فیزیوتراپی آرنج برای برای سندرم تونل کوبیتال
۱۵ آذر, ۱۳۹۷
درد سیاتیک چیست؟ درمان و علائم آن
۱۹ آذر, ۱۳۹۷

فیزیوتراپی سکته مغزی، اطلاعات زیادی در موردبهبود سکته مغزی وجود دارد، ولی جمع آوری این حجم از اطلاعات برای شما وقت گیر وخسته کننده خواهد بود. بنابراین ماتماما این اطلاعات را برای شما جمع آوری کردیم.

این مقاله در واقع مشاورهای جامع است و شامل نکات و توصیه هایی است که شما بتوانید با استفاده از آنها به یکراهکار درمانی مناسب برسید.

بهترین درمان برای فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

ابتدا پنج نکته را که درباره سکته مغزی می توانید در خانه انجام دهید را لیست نموده ایم.

۱. تمرینات توصیه شده روزانه سکته مغزی را انجام دهید

بر خلاف تمرین سنتی، که بر تقویت عضلات شما تمرکز دارند، ورزش هایی که برای درمان سکته مغزی توصیه می شوند توانایی های مغز شما را تقویت می کنند.

به این دلیل  که تمرینات توانبخشی تمرکز بر تکرار زیاد دارند تا منجر به فعالیت نوروپلاستیسیتی و آماده سازی مغزتان برای کنترل بهتر حرکت شود.

تکرار تمرینات حرکتی که فیزیوتراپیست  به منظور درمان به شما ارائه میدهد بهترین راه برای ادامه حرکت پس از سکته مغزی است.

۲.  حرکات CIMT را برای فلج دست یا پا انجام دهید

حرکات  (CIMT) شامل محدود کردن حرکت در بازوی “سالم” شما است، درحالی که به بازوی آسیب دیده نیرو وارد میشود. شرکت در CIMT بسیار ساده است.

در این روش باید برای استفاده از اندام فلج، نیرو را در اندام سالم محدود کرد.  حتی اگر حرکات محدودی دربازوی متاثر وجود داشته باشد  به کار بردنCIMT روش سودمند و موثری نخواهد بود

۳. درمان آینه برای بازیابی حرکت دست را امتحان کنید

آینه درمانی زمانی که بیمار دچار سکته مغزی میشود یک شیوه عالی از درمانهای حرکتی است. دست فلج و ضعیف را پشت آینه می‌گذارد و دست سالم و قوی‌تر خود را جلوی آینه حرکت می‌دهد، انعکاس حرکات دست سالم در آینه این توهم را ایجاد می‌کند که دست تحت تاثیر شما همانند دست سالم شما در حال حرکت است.

این عمل نورون‌های آینه‌ای را در کورتکس پیش‌ حرکتی مغز فعال می‌کند. به عبارت دیگرآینه، مغز را فریب می‌دهد و به این ترتیب دست فلج یا ضعیف بهتر عمل میکند.

اگر چه شما به طور منطقی می دانید که تنها حرکت یک دست در حال انجام است، اما مغز شما فکر می کند که شما هردو دست را حرکت می دهید. این کمک می کند تا نوروپلاستی (توانایی مغز برای خلق راه های عصبی جدید) را فعال کند و مهارت های حرکتی شما را بهبود بخشد.

 آینه درمانی به ویژه برای کسانی که  سکته مغزی را تجربه کرده اند و آسیب دیدگی حرکتی شدید برای آنها به وجود آمده است بیشتر به کارگرفته می شود.

۴. برای داشتن نتیجه ی بهتر از تمرینات ذهنی استفاده کنید

اگر بخواهید در کاری که انجام میدهید عملکرد بهتری داشته باشید باید تمرین ذهنی درباره ی آن را انجام بدهید. به عنوان مثال، اگر می خواهید انجام حرکات در پا را بهبود دهید، باید تمرینات ذهنی درباره ی این حرکات را شروع کنید .

مطالعات نشان داده اند که تجسم یک حرکت باعث فعال شدن  نوروپلاستی، به همان روش انجام حرکت میشود و اگر تمرین ذهن یو فیزیکی را با هم ترکیب کنید، نتایج بهتری را خواهید گرفت.

بنابراین، صرف نظر از اینکه چه نوع درمانی را انتخاب می کنید،  هر روز(حتی ۳۰ ثانیه) وقتی را برای تجسم حرکت خود اختصاص دهید.

۵. ابزارهای توان بخشی فیزیوتراپی در منزل را فراموش نکنید

ابزارهای درمانی در منزل می توانند به شما کمک کنند سریع تر به نتایج درمانی ، طی مراحل ابتلا به سکته مغز یدر خانه برسید – به ویژه اگر این تمرینات بتوانند انگیزه شما را برای تکمیل هرچه بیشترتمرینات بالا ببرند.

در جستجوی یک ابزار برای تمرین خانگی در جهت بهبودی سکته مغزی باشید، بهتر است ابزاری باشد که انگیزه شما را برای بیشتر انجام دادن تمرینات بالا ببرد، مانند FitMi  که می تواند به شما کمک کند در خانه هم حرکاتتان را بهتر و حتی سریعترانجام دهید.

برای پیشرفت فیزیوتراپی در بیماران سکته مغزی در منزل اکنون که می دانید بهترین درمان های فیزیوتراپی چیست، وقت آن است که بر روی اخلاق کاری تمرکز کنید. در اینجا ۱۰ نکته برای اجرای هرچه بهتر  فیزیوتراپیدر منزل وجود دارد:

کلینیک فیزیوتراپی دایان با کمک رسانی و همراهی شما برای فیزیوتراپی در منزل برای انجام هر چه بهتر انجام حرکات در محدوده شمال شرقی تهران، خیابان دولت، پاسداران، قیطریه در خدمت شما است. برای دریافت نوبت فیزیوتراپی در منزل با ما تماس بگیرید

۶. نیروی کایزن را امتحان کنید

کایزن یه تمرین ژاپنی استکه بهبود مستمر را از طریق مراحل کوچک و پیوسته دنبال می کند.

 سادگی در واقع سخت ترین بخش کایزن است. کایزن شامل صبر و استقامت است که بسیاری از ما تحمل و صبر چندانی در زندگی خود نداریم. مثلا افرادی که  رژیم می گیرند مایلند که سریع به نتیجه برسند برای همین از رژیم های سریع  افراطی پیروی میکنند.

اما حقیقت این است که توانبخشی دقیقا مثل کایزن کارمی کند.

شما نمی توانید نتایج مطلوبتان را فورا به دست بیاورید. در عوض، بهترین کاری که می توانید برای رسیدن به موفقیت انجام دهید، این است که گام به گام و آهسته پیشرفت کنید این سرعت آهسته و درعین حال ثابت دقیقا همان چیزی است که شما را به پیروزی میرساند، بدون هیچ جادویی وهیچ ترفندی.

۷. گوش دادن به توصیه ها و توجه به فیزیوتراپیست

یکی از متخصصان فیزیوتراپی ما برخی از توصیه های عقلانی را اینگونه ارائه می دهد. باید بیمار به خود بگوید: من این درمان را تا زمانی که نتایج آن عملی شود پیش میبرم.

موفقیت با نگرش مثبت آغازمی شود. اگر به نتیجه فرآیند درمانی تردید کنید یا به شکلی تردید دارید، شکست خواهید خورد. ترس و تردید جایی در توانبخشی ندارند.

در عوض، هر یک از درمانها – جدید و قدیمی – با مثبت نگری باید همراه شوند. درواقع ذهنیت روانی بر پروسه درمانی موثر خواهد بود که باعث اثرات بیشتری بر نتایج شما دارد.

۸. سر و صدا های اطراف را نادیده بگیرد تا مغز شما به کار بیفتد

خانه میتواند محلی باشد که دائما باعث حواس پرتی شما شود اکرچه گاهی به حواس پرتی ها توجه نمیکنیم زیرا با آنها وفق و سازش پیدا کرده ایم، اما در واقع مغز و ذهن شما به آنها توجه میکند.

و هنگامی که مغز شما پریشان می شود، شما از مزایای کامل تمرین های توانبخشی بهره نخواهید برد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمرینات را به زمانی که محیط اطرافتان آرام شد موکول کنید.

تلویزیون را خاموش کنید وبه اعضای خانواده تان بگویید که تا زمان پایان تمرینات حواس شما را پرت نکنند.

مغز شما در حال کار کردن و تمرکز بر فعالیت شماست، بنابراین اجازه دهید که کارش را درست انجام دهد و مزاحمتی برایش ایجاد نکنید.

۹. اجازه ندهید که شرایط پایا پیشرفت شما را متوقف کند

پس از پایان درمان در کلینیک و شروع به پیگیری درمان و فیزیوتراپی در منزل، ممکن است حس کنید که نتایج درمانیتان رو به تقلیل میروند. اجازه ندهید که این روند شما را دلسرد کند. شرایط پایا به منزله توقف در یک فرآیند نیست.  بهبود و درمان تنها درصورتی متوقف میشود، که شما متوقف شوید.

یک راهکارعالی برای غلبه بر این حالت، این است که  تنوع را به برنامه درمانتان اضافه کنید. اینگونه به مغز شما القا میشود که نیازمند به بهبودی بیشتری هستید تا روند درمانی به مرحله ثبات و پایا نرسد.

۱۰. اجازه ندهیدکه فلج احتمالی شما را از درمان متوقف و دلسرد کند

فلجی که پس از سکته مغزی پیش می آید اغلب برای بیمار می تواند دلسرد کننده باشد، اما شما به کار خود ادامه دهید و ناامید نشوید. تعدادی از بازماندگان سکته مغزی حتی به فلج پس از سکته نیز غلبه می کنند آن هم زمانی که پزشکان می گویند امید به بهبودی از درصد پایینی برخوردار است.

تمام گزینه های درمانی را درباره ی فلج پس از سکته، بررسی کنید تا نهایتا راهکار موثرترتان را بیابید. مهمتر از همه این است که امیدتان را از دست ندهید.

۱۱. اجازه ندهیدکه نظرات منفی دیگران به فرآیند درمانی شما اثر گذار بوده و یا تلاش های شما را متوقف کند

هنگامی که شخصی به شما میگوید، شما نمی توانید کاری را انجام دهید، ممکن است تحت اثرات منفی ذهنی قرار بگیرد، که مخالف اثر تلقینی مثبت است. به جای باوربه نتایج مثبت به نتایج منفی فکر می کنید، که متاسفانه می تواند نتایج منفی را به واقعیت تبدیل کند.

بنابراین، اگر کسی به شما بگوید که نمیتوانید به بهبودی کامل دست یابید ، عقاید او را در این باره نادیده بگیرید تا موفق شوید.

۱۲. سفتی عضلانی را به روش هوشمندانه درمان کنید

اسپاسیتی (سفتی عضلانی) یک عارضه جانبی شایع است که بسیاری از بیماران سکته مغزی را از پیگیری فرآیند درمانی در منزل بازمیدارد.

اگرچه اسپاستیک باعث میشود عضلات شما به سختی حرکت کنند، تحرک شما به رفع اسپاستیک  کمک می کند. با بازسازی مغز شما توسط تمرینات توانبخشی، اسپاستیک به آرامی از بین می رود.

حتی اگر عضلات شما به خاطر اسپاستیک فلج شوند می توانید از طریق فعالیت هایی که توسط شخص دیگری برایتان انجام میشود، به مغز امکان بازسازی مجدد بدهید.

۱۳. ۳۰ ثانیه برای پیشرفت مغزی زمان صرف کنید

حرکت به سوی پژمردگی، بزرگترین کشمکشی است که افرادی که د خانه به انجام توان بخشی میپردازند، با آن سر و کار دارند.

راه بهتر که به علوم اعصاب برمیگردد برای اینکه به برنامه درمانی خود پایبند باشید و ابتدا باید این دیدگاه در ذهن شما شکل بگیرد.

 مغز شما میتواند تغییر کند واینکه برای تمرین فردا ازامروز تصمیم بگیرید باعث میشود تمرین شما بسیار واقعی تر باشد

از آنجایی که تنها راهبهبود حرکت، از طریق ورزش است، ما به شدت توصیه میکنیم این عادت ۳۰ ثانویه راتوسعه دهیم.  شما خواهید دید که این ۳۰ ثانیه در روز می تواند دنیایی از تفاوتها را برای شما به ارمغان داشته باشد.

و این ۱۳ نکته بهترین توصیه های ما برای درمان های فیزیکی در بیماران مبتلا به سکته مغزی در منزل میباشد. 

فیزیوتراپی سکته مغزی

بخش اعظم بهبودی فرد در ۶ ماه اول بعد از سکته مغزی اتفاق می افتد (تایم طلایی برای بهبودی). هدف فیزیوتراپی پس از سکته مغزی مستقل کردن فرد و بازگشت به زندگی اجتماعی می باشد. فیزیوتراپی در مراحل اولیه و حاد بیماری آغاز شده و ادامه می یابد. بهبودی بیمار خیلی سریع شروع می شود اما سطح بهبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد، تعیین اینکه بعد از چه مدتی و به چه میزان بهبودی حاصل می شود تا حدودی سخت می باشد.

 1. در بعضی افراد طی چند هفته تا چند ماه بهبودی کامل یا نسبتا کامل اتفاق می افتد.
 2. در نیمی از بیماران طی چند ماه تا چند سال بهبودی کامل یا نسبتا کامل اتفاق می افتد.
 3. در کمتر از یک سوم بیماران بهبودی کامل حاصل نمی شود.

فیزیوتراپیست به بازگشت وضعیت فیزیکی ،سطح عملکردی و حرکتی فرد در قبل از سکته کمک می کند.

فیزیوتراپیست تمامی آموزش های لازم از قبیل نحوه خوابیدن، نشستن، ایستادن ، راه رفتن و … را به بیمار  و خانواده بیمار داده و همچنین با تجویز مناسب ترین ورزش ها در جهت بهبود عملکرد مغز و اندام به بهبودی سکته مغزی کمک میکند .همچنین با انجام انواع تکنیک های درمانی همانند تپینگ، ماساژ، براشینگ ، کامپرشن مفاصل و…. به نرمال کردن تن عضلات فرد کمک میکند.

همچنین با استفاده از انواع تحریکات الکتریکی به بازگشت قدرت و نرمال کردن تن عضلانی فرد کمک می کند.

فیزیوتراپی در سکته مغزی

 1. تحریکات الکتریکی(تنس، اف ای اس ، آی اف و….)
 2. الکترواکوپانکچر
 3. شاک ویو
 4. لیزر
 5. ایرکامپرشن(وازوترین)
 6. تیپینگ
 7. تجویز واکر ، عصا و وسایل کمکی
 8. طب سوزنی و….

که هرکدام از تکنیک ها و دستگاه های فیزیوتراپی در جایگاه مناسب خود و با توجه به شرایط بیماران برای آنها استفاده خواهد شد.

فیزیوتراپی در منزل کلینیک فیزیوتراپی دایان

فیزیوتراپی پس از سکته مغزی

به اشتراک بگذارید

16 دیدگاه ها

 1. هاله رضایی گفت:

  باعرض سلام میخواستم که از مقاله ومطلاب بسیار جالب ومفیدتون تشکر کنم من حدود چهارساله سکته مغزی ناگهانی دچار فلجی سمت چپ بدن شدم میتونم ب جرات بگم بیشتر مطالب رو که نوشتید با تمام‌ وجود احساس و حتی زندگی کردم نا امیدیهای زیادی سراغم اومده ونتیجتا بعداز تلاشهای سخت و بسیار زیاد ضمن اینکه بهبودی نسبی پیدا کردم ب این نتیجه رسیدم که درمانهای فیزیوتراپی و توانبخشی ذهنی و امیدواری میتونه راه بهبودی خوبی باشد و توصیه میکنم دوستان عزیزی که دمثل من درگیر این مشکل هستند با توکل وامید بخدا وتلاس مستمر امیدشان را از دست ندهند وتلاش کنند خوبی این بیماری اینه که برخلاف بعضی بیماریها اگرچه به کندی ولی الهی شکر رو به بهبود میره ب امیدخدا همه خوب میشیم
  از نویسنده و سایت خوب دایان فیزیوتراپی بخاطر راهنمایی کمک و مطالب خوب ومفیدش بسیار سپاسگزارم وآرزوی موفقیت روز افزون را دارم خدا کمکتون کنه و خیرتون بده
  با تشکر فراوان رضایی

  • مهرداد محمدی گفت:

   بسیار خرسندیم که کمکی هر چند ناچیز در جهت بهبود شما به وجود آمده است و همیشه در تلاش خواهیم بود تا محتوای مفیدتری را در زمینه ها و بیماری های مختلف و روش های درمانی آن در اختیار عزیزان قرار دهیم.

 2. حسین گفت:

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید،،من سوال داشتم از حضورتون من پدرم سکته کرده بعد دکترش گفته ۱۰ جلسه فیزیوتراپی کنید ما حدود ۳۰ جلسه بردیم ایشونو میخواستم بدونم مشکل ساز نیست یا هرچه بیشتر باشه جلسات بهتره،،،ممنون میشم اینو جواب بدین با تشکر.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام
   فیزیوتراپی پس از سکته مغزی تعداد جلسه ی مشخص ندارد
   معمولا تجویز به این صورت است که فیزیوتراپی باید تا زمان بهبودی ادامه پیدا کند به صورتی که زمان طلایی برای بهبود ۶ ماه اول پس از سکته می باشد و سپس سرعت پیشرفت بعد از آن تا حدودی کند می شود. همچنی بسته به شدت، نوع و محل سکته مغزی ممکن است بین چند جلسه تا چندین جلسه نیاز به فیزیوتراپی ادامه پیدا کند.

 3. عبدی کرمانشاه گفت:

  با سلام.موضوع پایان نامه من اثر بخشی تمرینات مغزی بر بیماران سکته مغزی هست.لطفا اگه مقاله ای در این زمینه دارین برام ایمل کنید .ممنون

 4. batool گفت:

  با سلام
  حدود یک هفته هست که پدرم دچار سکته مغزی شده و در ICU می باشد البته با توجه به ناراحتی قلبی حدود سه سال قبل نیز دچار سکته مغزی شده بودند ولی روند بهبود با تزریق tpa در ساعات اولیه به سرعت شکل گرفت که نیاز به اقدامات فیزیوتراپی نشد ولی این بار اندام های سمت چپ بی حرکت می باشند و فیزیوتراپی از روز چهارم شروع شده است به طوری که با کشیدن نوک دست به کف پا حرکتی خفیف در انگشتان دیده می شود خواهشمندم راهنمایی های لازم را ارائه بفرمایید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   زمان مورد انتطار برای بازگشت عملکرد با توجه به شدت، نوع و ناحیه آسیب بین چند هفته تا چند سال متفاوت می باشد و به عبارتی نمی توان زمان دقیق نام برد. ولی تایم طلایی برای درمان فیزیوتراپی پس از سکته مغزی ۶ ماه تا یک سال اول می باشد و در ۶ ماهاول ما حداکثر ریکاوری را داریم و پس از آن پیشرفت بدن با سرعت کمتری ادامه پیدا میکند که البته از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. بهتر است پس از سکته مغزی فیزیوتراپی شروع شده و تا زمان ریکاوری کامل ادامه پیدا کند. فیزیوتراپی پساز سکته مغزی باید تمرکز درمان روی ورزش درمانی و تحریکات الکتریکی باشد.

 5. وحید گفت:

  با سلام مادر من یک هفته پیش به علت فشار خون بالا سکته مغزی کردن و به علت گرفتگی رگ انژیو مغزی شدن الان هوشیاریشون کامله و حتی چند کلمه بله خیر و ای وای رو ادا میکنن ولی هنوز مشکل تکلم دارن دست راستشون هم بی حسه ولی با دست چپ دست راستشو میماله پای چپش هم همینطور ولی قدرتی ندارن دکتر ۵۰جلسه فیزیوتراپی تجویز کردن اقای دکتر تا چه مدت مشکلشون حل میشه لطفا کمکم کنید با تشکر

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان مورد انتطار برای بازگشت عملکرد با توجه به شدت، نوع و ناحیه آسیب سکته مغزی بین چند هفته تا چند سال متفاوت می باشد و به عبارتی نمی توان زمان دقیق نام برد. ولی زمان طلایی برای درمان فیزیوتراپی پس از سکته مغزی ۶ ماه تا یک سال اول می باشد و در ۶ ماه اول ما حداکثر ریکاوری را داریم و پس از آن پیشرفت بدن با سرعت کمتری ادامه پیدا میکند که البته از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد.
   ولی در اغلب موارد بهبودی و بازتوانی با فیزیوتراپی یه سرعت شروع می شود.

 6. وحید گفت:

  در ادامه کامنتم اینو بگم که دو.روزه خیلی بی تابی و بی قراری میکنه خیلی نگرانمون کرده میتونید کمکم کنید؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   در اغلب موارد کمی بی تابی پس از سکته مغزی به وجود می آید ولی در صورت ادامه و شدت یافتن بهتر است با متخصص مغز و اعصاب ایشان مشورت بفرمایید.

 7. غزل گفت:

  با سلام . مادرم حدود ۷۵ ساله هستند . دچار سکته مغزی شدند تا متوجه شویم و اورژانس بیاد زمان طلایی تزریق از دست رفت و در حال حاضر سمت چپ از لگن به پایین دچار بیحرکتی شده اما وقتی ماساژ میدهیم یا پای سالم را روی پای چپ میگذاره اظهار ناراحتی مثل برق گرفتگی یکباره را دارد ایا واکنش مثبت است یا مربوط به دیسک کمر و کانال های کمر می باشد ؟ممنون

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام
   بعد از سکته مغزی و همچنین مشکلات ستون فقرات ممکن است چنین علائمی دیده شود جهت تشخیص افتراقی آن بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نموده و معاینه شوند.

 8. مجتبی گفت:

  سلام جناب دکتر
  مادرم ۴۰ روزه سکته مغزی بر (اثر تنگی میترال قلب) کرده الان ۱۷ جلسه اس میبریمش فیزیوتراپی
  مادرم کلا مشکل قلبی داشته یکم از اول کند بود الان سمت چپش فلجه کلا همش نگرانیم نکنه اینجوری بمونه تا اخر عمر
  بنظرتون مادرم راه میفته؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان بازگشت قدرت بدن با توجه به شدت و نوع سکته در افراد مختلف بین چند هفته تا چند سال متفاوت میباشد. ولی زمان طلایی برای فیزیوتراپی و توانبخشی ۶ ماه تا یکسال اول می باشد که اکثر افراد توانایی های خود را بین چند هفته تا ۶ ماه اول بدست می آورند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --