فیزیوتراپی خوب در تهران
آیا باید قبل از عمل جراحی تعویض زانو به سراغ یک فیزیوتراپیست بروید؟
۲۵ فروردین, ۱۳۹۸
فیزیوتراپی محدوده شریعتی
فیزیوتراپی در شریعتی تهران
۲۵ فروردین, ۱۳۹۸
نمایش همه

تفاوت بین فیزیوتراپی، استئوپاتی (استخوان درمانی) و ماساژ درمانی

چیزی که اغلب از افرادی که  برای درمان به ملاقات من می‌آیند، میشنوم این است که “نمی‌دانستم باید پیش یک فیزیوتراپیست بروم یا متخصص استئوپات ویا یک ماساژ درمانی”.

بعد من درباره هر کدام از این حرفه ها به آنها توضیح مختصری می دهم و می گویم که آنها باید چه انتظارهایی از درمانی که از طریق هر کدام از روش ها انجام می شود، داشته باشند و کدام یک از این روش های درمانی برای هر کدام از مراجعین مناسب تر است.

امیدوارم بتوانم به مراجعین خودم تفاوت بین این حرفه ها را آموزش دهم تا آنها بتوانند با اطمینان خاطردرمانی که برایشان مفید است را انتخاب کنند.

اگرچه این روش های درمانی هدف یکسانی دارند، تفاوتهای اندکی بین آنها وجود دارد که این سه را از یکدیگر متمایز می کنند.

بیایید رو راست باشیم، هیچکس حوصله ندارد که پاراگراف به پاراگراف یک مطلب طولانی را بخواند تا ببیند هر کدام از این حرفه ها چه کاری انجام می دهند.

پس من  توضیح مختصری می دهم تا بتوانید سریع و راحت آن را بخوانید.

تفاوت فیزیوتراپی، استئوپاتی و ماساژ درمانی در چیست؟

 فیزیوتراپی

۲- تخصصایین حرفه در جلوگیری، تشخیص،  توانبخشی و درمان آسیب های ورزشی،  مشکلات اسکلتی عضلانی، سکته های مغزی، سایر آسیب های عصبی و دردهای مزمن و… است.

۳- یک روش درمانی است که بر اساس شواهد و نشانه‌های موجود انجام می شود و در آن بر اساس آخرین مطالعات، یک برنامه درمانی مناسب کاملا شخصی سازی شده برای بیمار طرح ریزی می شود.

۴- می‌تواند برای درمان تمام افراد، شامل نوزادان ورزشکاران، سالمندان و افرادی که بیماری های خاصی مانند کمر درد ها ، دیسک های ستون فقرات، سردرد، میگرن ، شکستگی ها ، پارکینسون، اسکولیوز، آرتروز، فیبروز سیستیک و … دارند،  به کار گرفته شود.

۵- از ترکیب تکنیک های مختلفی مانند درمان های دستی،  تمرین های حرکتی،  کشش های عضلانی،  دستکاری مفاصل  و تجویز ورزش ها و دستگاههای خاصی همچون لیزر درمانی ، مگنت درمانی، شاک ویو ، بیوفیدبک، الکتروتراپی ، طب سوزنی و….استفاده می کند.

استئوپاتی (استخوان درمانی)

۲- روش کلی تری را برای درمان به کار می گیرد و سلامت کل بدن را در نظر می‌گیرد

۳- تمرکز آن بر روی چگونگی عملکرد اسکلت، مفاصل ماهیچه ها، اعصاب، گردش خون، بافت های همبند و ارگان ها به عنوان یک سیستم است.

۴- برای درمان تمام افراد از جمله کودکان، سالمندان، ورزشکاران و افرادی که مشکلاتی مانند درد پایین کمر/ آسیب دیسک کمر، سردردها و میگرن ها و کشیدگی های مربوط به وضعیت بدنی هنگام نشستن پشت میز دارند، به کار گرفته می شود.

۵- گاهی اوقات برای آنکه نتیجه بهتری از درمان حاصل شود، روش های ملایم تری به کار گرفته می شود.

۶- در استئوپاتی یک آزمایش دقیق انجام می شود و برای تعیین و تشخیص علت علائم بیمار از ترکیب تکنیک های مختلفی مانند:

درمان های دستی (منوال تراپی)، ارتوپدی، آزمایشهای نورولوژی، تمرین های حرکتی، کشش های عضلانی و دستکاری مفاصل استفاده می شود.

 ماساژ درمانی

۱- پایین ترین سطح مدرک در این حرفه دیپلم است.

۲- از درمانهای دستی و ماساژ بافت های نرم و عمقی برای از بین بردن تنش و استرس عضلانی، جلوگیری از درد و جراحت،  بهبود عملکرد، افزایش گردش خون و درمان دردهای مزمن استفاده می کند.

۳- گاهی اوقات می تواند به عنوان روشی برای گرم کردن و آماده سازی بدن قبل از انجام فیزیوتراپی یا درمان های استئوپاتی انجام شود.

می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماران مانند کودکان، بزرگسالان، سالمندان، ورزشکاران و زنان حامله به کار ۴- گرفته شود.

 بعد از این درمان‌ها چه احساسی خواهید داشت؟

بعد از درمان ممکن است کمی سردرد داشته باشید و یا احساس درد و مریضی کنید.

البته این کاملاً طبیعی است و بعد از چند روز احساس بهتری خواهید داشت.

چند مورد است که باید در ذهن داشته باشید و یا بعد از انجام هر گونه درمانی انجام دهید تا به خودتان کمک کنید تا حالتان هر چه سریع تر بهتر شود.  کار هایی مانند:

  • نوشیدن مقدار زیادی آب
  • تحرک داشتن( بقیه روز را بر روی صندلی راحتی ننشینید)
  • حرکات کششی سبک انجام دهید
  • به بدنتان استراحت دهید ( سعی نکنید یک جلسه تمرینی سنگین داشته باشید)
  • گرم کردن ناحیه آسیب دیده ( اگر به توصیه درمانگر باشد) می تواند به آرام شدن شما و عضلاتتان کمک کند، به خصوص اگر عضلات شما بعد از کشش بافت نرم حساس شده باشند.

 بنابراین کدام یک از این روش های درمانی برای شما مناسب تر است؟

اگر چه مواردی که ذکر کردیم  اساس کار هر کدام از این حرفه ها هستند، اما شما ممکن است بفهمید که درمانگرتان مهارت های خاص دیگری هم دارد.

مثلاً من یک  فیزیوتراپیست هستم اما از منیپولاسیون اندام ها هم استفاده می کنم.  پس بهتر است که جستجو کنید و ببینید که هر درمانگری چه کارهای می تواند برای شما انجام دهد.

مهم نیست که کدام یک از این روش های درمانی را  انتخاب می کنید.

مهم این است که توجه کنید که بدنتان به کدام یک از این درمان ها بهترین پاسخ را می‌دهد و حال عمومی شما بعد از کدام درمان بهتر است.

همیشه به یاد داشته باشید که در یک جلسه درمان نخواهید شد و  برای گرفتن بهترین نتیجه و رسیدن به اهدافتان ممکن است به چند جلسه درمان نیاز خواهد بود.

فیزیوتراپی شریعتی

خدمات فیزیوتراپی کلینیک فیزیوتراپی دایان

به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *