فیزیوتراپی شکستگی لگن
۷ آذر, ۱۳۹۷
فیزیوتراپی در منزل تهران
۱۱ آذر, ۱۳۹۷

تحت هر شرایط آسیب دیدگی در ناحیه مچ دست از جمله شکستگی و یا آسیب دیدگی شما نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست خواهید داشت چرا که تمامی کارهای روزمره و اصلی انسان توسط دست انجام میپذیرد.

شکستگی مچ معمولا ناشی از سقوط با  دست باز است یا زمانی که  یک ضربه مستقیم با شدت بالا به دست و بازوی کاملا صاف  شما وارد می شود.

دو استخوان در آرنج شما وجود دارد: رادیوس و اولنا

شایع ترین شکستگی استخوانی، مربوط به استخوان رادیوس شما می شود. رادیوس استخوانی است که ۸۰ درصد کنترل وزنتان را در حین شنا سوئدی به عهده می گیرد.

چه چیزی باعث شکستگی مچ دست می شود؟

شکستگی مچ دست معمولا ناشی از سقوط بر روی دستی است که در حالت باز شده میباشد .

چنا نچه نیروی بزرگتری حین سقوط به دست وارد شود (برای مثال، از ارتفاع بیشتر یا با سرعت بیشتر سقوط کنید)، شکستگی حادتری حادث می شود.

شکستگی مچ دست معمولا با گچ گرفتن یا عمل جراحی درمان خواهد شد.

با درمان مناسب زمان بهبود برای شما عمدتا به شدت و وضعیت شکستگی بستگی دارد. اکثر مردم فکر می کنند که مچ دست شکسته بعد از گچ گیری کاملا بهبود می یابد و به خوبی روز اول خواهد شد و چنانچه  سفتی، درد و تورم در آن ناحیه داشته باشد، متعجب می شوند.

در حالی که نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست بعد از گچ گرفتن و عمل جراحی، برای برگرداندن فعالیت های عالی در آن ناحیه، یک امر کاملا طبیعی و الزامی است.

کاهش حرکت در مچ دست  پس از باز کردن گچ می تواند ناشی از موقعیت شکستگی باشد. اگر شکستگی به سمت مفصل مچ دست باشد یا درگیری مفصل دواستخوان ساعد یعنی رادیوس و اولنا وجود داشته باشد، احتمالا در مراحل اولیه توانبخشی به حرکت شما محدود می شود.

درد و تورمی که بعد از برداشتن گچ حاصل میشود ممکن است ناشی از آسیب دیدن بافتهای نرمی مثل لیگامانها حین رخ دادن شکستگی باشد

نشانه های دائمی می توانند به موقعیت نهایی شکست و بسیاری از دلایل دیگر مرتبط باشند. به عنوان مثال، بازگشت به حالت اولیه و طبیعی برای مچ دستی که شکست خورده ممکن نیست.

اما با توجه به هرکدام ازعلائم موجود فیزیوتراپیست گزینه های زیادی برای کمک به شما ارائه می کند.

چگونه می توان متوجه شکستگی مچ دست شد؟

شکستگی در مچ دست با درد زیادی همراه است و تشخیص شکستگی برای یک فرد بالغ امری روشن و واضح است. گاهی ممکن است در اثر شکستگی ترک های کوچکی در استخوان های آن ناحیه به وجود بیایند و اگر بعد از پایان درد دائمی داشته باشید، توصیه می کنیم که از آن ناحیه x_ray و تصویر برداری شود.

با این حال، کودکان اغلب دارای شکستگی های کوچک هستند که بقایایی از پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن می باشند.

همیشه توصیه می شود GP یا فیزیوتراپیست کودکی را که در ناحیه مچ دست پس از سقوط یا ضربه سنگین (به عنوان مثال، از چوب هاکی) با درد همراه شده است را معاینه کند.

علائم شکستگی مچ دست شامل کاهش تحرک در آن مفصل، درد و تورم می شود. تشخیص پس از بررسی عکس های رادیولوژی  توسط پزشک و یا فیزیوتراپ انجام خواهد شد.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست چگونه به شما کمک می کند؟

فیزیوتراپ و درمانگران اغلب درباره شکستگی مچ دست برای آن ناحیه از آتل محافظ استفاده میکند این شیوه به خصوص در کودکان انجام میشود که یک راهکار ساده برای حذف تحرک مفصل در شکستگی های غیر قابل پیشبینی محسوب میشود.

شکستگی های غیرقابل پیش بینی جایی است که استخوان تنها در یک نقطه شکسته شده و دو قطعه استخوان باقی می مانند.

فیزیوتراپی اغلب در مراحل اولیه، برای توانبخشی به منظور بهبود شکستگی مورد نیاز است.

ورزش: به شما یک برنامه ورزشی مدرج داده می شود تا تحرک وقدرت و ثبات (مفهوم) مچ دست را تدریجا به دست بیاورید.

تکنیک های موبیلیزاسیون و بافت نرم:  تکنیک های ماساژ کمک می کنند تا بتوانید تحرک مفصلتان را به تدریج به دست آورده و همچنین باعث کاهش ناراحتی در ناحیه مچ دست و بازو خواهد شد.

مدیریت تورم: در صورت تورم مداوم در ناحیه مورد نظر ممکن است به فشار نیاز داشته باشید. علاوه بر بالا نگه داشتن ناحیه برای کنترل تورم از پوشش های فشاری به شکل آستین یا دستکش استفاده میشود.

بازگشت به کار و ورزش: زمان بازگشت به کار و ورزش به میزان آسیب دیدگی و جراحت شما و میزان بازگشت به حالت اولیه و همچنین مقدار استفاده ونیاز شما ازین مفصل برای انجام فعالیت های خاص بستگی دارد.

عصا: به فرد کمک میکند که به راحتی به تحرک و یا کار قبل از آن بازگردید. (در واقع همان ارتوز است که برای انجام فعالیت ها به یک فرد کمک میکند و انواع مختلفی دارد که بسته به ناحیه ی مورد جراحت استفاده میشود)

فیزیوتراپی چگونه برای شکستگی مچ دست موثر واقع میشود؟

مگنت درمانی با ایجادتعادل یونی و مغناطیسی سرعت جوش خوردن استخوان مچ دست را بالا برده و منجر به جوش خوردن استخوان می شود.
همچنین به وسیله دستگاه های لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، الکتروتراپی و… به بهبود هرچه سریعتر استخوان شکسته شده شده کمک و منجر به ترمیم سریعتر بافت می شود.

فیزیوتراپی در مراحل اولیه ی پس از شکستگی مچ دست آغاز شده و نشانه های اولیه خود را در قالب کاهش درد و ورم نمایش می دهد و در مواقعی منجر بازگشت فرد به کارایی مناسب می شود.

وظایف فرد در خانه چیست؟

بالا نگه داشتن بازو در روزهای اول بعد از شکست باعث کاهش تورم می شود. اطمینان از اینکه  شانه، آرنج و انگشتان فرد سفت نباشند مهم است، بنابراین آنها را به آرامی و با دقت چند بار در روز حرکت دهید.

اگر مچ دست شما بسیار دردناک است یا روز به روز دردناک تر می شود، با پزشکی که دستتان را گچ گرفته است تماس بگیرید. اگر شما توانایی مشت کردن کامل دست را نداشته باشید نیز می بایست به پزشک یا درمانگر موردنظر مراجعه کنید.

فیزیوتراپیست به شما یک برنامه  تمرینی برای انجام در خانه خواهد داد که می بایست حتما توصیه هایی که به شما تجویز می شود را جدی گرفته تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید اکرچه اکثر مردم نسبت به توصیه ها بی توجه اند.

چه زمانی  فرد احساس بهبود در شکستگی خواهد کرد؟

غالبا، ۱۲ هفته طول میکشد تا فرد بهبود پیدا کند اما بعضی از افراد بعد از این مدت ۱۲ ماهه و یا گاها بیشتر پس از شکستگی همچنان احساس سستی یا ناراحتی کمی را تجربه می کنند.

به اشتراک بگذارید

9 دیدگاه ها

 1. مهرداد محمدی گفت:

  من با کامپیوتر زیاد کار میکنم و مچ دستم به مشکل برخورده تو حالت عادی درد نمیکنه وقتی ورزش میکنم میسوزه انگاری نیاز به فیزیوتراپی هست یا خوب میشه؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   باسلام
   چنین مشکل هایی معمولا بخاطر جهت گیری نا مناسب مچ دست هنگام کار با کامپیوتر می باشد که با اصلاح زاویه مچ دست تصحیح می شود ، در غیر اینصورت با فیزیوتراپی بهبودی کامل پیدا میکند.

 2. زانیار یارویسی گفت:

  سلام من موقع کشتی گرفتن مچ دست راستم در ناحیه استخوان اسکافوئید شکست.
  الان پانزده روز گذشته ،طبق نتایج عکس گرفته شده استخوان جوش خورده ولی کم.اما دستم از روز اول بسیار باد کرده و کم نشده و الان در اتل قرار داره لطفا راهنمایم کنید .کی به طور کامل خوب میشه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   شکستگی های مچ دست معمولا بین ۴ تا ۶ هفته برای جوش خوردن به زمان نیاز دارد .
   پس از باز کردن آتل باید فیزیوتراپی را شروع کنید که با کمک فیزیوتراپی بهبودی کامل حاصل می شود.
   برای کنتررل ورم می توانید از پماد رزماری استفاده کرده یا دست خود را روزی چند مرتبه در آب اشباع شده با نمک قرار داده و ورزش دست را انجام دهید.همچنین سعی کنید در طول روز چند مرتبه یک بالشت در زیر دست قرار داده به نحوی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.
   برای تسهیل جوش خوردن از دستگاه مگنت تراپی می توانید کمک بگیرید.همچنین برای کنترل ورم

 3. داریوش گفت:

  با سلام
  من به علت سقوط از ساختمان، مچ دستم شکست.
  یک ماه پیش گج دستم را باز کردم و شروع کردم به فیزیوتراپی اما بعد از بیست جلسه فیزیوتراپی هنوز مچ دستم مشکل داره، خوب نمیچرخه.
  میخواستم بدونم فیزیوتراپی مچ دست معمولا چه مدت طول میکشه؟
  ممنون.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان موردانتظار برای جوش خوردن استخوان مچ بین ۶تا۸ هفته میباشد و زمان مورد نیاز برای توانبخشی و فیزیوتراپی ۱۲هفته می باشد.
   البته بسته به نوع و شدت شکستگی مچ دست زمان مورد انتظار برای جوش خوردگی و فیزیوتراپی تا حدودی متفاوت می باشد.

 4. فاطمه آقا.. گفت:

  من مچ دستم شکسته و دکتر برام از کف دست تابالای بازو گچ گرفته ومچ دستم درد میکنه وگفت بایدتا۴هفته گچ تودستم باشه والان دوهفته شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --