تمرین و ورزش در خانه
ویروس کرونا : ۱۰ راه ورزش کردن در خانه
۳۰ فروردین ۱۳۹۹
وکیوم تراپی
وکیوم تراپی و فواید آن
۳۰ فروردین ۱۳۹۹

تکارتراپی چیست؟

تکارتراپی چیست

تکار تراپی

تکارتراپی (TECAR Therapy) نوعی گرمادرمانی درونی است (بدن را با گرم کردن از درون بهبود می بخشد) که مبنای کار آن استفاده از امواج رادیویی می باشد.

این روش همچنین با عنوان “capacitive and resistive electrical transfer” یا “انتقال الکتریکی خازنی مقاومتی” نیز شناخته می شود.

انواع دیگر کاربرد امواج، لیزر درمانی، TENS و PEMF هستند که از طول موج های متفاوتی استفاده می کنند.

تاثیر دستگاه TECAR در مقالات آکادمیک به خوبی تایید شده است. این روش همچنین در میان ورزشکاران محبوبیت زیادی دارد.

طرز کار تکارتراپی چگونه است؟

آیا هیچوقت برای اتفاق افتاده است که با زانو محکم به زمین خورده باشید و آن را بمالید تا دردش فروکش کند؟ درد در واقع از بین نمی رود.

آنچه اتفاق می‌افتد این است که اطراف عصب به علت اصطکاک، تحریک می شوند و سیگنال درد ارسال شده از زانو دچار اختلال می شود

درد همچنان وجود دارد اما مغز آن را زیاد ثبت نمی کند. وقتی تحت درمان با تکارتراپی قرار می گیرید، یک سر الکترود بر ناحیه دردناک قرار میگیرد و شما حس می کنید که تحت یک جریان الکتریکی مداوم قرار گرفته اید.

این جریان الکتریکی همان اثر را ایجاد می‌کند و برای دردهای بسیار شدید مفید است.

این تحریک عصبی می تواند اعصاب را از ایجاد تاثیرات درد اصلی بازدارد و می‌تواند تورم را کاهش داده و در نتیجه درد را کمتر کند.

علاوه بر این، گرما سرعت متابولیسم را افزایش میدهد. این امر موجب می شود که خون سریعتر جریان پیدا کند و حاوی اکسیژن بیشتری باشد.

نتیجه این می شود که اکسیژن بیشتر و اجزای ترمیم دهنده دیگر سیستم طبیعی بدن به سرعت به آن ناحیه می رسند.

مواد زائد نیز با سرعت بیشتری خارج می شوند.

نتیجه نهایی این خواهد بود که درد تان به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند و جراحت سریعتر التیام می یابد.

آزمایش هایی که نشان دهنده کاهش بیش از ۵۰ درصد از درد هستند

در آزمایشی که توسط (Osti et al (2015  انجام شد تاثیر TECAR و دیگر روش های نوردرمانی بر روی ۶۶ نفر که دچار درد بودند بررسی شد.

آنها از دو مقیاس درد برای بررسی تغییرات استفاده کردند.

یک مقیاس ظاهری درد تعریف شد که توسط فردی که درمان را اجرا می کرد استفاده می شد.

یک مقیاس دیگر نیز برای توصیف میزان دردی که بیمار تجربه می کند و برای کمک به بیماران برای بازگو کردن میزان افزایش و کاهش درد شان استفاده می شد.

میزان دردی که بیماران با توجه به دامنه تعیین شده برای میزان تجربه درد گزارش می دادند طی سه هفته یک در ۱۰ جلسه، از 54.0 تا ۲۳.۵ کاهش پیدا کرد.

نتیجه به خصوص برای استفاده ازTECAR برای درد پاها و گردن بسیار قابل توجه بود.

در صدر این مقالات تحقیقات ،(Hawamdeh (2014 یک مقاله مروری بسیار مفید از کارهای انجام شده با موضوع تکارتراپی را ارائه داد.

او دریافت که تحقیقات انجام شده ادعای تاثیرگذاری این روش در درمان سریع زانو، شانه، مفصل ران، قوزک پا، ستون فقرات، دست، جراحات عضلانی و همچنین تورم های دردناک، مشکلات استخوانی مفصلی و اختلالات عضلانی (Arthrosis، درد پایین کمر و سیاتیک) را تایید می کنند.

بهترین ورزشکاران جهان از تکارتراپی استفاده می کنند

تکار تراپی درمیان ورزشکاران حرفه‌ای بسیار محبوب است؛ به خصوص در بین دوندگان.

ورزشکاران حرفه ای مانند sprinters Usain Bolt (سریع ترین مرد دنیا در چندین دوره) و جاستین گاتلین، Eliud Kipcho دونده ماراتون به استفاده از TECAR دستی اشاره کرده‌اند.

در صورتی که هنگام دویدن مجروح شده اید یا یک مسابقه بزرگ را در پیش رو دارید میتوانید به کلینیک مراجعه کنید و خودتان دستگاه TECAR را امتحان کنید.

دستگاه شامل پدهای الکترودی است که تکنولوژی الکتروتراپی را فراهم می کنند و علاوه بر این تاثیرشان با تکنیک های دستی که یک فیزیوتراپیست باید آنها را انجام دهد افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: لیزر فیزیوتراپی
بیشتر بخوانید: مگنت درمانی

تجربه نشان می دهد که هر کس درد را کمی متفاوت از دیگران تجربه می‌کند بنابراین توصیه می‌کنیم که به یک فیزیوتراپیست دارای مجوز مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که بهترین برنامه ریکاوری و کنترل درد را انتخاب می کنید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید با شماره های زیر تماس بگیرید و نوبت دریافت کنید.

شماره های کلینیک دایان: ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۵۵ – ۰۲۱۲۲۷۸۶۰۴۹ – ۰۹۱۲۸۳۴۰۵۳

کلینیک دایان در تهران، خیابان شریعتی

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.