شیوع بی اختیاری ادرار
۱۶ تیر, ۱۳۹۷
بورسیت تروکانتر
۱۶ تیر, ۱۳۹۷

فیزیوتراپی بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری به معنای عدم توانایی در حفظ ادرار یا دفع ادرار در زمان ناخواسته می‌باشد که به عنوان یک مشکل اجتماعی و بهداشتی شناخته می شود. در کیفیت زندگی فرد تاثیرات بسیاری می گذارد و ممکن است فرد را گوشه گیر کند و باعث کاهش تناسب جسمانی، قلبی عروقی، کاهش حرکات مورد نیاز و حتی باعث کاهش امید به زندگی فرد شود. این افراد معمولا مضطرب و نگران هستند و هنگامی که از منزل دور میشوند آرامش ندارند و ارتباط خود را با دیگران کمتر می کنند تا کسی از مشکلشان آگاه نشود. بی اختیاری ادراری به علت فعالیت کمتر از حد معمول عضلات کف لگن ایجاد می شود و شیوع ان در بانوان بیشتر می باشد.

انواع بی اختیاری ادرار:

 1. بی اختیاری ادراری استرسی: شایع ترین نوع  بی اختیاری میباشد بخصوص در زنان جوان، که با افزایش فشار داخل شکمی(حین عطسه ، سرفه، خندیدن یا حرکات بدنی مثل پریدن و دویدن و…که همزمان باعث افزایش فشار داخل مثانه شده) رخ میدهد که معمولا میزان ادرار خارج شده کم می باشد.. در این افراد قدرت عضلات کف لگن کاهش میابد و توانایی حفظ انقباض طولانی مدت را از دست می دهند. سایر عوامل دیگر هم  باعث ضعف عضلات کف لگن میشوند مانند چاقی، هیسترکتومی، آلرژی(عطسه و سرفه مکرر)، تغییرات هورمونی پس از یائسگی، تعداد زایمان زیاد(بیشتر از ۳ تا)، سابقه هر نوع ضربه ای که لگن را در هم فشرده کند و …

از مهم ترین علل ایجاد این نوع بی اختیاری ادرار از دست دادن عملکرد عضلات گردن مثانه و ضعف در عضلات اسفنگتر  می باشد.

۲. بی اختیاری ادراری سر ریزی:

در این نوع بی اختیاری ادرار مثانه همیشه پر است و مقدار کمی ادرار از آن تراوش می کند. بیمار حس میکند مثانه به طور کامل تخلیه نشده و همیشه مجبور به تخلیه ادرار است ولی قادر به این کار نیست. فرد در طول شب مکرر دستشویی رفته و زمان زیادی را در آنجا می گذراند ولی فقط قادر به ایجاد جریان کم ادرار یا قطره قطره می باشد. این نوع بی اختیاری ادرار  همراه با احتباس ادرار نیز می باشد و در مردان شایع تر است.  از علل  ایجاد آن: انسداد کامل یا ناقص در پیش آبراه، عفونت مجاری ادراری، توده های درون لگن و بدخیمی ها و…می باشد.

۳. بی اختیاری ادراری فوریتی یا اضطراری: خروج ناخواسته ادرار بلافاصله پس از احساس فوریت در دفع ادرار. به گونه ای که ممکن است شب فرد را از خواب بیدار می کند و در روز نیز دفعات دفع افزایش پیدا میکند. این نوع بی اختیاری ادرار در خانم های مسن شایع تر می باشد.

از علل شایع بی اختیاری ادرار فوریتی: استرس و اضظطراب، کاهش ظرفیت مثانه به هر علت، ضعف اسفنگترها،برخی اختلالات سیستمیک مثل دیابت و ….

۴. بی اختیاری ادراری مرکب: زمانی که دو یا سه نوع از بی اختیاری ها همزمان اتفاق می افتد

 1. بی اختیاری ادراری عملکردی:

  به علت عوامل غیر مرتبط با مکانیسم فیزیولوژیک ادرار کردن می باشد ودر سالمندان شیوع بیشتری دارد. از علل آن می توان کاهش تحرک، دردهای اسکلتی-عضلانی و … را نام برد

 2. بی اختیاری ادرار حقیقی: که در اثر وجود فیستول در مجرای ادراری وسرایت آن به نسوج اطراف به وجود می آید.
 3. بی اختیاری رفلکسی : در بی اختیاری رفلکسی بین ایمپالسهای آوران و وابران مثانه و طناب نخاعی اختلال و وقفه ایجاد می شود که بیشتر در بیماریهای عصبی پیشرونده مثل مولتیپل اسکلروز و یا ضایعات نخاعی دیده می شود.
 4. بی اختیاری در اثر نقص عضله دترسور : در این حالت عضله دترسور دائم در حال انقباض است و شل نمی شود و به محض اینکه ادرار می خواهد داخل مثانه جمع شود، خارج می شود.  بیشتر علائم عصبی دارد این نوع بی اختیاری معملا در افراد تند مزاج و عصبی دیده می شودو علت را عدم تعدل بین سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک می دانند که باعث می شود عضله دترسور در اثر یک تحریک خارجی مثل شنیدن صدای آب شروع به انقباض کند و معمولا خروج ادرار تا تخلیه کامل ادامه دارد. از علل ایجاد آن می توان به تومور های بدخیم، آسیب های نخایی، افراد دیابتی ، MS ، التهاب و عفونت و … اشاره کرد.

 

درمان بی اختیاری ادراری:

جراحی، دارو درمانی و فیزیوتراپی می باشد.

درمان های فیزیوتراپی در این افراد شامل: بیوفیدبک، رفتار درمانی، تعدیل روش زندگی، ورزش درمانی و تقویت عضلات کف لگن، تحریکات الکتریکی(در تحریک الکتریکی کف لگن از یک سری الکترودها استفاده می شود که در واژن یا رکتوم قرار گرفته اند و از طریق آن ها پالس های الکتریکی به این نواحی وارد می شود. این پالس ها باعث انقباض ماهیچه ها می شوند و به ماهیچه کف لگن قدرت و استحکام می بخشند) ، تحریکات IF، TENSو FES ….(که باعث افزایش گردش خون و افزایش قدرت و تن عضلات شده) و…

فیزیوتراپی عضلات کف لگن

فیزیوتراپی کف لگن

بیوفیدبک عضلات کف لگن

یکی از بهترین روش های درمانی موجود در بی اختیاری ادرار می باشد که به عنوان مکمل ورزش عضلات کف لگن به کار می رود و در ان از وسایلی نظیر پروب های واژینال و آنو رکتال با مانیتور های حساس به فشار یا الکترومیوگرافی استفاده می شود این وسایل به بیمار کمک می کند تا عضلاتی را که بایستی منقبض نماید بشناسد. رفتار درمانی به همراه بیوفیدبک تقریبا ۶۳ در صد اپیزودهای بی اختیاری را کاهش می دهد.

درمان بی اختیاری ادرار با بیوفیدبک

درمان به روش بیوفیدبک می تواند برای افرادی که در کنترل ادرار مشکل دارند، موثر باشد. بیوفیدبک می تواند به زنان کمک کند تا ماهیچه های کف لگن خود را احساس و آنها را تقویت کنند.

این ماهیچه ها خالی شدن مثانه را کنترل می کنند. بعد از چند جلسه درمان با روش بیوفیدبک، زنانی که دچار بی اختیاری ادرار هستند، ممکن است قادر شوند که نیاز شدید به ادرار کردن و تکرار آن را کم کنند.

ما در فیزیوتراپی تخصصی دایان به شما کمک خواهیم کرد که قدرت کامل عضلات کف لگن خود را بدست آورید.

کلینیک فیزیوتراپی دایان

فیزیوتراپیست مطهره حسین پور

فیزیوتراپیست علی حیدریان

مباحث مرتبط

فیزیوتراپی ، فواید فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی قلهک ، فیزیوتراپی دایان ، فیزیوتراپی دولت ، فیزیوتراپی طرف قرارداد کانون سردفتران و دفتریاران ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی قلهک ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی دولت ، کلینیک فیزیوتراپی ، هزینه فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی منزل .

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه ها

 1. سعیده گفت:

  سلام
  ببخشید درمان بی اختیاری ادرار چند جلسه فیزیوتراپی نیاز داره؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   بستگی به علت بی اختیاری ادرار یا مدفوع دارد. ابتدا باید معاینه شود. فیزیوتراپی بیوفیدبک معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *