فیزیوتراپی بیومکانیک چیست؟

فیزیوتراپی بیومکانیک
فیزیوتراپی بیومکانیک
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

ارزیابی بیومکانیک در فیزیوتراپی با پیشرفت و دسترسی بیشتر به تکنولوژی هرچه بیشتر شناخته می شود. هدف از ارائه این خدمات تخصصی که برای ارزیابی الگوهای حرکتی علاوه بر مهارت درمانگر از تجهیزات مختلف استفاده می کند کاهش درد و افزایش و بهبود عملکرد است.

خدمات بیومکانیک با استفاده از حرکت شناسی (مطالعه حرکت) برای بسیاری افراد از کودکان نوپا مبتلا به فلج مغزی گرفته تا ورزشکاران حرفه ای مفید است.

در این مقاله درباره این بخش نوظهور فیزیوتراپی و مزایای آن صحبت خواهیم کرد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

ارزیابی بیومکانیک به چه صورت است؟

در ارزیابی بیومکانیک حرکات اساسی انسان مانند راه رفتن یا پرتاب توپ برای شناسایی الگوهای حرکتی و برطرف کردن نقص ها به جزئیات دقیق تقسیم می شود.

افراد معمولا تا زمان ارزیابی و تشخیص توسط درمانگر از این الگوهای حرکتی “معیوب” یا ناکارآمد که گاهی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند بی اطلاع هستند.

مطالعات بیومکانیک اولیه تنها بر مجموعه ای از عکس ها یا فیلم های آهسته متکی بود، اما پیشرفت رایانه ها و ارزیابی حرکات باعث شده است که این خدمات بسیار دقیق شوند.

فناوری ارزیابی بیومکانیک

از آنجا که فناوری هایی مانند تبلت و تلفن های هوشمند به طور فزاینده گسترش یافته اند، ارزیابی بیومکانیک بسیار بیش از قبل در دسترس افراد معمولی یا ورزشکاران قرار دارد.

امروزه درمانگران در بسیاری از موارد تنها با یک تلفن هوشمند و یک برنامه کاربردی جامع قادر به ثبت و توضیح حرکات هستند.

درمانگر با استفاده از اطلاعات حاصل از ارزیابی بیومکانیک می تواند برای رفع نیازهای خاص بیمار یک برنامه درمانی شخصی طراحی کند.

برای مثال نشان داده شده است یک برنامه تقویتی که ماهیچه های خاص ران را در ورزشکاران زن هدف قرار می دهد الگوهای حرکتی آن ها را هنگام پریدن بهبود می بخشد.

ارزیابی بیومکانیک برای بهبود الگوهای راه رفتن کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم که از آتل یا بریس استفاده می کنند نیز مفید بوده است.

صرف نظر از شرایط یا اهداف، نگاه دقیق تر به حرکات بیمار می تواند به درمانگر فیزیوتراپی برای رفع هرچه بهتر نیازهای بیمار کمک کند.

مزایای فیزیوتراپی ارزیابی بیومکانیک

ارزیابی بیومکانیک در فیزیوتراپی در سال های اخیر رواج بیشتری یافته است. در واقع یک مطالعه تخمین زده است که 75 درصد متخصصان فیزیوتراپی ورزشی در تمرینات خود به طور منظم از ارزیابی ویدیویی استفاده می کنند.

بخشی از این محبوبیت به دلیل گسترده بودن طیف افرادی است که می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

برای ورزشکاران

ارزیابی بیومکانیک در دنیای ورزش اهداف مختلفی ارائه داده و در وهله اول برای بهبودی آسیب و جلوگیری از وقوع مجدد آسیب مفید است.

ارزیابی ویدئویی راه رفتن اغلب برای تعیین نوع الگوی ضربه ای که در دونده ها هنگام برخورد پا به زمین ایجاد می شود و اصلاح این الگوها پس از آسیب استفاده خواهد شد.

ارزیابی بیومکانیک برای کنترل میزان فشار بر روی آرنج پرتاب کننده های توپ و بررسی احتمال بروز آسیب در آینده نیز مفید است.

ورزشکاران با مهارت های مختلف می توانند از این نوع ارزیابی برای ایجاد تغییراتی در نحوه انجام حرکات و افزایش عملکرد کلی استفاده کنند.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی چیست و چه مزایایی دارد؟


برای افراد مبتلا به اختلالات عصبی

ارزیابی بیومکانیک اغلب در فیزیوتراپی برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی استفاده می شود.

ارزیابی راه رفتن معمولا در دوره توانبخشی سکته مغزی برای شناسایی ناهنجاری در الگوی راه رفتن بیمار مانند کاهش طول قدم یا کاهش قدرت در طرف آسیب دیده بدن استفاده می شود.

این نوع ارزیابی برای تشخیص و نظارت بر پیشرفت سایر بیماری ها مانند بیماری پارکینسون، آتاکسی یا زوال عقل نیز انجام می شود.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی عصبی چیست؟


برای افرادی که روزانه ورزش می کنند

فیزیوتراپی ارزیابی بیومکانیک برای ورزشکاران

برای دستیابی به مزایای ارزیابی بیومکانیک لازم نیست یک ورزشکار حرفه ای باشید.

این سرویس برای افراد معمولی که بعد از کار می دوند و یا در باشگاه بدنسازی در کلاس تناسب اندام شرکت می کنند نیز مفید خواهد بود.

با استفاده از ارزیابی حرکتی می توان نواحی ضعیف یا نامتقارن که در طول زمان منجر به پیچ خوردگی یا کشیدگی می شوند را شناسایی کرد.

همچنین درمانگر پس از ارزیابی ویدیویی راهنمایی هایی در مورد تغییرات کوچک در نحوه دویدن ارائه داده که می تواند از ایجاد صدمات جلوگیری کند.

تمرینات و مثال ها

متخصص فیزیوتراپی با جمع آوری اطلاعاتی که از ارزیابی بیومکانیک بدست آمده است تمرینات خاصی برای بهبود هرگونه مشکل یا نقص تجویز می کند.

چند نمونه از این تمرینات عبارتند از:

  • تمرینات تقویتی که عضلات گلوتئوس میانی و عضلات چرخاننده خارجی ران را هدف قرار داده و به اصلاح مکانیک فرود نادرست که منجر به آسیب پا در ورزشکار می شود کمک می کنند.
  • تمرینات روی تردمیل که اغلب در دونده های مصدوم استفاده شده و به آن ها در افزایش سرعت حرکت کلی و کاهش فشارهای وارد شده به پا و زانو کمک می کنند.

ارزیابی بیومکانیک همچنین می تواند در شرایطی از جمله موارد زیر به فیزیوتراپیست یا متخصص مغز و اعصاب کمک کند تا برای اصلاح ناهنجاری های حرکتی یک وسیله ارتوپدی یا کمکی انتخاب کنند.

  • برای بیمارانی که پس از سکته مغزی دچار افتادگی پا می شوند دستگاهی به نام ارتز مچ پا که مانع از افتادگی پا هنگام راه رفتن می شود توصیه خواهد شد.
  • برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا سایر اختلالات عصبی که فاقد ثبات یا قدرت در ناحیه خاصی از بدن هستند نیز پس از ارزیابی بیومکانیک برای کارآمدتر و ایمن تر بودن حرکات یک دستگاه یا بریس تجویز می شود.

سخن نهایی

بسیاری از افراد می توانند از ارزیابی بیومکانیک بهره مند شوند. اگر به این نوع خدمات علاقه دارید بهتر است ابتدا با پزشک صحبت کنید.

پزشک می تواند به پیدا کردن یک درمانگر فیزیوتراپی که در این نوع ارزیابی تخصص دارد و همچنین مشخص کردن روش هایی که برای شرایط خاص شما مفید است کمک کند.

آگاهی از هزینه های ارزیابی بیومکانیک نیز قبل از انجام آزمایش مهم است.

بسیاری از مکان های درمانی این مبلغ را در هزینه ویزیت معمولی فیزیوتراپی لحاظ می کنند، اما دیگران گاهی برای این خدمات هزینه بیشتری دریافت خواهند کرد.

همکاری نزدیک با درمانگر و شرکت بیمه می تواند به شما کمک کند که در آینده از هزینه ها تعجب نکنید.


بیشتر بخوانید : ارزیابی ارگونومیک


سوالات متداول

درمانگران فیزیوتراپی چگونه از ارزیابی بیومکانیک استفاده می کنند؟

متخصصان فیزیوتراپی از ارزیابی بیومکانیک برای مطالعه حرکات افراد استفاده می کنند.

حرکات سریع و پیچیده مانند حرکت هایی که هنگام دویدن یا پریدن انجام می شود برای شناسایی بخش های قابل تغییر یا اصلاح آهسته شده و مورد ارزیابی قرار می گیرند.

فیزیوتراپی بیومکانیک برای چه کسانی مفید است؟

فیزیوتراپی با استفاده از ارزیابی بیومکانیک برای افراد بسیاری از جمله ورزشکاران، مبتلایان به بیماری های عصبی و افرادی که روزانه ورزش می کنند و به دنبال درمان یا اجتناب از آسیب هستند مفید خواهد بود.

آیا تمرینات بیومکانیک در کنار فیزیوتراپی سنتی استفاده می شود؟

ارزیابی بیومکانیک یکی از روش های بسیاری است که متخصص فیزیوتراپی برای هدایت استراتژی درمانی خود از آن استفاده می کند.

این سرویس اغلب در کنار دیگر روش های ارزیابی از جمله اندازه گیری محدوده حرکت و قدرت برای کمک به درمانگر در انتخاب موثرترین تمرینات و درمان ها استفاده می شود.

برای دریافت خدمات فیزیوتراپی ارزیابی بیومکانیک در شمال شرق تهران، خیابان دولت با کلینیک فیزیوتراپی دایان تماس بگیرید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.