تفاوت جراحت و تروما چیست؟

جراحت و تروما
جراحت و تروما
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

بیماران هنگام مراجعه به بیمارستان بر اساس شدت آسیب تحت مراقبت قرار می گیرند. این سیستم طبقه بندی تریاژ برای تشخیص مهمترین نیازهای ابتدایی طراحی شده است که نیازمند دانستن تفاوت جراحت و تروما است.

به این ترتیب پزشکان متخصص فعالیت های خود را اولویت بندی کرده تا در حد امکان به افراد بیشتری کمک کنند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

متأسفانه جراحات ناشی از تروما معمولا به اندازه ای شدید هستند که به اقدامات پزشکی پیچیده تر و زمان بهبودی طولانی تری نیاز خواهند داشت.

به همین دلیل بسیار مهم است، تمام افرادی که از آسیب های تروماتیک رنج می ‌برند؛ برای اطمینان از حداکثر بهبودی در یک برنامه توانبخشی جامع شرکت کنند.

جراحت و تروما چیست

جراحت چیست؟

جراحت تقریبا شامل هر ضربه ای است که به شما آسیب بدنی وارد کند. شدت جراحات متفاوت است و گاهی برخی از آن ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

بریدگی، خراش، سوختگی، ضربه مغزی جزئی، رگ به رگ شدن و شکستگی استخوان ‌ها برخی از نمونه‌ های جراحت هستند.

جراحت بسته به شدت آسیب و خطر عوارض دیگر به مراقبت پزشکی نیاز خواهد داشت.

به عنوان مثال برخی از بریدگی ها را می توان در خانه با یک کیت کمک های اولیه درمان کرد، در حالی که گاهی لازم است برای بخیه زدن به اورژانس مراجعه کنید.

تروما چیست؟

تروما یک آسیب جدی و احتمالا مرگبار است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد و از آنجایی که در دسته بحرانی ترین آسیب ها قرار می گیرد، بسیاری از بیمارستان ها برای کمک به درمان تروماهای حساس به زمان، بخش های مخصوص جداگانه دارند.

جراحات ناشی از تصادفات رانندگی، گلوله، چاقو و سایر بریدگی‌ ها، سوختگی‌ و ضربات شدید، سقوط‌ های جدی که منجر به شکستگی‌ های متعدد استخوان‌ها می‌شود و همچنین ضربه ‌های مغزی شدید یا سایر آسیب‌ های سر برخی از نمونه‌ های جراحت و تروما هستند.

بریدگی های جزئی با یک کیت کمک های اولیه یا چند بخیه قابل درمان هستند اما ترومای جدی مانند خونریزی شریان برای بهبودی کامل به جراحی و توانبخشی گسترده نیاز خواهد داشت.

فیزیوتراپی و جراحات

فیزیوتراپی برای افرادی که در حال بهبودی از جراحات هستند مزایای مختلفی به همراه دارد؛ همچنین می توان برای درمان آسیب ها و جراحت‌های ناشی از کار از فیزیوتراپی استفاده کرد.

هنگامی که از شکستگی استخوان یا رگ به رگ شدگی رنج می برید، فعالیت های روزمره مانند راه رفتن، رانندگی و ایستادن برای مدت طولانی بسیار دشوار می شود.

فیزیوتراپی به شما این فرصت را می دهد که برای بهبودی کامل بدن پس از آسیب عضلات خاصی را تمرین دهید.

پس از آسیب دیدگی لازم است با پزشک درباره یک برنامه بهبودی شامل فیزیوتراپی صحبت کنید. حتی شرکت در تعداد کمی از جلسات فیزیوتراپی پس از آسیب دیدگی به شما در بازیابی قدرت و عملکرد کمک می کند.

فیزیوتراپی در افرادی که دچار شکستگی استخوان و رگ به رگ شدگی هستند به کشش و تسکین ناحیه آسیب دیده کمک کرده و منجر به بهبودی می شود.

همچنین فیزیوتراپی پیشگیرانه برای بیماران مسن و افرادی که در معرض آسیب هستند به حفظ قدرت، تعادل و دامنه حرکت کامل کمک کرده و همزمان از بروز آسیب نیز جلوگیری می کند.

درمان جراحت و تروما

فیزیوتراپی و تروما

جراحت و تروما برای بهبودی به جراحی و یک برنامه درمانی بسیار گسترده و قابل توجه نیاز دارند. عوارض جسمی و روحی چنین جراحاتی که نیاز به جراحی دارند بسیار زیاد است که می توان برای درمان جراحت‌های شدید از فیزیوتراپی استفاده کرد.

روند بهبودی بسته به شدت و ماهیت آسیب و علائم از چند روز تا چند سال طول کشیده و برخی بیماران حتی با نتایج مطلوب جراحی هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند.

در بیماران با آسیب های فیزیکی وخیم، زمان بلافاصله پس از آسیب و جراحی های بعدی نقش بسیار مهمی در روند بهبودی خواهد داشت.

لازم است پزشک بلافاصله یک برنامه جامع شامل بهبودی فعال مانند فیزیوتراپی را شروع کند.

فیزیوتراپی شاید دردناک و دشوار باشد اما پس از آسیب‌ دیدگی شدید به شما در بازیابی عملکرد تا حد امکان کمک می ‌کند.

هم برای آسیب های فیزیکی و هم آسیب های مغزی، شرکت در برنامه توانبخشی فیزیوتراپی در صورتی که بخواهید به طور کامل بهبود پیدا کنید مهم است.

فیزیوتراپی و توانبخشی در مراکز درمانی

مراقبت های توانبخشی بسته به نوع آسیب متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال فردی که از شکستگی پا رنج می ‌برد به ماساژ درمانی و یک بریس سفارشی نیاز دارد، در حالی که فردی با ضربه مغزی شدید برای رفع هرگونه نقص ناشی از آسیب به یک متخصص در زمینه مدیریت ضربات مغزی احتیاج خواهد داشت.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی آسیب های اسکلتی عضلانی


زمان بهبودی هر آسیب منحصر به‌ فرد متفاوت است، بنابراین صبور بودن و پیروی از برنامه درمانی طراحی شده توسط پزشک مهم خواهد بود. برخی از خدمات مراکز درمانی عبارتند از:

  •  فیزیوتراپی هدفمند برای به حداکثر رساندن عملکرد و قدرت عضلانی
  • ماساژ درمانی برای شل کردن عضلات و تسکین علائم قبل از اقدامات توانبخشی
  • تجویز بریس و ارتزهای سفارشی برای افزایش تحرک و استقلال
  • طب سوزنی و هدف قرار دادن نقاط فشار بدن
  • برداشتن فشار از روی ستون فقرات و دیسک ها
  • برنامه های درمانی جامع و کامل برای قربانیان تصادفات رانندگی
  • توانبخشی آسیب های ویپلش و ضربه مغزی

چرا کلینیک فیزیوتراپی دایان

در کلینیک فیزیوتراپی دایان تیمی از پزشکان و متخصصان فیزیوتراپی برای طراحی یک برنامه جامع و بهبودی و رفع نیازهای منحصر به فرد شما فعالیت می کنند.

ما تقریبا برای جراحت و تروما تمام بخش های بدن و با توجه به نیازهای هر بیمار و نوع آسیب خدمات توانبخشی ارائه می دهیم. مطمئن باشید اگر از این برنامه پیروی کنید احتمال بهبودی شما بسیار بالا خواهد بود.

همچنین برای افرادی که از آسیب تصادفات رانندگی و سایر تروماهای شدید که باعث وارد شدن جراحات متعدد به بدن می شود رنج می برند برنامه ‌های توانبخشی و فیزیوتراپی جامعی متناسب با نیازهای منحصر به فرد هر شخص طراحی می‌ کنیم. بیماران اولویت اول ما هستند.

برای درمان هر نوع جراحت و تروما با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دایان در تهران از خدمات تخصصی و درمان های پیشرفته ما استفاده کنید.

شماره تماس های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری : ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۵۵ – ۰۲۱۲۲۷۸۶۰۴۹ – ۰۹۱۲۸۳۴۰۵۳۶

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.