دکتر بالینی فیزیوتراپی (DPT) کیست و چه کاری انجام می‌دهد

دکتر بالینی فیزیوتراپی
دکتر بالینی فیزیوتراپی
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

احتمالا به هر پزشکی که مراجعه کنید شخصی را خواهید دید که پس از نامش چند حرف قرار دارد. این حروف نشان دهنده مدرک تحصیلی یا گواهینامه تخصص پزشک هستند. دکتر بالینی فیزیوتراپی نیز با حروف DPT مشخص می شوند.

متخصصان فیزیوتراپی نیز تفاوتی ندارند و پس از نام بسیاری از آن ها معمولا چند حرف DPT دیده می شود. این حروف به چه معنا هستند و به چه پزشکی مراجعه کرده اید؟

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

مدرک دکترای بالینی در فیزیوتراپی

حروف DPT مخفف “دکتر بالینی فیزیوتراپی” هستند و نشان می دهند که درمانگر برای تبدیل شدن به یک متخصص فیزیوتراپی سطح ابتدایی آموزش های لازم را گذرانده است.

مدرک دکترای بالینی نباید با سایر مدارک سطح دکتری مانند Ph.D. یا Ed.D. اشتباه گرفته شود.

معمولا طول دوره تحصیل برای دریافت مدرک دکترای بالینی فیزیوتراپی سه سال پس از فارغ التحصیلی است (سه سال تحصیل پس از اتمام دوره کارشناسی مرتبط و گذراندن پیش نیازهای لازم).

اکثر درس ها در ارتباط با علوم حرکتی بوده و کلاس هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی و حرکت شناسی در برنامه درسی گنجانده شده است.

گاهی در این دوره برخی کلاس های علوم پایه مانند نورولوژی، توانبخشی قلبی ریوی و فارماکولوژی نیز قرار داده می شود.

دوره های آموزشی ویژه فیزیوتراپی نیز بخشی از این دوره هستند. فرد گاهی کلاس هایی مانند اخلاق و رفتار حرفه ای را گذرانده و یک پروژه تحقیقاتی را نیز برای کسب مدرک دکترای بالینی فیزیوتراپی تکمیل می کند.

فعالیت بالینی یکی از مؤلفه های اصلی آموزش در این دوره است و دانشجویان برای همکاری نزدیک با متخصصان دارای مجوز و یادگیری اصول اولیه و افزایش مهارت های توانبخشی، زمانی را در کلینیک‌ ها یا بیمارستان‌ های فیزیوتراپی می ‌گذراند.

دانشجو به عنوان بخشی از فعالیت بالینی احتمالا در یک کلینیک سرپایی، بیمارستان، آسایشگاه، کلینیک توانبخشی قلبی یا مدرسه کار می کند. پس از اتمام دوره های مورد نیاز و فعالیت های بالینی، مدرک دکترای بالینی فیزیوتراپی به دانشجو اعطا می شود.

با این حال این افراد برای فعالیت به عنوان متخصص فیزیوتراپی باید امتحان ملی فیزیوتراپی را در ایالت خود بگذرانند و مجوز دریافت کنند.

دوره آموزشی دکترای بالینی فیزیوتراپی

بخش های اصلی دوره آموزشی دکترای بالینی فیزیوتراپی

برای کسب مدرک دکترای بالینی لازم است مراحل زیر را پشت سر بگذارید:

 • انتخاب رشته بالینی
 • شرکت در دوره های بالینی برای تمرین کار عملی
 • شرکت در آزمون ملی فیزیوتراپی

دکتر بالینی فیزیوتراپی چه اقداماتی انجام می دهد؟

دکتر فیزیوتراپی در زمینه حرکت تخصص داشته و به افراد کمک می کند، پس از آسیب یا بیماری، تحرک عملکردی طبیعی خود را مجدد به دست آورند.

متخصصان از تکنیک ها و روش های درمانی مختلفی برای بهبودی بیماران استفاده می کنند. درمان هایی که اغلب توسط دکتر فیزیوتراپی ارائه می شوند عبارتند از:

 • تجویز یک برنامه ورزشی درمانی
 • آموزش استفاده صحیح از ویلچر
 • موبیلیزاسیون مفصل
 • آموزش تحرک عملکردی
 • استفاده از روش های درمانی مانند اولتراسوند یا تحریک الکتریکی
 • تجویز ورزش برای بهبود عملکرد قلبی و ریوی

همچنین متخصصان فیزیوتراپی از تخصص خود برای کمک به پیشگیری از ناتوانی یا بروز مشکلات حرکتی استفاده می کنند. در نتیجه اگر در تحرک مشکل دارید بهتر است به یک پزشک بالینی مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید : معرفی شغل فیزیوتراپی و متخصص فیزیوتراپیست


دکتر بالینی فیزیوتراپی کجا کار می کند؟

پزشک فیزیوتراپی در مکان های مختلفی از جمله موارد زیر فعالیت می کند:

 • بیمارستان ها
 • خانه سالمندان
 • کلینیک های توانبخشی قلب
 • کلینیک های توانبخشی نورولوژی
 • کلینیک های آسیب نخاعی
 • مدارس
 • در خانه بیمار به عنوان درمانگر خانگی
 • کلینیک های سرپایی
 • در تیم های ورزشی

متخصصان فیزیوتراپی افراد در هر سنی از بدو تولد تا بزرگسالی را درمان می کنند. اگر در انجام حرکات عملکردی طبیعی مشکل دارید بهتر است برای بازیابی تحرک به یک پزشک بالینی مراجعه کنید.

اگر در بیمارستان بستری هستید احتمالا یک متخصص فیزیوتراپی به اتاق شما آمده و به بازیابی تحرک عملکردی طبیعی و بازگشت آسوده به خانه کمک خواهد کرد.


بیشتر بخوانید : تفاوت فیزیولوژی ورزشی و فیزیوتراپی


دکتر بالینی فیزیوتراپی

از دکتر بالینی فیزیوتراپی چه انتظاراتی باید داشت؟

هنگام مراجعه به پزشک باید انتظار ملاقات با یک متخصص حرکت که دانش گسترده ای از سیستم های بدن دارد را داشته باشید.

این متخصص برای تشخیص اختلالات حرکتی و مدیریت درد آموزش دیده و می تواند شدت علائم و نیاز به درمان های دیگر غیر از فیزیوتراپی را مشخص کند.

اگر حمله قلبی یا جراحی قلب داشته اید، بهتر است به عنوان بخشی از یک برنامه جامع توانبخشی قلبی با پزشک بالینی همکاری کنید.

این پزشکان برای بهبود عملکرد قلبی و تنفسی و بازگشت به سطح عملکرد قبلی تمرینات هوازی تجویز می کنند. اگر فرزندتان اختلال حرکتی دارد می تواند در مدرسه تحت نظر یک پزشک فیزیوتراپی قرار گیرد.

درمانگر برای اطمینان از محدود نشدن مشارکت کامل در فعالیت های مدرسه به دلیل اختلال حرکتی عملکردی با کودک شما کار می کند.

دکتر بالینی به بهبود کیفیت زندگی کمک می کند

متخصصان فیزیوتراپی به شما انگیزه داده و تأثیر عمیقی بر زندگی شما خواهند داشت. تصور کنید آسیب دیده اید و نمی توانید راه بروید.

سپس به این فکر کنید که روزانه با یک متخصص فیزیوتراپی در بیمارستان کار می کنید تا مجدد تحرک اولیه خود را به دست آورید.

پس از ترخیص از بیمارستان نیز برای بازیابی تدریجی قدرت و حرکت طبیعی بهتر است با یک دکتر بالینی فیزیوتراپی همکاری داشته باشید. این کار به شما کمک می کند به بهترین شکل ممکن حرکت کنید.

اگر متخصص فیزیوتراپی من مدرک بالینی نداشته باشد چه؟

صبر کنید! شاید متخصص فیزیوتراپی شما مدرک دکترای بالینی نداشته باشد و همچنان به فعالیت خود ادامه دهد. چگونه ممکن است؟

در اوایل دهه 2000، انجمن فیزیوتراپی آمریکا تصمیم گرفت تا سال 2020 مدرک دکترای بالینی را به عنوان مدرک پایه برای تمام متخصصان فیزیوتراپی در نظر بگیرد.

اما به درمانگران مسن تر با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس اجازه داده می شود با مدرک خود به فعالیت ادامه دهند.

برنامه های ویژه ای نیز برای ارائه مدرک دکترای بالینی فیزیوتراپی وجود دارد که در طول حدود 12 ماه به اتمام رسیده و سپس درمانگر اجازه دارد بعد از نام خود از حروف DPT استفاده کند.

برخی از متخصصان ترجیح می دهند مدرک دکترای بالینی دریافت نکنند و با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس به فعالیت خود ادامه دهند.

مشکلی نیست؛ این درمانگران هنوز هم افراد واجد شرایط هستند که معمولا در زمینه فیزیوتراپی در دنیای واقعی چندین سال تجربه دارند و در درمان بیماران کاملا موفق هستند.


بیشتر بخوانید : بهترین کلینیک فیزیوتراپی در تهران


سخن نهایی

اگر آسیب دیده یا بیمار هستید و در حرکت طبیعی مشکل دارید، یا اگر درد توانایی شما برای انجام کارهای روزمره را محدود کرده است، شاید بخواهید به یک دکتر بالینی فیزیوتراپی مراجعه کنید.

متخصصان فیزیوتراپی دارای مدرک دکترای بالینی وضعیت شما را ارزیابی کرده و برای بهبود سریع و ایمن درمان های مختلفی ارائه می دهند.

تفاوت بین دکتر بالینی فیزیوتراپی و متخصص فیزیوتراپی

سوالات متداول

تفاوت بین دکتر بالینی فیزیوتراپی و متخصص فیزیوتراپی چیست؟

دکتر بالینی فیزیوتراپی و متخصص فیزیوتراپی هر دو یکسان هستند. دکتر بالینی فیزیوتراپی مدرک دکترای فیزیوتراپی دریافت کرده است، در حالی که شاید متخصص فیزیوتراپی تنها مدرک لیسانس یا فوق لیسانس داشته باشد.

هر دو پزشک برای معاینه و درمان افرادی با مشکلات حرکتی صلاحیت دارند.

تفاوت بین DPT و Ph.D چیست؟

دکترای بالینی فیزیوتراپی مدرک پایه فعلی برای متخصصان فیزیوتراپی است که در ایالات متحده مشغول به کار هستند. این مدرک به متخصص اجازه می دهد تا به یک محقق علمی مستقل تبدیل شود.

 بنابراین دکترای بالینی فیزیوتراپی بر روی فعالیت بالینی متمرکز بوده و Ph.D. بیشتر پژوهش محور است.

آیا دکتر بالینی فیزیوتراپی برای بیماران نسخه می نویسد؟

دکتر بالینی فیزیوتراپی دارو تجویز نکرده و نسخه اصلی او شامل یک برنامه حرکتی و ورزشی است.

افراد دارای مدرک دکترای بالینی فیزیوتراپی در زمینه فارماکولوژی مطالعه کرده و درک درستی از انواع مختلف داروها و نحوه تاثیر آن ها بر بدن انسان دارند.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی چیست؟

دکتر بالینی فیزیوتراپی اکثرا درس هایی در ارتباط با علوم حرکتی و کلاس هایی مانند آناتومی، فیزیولوژی و حرکت شناسی را می گذراندند. برای اینکه به دکتر متخصص در این زمینه مراجعه کنید، می توانید به کلینیک تخصصی فیزیوتراپی دایان مراجعه کنید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.