فیزیوتراپی سوختگی

فیزیوتراپی سوختگی
فیزیوتراپی سوختگی
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

فیزیوتراپیست متخصص در درمان سوختگی در دوران نقاهت پس از آسیب سوختگی نقش حیاتی دارد و موارد مورد تأکید در درمان های فیزیوتراپی سوختگی در طول روند توانبخشی تغییر خواهد کرد.

شما ممکن است در هر مرحله ای از درمان سوختگی خود با یک فیزیوتراپیست ملاقات کنید. این ملاقات ممکن است در حالی که شما در بیمارستان یا در کلینیک فیزیوتراپی هستید، صورت گیرد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

نقش فیزیوتراپیست ممکن است بسته به نیاز خاص شما متفاوت باشد. فیزیوتراپیست یک متخصص حرکات است و حرکت، قدرت، درد و عملکرد شما را در صورت لزوم ارزیابی می کند.

آنها سوختگی ها و زخم های شما را  بررسی می کنند. فیزیوتراپیست مشاوره، اطلاعات، درمان مدیریت جای زخم و اسکار و تمرینات را ارائه می دهد.

چه زمانی به فیزیوتراپی سوختگی نیاز خواهد بود؟

توانبخشی جسمی، عملکردی و روانی باید بلافاصله پس از آسیب دیدگی آغاز شود تا به بهترین نتیجه برسید. با این حال، فیزیوتراپی ممکن است بعداً در روند بهبودی نیز مفید باشد.

معمولاً فیزیوتراپی در دو سال اول آسیب دیدگی پس از سوختگی بیشترین فایده را دارد.

با این حال، برای برخی از افراد، به ویژه افرادی که دچار سوختگی عمده شده اند یا نیازهای اضافی پیچیده ای دارند، کل روند توان بخشی ممکن است برای سالهای طولانی ادامه داشته باشد.

فیزیوتراپیست بعد از جراحات سوختگی چه می کند؟

فیزیوتراپیست درمان را با توجه به نیازهای خاص فرد تنظیم می کند. آنها یک ارزیابی اولیه را برای شناسایی نیازهای فعلی بیمار انجام می دهند.

آنها همچنین به بررسی سوابق پزشکی و اجتماعی بیمار می پردازند تا درمورد مشکلات پزشکی یا حرکتی که از قبل وجود داشته است، آگاهی بدست آورند.

فیزیوتراپیست با استفاده از نتایج ارزیابی های صورت گرفته، در مورد یک طرح درمانی و اهداف درمان با بیمار به توافق می رسد.

دامنه بسیار وسیعی  از درمانهای مختلف وجود دارد که فیزیوتراپیست سوختگی ممکن است از آن استفاده کند.

برای برخی از افرادی که پس از آسیب دیدگی سوختگی در بیمارستان بستری هستند، ممکن است فیزیوتراپی بر روی درمانهای فیزیوتراپی مخصوص مشکلات تنفسی یا یادگیری مجدد عملکردهای اساسی مانند پیاده روی یا استفاده از دستها متمرکز شود.

در مورد آسيب هاي كوچكتر سوختگی در مراحل توانبخشي، درمان هاي فیزیوتراپی معمول عبارتند از: ماساژ، موبیلیزیشن مفاصل، حرکات کششي، تمرينات و کنترل جای زخم.

همچنین در فیزیوتراپی از انواع دستگاههای پیشرفته نظیر تحریکات الکتریکی، لیزر درمانی، مگنت درمانی، اولتراسوند و…جهت کمک به درمان سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان جامع فیزیوتراپی برای بهبود جراحات سوختگی

درمان از روز بستری شروع می شود و در تمام مدت بستری در بیمارستان ادامه می یابد.

تمرکز درمان در مرحله مراقبت شدید بر جلوگیری از از دست رفتن دامنه حرکات، شروع مدیریت جای زخم، کمک به کاهش ورم و آموزش به بیمار و خانواده او در مورد مشکلات احتمالی مربوط به سوختگی است.

مدیریت اسکار در مراحل اولیه و زمانی که سوختگی ها و پیوند ها در حال ترمیم هستند، با طیف وسیعی از تمرینات حرکتی، ماساژ بافت نرم و استفاده از پوشش های فشاری انجام میشود.

احتمالا برای بی حرکت ماندن یا قرار دادن یک اندام در یک موقعیت کاربردی بعد از عمل جراحی برای پیوند، استفاده از وسایل ثابت کننده موقعیت بدن مانند انواع ارتز ها لازم باشد.

ممکن است برای حفظ دامنه حرکت یا یکپارچگی تاندون، یک اسپلینت ترموپلاستیک سفارشی مطابق با نیازهای خاص افراد ساخته شود.

کلیه اسپلینت های سفارشی در طی مراحل بهبودی طبق نیاز بیمار تنظیم می شوند. در مراحل اولیه بهبودی، فیزیوتراپیست قسمت تحتانی و فوقانی بدن را مدیریت می کند.

هنگامی که برای اولین بار آماده برخاستن شدید، درمانگران با هم همکاری می کنند تا شما را حرکت دهند.

مشارکت فعال در درمان

با فعال تر شدن در جلسات درمانی، کاردرمانگر شروع به آماده سازی شما برای از سرگیری مهارت های زندگی روزانه مانند استحمام، پانسمان، بهداشت و نظافت می کند.

فیزیوتراپیست به شما کمک می کند تا استقامت، استحکام و تعادل لازم برای فعالیت هایی از قبیل قرار گرفتن در صندلی، ایستادن و راه رفتن را بدست آورید.

ضروری است که شما و خانواده تان برای دستیابی به بالاترین سطح بهبودی، از برنامه های توانبخشی ارائه شده توسط درمانگران پیروی کنید.

بافتی که پیوند زده شده است این امکان را دارد که بسیار سفت شود و می تواند دامنه حرکت مورد نیاز برای فعالیتهای کاربردی را به شدت محدود کند.

تمرین های دامنه حرکات و حرکات کششی باید در بعضی موارد به صورت ساعتی انجام شوند تا از سفت شدن پوست و انقباض مفصل جلوگیری شود.

ماساژ جای زخم و تمرینات دامنه حرکتی ممکن است بعد از تحمل سوختگی تا یک سال ادامه یابد. گاهی نیز ممکن است از طب سوزنی یالیزر تراپی برای کاهس جای زخم استفاده شود.

معمولا پس ازمدتی، لباس های فشاری مخصوص سوختگی برای شما تهیه می شود که جلوی رشد بیش از حد زخم را میگیرد.

بهتر است تا آنجا که ممکن است فعالیتهای عادی هر چه بیشتر انجام شوند تا قدرت و انعطاف پذیری لازم برای کارهای روزانه تسهیل شود.

درمان سوختگی با فیزیوتراپی در کلینیک و خانه

پس از ترخیص از بیمارستان، بسیار مهم است که به برنامه ورزش خانگی که توسط درمانگران توانبخشی ارائه می شود، پایبند باشید.

همچنین ممکن است لازم باشد در جلسات سرپایی با فیزیوتراپی و/ یا کاردرمانگر شرکت کنید. اهداف در این موقعیت ممکن است شامل آماده سازی شما برای بازگشت به محل کار یا مدرسه باشد.

درمان می تواند شامل مدیریت مداوم جای زخم، بستن اسپیلنت، تقویت و تمرین فعالیتهای روزانه یا کارهای مرتبط با شغل باشد.

مراجعه منظم به کلینیک سوختگی به شناسایی مشکلاتی که ممکن است در دوره سازگاری اغلب دشوار پس از ترخیص از بیمارستان رخ دهند، کمک می کند.

شما و تیم درمان سوختگی می توانید هرگونه برنامه ریزی لازم را در برنامه خانگی یا برنامه درمانی سرپایی انجام دهید.

مشارکت کامل شما در فرایند توان بخشی ضروری است. بهبودی سوختگی شدید می تواند یک روند طولانی مدت باشد و شما، خانواده تان و تیم توانبخشی، با همکاری با یکدیگر می توانید نتیجه را یک موفقیت رقم بزنید.

تکنیک های ورزشی برای توانبخشی پس از سوختگی

حفظ دامنه حرکت مفصل بعد از بهبودی یا پیوند دشوارتر از مرحله حاد است. بافت اثر زخم سوختگی منقبض میشود، لایه هایی را تشکیل میدهد و کلفت میشود و دامنه حرکت مفصل تحت تأثیر قرار می گیرد.

شکل دهی دوباره به جای زخم سوختگی در حالی امکان پذیر است که جای زخم به طور فعال در حال تحولات داخلی باشد، از جمله تخریب و رسوب کلاژن و فعالیت فیبروبلاستیک.

هنگامی که اسکار سوختگی رشد خود را کرد، کشش پوست منقبض شده دیگر فایده زیادی ندارد.

فیزیوتراپی زخم
ورزش های سوختگی

تاکنون مؤثرترین تکنیک کششی برای انقباضات پوستی کشش آهسته و پایدار بوده است. قسمتی که کشیده می شود باید قابل رویت باشد و باید در امتداد خط کشش لمس شود تا از پارگی پوست اطمینان حاصل شود.

کشش را می توان به صورت دستی با وزنه ها، تراکشن، اسپلینت و گچ گیری پیاپی انجام داد.

تکنیک استفاده از پارافین روی قسمتی که قرار است حرکت داده شود و 30 دقیقه کشش پایدار در بدست آوردن دامنه حرکتی مناسب بسیار سودمند بوده است.

در عین حال میزان ناراحتی مفاصل را کاهش داده و پوست را نرم می کند. برای جلوگیری از سوزش پوست دمای پارافین  باید کمتر از 116 درجه تا 118 درجه فارنهایت باشد.

یک اصل مهم دیگر در برنامه ورزشی، درگیر کردن کل یک اسکار سوختگی در یک کشش کلی است.

به عبارت دیگر، اگر یک اسکار از مفاصل متعدد عبور کند، تمام مفاصل درگیر به طور همزمان کشیده می شوند.

مفصل دامنه حرکتی کامل نخواهد داشت مگر اینکه دامنه کامل در حرکات ترکیبی حاصل شود.

سرانجام، تمام بیماران پس از عدم تحرک طولانی مدت باید برای آماده سازی دوباره در یک برنامه تقویت کلی قرار بگیرند.

تمرینات مقاومتی برای گروههای عضلانی مقابل نیز در پیشگیری از انقباض و درمان مفید هستند.

تمرینات استقامتی و هماهنگی اغلب در توانبخشی پس از سوختگی نادیده گرفته می شود، اما یک جنبه اساسی از برنامه کلی هستند.

یک مطالعه جدید نشان داده است که بیماران مبتلا به سوختگی شدید بیش از 30٪ TBSA سالها بعد از سوختگی نیز عضلات ضعیف تری داشتند، که نشان دهنده عدم بهبودی کامل یا توان بخشی ناکافی است.

کمبود قوا در سرعت های بالاتر نمایان تر بوده است که یک آتروفی ترجیحی در تارهای تند انقباض را نشان می دهد.

همچنین نشان داده شد که پروتکل سلامت قلبی عروقی با تقویت ایزوکینتیک موثرتر از تقویت ایزومتریک و ایزوتونیک است.

بیشتر بخوانید: کاهش اثر زخم های عمیق بر روی پوست

کلینیک فیزیوتراپی دایان خدمات جامع توانبخشی را برای افرادی که دچار سوختگی جدی شده اند فراهم می کند. یک فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر یا هر دو در مرحله بهبودی کامل با شما همکاری خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت با کلینیک دایان تماس بگیرید.

شماره تماس های کلینیک دایان: ۰۲۱۲۲۷۶۴۵۵۵ – ۰۲۱۲۲۷۸۶۰۴۹ – ۰۹۱۲۸۳۴۰۵۳۶

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره واطلاع از نحوه ارائه خدمات فیزیوتراپی دایان با ما تماس بگیرید

فیزیوتراپی محدوده اندرزگو

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.