جداشدگی عضله مستقیم شکمی

بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

یکی از اختلالات و ضایعات شایع در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان جداشدگی عضله مستقیم شکمی(Diastasis Recti) می باشد.

برخلاف آنچه تصور میشود دوران بارداری زمان خوابیدن و عدم فعالیت نیست.زنان در این دوره میتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند و با انجام تمرین ورزشی به سلامت خود طی دوره بارداری و بعد از آن کمک کنند.
یکسری تغییرات در بدن مادر در زمان بارداری رخ میدهد که میتوان با انجام تمرینات ساده مانع از بروزآن شد ویا آنها را درمان کرد .از جمله عوارضی که حین بارداری در زنان به وجود می آید جداشدگی عضله مستقیم شکمی است.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

هنگام بارداری بزرگ شدن رحم باعث کشیدگی عضلات حفره شکم می شود. که ممکن است منجر به جداشدگی عضله مستقیم شکمی شود که در آن دو رشته عضلانی بزرگ موازی که در خط وسط شکم به هم می رسند از هم جدا می شوند. اگر این فاصله بیشتر از 2 سانتی متر باشد به آن دیاستسیس رکتی می گویند. این مشکل زمانی خود را بیشتر نشان می دهد که عضلات شکم تحت فشار قرار گیرند (مثل بلند گردن سر و گردن از روی زمین در حالت طاق باز)

این مشکل معمولا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری اتفاق می افتد. گاهی چند ماه بعد از تولد کودک جدایی عضلات کمتر می شود اما درجاتی از جدا شدگی عضلات شکم ممکن است گاهی تا بیش از یک سال بعد از تولد کودک باقی  بماند. این عارضه باعث ضعیف شدن عضلات شکم، درد قسمت پایینی کمر، دشواری در برداشتن اشیا و اختلال در انجام کارهای روزمره می شود.

در صورت جدا شدن عضله مستقیم شکمی پوسچر طبیعی بهم خورده و در نتیجه وضعیت طبیعی لگن نسبت به تنه و اندام تحتانی بهم می ریزد و زمینه ساز مشکلات ستون فقرات مثل کمردرد می شود.

علت دقیق بروز آن کاملا مشخص نیست ولی عوامل مستعد کننده آن معمولا:

*تغییرات هورمونی در دوران بارداری

*رشد جنین و بزرگ شدن آن: اعمال فشار دائمی روی عضلات شکمی بخصوص در حاملگی های پشت سر هم باعث کشیدگی و ضعیف شدن عضلات شکمی می شود.

*استفاده از شکم بندهای زنانه در دوران غیر بارداری به مدت طولانی منجر به ضعیف شدن این عضلات می شود

*خانمهای بالای 35 سال، بارداری بیش از دو مرتبه، به دنیا آوردن نوزادی با وزن بالا ، افرادی که بارداری های دو قلو یا چند قلو داشته اند.

*لازم به ذکر است خانم هایی که بیش از حد می خورند و فعالیت و ورزش نمی کنند جنین آن ها بیش از حد بزرگ شده و بیشتر مستعد این مشکل میشوند.

*شیوع این مشکل در خانم های ورزشکار بسیار پایین تر است.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است پس بهتر است که خانم ها ورزش های تقویتی عضلات شکمی را قبل از بارداری انجام دهند که تا حدود زیادی این مشکلات را در دوران بارداری و پس از زایمان کاهش دهند.

درمان:

درمان جراحی شامل بخیه کردن عضلات و سپس استفاده از استحکام دهنده های خارجی استفاده شده و پس مدتی تمرینات فیزیوتراپی ورزشی شکم شروع می شود…

پس از انجام تست مربوطه و تایید جداشدگی عضله مستقیم شکمی می بایستی ورزش های تصحیح کننده را شروع کرد

برای درمان این افراد از ورزشهای استبیلازیساسیون استفاده می شود. تمرینات می تواند روی توپ های سویس بال یا در حالت نشسته و ایستاده انجام شود.

  1. بیمار به پشت خوابیده و دستهایش را بصورت متقاطع از وسط شکم عبور داده و در حالی که نفس را بیرون داده فقط سرش را از روی زمین بلند می کند و سپس بیمار سرش را به آرامی پایین برده و خودش را شل میکند.
  2. بیمار همانند ورزش قبل به پشت خوابیده و در حالی که سرش را از زمین بلند میکند گودی کمر خود را نیز به زمین فشار می دهد و سپس به آرامی سرش را پایین آورده و خودش را شل میکند.

باید توجه داشت تا زمانی که این فاصله به کمتر از 2 سانتی متر نرسیده فقط باید این دو ورزش را انجام داد و سپس سراغ ورزش های دیگر رفت که زیر نظر فیزیوتراپیست انجام می شود.

تحریکات الکتریکی فیزیوتراپی: تحریکات الکتریکی به مقدار قابل توجهی دیاستاتیس رکتی ر کاهش می دهد. این تحریکات منجر به افزایش قدرت و خونرسانی عضلات شده و منجر به ترمیم سریع تر عضلات شکمی می شود.

بیوفیدبک عضلات شکمی: در یک جلسه عادی بیوفیدبک، الکترودهایی به پوست شما متصل می‌شوند. آن‌ها اطلاعات لازم به یک کامپیوتر کوچک منتقل می‌کنند، این اطلاعات تحلیل‌شده و به‌ صورت نمادهای گرافیکی یا صدا بروی یک صفحه‌نمایش نشان داده می‌شوند که بیانگر شرایط درونی بدن شما می‌باشند ما با بیوفیدبک به شما آموزش میدهیم که به صورت کاملا کنترل شده عضلات شکم خود را منقبض کنید.

کینزیوتیپینگ:

همچنین می توان از کمربندهای شکمی برای اصلاح دیاستازیس در طول بارداری و بلافاصله پس از زایمان کمک گرفت؛ ولی نباید به عنوان جانشینی همیشگی برای عضلات شکمی در نظر گرفته شود و در طول روز برای اجرای کار و فعالیت به آن وابستگی داشت.

همچنین تمرینات شدید عضلات شکم بعد از سه ماهه نخست نیز خطر ابتلا به دیاستسیس رکتی را افزایش می دهد.

بعد از تولد نوزاد انجام برخی تمرینات ورزشی به شما کمک می کند تا قدرت عضلات شکم خود را بازیابی کنید. اما اگر شدت مشکل خیلی زیاد است و در انجام کارهای روزمره شما اختلال ایجاد کرده می توان با جراحی مشکل را برطرف کرد.

فیزیوتراپیست علی حیدریان

فیزیوتراپیست مطهره حسین پور

www.dayanpt.com

مباحث مرتبط

فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی کمر ، راستای صحیح بدن در بارداری ، بی اختیاری ادرار ، فواید فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی قلهک ، فیزیوتراپی دایان ، فیزیوتراپی دولت ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی قلهک ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی دولت ، هزینه فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی منزل .

2.3 3 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
شیما
شیما
5 سال قبل

سلام سوالی داشتم آیا با وجود پارگی عضلات بالای شکم امکان ورزش تی آر ایکس هست یا خطرناکه؟

فیزیوتراپی دایان
فیزیوتراپی دایان
پاسخ دادن  شیما
5 سال قبل

سلام
تا زمان ترمیم کامل بهتر است انجام نشود. مگر در شرایط کنترل شده و تمرینات کاملا کنترل شده

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.