6 راه برای کاهش دردهای بدن و عضلات با فیزیوتراپی

بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

بسیاری از افراد فیزیوتراپی را جز دسته “درمان های جایگزین” میدانند و اغلب آن را با ماساژ یا درمان‌های دستی یا کایروپراکتیک اشتباه می گیرند.

اما فیزیوتراپی با این دسته درمان ها تفاوت دارد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

آیا فیزیوتراپی می تواند برای شما مفید باشد؟

مجبور به دست کشیدن از پخت و پز بود که باعث شد فیزیوتراپی را امتحان کنم.

دست ها و مچ دست من از زمانیکه در دبیرستان یادداشت برداری های زیادی را با دست انجام می دادم و در کامپیوتر تایپ میکردم، درد می کرد.

دکتر برای رد کردن احتمال آرتریت روماتوئید برای من یک آزمایش خون نوشت، اما بعد از آن دیگر نمیدانست چکار باید بکند.

شوهر من، اندرو، سالها تلاش کرده بود که مرا متقاعد کند که فیزیوتراپی را امتحان کنم. اما فرض من بر این بود که من دچار یک نوع آسیب دائمی هستم و چیزی کمتر از عمل جراحی نمی تواند آن را درمان کند.

علاوه بر این، این مشکل من در برنامه سلامت استان من به طور کامل تحت پوشش قرار نمیگرفت.

اما من می دانستم که اگر درد دست هایم خیلی بدتر از قبل شود، دیگر نمی توانم پخت و پز کنم و یا به زندگی خودم به عنوان یک نویسنده ادامه دهم، بنابراین من در نهایت با یک فیزیوتراپیست ملاقات کردم.

اغراق کردن درباره نتایج بسیار سخت است.

من جلسه اول را با تشخیص تاندونیت و آموزش دیدن برای انجام سه نوع حرکت کششی ترک کردم.

تمرینات آسان بود، اما آنها تنش عضلانی را به مقدار خیلی زیادی کاهش دادند، به طوری که من امیدوار شدم که بتوانم مثل سابق هر روز سه بار آشپزی کنم.

در جلسات هفتگی در کلینیک، فیزیوتراپیست من ماهیچه های کوتاه شده من را میکشید و تمرین های تقویتی را برای پیشگیری از مشکلات آینده اضافه کرد.

در عرض چند روز، کمی کاهش درد را تجربه کردم و فقط پس از دو ماه دوباره به حالت طبیعی برگشتم.

متوجه شدم که فیزیوتراپی حتی می تواند مشکلاتی که برای مدت های طولانی وجود داشته اند را درمان کند و من دیگر به دنبال درمان های گران قیمتی که ماه ها و ماه ها طول میکشید، نبودم – در مورد من و بسیاری دیگر، بعد از آنکه مشکل شناسایی شد و با شروع انجام ورزش ها در خانه تعداد قرار ملاقات با فیزیوتراپیست به سرعت کمتر شد.

در اینجا برخی از روش های فیزیوتراپی برای درمان انواع بیماری ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

فیزیوتراپی درد زانو

فیزیوتراپی می تواند به زانوهایی که دچار مشکلاتی هستند کمک کند (فیزیوتراپی درد زانو)

در پاییز گذشته، محققان کانادایی در دانشگاه انتاریو وست، مطالعه برجسته ای را منتشر کردند که نشان میداد فیزیوتراپی همراه با دارو، همانند عمل جراحی آرتروسکوپی در درمان زانو هایی که دچار استئوآرتریت هستند، مفید است.

دکتر روبرت لیچفیلد، یکی از نویسندگان این مقاله که یک جراح ارتوپد و مدیر پزشکی دانشگاه کلینیک پزشکی ورزشی فاولر کندی است، می گوید: “بسیاری از مفاصلی که دچار آرتروز (فیزیوتراپی آرتروز) هستند از طریق کار بر روی انعطاف پذیری و قدرت بهبود پیدا می کنند.”

فیزیوتراپیست ها اغلب می توانند با شناسایی علت مشکلاتی مانند سفتی عضلات اطراف زانو و درمان آن با ورزش یا کشش، منبع درد زانو را از بین ببرند. گرگ آلکاک، هماهنگ کننده بالینی و تحقیقاتی در کلینیک فاولر کندی، توضیح می دهد که:

“ما یک ارزیابی بیومکانیکی خواهیم داشت که درآن همه چیز را از سفتی عضله گرفته تا ضعف و تا چگونگی حرکت مفاصل بررسی می کنیم، تا متوجه مواردی مانند حرکت کردن بیش از حد یا حرکت نکردن کافی مفاصل بشویم.”

“بر این اساس، ما یک دوره مناسب را تجویز می کنیم که ممکن است شامل تمرین برای آرامش [مفصل یا عضله ]باشد یا عوامل موثر بر این مشکل را مورد توجه قرار دهد.”

اگر این مشکل ناشی از طرز راه رفتن نادرست باشد، فیزیوتراپیست ها می توانند ارتوتیک هایی (کفی هایی که برای اصلاح مشکلات پا در کفش قرار داده می شوند) را تجویز کند.

درد کف پا ، درمان و فیزیوتراپی کف پا

لیچ فیلد اضافه میکند که “فیزیوتراپیست ها در توجه به کل بسیار خوب هستند، در حالی که جراحان ممکن است فقط مفصل را مورد توجه قرار دهد.”

فیزیوتراپی تکنیک های تنفس را آموزش می دهد

این رویکرد فیزیوتراپی در در نظر گرفتن کل، در مورد سیستم اسکلتی عضلانی (مفاصل و عضلاتی که برای ایستادن و راه رفتن استفاده میکنیم) هم وجود دارد.

فیزیوتراپی همچنین به بیماری ها و مشکلات سیستم عصبی خودکار هم رسیدگی میکند- عضلات و اعصابب که به صورت خودکار ارگان های بدن ما را کنترل می کنند.

برای مثال، بیماران مبتلا به آسم یا آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) میتوانند توسط فیزیوتراپیست های قلب و عروق درمان شوند.

این فیزیوتراپیست ها ممکن است از تمرینات کنترل تنفس که ممکن است به سادگی ترکاندن یک بادکنک باشد یا تمرکز بر بهبود تحرک عضلات سینه و گردن از طریق برنامه های کششی و تقویتی استفاده کنند.

فیزیوتراپی می تواند اختلالات کف لگن را درمان کند

فیزیوتراپی کف لگن یا لگن چیست؟

یکی از زمینه های عملی که با سرعت زیادی در حال رشد است، استفاده از تکنیک های فیزیوتراپی برای مقابله با اختلالات کف لگن است.

اختلالات کف لگن می توانند زمانی رخ دهند که عضلات لگن، پس از بارداری، زایمان یا جراحی شکم، سفت، کوتاه و یا دچار اسپاسم شوند.

رابین کریستنسون، درمانگر فیزیکی و مؤسس درمانگاه ” Womanology” که یک درمانگاه برای درمان های یکپارچه در ارواین، کالیفرنیا است، می گوید:

“عضلات کف لگن در عملکرد جنسی و همچنین در عملکرد مثانه و روده نقش دارند و به حمایت از ستون فقرات و ارگانهای داخل شکم کمک می کنند.”

عملکرد غیر عادی کف لگن می تواند در شرایطی مانند مقاربت دردناک، بی اختیاری ادرار یا روده یا درد شکم یا کشاله ران دیده شود.

کریستنسون می گوید: “این مشکلات در MRI یا اولتراسوند نشان داده نمی شوند.”

او معمولا از یک تکنیک ماساژ به نام “رهاسازی نقاط ماشه ای” که به طور مستقیم بر روی عضلات آسیب دیده کف لگن اعمال میشود، برای از بین بردن اسپاسم استفاده می کند.

او همچنین تمرین های تقویت میان تنه و تکنیک های آرامش را از طریق انجام حرکات پایلیت به کار میگیرد.

مقابله با چاقی

یکی دیگر از زمینه های مورد توجه، فیزیوتراپی “شیوه زندگی” است، مانند مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه و کنترل درد مزمن.

فیزیوتراپیست اهل وینیپگ ، لیا آرنیل، اغلب همراه با پزشکان برای درمان بیماران چاق کار میکند تا حرکت کردن برای این بیماران آسانتر شود. او توضیح می دهد:

“ما به آنها در مورد تاثیر فیزیکی که اضافه وزن بر روی سیستم اسکلتی عضلانی – ستون فیزیکی بدن ما_ می گذراند آموزش می دهیم.”

علاوه بر این برای پرداختن به زانو درد و تاندونیت از طریق تکنیک های فیزیوتراپی سنتی، فیزیوتراپیست ها می توانند برنامه های تمرینی شخصی سازی شده ای را طراحی کنند تا مفاصل آسیب پذیر تحت فشار قرار نگیرند.

حتی چیز ساده ای مانند کمک به بیماران در انتخاب کفشی که شرایط و حمایت مناسبی را برای پا فراهم میکند، می تواند به بیماران بی تحرک کمک کند تا دوباره حرکت کنند.

در هنگام کار با بیمارانی که تحرک آنها به دلیل پیری و یا عوارض جانبی شیمی درمانی کم شده است نیز به همین ترتیب است.

فیزیوتراپی درد مزمن را می تواند درمان کند

بسته به علت یک درد، یک برنامه فیزیوتراپی می تواند با تقویت عضلات مرتبط با مفاصل یا عضلات دردناک، درد مزمن را کاهش دهد.

در مطالعه ای که در کشور دانمارک در مورد زنان مبتلا به پوکی استخوان که درد مزمن آنها با شکستگی فشاری ستون فقرات مرتبط بود انجام شد، مشخص شد که بیماران بعد از انجام 10 هفته برنامه فیزیوتراپی که برای بهبود تعادل و تثبیت ستون فقرات پایین کمر طراحی شده بود، به طور قابل توجهی کمتر از دارو های ضد درد استفاده می کردند و گفتند که کیفیت زندگی آنها بهبود پیدا کرده است.

فیزیوتراپی می تواند درد را درمان کند

مشکلاتی مانند وضعیت بدنی بد، فشار عضلانی یا آرتروز می توانند باعث کمردرد شوند. درمان درد به دلیل اصلی آن بستگی دارد، اما برخی از اصول درمانی برای درمان درد مشترک هستند.

پل ون ویچن، مدیر فیزیولوژی ورزشی در “کلیولند کلینیک کانادا” در تورنتو، یک رویکرد سه گانه را توصیه می کند:

کنترل وزن (برای کاهش استرس در مفاصل)، تقویت عضلات (برای بهبود حرکت و کاهش عود کردن درد) و “الگو دهی دوباره” به عضلات .

این کار شامل تغییر هماهنگی تمام عضلات در یک ناحیه خاص است و معمولا از طریق یک سری تمرینات پویا انجام میشود. او توضیح می دهد:

” حدود 24 عضله در داخل و اطراف کمر وجود دارند که واقعا مهم هستند.” “تقویت دو یا سه عضله، در مقایسه با آموزش تمام 24 عضله برای کار کردن در کنار یکدیگر، تاثیر چندانی ندارد”.

چگونه می توانید از فیزیوتراپی بهره ببرید؟

تمرینات کششی و تقویتی انجام شده در خانه برای رسیدگی به اکثر مشکلات ضروری است. جایی که فیزیوتراپی می تواند طرفدارانش را از دست بدهد.

کارن اورلاندو، یک فیزیوتراپیست و مالک ProCare Rehabilitation در تورنتو می گوید: “بسیاری از مشتریان من می خواهند دیروز مشکلشان حل شود، یعنی خیلی زود. آنها نمی خواهند تلاش زیادی برای آن انجام دهند.”

این کار طول می کشد و نیاز به تمرین دارد تا ماهیچه هایی که مدت ها عادات بدی داشته اند را بکشید و یا آنها را بازآموزی کنید.

اما انجام این کار می تواند از عود کردن دوباره آسیب جلوگیری کند.

وقتی وسوسه می شدم که تمریناتم را انجام ندهم، به خودم یادآوری میکردم که تلاش و پولی که من حالا سرمایه گذاری می کنم ممکن است مانع از بروز مشکلات گسترده تر و هزینه بر در آینده شود.

این چیزی است که سیاستگذاران ما باید در نظر داشته باشند، زیرا پتانسیل فیزیوتراپی برای حفظ تحرک و سلامت جمعیت سالمند ما حتی بیشتر از این است.

بهترین کلینیک فیزیوتراپی شمال تهران

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.