علائم پارگی قرقره انگشت، فیزیوتراپی و درمان آن

علائم پارگی قرقره انگشت
علائم پارگی قرقره انگشت
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

آسیب دیدن انگشتان در صخره نوردی رایج بوده و این آسیب، با توجه به فشاری که هنگام حرکت بر روی سطوح ناهموار و تحمل وزن کل بدن به انگشتان وارد می شود منطقی است. یکی از این آسیب ها ممکن است، قرقره انگشت را مورد هدف قرار دهد.

با این حال آسیب هایی که رخ می دهند، تنها شامل رگ به رگ شدن انگشت یا دررفتگی مفاصل نبوده و می توانند کمی غیر معمول باشند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

یکی از آسیب‌های غیرمعمول که تقریبا تنها در صخره‌نوردان دیده می‌شود، پارگی قرقره انگشت نام دارد. این اتفاق بدلیل مکانیک تاندون ها و مفاصل انگشتان و موقعیت خاصی که انگشتان هنگام صخره نوردی در آن قرار می گیرند رخ می دهد.

پرتاب کننده های بیسبال حرفه ای از دیگر افرادی هستند که در فعالیت های ورزشی با این آسیب رو به رو می شوند. نیروهای وارد بر انگشتان در این دو فعالیت کاملا متفاوت هستند، اما هر دو ورزش فشار زیادی به قرقره های انگشتان وارد می کنند.

قرقره انگشت چیست

قرقره های انگشتان

در انگشت تمام افراد، ساختارهایی وجود دارد که قرقره نامیده می شوند. این قرقره ها ساختارهایی ویژه هستند که تاندون ها را نزدیک استخوان های انگشت نگه می دارند.

در صورت عدم وجود این قرقره ها در انگشتان، مشکلی به نام کشش تاندون ها ایجاد می شود. تاندون ها ساختارهایی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند.

هنگامی که یک عضله منقبض می شود، تاندون کشیده شده و در نتیجه استخوان نیز کشیده می شود. در بخش های فوقانی دست، ماهیچه های ساعد منقبض شده و با کشیدن تاندون های فلکسور باعث می شوند انگشتان به شکل مشت درآیند.

بدون وجود قرقره‌هایی که تاندون‌ها را نزدیک استخوان نگه می‌دارند، تاندون‌های کف دست محکم کشیده شده و به ما اجازه نمی‌دهند دست را مشت کنیم. این عملکرد شبیه به قرقره جرثقیل است که یک جسم سنگین را بلند می کند.

هر انگشت هشت قرقره دارد اما به طور کلی تنها دو عدد از آن ها برای جلوگیری از کشیده شدن تاندون های انگشت اهمیت حیاتی دارند. در صورت پاره شدن یکی از این قرقره ها فرد آسیب های مختلف از یک فشار ساده تا پارگی چندین قرقره در یک انگشت را تجربه خواهد کرد.

در شدیدترین شرایط، زمانی که تاندون‌ها در حال خم شدن هستند یکی از تاندون ها هنگام مشت کردن دست از انگشت جدا می شود.

علائم و نشانه ها

رایج ترین علائم آسیب قرقره انگشت عبارتند از:

  • درد در قسمت زیرین انگشت و حساسیت هنگام اعمال فشار
  • تورم انگشت
  • مشکل در مشت کردن دست
  • شنیدن صدای ترکیدن هنگام وقوع آسیب

در صورت مشکوک بودن به آسیب قرقره انگشت لازم است در مدتی کوتاه (در عرض چند روز تا یک هفته) پس از بروز آسیب توسط متخصص معاینه شوید. یکی از راه های درمان فیزیوتراپی انگشتان دست است.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی انگشتان دست


معمولا نیازی به درمان اورژانسی نیست، اما تاخیر در شروع درمان (هفته ها یا ماه ها بعد) می تواند منجر به نتایج کمتر موفقیت آمیز شود.

مهمترین جنبه ارزیابی بالینی مشخص شدن این موضوع است که آیا در نتیجه آسیب قرقره، تاندون ها کشیده شده اند یا خیر. در غیر این صورت، درمان معمولا تنها شامل محافظت ساده تا زمان کاهش تورم و درد خواهد بود.

معمولا انگشت میانی یا انگشت اشاره دچار آسیب می شوند. قرقره های 2A و 4A دو قرقره مهم در انگشتان هستند. در صخره نوردان احتمال آسیب دیدن یک یا هر دوی این قرقره ها وجود دارد. به طور معمول در پرتاب کننده های بیسبال تنها قرقره 4A آسیب می بیند.

برای کمک به تشخیص و برنامه ریزی برای درمان آزمایشات تصویربرداری ویژه ای انجام می شود. تصویربرداری با اشعه ایکس به رد سایر تشخیص و علائم در رفتگی انگشت دست از جمله رگ به رگ شدن و شکستگی انگشت کمک می کند.

ام آر آی نیز به خصوص اگر محل یا شدت آسیب مشخص نباشد مفید خواهد بود. گاهی زمانیکه انگشت صاف نگه داشته شده و سپس خم می شود برای تشخیص کشیدگی تاندون ها ام آر آی انجام می شود.

درمان قرقره انگشت

درمان و فیزیوتراپی پارگی قرقره انگشت

اگر در تاندون‌ها کشش وجود داشته باشد لازم است آسیب به طور دقیق‌تر مدیریت شود. با انجام برخی از تمرینات انگشت دست می توانید به روند بهبودی کمک به سزایی کنید.

این موضوع همیشه به این معنا نیست که جراحی لازم است، اما آتل‌های تخصصی و تکنیک‌هایی درمانی وجود دارند که می توانند به بهبود صحیح قرقره‌ها کمک کنند.

تنها در شرایطی که پارگی های متعدد قرقره وجود دارد و یا فرد با تاخیر برای درمان مراجعه می کند عمل جراحی لازم خواهد بود.

توانایی بازگشت به فعالیت های عادی به طور قابل توجهی با شدت آسیب در ارتباط است. در مواردی که به قرقره فشار خفیف وارد شده است به محض کاهش تورم و درد می توان فعالیت کامل را از سر گرفت.

دوره درمان برای پارگی های کامل که با روشی غیر از جراحی بهبود می یابند معمولا بین یک تا سه ماه است. برای افرادی که نیاز به جراحی بازسازی آسیب قرقره دارند احتمالا تا یک سال از زمان جراحی محدودیت هایی وجود خواهد داشت.

متخصصین فیزیوتراپی از راه کارهای متعدد برای درمان آسیب قرقره انگشتان دست و یا فیزیوتراپی بعد از درمان پارگی قرقره انگشت استفاده می کنند.

درمان پارگی قرقره انگشت بدون کمک متخصص مربوطه امکان پذیر نیست. برای دریافت خدمات فیزیوتراپی انگشتان دست و درمان انواع آسیب های آن به کلینیک فیزیوتراپی دایان در تهران مراجعه کنید.

شماره تماس های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.