فیزیوتراپی در بیماران کووید ۱۹
فیزیوتراپی در بیماران کرونا
۲۷ آذر ۱۳۹۹
الکترواکوپانکچر
الکترواکوپانکچر
۲۷ آذر ۱۳۹۹

مگنت درمانی چگونه به ما کمک می کند

مگنت-درمانی

در قرن حاضر، توجه علم پزشکی از تجویز دارو و عمل جراحی به سمت درمان های غیرتهاجمی سوق یافته است. از جمله ی این درمان ها می توان مگنت درمانی را نام برد که یکی از موثرترین روش های درمانی در فیزیوتراپی می باشد.

مطالعات انجام شده نشان می دهند که مغناطیس درمانی در تسکین درد و بهبود برخی از بیماریها بسیار موثر است.

نیروی مغناطیسی از اساسی ترین و مرموز ترین قدرت های طبیعت به شمار می رود. نیروی مغناطیس باعث می شود اجزای کهکشان در مدارشان حرکت کنند. این نیرو همچنین مسئول حفط زندگی ما بر روی کره زمین است.

دستگاه مگنت درمانی

در دستگاه الکترومغناطیس،میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی، به طور پیوسته خاموش و روشن می شوند. دستگاه الکترومغناطیس دارای سه نوع میدان الکتریکی،میدان مغناطیسی و تشعشع الکترو مغناطیس می باشد.

درمان با مگنت

تاریخچه مگنت درمانی

اگرچه مغناطیس درمانی به تازگی به یکی از مهمترین روش های درمانی امید بخش تبدیل شده است اما بازی همه درمانگران هم روش جدیدی به حساب نمی اید. سالهاست که بسیاری از دامپزشکان از مزایای مغناطیس درمانی آگاه هستند و برای درمان شکستگی استخوان در اسب ها از آن استفاده می کنند.

یونانیان باستان نیز خواص مغناطیسی را در سنگ آهن یافته بودند.مصریان نیزدر نوشته های خود به قدرت ماورایی مغناطیس اشاره کرده بودند.

تحقیقات انجام شده در امریکا، تاثیر درمان ای مغناطیسی را تایید کرده است. آگاهی عمومی از آثار نیروی مغناطیس به قدری است که برخی از افراد برای افزایش انرژی، تامیین سلامتو پیشگیری از بیماری ها، شبها بر روی تشک های مغناطیسی می خوابند و در طول روز با خود وسایل مغناطیسی حمل می کنند.

آثار بیولوژیک مغناطیس درمانی

این درمان بر این اساس استوار است که همه چیز ماهیت الکتریکی دارد و همه انرژی ها،انرژی الکتریکی هستند. با توجه به این که غشای سلول و تمام عناصر داخل سلول دارای بار الکتریکی هستند، می توان پروتوپلاسم( محتویات درون سلول ) را به عنوان یک ژنراتور در نطر گرفت که شارژ الکتریکی بدن راتامین می کند. کاهش این انرژی الکتریکی باعث ضعف می شود و در صورتی که مقدار آن به صفر برسد، مرگ را در پی خواهد داشت.

مگنت درمانی باعث افزایش میزان متابولیسم در سلول می شود و PH و اکسیژن رسانی را در بافت های آسیب دیده افزایش می دهد.

وقتی بافتی از بدن آسیب می بیند یون های مثبت به سمت مکان آسیب دیده حرکت می کنند و باعث افزایش درد و تورم می شوند. برای بهبود چنین وضعیتی، لازم است، قسمت آسیب دیده به پتانسیل طبیعی خود بازگردد. مگنت تراپی با بازگرداندن تعادل الکترومغناطیسی به حالت اولیه، به بهبود ناحیه آسیب دیده کمک می کنند.

میدان مغناطیسی،دیواره ی مویرگ ها، ماهیچه ها و بافت های آسیب دیده را به حالت آرامش در میاورد و باعث افزایش جریان خون می شود که در نتیجه آن،اکسیژن و موائ غذایی بیشتری به ناحیه آسیب دیده می رسد و مواد مضر و درد زا را از بین می برد. بنابراین فرایند بهبود، سرعت می گیرد.

به علت عملکرد مگنت، جریانی از یو های کلسیم ایجاد می شود که باعث آرامش دیواره مویرگ ها می شود و متابولیسم سلولی در ناحیهآسیب دیده افزایش میابد. فشار نسبی اکسیژن در بافت ها ۲۰۰ درصد افزایش میابد و شستشوی پسماند های متابولیکی افزایش می بابد. این تغییرات در واقع، اساس فرایند بهبود است.

مگنت درمانی در جوش خوردگی استخوان

درمان با مگنت کارایی بسیار خوبی در جوش خوردگی استخوان دارد. زیرا با افزایش جریان خون در اثر اعمال میدان مغناطیسی، اکسیژن و مواد غدایی به شکل موثرتری همراه با خون به بافت استخوان حمل می شوند. سرعت جوش خوردن استخوان به جریانخون بستگی دارد. ترمیم بر پایه افزایش جریان خون در بافت آسیب دیده،افزایش فعالیت تقسیم سلولی و عملکرد ضدالتهابی صورت می گیرد.

مگنت درمانی برای شکستگی استخوان

علاوه بر موارد ذکر شده، مگنت تراپی با کاهش میزان اسیدیته بدن، مانند آنتی بیوتیک عمل می کند و آثار ضد میکروبی دارد. از طرف دیگر با جلوگیری از اکسید شدن گلبول های سفید،ایمنی بدن را نیز افزایش می دهد.

فواید مگنت تراپی بر بدن انسان

  1. افزایش فعالیت پمپ سدیم-پتاسیم در سطح سلولی
  2. تغییر در روند انتقال یون های کلسیم برای بهبود فرایند ترمیم استخوان شکسته( حداقل ۲برابر سرعت طبیعی)
  3. افزایش جریان خون موضعی و به دنبال آن افزایش درجه حرارت موضع
  4. کاهش نفوذپذیری عروق و خروج مایع از رگ ها و در نتیجه کاهش ورم
  5. تعدیل عملکرد سیستم عصبی خودکار و تقویت آن
  6. افزایش ترشحات مفید بدن
  7. پاک شدن خون از لخته ها و از بین رفتن انسداد ورید ها
  8. بازسازیسلول های فرسوده و افزایش رشد سلول های سالم

برای آشنایی بیشتر با مگنت درمانی کلیک کنید.

کلینیک فیزیوتراپی دایان، کلینیک پیشرفته فیزیوتراپی دایان در شمال تهران با ارائه راه کارهای مشاوره، بهبود و درمان حرفه ای در زمینه درهای اسکلتی عضلانی و عصبی فعالیت می کند. جهت دریافت نوبت و یا مشاوره فیزیوتراپی و درمان با ما تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.