شکستگی و آسیب های دنده

شکستگی و آسیب های دنده + راه های درمان

آسیب دنده معمولا به خودی خود و در عرض چند هفته بهبود یافته و مصرف مسکن‌ های مناسب برای تنفس راحت و مشکل نداشتن هنگام سرفه اهمیت بسیاری دارد.

اگر پس از آسیب دنده نسبت به حالت طبیعی احساس ناراحتی یا تنگی نفس بیشتری دارید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این متن در رابطه با آسیب های دنده غیر شدید که بیماران نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند نوشته شده و درباره آسیب های شدید یا متعدد که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند اطلاعاتی درج نشده است.

انجام هر درمانی برای تمام انواع آسیب های دنده حتما باید با نظر و تجویز پزشک انجام شود.

آسیب و شکستگی بیش از سه دنده نوع شدید محسوب می شود.

آسیب دنده چیست و چه افرادی دچار این آسیب می شوند؟

عبارت آسیب دنده معمولا به معنای شکستگی و یا کوبیدگی یک یا چند دنده و یا غضروف های دنده است. گاهی اوقات نیز دنده ها نمی شکنند اما دنده ها و عضلات اطراف آسیب می بینند.

این آسیب زمانی رخ می دهد که به قفسه سینه نیرویی مانند افتادن، تصادف جاده ای یا حمله وارد شود.

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دایان

آسیب دنده گاهی نیز در اثر نیروی عضلات مانند زمانی که شدید سرفه می کنید، تحت فشار قرار می گیرید یا ورزش های سنگین انجام می دهید ایجاد می شود.

اگر استخوان ‌ها نازک و دنده‌ها ضعیف باشند (پوکی استخوان) و یا در صورت ابتلا به سایر بیماری‌های استخوانی احتمال آسیب دیدن دنده ها بیشتر است.

کودکان و نوزادان کمتر دچار شکستگی دنده می شوند چرا که استخوان های آن ها خاصیت ارتجاعی بیشتری دارد.

در نتیجه لازم است از دلیل شکستگی دنده در کودکان خردسال یا نوزادان آگاه شوید. اگر علت مشخصی وجود نداشته باشد احتمال کودک آزاری در نظر گرفته می شود.

تشخیص آسیب دنده

تشخیص آسیب دنده

آسیب دنده بر اساس اطلاعات دقیقی که به پزشک می دهید (سوابق پزشکی) و همچنین معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود.

در صورت شکستگی دنده به ویژه هنگام حرکت، تنفس عمیق یا سرفه درد داشته و ناحیه آسیب دیده نسبت به فشار حساس خواهد بود.

شکستگی دنده گاهی (نه همیشه) در عکس قفسه سینه نشان داده می شود. در صورت مشکوک بودن به آسیب، هدف اصلی تصویربرداری به جای تشخیص شکستگی بررسی عوارض است.

بنابراین اگر مشکوک به عوارض نیستید و سالم هستید احتمالا نیازی به تصویربرداری اشعه ایکس نخواهد بود.

به دلیل قرار گرفتن در معرض تشعشعات مگر در موارد ضروری تصویربرداری اشعه ایکس تجویز نمی شود. این موضوع به ویژه درباره زنان باردار یا افرادی که احتمال باردار بودن آن ها وجود دارد صادق است.

درمان آسیب دنده

مهم ترین درمان، مصرف مسکن های مناسب است.

شکستگی یا آسیب معمولا در حدود چهار هفته بهبود می یابد. تسکین درد در این دوران به تنفس صحیح و راحتی هنگام سرفه کردن کمک خواهد کرد.

تحمل کردن درد ایده خوبی نیست چراکه می تواند منجر به تنفس سطحی، اجتناب از سرفه و عفونت قفسه سینه شود. (به «عوارض آسیب دنده چیست؟» در ادامه مراجعه کنید.) مسکن ها از بروز این مشکلات جلوگیری می کنند.

تسکین موثر و ایمن درد به خصوص در افراد سیگاری و مبتلایان به بیماری های مزمن قفسه سینه مانند بیماری مزمن انسدادی ریه یا نارسایی قلبی که بیشتر مستعد ابتلا به عفونت قفسه سینه هستند نقشی مهم دارد.

از چه مسکنی استفاده کنیم؟

می توانید از سه نوع مسکن با تجویز و صلاحدید پزشک استفاده کنید:

 • پاراستامول
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن، دیکلوفناک، ایبوپروفن یا آسپرین.
 • مسکن های قوی حاوی کدئین یا دی هیدروکدئین.

چگونه مسکن ها را مصرف کنیم؟

برای آسیب های دردناک بهتر است به طور منظم مسکن مصرف کنید و تا شدید شدن درد صبر نکنید. با بهبودی دنده ها می توانید به تدریج مصرف مسکن را کاهش دهید.

پزشک یا پرستار شما را در رابطه با مصرف مسکن‌های مناسب راهنمایی خواهد کرد، اما توصیه‌ های کلی عبارتند از:

 • برای دردهای خفیف تا متوسط معمولا استامینوفن تجویز می شود.
 • برای دردهای متوسط ​​تا شدید، پاراستامول یا کدئین یا پاراستامول به همراه یک مسکن ضد التهابی تجویز می شود.

می‌توانید پاراستامول و کدئین را با هم مصرف کنید، اما مطالعات نشان می‌ دهد که نتیجه مصرف همزمان هر دو دارو بیشتر از مصرف یک دارو به تنهایی نیست و خطر عوارض جانبی نیز افزایش می یابد.

همیشه دستورالعمل های مصرف روی بسته را دنبال کرده و بیشتر از دوز توصیه شده توسط پزشک را مصرف نکنید.

آیا مسکن ها عوارض جانبی به همراه دارند که لازم است بدانم؟

پاراستامول در اغلب موارد عوارض جانبی ایجاد نمی کند، هرچند کدئین و دی هیدروکدئین گاهی باعث خواب آلودگی یا یبوست می شوند.

می توانید برای رفع یبوست از ملین های استاندارد مانند قرص سنا استفاده کنید و یا میوه، فیبر و مایعات رژیم غذایی را افزایش دهید.

درمان سریع یبوست بسیار مهم است چراکه تحت فشار قرار گرفتن باعث تشدید درد دنده می شود. برای رفع یبوست به مصرف کدئین همراه با ملین کافی معمولا تجویز می شود.

در صورت خواب ‌آلودگی رانندگی نکنید و اگر خیلی خواب ‌آلود هستید مصرف کدئین را کاهش دهید. مسکن های ضد التهابی (مانند ناپروکسن، ایبوپروفن یا آسپرین) باعث ایجاد زخم یا خونریزی معده می شوند.

بسیاری از افراد در مصرف این داروها مشکلی ندارند، اما برخی دیگر باید در استفاده از مسکن های ضد التهابی برای آسیب هایی مانند آسیب دنده احتیاط کرده و با پزشک مشورت کنند.

 • در صورت استفاده از داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین، هپارین یا داروهای مشابه، مسکن های ضد التهابی مصرف نکنید مگر با صلاحدید پزشک.

در شرایط زیر قبل از مصرف مسکن های ضد التهابی حتما با پزشک یا پرستار مشورت کنید:

 • بالای 60 سال سن دارید.
 • سابقه زخم معده یا خونریزی معده دارید.
 • سابقه بیماری قلبی، سکته مغزی یا بیماری شریان محیطی دارید.
 • آسم، فشار خون بالا یا بیماری کلیوی دارید و یا باردار هستید.
 • در حال حاضر آسپرین (حتی دوز پایین) یا کلوپیدوگرل مصرف می کنید.
 • مصرف مسکن برای دوره های طولانی و مداوم، برای مثال بیش از دو هفته

پزشک گاهی برای محافظت از معده مسکن یا دارویی دیگر (مانند امپرازول) تجویز می کند. همچنین بهتر است از علائم زخم یا خونریزی معده که شامل موارد زیر است آگاه باشید:

 • درد در قسمت بالای شکم
 • کمبود انرژی (بی حالی) و ضعف
 • مدفوع سیاه رنگ

اگر هر یک از این علائم را دارید فورا به پزشک مراجعه کنید.

سایر درمان ها برای آسیب دنده

یکی از موارد کمک کننده به درمان فیزیوتراپی می باشد که معمولا از دستگاههای مگنت درمانی و یا کینزیوتیپ استفاده می شود.

بلوک عصبی با بی حسی موضعی در نزدیکی محل آسیب از دیگر گزینه های درمانی برای درد های بسیار شدید است.

توجه: بانداژ را محکم دور سینه نپیچید. این کار به تسکین درد کمک می کند اما از انبساط ریه ها جلوگیری کرده و منجر به ذات الریه می شود.

آیا می توانم به کار خود ادامه دهم؟

بسته به شغل و شدت آسیب احتمالا به مرخصی کاری نیاز خواهید داشت.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی قفسه سینه


عوارض آسیب دنده چیست؟

عوارض آسیب دنده

اکثر آسیب های دنده به خوبی و بدون هیچ مشکلی بهبود می یابند. با این حال در صورتی که اندام های داخلی توسط قسمت تیز دنده شکسته آسیب ببینند عوارضی را تجربه خواهید کرد.

پنوموتوراکس

این مشکل هنگامی که غشای اطراف ریه آسیب ببیند اتفاق می افتد. هوا وارد شده و با ایجاد حفره ای از هوا در اطراف ریه باعث وارد شدن فشار به ریه می شود.

کلمه پنوموتوراکس به معنای وجود هوا در قفسه سینه بوده و در صورت بروز چنین مشکلی علائمی از جمله تنگی نفس، درد هنگام تنفس و گاهی درد در نزدیکی شانه خواهید داشت.

پنوموتوراکس در عکس قفسه سینه نشان داده می شود. در برخی موارد فرد برای خارج کردن هوای محبوس تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.

این مشکل معمولا بلافاصله پس از آسیب دنده مشاهده می شود اما گاهی نیز دیرتر و یا حتی چند روز پس از آسیب رخ می دهد.

بنابراین مراقب علائمی مانند تنگی نفس، افزایش درد قفسه سینه یا دردی که نزدیک به محل شکستگی نیست باشید و در صورت داشتن هر یک از این علائم به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید.

پنوموتوراکس به ندرت خطرناک بوده و ریه ها با وارد شدن فشار توسط هوا فشرده شده و در نتیجه تنفس سخت تر خواهد بود. این وضعیت پنوموتوراکس تنشی نامیده شده و یک اورژانس پزشکی محسوب می شود.

توجه: در صورت مشکل در تنفس یا تنگی نفس بیش از حد به کمک پزشکی فوری نیاز خواهید داشت.

آمفیزم پس از جراحی

قسمت شکسته و تیز دنده باعث می شود هوای داخل ریه به زیر پوست حرکت کند و منجر به تورم یا ایجاد برآمدگی شود که هنگام فشار دادن صدایی شبیه شکستن می دهد.

این وضعیت آمفیزم جراحی نامیده شده و به تدریج برطرف می شود. این عارضه گاهی با پنوموتوراکس مرتبط بوده و نیاز به درمان خواهد داشت.

هموتوراکس

هموتوراکس وضعیتی شبیه به پنوموتوراکس است اما بجای هوا در اطراف ریه خون وجود دارد.

خون در سطح تحتانی ریه جمع شده و باعث تنگی نفس یا درد در قسمت پایین قفسه سینه می شود. هموتوراکس با تخلیه خون به دام افتاده درمان خواهد شد.

صدمات شکمی

دنده های پایینی نزدیک کبد، طحال و کلیه ها بوده و شکستگی دنده ها منجر به آسیب این اندام های داخلی می شود.

در چنین وضعیتی در شکم یا کمر درد خواهید داشت (به ندرت درد به شانه نیز گسترش می یابد). در صورت وجود خونریزی داخلی احساس ضعف یا ناراحتی کلی داشته و لازم است سریعا تحت عمل جراحی قرار گیرید.

عفونت های قفسه سینه

شکستگی‌های دردناک دنده‌ تنفس عمیق یا سرفه را سخت می ‌کنند. در نتیجه مخاط سینه تخلیه نشده و منجر به عفونت قفسه سینه می شود.

تسکین صحیح درد به جلوگیری از عفونت قفسه سینه کمک خواهد کرد. (به بخش «آسیب دنده چگونه درمان می شود؟» در بالا مراجعه کنید.)

برخی افراد پس از آسیب دنده حتی با مصرف داروهای مسکن نیز دچار عفونت قفسه سینه می شوند. در صورت مشاهده علائمی از جمله سرفه، تب، درد قفسه سینه، تنگی نفس یا افزایش خلط سریعا به پزشک مراجعه کنید.

اگر آسیب در اثر یک نیروی قوی ایجاد شده باشد و یا فرد ضعیف باشد و مشکلات پزشکی دیگری داشته باشد احتمال بروز عوارض بیشتر است. اگر مشکوک به عوارض هستید فورا با پزشک مشورت کنید.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی بیماری ریه

فیزیوتراپی می تواند راه کارهای متعددی را برای آسیب های قفسه سینه و فیزیوتراپی قفسه سینه ارائه کند، در صورتی که دچار آسیب دیدگی دنده شده اید با یک متخصص فیزیوتراپی مشورت کنید.

شماره تماس های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری : 02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
0
نظرات خود را به اشتراک بگذاریدx
به بالای صفحه بردن