ادرار

1. بی اختیاری ادراری استرسی

شایع ترین نوع بی اختیاری میباشد بخصوص در زنان جوان، که با افزایش فشار داخل شکمی (حین عطسه ، سرفه، خندیدن، رابطه جنسی یا حرکات بدنی مثل پریدن و دویدن و…که همزمان باعث افزایش فشار داخل مثانه شده) رخ میدهد. معمولا میزان ادرار خارج شده مختصر و کم می باشد.

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دایان

در این افراد قدرت عضلات کف لگن کاهش میابد و توانایی حفظ انقباض طولانی مدت را از دست می دهند.

سایر عوامل دیگر نیز که منجر به ضعف عضلات کف لگن میشوند مانند چاقی، هیسترکتومی، آلرژی (عطسه و سرفه مکرر)، تغییرات هورمونی پس از یائسگی، تعداد زایمان زیاد (بیشتر از 3 تا) یا سابقه هر نوع ضربه ای که لگن را در هم فشرده کند، شانس این عارضه را بالا می برد.

در آقایان نیز جراحی پروستات (پروستاتکتومی) شایع ترین عاملی است که منجر به ایجاد این مشکل می شود. این روش می تواند عضلات اسفنکتر را که مستقیماً در زیر غده پروستات قرار دارند را تضعیف کرده و مجرای ادرار را محاصره کند.

لازم به ذکر است بی اختیاری ادراری استرسی هیچ ارتباطی با فشار روانی ندارد.

از مهم ترین علل ایجاد این نوع بی اختیاری ادرار از دست دادن عملکرد عضلات گردن مثانه و ضعف در عضلات اسفنگتر  می باشد.

2. بی اختیاری ادراری سر ریزی

در این نوع بی اختیاری ادرار مثانه همیشه پر است و مقدار کمی ادرار از آن تراوش می کند. بیمار حس میکند مثانه به طور کامل تخلیه نشده و همیشه مجبور به تخلیه ادرار است ولی قادر به این کار نیست.

این نوع مشکل ادراری زمانی ایجاد می شود که مثانه شما نمی­‌تواند به طور کامل ادرار را تخلیه کند، بنابراین مقدار کمی از ادرار باقی­مانده بعدا به بیرون نشت می­‌کند. ممکن است قبل از نشت ادرار نیاز به دفع ادرار را احساس کنید اما این مساله همیشه رخ نمی­‌دهد. گاهی اوقات به این نوع مشکل ادرار قطره قطره آمدن ادرار گفته می‌­شود.

فرد در طول شب مکرر دستشویی رفته و زمان زیادی را در آنجا می گذراند ولی فقط قادر به ایجاد جریان کم ادرار یا قطره قطره می باشد.

این نوع بی اختیاری ادرار همراه با احتباس ادرار نیز می باشد و در مردان شایع تر است.  از علل  ایجاد آن: انسداد کامل یا ناقص در پیش آبراه، عفونت مجاری ادراری، توده های درون لگن و بدخیمی ها و…می باشد.

3. بی اختیاری ادراری فوریتی یا اضطراری

خروج ناخواسته ادرار بلافاصله پس از احساس فوریت در دفع ادرار می باشد و به گونه ای است که قبل از رسیدن به دستشویی ریزش ادرار صورت میگیرد. همچنین ممکن است شب فرد را از خواب بیدار کند و در روز نیز دفعات دفع افزایش پیدا میکند.

این نوع بی اختیاری ادرار در خانم های مسن شایع تر می باشد.

از علل شایع بی اختیاری ادرار فوریتی: استرس و اضظطراب، کاهش ظرفیت مثانه به هر علت، ضعف اسفنگترها،برخی اختلالات سیستمیک مثل دیابت و …. می باشد.

4. بی اختیاری ادراری مرکب: زمانی که دو یا سه نوع از بی اختیاری ها همزمان اتفاق می افتد.

5. بی اختیاری ادراری عملکردی

در این نوع مشکل معمولا اختلال فیزیکی یا ذهنی مانع از رسیدن فرد در زمان مناسب به توالت می شود. به عنوان مثال، اگر فردی مبتلا به مشکلات ارتوپدی یا آرتروز شدید باشید، ممکن است با سرعت کافی قادر به گشودن دکمه ی شلوار نباشد.

به علت عوامل غیر مرتبط با مکانیسم فیزیولوژیک ادرار کردن می باشد ودر سالمندان شیوع بیشتری دارد. از علل آن می توان کاهش تحرک، دردهای اسکلتی-عضلانی و … را نام برد

6. بی اختیاری ادرار حقیقی: که اغلب در اثر وجود فیستول در مجرای ادراری وسرایت آن به نسوج اطراف به وجود می آید.

7. بی اختیاری رفلکسی : در بی اختیاری رفلکسی، بین ایمپالسهای آوران و وابران مثانه و طناب نخاعی اختلال و وقفه ایجاد می گردد و بیشتر در بیماریهای عصبی پیشرونده مثل مولتیپل اسکلروز و یا ضایعات نخاعی دیده می شود.

8. بی اختیاری در اثر نقص عضله دترسور : ماهیچه دترسور در پشت مثانه در حالت نرمال، آرام و بدون حرکت است، زمانی که مثانه شما از ادرار پر می شود و وقتی که ادرار می کنید منقبض می گردد. اما هنگامی که این عضله دچار نقص می شود در این حالت عضله دترسور دائم در حال انقباض است و شل نمی شود و به محض اینکه ادرار می خواهد داخل مثانه جمع شود، خارج می شود. 

بیشتر علائم عصبی دارد این نوع بی اختیاری معملا در افراد تند مزاج و عصبی دیده می شود و علت را عدم تعادل بین سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک می دانند که باعث می شود عضله دترسور در اثر یک تحریک خارجی مثل شنیدن صدای آب شروع به انقباض کند و معمولا خروج ادرار تا تخلیه کامل ادامه دارد.

از علل دیگر ایجاد آن می توان به تومور های بدخیم، آسیب های نخایی، افراد دیابتی ، MS ، التهاب و عفونت و … اشاره کرد.

درمان بی اختیاری ادراری

درمان های رایج آن جراحی، دارو درمانی و فیزیوتراپی می باشد.

درمان های فیزیوتراپی در این افراد معمولا شامل: بیوفیدبک، رفتار درمانی، تعدیل روش زندگی، ورزش درمانی و تقویت عضلات کف لگن، تحریکات الکتریکی (در تحریک الکتریکی کف لگن از یک سری الکترودها استفاده می شود که در واژن یا رکتوم قرار گرفته اند و از طریق آن ها پالس های الکتریکی به این نواحی وارد می شود.

این پالس ها باعث انقباض ماهیچه های عضلات کف لگن می شوند و به ماهیچه کف لگن قدرت و استحکام می بخشند) ، تحریکات IF، TENSو FES ….(که باعث افزایش گردش خون و افزایش قدرت و تن عضلات شده) نیز میتوانند به درمان اختلالات کف لگن بسیار کمک کنند.

فیزیوتراپی عضلات کف لگن
فیزیوتراپی کف لگن

بیوفیدبک عضلات کف لگن

یکی از بهترین روش های درمانی موجود در بی اختیاری ادرار می باشد که به عنوان مکمل ورزش عضلات کف لگن به کار می رود و در ان از وسایلی نظیر پروب های واژینال و آنو رکتال با مانیتور های حساس به فشار یا الکترومیوگرافی استفاده می شود این وسایل به بیمار کمک می کند تا عضلاتی را که بایستی منقبض نماید بشناسد. رفتار درمانی به همراه بیوفیدبک تقریبا ۶۳ در صد اپیزودهای بی اختیاری را کاهش می دهد.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

درمان به روش بیوفیدبک می تواند برای افرادی که در کنترل ادرار مشکل دارند، موثر باشد. بیوفیدبک می تواند به زنان کمک کند تا ماهیچه های کف لگن خود را احساس و آنها را تقویت کنند.

این ماهیچه ها خالی شدن مثانه را کنترل می کنند. بعد از چند جلسه درمان با روش بیوفیدبک، زنانی که دچار بی اختیاری ادرار هستند، ممکن است قادر شوند که نیاز شدید به ادرار کردن و تکرار آن را کم کنند.

ما در فیزیوتراپی تخصصی دایان به شما کمک خواهیم کرد که قدرت کامل عضلات کف لگن خود را بدست آورید.

کلینیک فیزیوتراپی دایان

فیزیوتراپیست مطهره حسین پور

فیزیوتراپیست علی حیدریان

چگونه فیزیوتراپی بی اختیاری ادرار را کاهش می دهد؟

فیزیوتراپی یکی از بهترین و موثرترین درمان ها برای بی اختیاری ادرار است.

نه تنها راه حلی کم ریسک است بلکه فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا مثانه خود را کنترل کرده و عضله های کف لگن را قوی کنید تا مشکلات حل شوند.

بسته به نوع بی اختیاری ادرار، تمرینات بسیار متنوعی هستند که فیزیوتراپیست ها به کار می گیرد.

کورینا آونی، فیزیوتراپیست مرکز درمانی کیپ تاون که تخصص اش عملکرد عضلات کف لگن است می گوید:

” نشت ادرار، فقط به علت کف لگن ضعیف نیست، بلکه علامت وجود عضله هایی است که به علت گره کف  لگن، اندومتریوز و حتی یبوست سفت شده اند. به همین دلیل،ارزیابی ای کلی پیشنهاد می شود.”

تمرین ها و درمان های فیزیوتراپی برای بی اختیاری ادرار

تمرینات فیزیوتراپی کف لگن برای درمان بی اختیاری ادراری
تمرینات فیزیوتراپی کف لگن برای درمان بی اختیاری ادراری

 کورینا می گوید یکی از متد هایی که او استفاده می کند، تعدیل رفتاری است که شامل یادگیری دوباره توالت رفتن و خالی کردن درست مثانه است.

طبق گفته های او، برخی مسائل مربوط به بی اختیاری به علت یک سری عادت های غلط مثل رفتن به دستشویی بدون این که واقعا نیاز باشد است.

هر دو این موارد باعث ایجاد فشار غیر ضروری به مثانه و تضعیف آن در طول زمان می شوند.

تمرینات کف لگن

احتمالا شناخته شده ترین شکل تمرین برای اختلال مثانه است که شامل سفت کردن آگاهانه عضله های اطراف مقعد، واژن و قسمت جلویی برای بالا کشیدن آن ناحیه است.

این امر می تواند هم با فشاری آرام و بعد نگه داشتن و سپس فشاری سریع بدون نگه داشتن انجام شود.

هر دو به عنوان تمرین کگل شناخته می شوند و برای تقویت ماهیچه های لگن طراحی شده اند.

تحریک عصبی عضلانی

تحریک عصبی عضلانی روش دیگری ست که عصب ها و ماهیچه های مرتبط را فعال می کند.

در مواقع بی اختیاری، پروبی داخلی با جریان ضعیف تحریک الکتریکی به سمت کف لگن برده می شود تا عصب ها را تحریک کرده و ماهیچه ها را منقبض کند و حرکت صحیح استفاده از عضله های کف لگن و آرام کردن پاسخ های بیش فعال را آموزش دهد.

وزنه ها و مخروط های واژن

وزنه ها و مخروط های واژینال که پلاستیک مخروطی شکل هستند و فیزیوتراپیست آنها را داخل واژن بیمار می کند تا عضله های کف لگن تمرین داده شوند.

می توان وزنه ای را اضافه کرده و یا برداشته شود. این مخروط با پایین تر افتادن، کم کم دهانه واژن را باز می کند.

این امر، کف لگن را تحریک کرده تا سفت و منقبض شود و سعی کند مخروط را سرجای خودش نگه دارد.

کورینا می گوید حس افتادن مخروط است که باعث می شود فرد سعی کند خود را منقبض کرده تا مانع از افتادن اش شود.

آموزش مجدد مثانه

گرچه آموزش مثانه برای حصول تاثیرات قابل توجه حدود شش هفته زمان می برد، اما بسیاری آن را تلاشی موفقیت آمیز می دانند.

در این جا کورینا چند نکته درباره آموزش مجدد مثانه پیشنهاد می کند:

به محض داشتن احساس ادرار ، به دستشویی نروید

  کمی صبر کنید که باعث می شود مثانه کش بیاید و ترغیب شود حجم بیشتری در خود جا دهد.

آرامش خود را حفظ کنید

وقتی نیاز به دفع ادرار به وجود می آید، سعی کنید بنشینید و تا جایی که می توانید لگن خود را آنقدر منقبض کنید که جلوی چکه کردن گرفته شود واحساس آنی نیاز به دفع را رفع کنید.

مرتب آب بنوشید

اگر کم آب بنوشید، ادرار غلیظ تر شده و باعث سوزش مثانه می شود. اگر شب ها برای دفع ادرار بیدار می شوید از دو ساعت قبل از خواب نوشیدن مایعات را محدود کنید.

کافئین و الکل را کم کنید

برخی مثانه ها بازخوردی منفی نسبت به کافئین و الکل دارند بنابراین استفاده کم تر از این مواد باعث کاهش نیاز به دفع ادرار می شود.     

بیشتر بخوانید: بی اختیاری ادراری
بیشتر بخوانید: کاربرد فیزیوتراپی بی اختیاری ادرار

شما می توانید با مشورت با فیزیوتراپیست های ما در کلینیک فیزیوتراپی دایان در شمال تهران درباره بی اختیاری ادرار، یک برنامه تمریتی فردی دریافت کنید و درمان را زیر نظر متخصصین ما ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات کلینیک و دریافت نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک دایان: ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۵۵ – ۰۹۱۲۸۳۴۰۵۳۶ – ۰۲۱۲۲۷۸۶۰۴۹

مباحث مرتبط

فیزیوتراپی ، فواید فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی قلهک ، فیزیوتراپی دایان ، فیزیوتراپی دولت ، فیزیوتراپی طرف قرارداد کانون سردفتران و دفتریاران ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی قلهک ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی دولت ، کلینیک فیزیوتراپی ، هزینه فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی منزل .

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه دربارهٔ «فیزیوتراپی در بی اختیاری ادراری»

 1. سلام
  ببخشید درمان بی اختیاری ادرار چند جلسه فیزیوتراپی نیاز داره؟

  1. فیزیوتراپی دایان

   با سلام
   بستگی به علت بی اختیاری ادرار یا مدفوع دارد. ابتدا باید معاینه شود. فیزیوتراپی بیوفیدبک معمولا بین 10 تا 15 جلسه نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن