پوسچر چیست؟

بوسچر بدن چیست؟- کلینیک دایان
بوسچر بدن چیست؟- کلینیک دایان
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

پوسچر به موقعیت بدن شما هنگام ایستادن یا نشستن اشاره دارد. وضعیت بدنی پوسچر به این مربوط می شود که هنگام ایستادن و نشستن، ستون فقرات، سر، شانه و باسن همگی در یک راستا قرار بگیرند. این در حالی است که حفظ پوسچر مناسب بدنی می تواند تاثیر زیادی در تناسب اندام و سلامتی افراد داشته باشد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

اما باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که هیچ وضعیت مشخص و کاملی برای پوسچرال وجود ندارند. بلکه منظور از وضعیت بدنی پوسچرال، داشتن ستون فقرات مناسب است که می تواند گروه های عضلانی، مفاصل و رباط های شما را به گونه ای در یک راستا قرار دهد. این وضعیت، فشار وارده به ستون فقرات را کاهش می دهد، بدن شما را انعطاف پذیر نگه می دارد، خستگی را کاهش می دهد و به حفظ تعادل بدن کمک می کند. برای دستیابی به پوسچر ایده آل خود می توانید از خدمات کلینیک فیزیوتراپی دایان بهره ببرید.

پوسچر مناسب و اهمیت آن بر بدن

پوسچر مناسب و یا وضعیت بدنی مناسب، چیزی فراتر از صاف ایستادن است. بلکه می تواند تاثیر زیادی بر سلامتی شما داشته باشد. چون می توانید با مناسب نگهداشتن وضعیت بدنی خود، چه در حال حرکت و چه نسشتن، از بروز خیلی از دردها، صدمات و بیماری ها جلوگیری کنید. از طرفی هم، برخی از بررسی ها نشان می دهد که وضعیت پوسچر نامناسب بدن می تواند منجر به بروز برخی عوارض احتمالی و ناهماهنگی در ستون فقرات شود، از جمله:

 • کشیدگی عضلات یا مفاصل
 • درد گردن، سر یا کمر
 • آسیب دیدگی در ستون فقرات
 • کاهش انعطاف پذیری بدن
 • تاثیر منفی بر نحوه حرکت مفاصل
 • کاهش تعادل بدن و افزایش خطر سقوط
 • اختلال در تنفس و هضم غذا
 • آسیب احتمالی در حین ورزش، کار یا سایر فعالیت ها

این در حالی است که وضعیت نامناسب پوسچر تا حدود زیادی شایع است. حتی می تواند ظاهر، اعتماد به نفس و رفاه عمومی شما را تحت تاثیر قرار دهد. جالب است که بدانید افراد با اعتماد به نفس بالا، با انگیزه و خوش بین افرادی بلند قد هستند که سینه هایشان بیرون است و سرشان را صاف نگه می دارند. آنها ممکن است لبخند بزنند یا قیافه ای داشته باشند که نشان دهنده احساسات مثبت در آنها باشد. در مقابل، افراد مضطرب، بی انگیزه و بدبین، در هنگام ایستادن، وزن بدن خودشان را روی یک پای نگه می دارند و در  ناحیه کمر خم می شوند و به زمین نگاه می کنند. پس وضعیت بدنی مناسب می تواند تاثیر زیادی هم در وضعیت روانی و اعتماد به نفس افراد داشته باشد.

پوسچر مناسب برای بدن چگونه است؟ کلینیک فیزیوتراپی دایان
پوسچر مناسب بدن بر سلامتی و اندام متناسب شخص بسیار مناسب است

از طرفی هم، برقراری ارتباط بین بخش های مختلف بدن به صورت ارادی، قابل کنترل است ولی انجام این کار نیاز به تمرکز بسیار زیادی دارد. برای همین شما می توانید با انجام برخی از تمرینات بدنی مناسب وضعیت عضلات پوسچرال بدن خود را بهبود ببخشید. اما باید توجه داشته باشید که تمرینات پوسچر یا وضعیت بدنی باید هم شامل تمرین های کششی و قدرتی و هم تمرین های عمقی باشد.

انواع پوسچر بدن کدامند؟

وضعیت بدنی مناسب بیشتر در دو شرایط حرکت و یا نشستن مورد بررسی قرار می گیرد. بر همین اساس به طور کلی، انواع پوسچرال به دو گروه زیر دسته بندی می شود:

پوسچرهای غیرفعال

این حالت ها یا نگرش هایی هستند که بیشتر برای استراحت یا خواب درنظر گرفته می شوند. بدن در این شرایط به حداقل فعالیت عضلانی و معمولاً نیاز به آرامش دارند.

پوسچر فعال

در پوسچر فعال، بسیاری از عضلات پوسچرال بدن برای حفظ وضعیت مناسب نقش موثرتری پیدا می کنند. این پوسچر به دو دسته زیر طبقه بندی می شود:

 • وسچر پویا یا داینامیک: این نوع از پوسچر بدن به نحوه نگه داشتندر هنگام حرکت کردن، مانند زمانی که در حال راه رفتن، دویدن یا خم شدن برای برداشتن چیزی هستید، اشاره دارد.
 • حالت ایستا یا استاتیک: پوسچرال ایستایی به شرایطی اشاره دارد که در حال حرکت نیستید، مانند زمانی که نشسته اید، ایستاده اید یا می خوابید، خودتان را در حالت تعادل نگه می دارید. نمونه‌هایی از وضعیت‌های ایستا عبارتند از: ایستادن، نشستن، دراز کشیدن و زانو زدن.

در هر دو صورت مهم است که وضعیت بدنی خود را از نظر پوسچرال ایستایی یا پویایی مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که در هر دو شرایط وضعیت مناسبی دارد. اما نکته اصلی در وضعیت بدنی خوب، موقعیت ستون فقرات شماست. ستون فقرات شما دارای سه انحنای طبیعی در گردن، وسط کمر و کمر است. وضعیت صحیح باید این منحنی ها را حفظ کند و فشاری بر ستون فقرات ایجاد نکند.

پوسچرهای فعال به چه معنی هستند؟ کلینیک فیزیوتراپی دایان
پوسچرهای فعال شامل وضعیت های مربوط به نشستن و ایستادن می شوند.

اهمیت هماهنگی در پوسچر

پوسچر و حفظ وضعیت مناسب بدنی به هماهنگی بین عضلات پوسچرال بدن نیاز دارد. حرکت بین یک وضعیت بدنی ایستا و حالت دیگر نیاز به هماهنگ و به کارگیری بعضی عضلات خاص برای انجام یک کار دارد. چون بدن برای حفظ ثبات از یک الگوی برنامه ریزی شده از فعالیت های عضلانی استفاده می کند. برخی از این الگوهای حرکتی برنامه ریزی شده کاملا در سیستم عصبی مرکزی گنجانده شده وغریزی هستند اما برخی دیگر را باید خودمان به صورت ارادی کنترل کنیم.

به عنوان مثال، هنگامی که یک در سنگین را باز می کنیم، یک توالی هماهنگ از انقباضات عضلات در شکم، کمر و پاها به وجود می آید که حتی قبل از شروع به کشیدن اتفاق می افتند.

هنگام تغییر وضعیت بدن از یک حالت به حالت دیگر باید یاد بگیریم که چگونه این کار را به روشی موثر و در یک دامنه حرکتی پایدار و بی خطر انجام دهیم. چون اکثر آسیب های احتمالی بر روی ستون فقرات در هنگام تغییر یک پوسچر به پوسچر دیگر رخ می دهد. مثلا در مواردی که می خواهید یک جسم سنگین را از روی زمین بلند کنید، احتمال بروز آسیب بر روی عضلات پوسچرال وجود دارد. در این موارد سینه باید بالا، پاها به اندازه عرض شانه از هم باز و سر درست در وسط شانه ها باشد.باری که قرار است بلند شود باید نزدیک به بدن شما قرارگیرد و زوایای مفاصل ران باید به گونه ای باشند که انگار فرد در حال هل دادن چیزی روی سطح زمین است. وجود هرگونه انحراف از این حالت، مفاصل و ماهیچه های فرد را از دامنه عملکرد بهینه خارج می کند.

رایج ترین دلایل وضعیت نامناسب برای بدن

در طول زندگی افراد عوامل مهم زیادی می توانند منجر به بروز وضعیت نامناسب بدن شوند. اگر چه برخی از آنها مانند افزایش سن و ژنتیک تا حدودی غیر قابل کنترل هستند، اما برخی از عوامل دیگر را تا حدودی می توان کنترل کرد. به طور کلی مهمترین عللی که می توانند منجر به وضعیت نامناسب بدن شوند، عبارتند از:

 • سن: افزایش سن با ایجاد برخی تغییرات در مفاصل و عضلات بدن مانند ستون فقرات همره است. هر یک از این تغییرات می تواند باعث انحنا در ستون فقرات و در نتیجه وضعیت نامناسب بدن شود.
 • بی تحرکی و فعالیت های بدنی نامناسب: تکنولوژی مدرن به طرز فوق العاده ای نحوه زندگی افراد را تغییر داده است. متأسفانه، برخی از این تغییرات، مانند استفاده بیش از حد از تلفن همراه، تلویزیون، رایانه و تبلت ناشی از فناوری، تأثیرات منفی بر ساختار و وضعیت بدنی ما می گذارند. خم شدن در موقعیت های نامناسب هنگام استفاده از این دستگاه ها باعث ایجاد ناراحتی در اطراف گردن، پشت و شانه ها می شود. از طرفی هم بی تحرکی و فعالیت های بدنی نامناسب می تواند یکی از علل دیگر وضعیت نامناسب برای بدن باشد.
 • تنش یا ضعف عضلانی:  داشتن عضلات قوی‌تر یا ضعیف‌تر می تواند باعث افزایش وضعیت بدنی نامناسب شود. ضعف عضلات شکم به دلیل انجام تمرینات ناکافی می تواند منجر به بروز کمر درد و حتی وضعیت نامناسب بدن شود. حتی هر گونه آسیب دیدگی و اسپاسم عضلات می تواند منجر به ضعیف شدن عضلات پوسچرال و وضعیت نامناسب بدن شود.
 • وزن: وزن اضافی در اطراف قسمت میانی می تواند لگن را به سمت جلو بکشد، ستون فقرات را از هم تراز خود خارج کند و به پایین کمر فشار وارد کند که در نهایت منجر به وضعیت نامناسب می شود.
پوسچرهای مناسب و نامناسب بدن- کلینیک فیزیوتراپی دایان
پوسجرهای صحیح و غلط که در حین فعالیت باید مدنظر داشته باشید

این در حالی است که در برخی شرایط گزینه های درمانی زیادی برای بهبود وضعیت بدنی وجود دارند. مواردی مانند ماساژ یا فیزیوتراپی می توانند به بازگرداندن عضلات به عملکرد مطلوب کمک کند.

عوامل فیزیکی و الگوهای حرکتی نامناسب

اختلال در عملکرد مفاصل: مشکلات در مفاصل می توانند منجر به کاهش محدودیت حرکتی، ناتوانی و درد شدید شوند. به طور مشابه، وجود درد نیز می تواند تمرین و فعالیت های روزمره را محدود کند و باعث کاهش فعالیت و وضعیت بدنی شود.

وجود آسیب در سیستم عصبی مرکزی: وجود آسیب در سیستم عصبی مرکزی نیز می تواند به شکل قابل توجهی بر وضعیت بدنی و پوسچر بدن تأثیر بگذارد. آسیب هایی مانند صدمه نخاعی، سکته مغزی یا اختلالات عصبی می توانند منجر به ناتوانی در حرکت، عدم تعادل و کاهش عملکرد عضلات شوند.

تمرین یا کار بیش از توان بدن: تمرین یا کار بیش از توان بدن نیز می تواند منجر به ایجاد مشکلات فیزیکی شود. انجام فعالیت هایی که برای بدن بیش از حد قابل تحمل است، می تواند باعث خستگی ماهیچه ها، آسیب به بافت های نرم و افزایش ریسک صدمات شود.

علاوه بر این، قرار گرفتن بدن در یک وضعیت نامناسب یا انجام یک فعالیت تکراری برای مدت زمان طولانی نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. به عنوان مثال، نشستن به طور نامناسب در صندلی یا انجام یک فعالیت تکراری مانند کار با کامپیوتر برای مدت طولانی، می تواند منجر به درد عضلات، ناتوانی و نقصان وضعیت بدنی شود.

احساس درد بدلیل قرارگرفتن بدن در پوسچر نامناسب- کلینیک فیزیوتراپی دایان
پوسچر نامناسب باعث ایجاد درد در بدن می شود

پوسچرهای غیر طبیعی

در  برخی موارد، وضعیت نامناسب بدن می تواند تاثیر بدتری را بر روی تناسب و حتی تعادل بدن ایجاد کند. یا در موارد شدیدتر باعث ناتوانی حرکتی، کاهش عملکرد و درد در برخی از قسمت های ستون فقرات و استخوان های بدن شود. دو مورد از نتایج غیر طبیعی ناشی از پوسچرها عبارتند از:

گوژ پشتی: در این شرایط پشت فرد بیش از حد منحنی شده و منطقه کمر و ستون فقرات به طور غیرطبیعی به جلو کشیده می‌شود. این وضعیت بدنی غالباً ناشی از نشستن طولانی مدت در حالت بدنی نامناسب، عدم تعادل عضلات پشتی و شرایطی مانند ضعف عضلات شکمی و عدم استحکام عضلات پشتی می‌باشد. گوژ پشتی می‌تواند منجر به درد و مشکلات در ستون فقرات، عضلات و مفاصل شود.

گودی کمر: کمر گود با خمیدگی زیاد در منطقه کمر ایجاد می‌شود. در این حالت، منطقه کمر به سمت جلو خم و عضلات در نتیجه ضعیف و کشیده می‌شوند. این وضعیت معمولاً ناشی از فشار طولانی مدت بر روی منطقه کمر، نشستن غلط، تحمیل بار زیاد بر روی کمر و نداشتن تعادل و استحکام در عضلات کمر و شکمی است. گودی کمر ممکن است باعث درد، مشکلات عضلانی و مفصلی در منطقه کمر شود.

باتوجه به اینکه هر دو شرایط می توانند منجر به بروز برخی آسیب های جدی شوند، بهتر است به دنبال راهکارهایی برای بهبود وضعیت بدنی و پوسچرال خود باشید. برای همین باید سعی کنید که در حالت های زیر حتما پوسچر مناسب داشته باشید.

 • نشستن
 • حمل بار
 • راه رفتن

توجه به وضعیت بدن و نگهداشتن آن در موارد نشستن، راه رفتن و بلند کردن اجسام سنگین می تواند تاثیر زیادی در تناسب اندام مناسب و بهبود بوسچر بدن شود.

روش های بهبود پوسچر بدن

اگر چه ما نمی توانیم از برخی عوامل مانند افزایش سن و ژنتیک که بر وضعیت بدن تاثیر منفی دارند جلوگیری کنیم اما برخی راهکارها و روش های مختلفی برای تقویت عضلات پوسچرال بدن و بهبود تناسب اندام وجود دارند. با رعایت این راهکارها تا حدودی می توانید از انحنای ستون فقرات خود جلوگیری کرده و وضعیت بدنی خود را تا حدود زیادی بهبود ببخشید. مهمترین روش های بهبود پوسچر بدن عبارتند از:

 • استفاده از کفش های راحت که باعث حفظ تعادل بدن و کاهش فشار و تنش بر روی ستون فقرات شوند.
 • حالت مناسب در زمان نشستن و استفاده از مبل مناسب و راحت که بتوانید به راحتی به آن تکیه دهید و استراحت کنید.
 • انجام تمرینات موثر برای تقویت عضلات پشت و شکم که از انحنای ستون فقرات و فشار اضافی بر روی آن جلوگیری کنند.
 • حمل کیف با وزن کم و یا  حمل کوله پشتی روی هر دو شانه که از آسیب و ساییدگی عضلات شانه و کتف و فشار به ستون فقرات جلوگیری کند.
 • تنظیم ارتفاع و زاویه صندلی در هنگام کار، رعایت حالت مناسب در زمان استفاده از کامپیوتر و استراحت های کوتاه در تایم کاری که از خستگی عضلات پشت و کمر جلوگیری می کند.
با حرکات ورزشی می توان به بهبود پوسچر بدن کمک کرد- کلینیک فیزیوتراپی دایان
بهبود و اصلاح پوسچر بدن با تمرینات ورزشی

تاثیرات فیزیوتراپی بر اصلاح پوسچر نامناسب بدن

استفاده از این روش ها و تکنیک های ذکر شده ممکن است بر وضعیت نامناسب بدن در موارد خفیف موثر باشد. شاید در موارد شدیدتر به شما توصیه شود که گزینه های درمانی دیگر مانند ماساژ درمانی و فیزیوتراپی را برای بهبود وضعیت بدنی خود امتحان کنید.

فیزیوتراپی به عنوان یک گزینه درمانی می تواند اختلال مربوط به وضعیت نامناسب بدن را تا حدود زیادی کاهش دهد. حتی اکثر بیماران پس از اصلاح وضعیت بدنی خود، کاهش درد را تجربه خواهند کرد.  چون فیزیوتراپی می تواند اثرات مثبت زیادی بر عضلات پوسچرال بدن داشته باشد. این روش شامل استفاده از تمرینات، تکنیک‌ها و مداخلات فیزیکی متنوعی است که بهبود عملکرد عضلات، مفاصل و سیستم عصبی را هدف می‌گیرد. تاثیرات فیزیوتراپی بر اصلاح وضعیت نامناسب بدن عبارتند از:

 • افزایش قدرت عضلانی
 • بهبود استقامت عضلانی
 • انبساط پذیری طبیعی بافت عصبی
 • بهبود حرکت مفاصل در دامنه حرکتی طبیعی

فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش درد‌های ناشی از وضعیت نامناسب بدن کمک کند. فیزیوتراپیست ها می توانند از طریق تمرینات اصلاحی، ماساژ، استراحت و تکنیک‌های تسکینی مانند گرما و یخ، درد و ناراحتی‌های عضلانی و مفصلی را کاهش دهند. حتی با استفاده از برخی از تکنیک های موثرتر می توانند تنش در بین عضلات غیرطبیعی بدن را کاهش دهند و در نهایت باعث تعادل در عضلات بدن شوند.

اما مهمترین نکته در اثربخشی تمرینات فیزیوتراپی در بهبود وضعیت بدن این است که به مراکز معتبر و حرفه ای مراجعه کنید تا خیالتان بابت بهبودی وضعیت بدنی راحت باشد. از این رو، فیزیوتراپیست های باتجربه در مرکز فیزیوتراپی دایان می توانند با استفاده از روش ها و تکنیک های موثر، عضلات کمر که ضعیف شده اند را تقویت کنند.

اصلاح پوسچر نامناسب بدن با فیزیوتراپی- کلینیک دایان
رفع وضعیت نامناسب پوسچر بدن با فیزیوتراپی

پوسچر مناسب بدن چه فوایدی دارد؟

یکی از اصلی ترین مزایای پوسچر مناسب، بهبود وضعیت بدن و حفظ تناسب اندام است. چون پوسچر مناسب می تواند در هم ترازی ستون فقرات نقش بسیار موثری داشته باشد. با این حال، پوسچر مناسب می تواند مزایای جانبی بیشتری هم داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • بهبود وضعیت و عملکرد استخوان ها و مفاصل بدن
 • کاهش ساییدگی سطح مفصل ها و جلوگیری از ابتلا به آرتریت
 • کاهش ایجاد فشار بر رباط های ستون فقرات
 • جلوگیری از ثابت ماندن ستون فقرات در وضعیت غیر عادی
 • جلوگیری از بروز هر گونه خستگی در عضلات کمر
 • کاهش ابتلا به گردن درد و کمر درد
 • هضم بهتر غذا و جلوگیری از ابتلا به سوءهاضمه و رفلاکس اسید معده
 • افزایش اعتماد به نفس و بهبود خلق و خوی فردی

همانطور که می بینید، حفظ وضعیت مناسب بدن می تواند تاثیر بسیار زیاد و حتی کلی بر جسم و روان شما داشته باشد. پس بهتر است برای تناسب اندام و بهبود وضعیت بدنی خود، از بروز هرگونه آسیب احتمالی و انحنا در ناحیه ستون فقرات خود جلوگیری کنید. برای همین توصیه می شود در صورت بروز علائم مربوط به درد در ناحیه گردن، کمر و عضلات گردن و شانه سریعا برای تشخیص علل احتمالی و شروع درمان به موقع به پزشک مراجعه کنید.

اکثر آسیب ها با روش های درمانی مناسب مانند استفاده از کیسه های یخ یا آب گرم و یا ماساژ و حتی فیزیوتراپی قابل درمان هستند. چون امروزه روش ها و تکنیک های فیزیوتراپی پیشرفته تری رایج شده که یک فیزیوتراپیست باتجربه می تواند با استفاده از آنها، درد و تنش در بین عضلات بدن را تا حدودی زیادی کاهش دهد. فقط کافی است تمرینات مربوط فیزیوتراپی در منزل را حتما پیگیری کنید و به دنبال مراکز معتبر فیزیوتراپی مانند کلینیک دایان باشید.

سوالات متداول در مورد پوسچر بدن

پوسچر بدن به چه معنی است؟

به حالت های بدن در موقعیت های مختلف پوسچر گفته می شود.

پوسچر مناسب برای بدن چگونه است؟

پشت صاف باشد
سر بالا و نگاه به جلو به صورت مستقیم
شکم به سمت داخل
وزن را به صورت مساوی روی دو پای خود قرار دهید
زانوها صاف باشد

چرا پوسچر بدن باید مناسب باشد؟

پوسچر مناسب بدن علاوه بر حفظ سلامتی از ابتلا به بسیاری از تنش ها و مشکلات جسمانی جلوگیری می کند و در افزایش اعتماد بنفس و انرژی موثر است.

چه عواملی در ایجاد پوسچر نامناسب بدن نقش دارند؟

افزایش سن، قرارگیری بدن در حالت خمیده و بی تحرکی در ایجاد پوسچر نامناسب بسیار موثر هستند.

عوارض پوسچر نامناسب بر بدن چیست؟

کمردرد، اختلال در عملکرد ستون فقرات، انحطاط در مفاصل، ایجاد شانه گرد و شکم از عوارض پوسچر نامناسب بدن هستند.

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
جدیدترین
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
باباتبار
باباتبار
4 ماه قبل

باسلام واحترام عالی بود ومرتبط با مطالب فصل ششم کتاب سلامت وبهداشت پایه دوازدهم درهرسه رشته

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.