استفاده از واکر در فیزیوتراپی

استفاده از واکر در فیزیوتراپی
استفاده از واکر در فیزیوتراپی
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

استفاده از واکر در فیزیوتراپی

گاهی اوقات پس از بیماری، جراحت یا جراحی در راه رفتن یا حرکت کردن با مشکلاتی رو به رو خواهید شد. به دلیل ضعف، مشکل در حفظ تعادل یا محدودیت در تحمل وزن ناشی از جراحی و همچنین برای اطمینان از ایمنی، استفاده از واکر در فیزیوتراپی پیشنهاد می شود.

یکی از این وسایل که به راه رفتن ایمن و مستقل کمک می کند واکر است. واکرها در صورت استفاده صحیح به حفظ ثبات و ایمنی کمک می کنند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

انواع واکر

واکرها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از: واکر استاندارد و واکر چرخدار.

واکر استاندارد

واکر استاندارد معمولا یک قاب آلومینیومی با چهار پایه قابل تنظیم می باشد که بر روی زمین قرار گرفته و دستگیره های کوچکی نیز بر روی واکر قرار دارند که می توانید آن ها را نگه دارید.

پایه ها به پشتیبانی بیشتر هنگام راه رفتن کمک کرده و روی هر کدام از آن ها نیز کلاهک هایی لاستیکی وجود دارد که به زمین چسبیده و از لیز خوردن واکر جلوگیری می ‌کنند.

یکی از معایب استفاده از واکر در فیزیوتراپی این است که هنگام راه رفتن باید از دست ها برای بلند کردن و جلو بردن واکر استفاده کنید.

اگر دست های ضعیفی داشته باشید، حتماََ با مشکل مواجه شده و بلند کردن و جلو بردن واکر برایتان خسته کننده خواهد بود.

همچنین استفاده از واکر استاندارد بر روی پله ها دشوار است و برای حمل واکر از روی پله ها به بالا و پایین به کمک فردی دیگر نیاز خواهید داشت.

واکر استاندارد معمولا مکانیزم تاشو دارد و می توان آن را برای حمل آسان در ماشین یا وسایل نقلیه عمومی تا کرد.

واکر چرخدار

واکر چرخدار معمولا قاب آلومینیومی با دو چرخ در پایه های جلویی دارد و می توان هنگام راه رفتن واکر را بر روی زمین حرکت داد و نیازی به بلند کردن واکر برای جابجایی آن نیست.

مزیت واکر چرخدار این است که به شما امکان می دهد با سرعت بیشتری راه بروید و یکی از معایب آن نیز این است که نسبت به واکر استاندارد ثبات کمتری دارد و هنگام راه رفتن به راحتی از شما دور می شود.

واکر چرخدار مانند واکر استاندارد برای نگهداری و حمل و نقل آسان قابلیت تا شدگی دارد، اما استفاده از این واکر نیز برای بالا و پایین رفتن از پله ها خطرناک است.

واکر چرخدار

چه زمانی لازم است برای راه رفتن از واکر استفاده کرد؟

اگر جراحی زانو، مفصل ران یا مچ پا انجام داده باشید اجازه ندارید هنگام راه رفتن تمام وزن را روی پا قرار دهید و احتمالا لازم است پای عمل شده را روی زمین قرار ندهید.

واکر با ایجاد ثبات و پشتیبانی به شما کمک می کند هنگام راه رفتن بیشتر از وزن توصیه شده را روی پا قرار ندهید.

پس از بیماری یا آسیبی که نیاز به دوره استراحت و بهبودی طولانی دارد احتمالا یک یا هر دو پا دچار ضعف می شوند.

تعادل نیز پس از یک دوره استراحت در رختخواب تحت تأثیر قرار گرفته و برای افزایش پشتیبانی احتمالا لازم است برای راه رفتن مجدد از واکر استفاده کنید.


بیشتر بخوانید : ۵ دلیل نیاز و مراجعه به فیزیوتراپی


روش استفاده از واکر

حتما برای اطمینان از یادگیری و استفاده صحیح از واکر با پزشک و متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید. قبل از استفاده از واکر باید مطمئن شوید که ارتفاع آن برای شما مناسب است.

 برای بررسی ارتفاع واکر، داخل قاب بایستید و دست ها را کنار خود آویزان کنید. در صورت نداشتن تعادل و قدرت حتما از شخصی دیگر بخواهید برای کمک نزدیک شما بایستد.

دسته های واکر باید هم سطح مچ دست باشند. در غیر این صورت بنشینید و با استفاده از دکمه های فشاری کوچک، هر چهار پایه واکر را در ارتفاع مناسب تنظیم کنید.

راه رفتن با واکر استاندارد گاهی دشوار است زیرا هنگام راه رفتن باید واکر را بلند کرده و به جلو حرکت دهید.

بهتر است خیلی نزدیک به میله جلوی واکر نایستید. همچنین برای جلوگیری از افتادن واکر مطمئن شوید که هر چهار پایه به طور همزمان با زمین در تماس باشند.

راه رفتن با واکر چرخ دار ساده تر است. تنها کافیست داخل واکر بایستید و هنگام راه رفتن آن را به جلو هل دهید.

سعی کنید از ایستادن نزدیک به قسمت جلویی واکر خودداری کنید و هنگام راه رفتن اجازه ندهید واکر چرخدار بیش از حد از شما فاصله بگیرد.


بیشتر بخوانید : ۸ مورد از بهترین روش های درمان فیزیوتراپی


واکر در فیزیوتراپی

چگونه بفهمم چه زمانی به واکر نیاز ندارم؟

قدرت و تعادل پس از آسیب دیدگی یا بیماری بهبود یافته و احتمالا دیگر نیازی به راه رفتن با واکر نخواهید داشت و یا شاید عصای معمولی یا عصای چهارپایه برای شما مناسب تر باشد.

بهتر است قبل از تصمیم گیری برای انتخاب وسیله متناسب با وضعیت خاص خود ابتدا با پزشک و متخصص فیزیوتراپی صحبت کنید.

انواع عصای مناسب برای بهبود آسیب ها و ایمنی حرکت عبارتند از:

  • عصاهای زیر بغل : این نوع عصا زیر بغل قرار گرفته و نسبت به واکر استاندارد یا واکرهای چرخدار ثبات کمتری دارند. همچنین این عصا به قسمت زیر بغل فشار وارد می کند، بنابراین مطمئن شوید که عصا در محل مناسب قرار می گیرد.
  • عصاهای کانادایی : این نوع عصاها که عصاهای آرنجی نیز نامیده می شوند یک بند کوچک در قسمت بالایی نزدیک دسته دارند که اجازه می دهد عصا محکم روی ساعد قرار گیرد و بتوانید هنگام گرفتن عصا از بازوها نیز استفاده کنید. این نوع عصا نسبت به سایر وسایل مانند واکرها یا عصاهای زیر بغل ثبات کمتری داشته و استفاده از آن به تمرین نیاز خواهد داشت.
  • عصای چهارپایه : عصای چهارپایه در قسمت پایینی چهار پایه فلزی کوچک دارد. این پایه ها با زمین تماس داشته و به پشتیبانی بیشتر از بدنه عصا کمک می‌ کنند.
  • عصاهای استاندارد : عصاهای استاندارد دسته ای خمیده داشته و برای پیاده روی مناسب هستند. برخی از عصاهای استاندارد قابل تنظیم بوده و برخی دیگر نیز چوبی هستند و قبل از استفاده باید به اندازه مناسب بریده شوند.

در صورت نیاز به ثبات یا تعادل اضافی می توان از عصای استاندارد استفاده کرد، اما این نوع عصا نسبت به عصاهای دیگر و یا واکر پشتیبانی کمتری ارائه می دهد.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی چگونه به شما کمک می کند؟


با همکاری پزشک یا متخصص فیزیوتراپی می توانید مطمئن شوید که از ابزارهای متناسب به درستی استفاده می کنید و با حفظ ایمنی به سطح تحرک عملکردی و استقلال مورد نظر خود خواهید رسید. برای دریافت مشاوره و یا انجام فعالیت های فیزیوتراپی در قیطریه با کارشناسان ما در کلینیک فیزیوتراپی دایان تماس بگیرید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

فیزیوتراپی در قیطریه

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.