فیزیوتراپی شکستگی لگن
۷ آذر, ۱۳۹۷
فیزیوتراپی در منزل تهران
۱۱ آذر, ۱۳۹۷
نمایش همه
فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

تحت هر شرایط آسیب دیدگی در ناحیه مچ دست از جمله شکستگی و یا آسیب دیدگی شما نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست خواهید داشت چرا که تمامی کارهای روزمره و اصلی انسان توسط دست انجام میپذیرد.

شکستگی مچ معمولا ناشی از سقوط با  دست باز است یا زمانی که  یک ضربه مستقیم با شدت بالا به دست و بازوی کاملا صاف  شما وارد می شود.

دو استخوان در آرنج شما وجود دارد: رادیوس و اولنا

شایع ترین شکستگی استخوانی، مربوط به استخوان رادیوس شما می شود. رادیوس استخوانی است که ۸۰ درصد کنترل وزنتان را در حین شنا سوئدی به عهده می گیرد.

فیلم آناتومی مچ دست

چه چیزی باعث شکستگی مچ دست می شود؟

شکستگی مچ دست معمولا ناشی از سقوط بر روی دستی است که در حالت باز شده میباشد .

چنا نچه نیروی بزرگتری حین سقوط به دست وارد شود (برای مثال، از ارتفاع بیشتر یا با سرعت بیشتر سقوط کنید)، شکستگی حادتری حادث می شود.

شکستگی مچ دست معمولا با گچ گرفتن یا عمل جراحی درمان خواهد شد.

با درمان مناسب زمان بهبود برای شما عمدتا به شدت و وضعیت شکستگی بستگی دارد. اکثر مردم فکر می کنند که مچ دست شکسته بعد از گچ گیری کاملا بهبود می یابد و به خوبی روز اول خواهد شد و چنانچه  سفتی، درد و تورم در آن ناحیه داشته باشد، متعجب می شوند.

در حالی که نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست بعد از گچ گرفتن و عمل جراحی، برای برگرداندن فعالیت های عالی در آن ناحیه، یک امر کاملا طبیعی و الزامی است.

کاهش حرکت در مچ دست  پس از باز کردن گچ می تواند ناشی از موقعیت شکستگی باشد. اگر شکستگی به سمت مفصل مچ دست باشد یا درگیری مفصل دواستخوان ساعد یعنی رادیوس و اولنا وجود داشته باشد، احتمالا در مراحل اولیه توانبخشی به حرکت شما محدود می شود.

درد و تورمی که بعد از برداشتن گچ حاصل میشود ممکن است ناشی از آسیب دیدن بافتهای نرمی مثل لیگامانها حین رخ دادن شکستگی باشد

نشانه های دائمی می توانند به موقعیت نهایی شکست و بسیاری از دلایل دیگر مرتبط باشند. به عنوان مثال، بازگشت به حالت اولیه و طبیعی برای مچ دستی که شکست خورده ممکن نیست.

اما با توجه به هرکدام ازعلائم موجود فیزیوتراپیست گزینه های زیادی برای کمک به شما ارائه می کند.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی-شکستگی-مچ-دست

چگونه می توان متوجه شکستگی مچ دست شد؟

شکستگی در مچ دست با درد زیادی همراه است و تشخیص شکستگی برای یک فرد بالغ امری روشن و واضح است. گاهی ممکن است در اثر شکستگی ترک های کوچکی در استخوان های آن ناحیه به وجود بیایند و اگر بعد از پایان درد دائمی داشته باشید، توصیه می کنیم که از آن ناحیه x_ray و تصویر برداری شود.

با این حال، کودکان اغلب دارای شکستگی های کوچک هستند که بقایایی از پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن می باشند.

همیشه توصیه می شود GP یا فیزیوتراپیست کودکی را که در ناحیه مچ دست پس از سقوط یا ضربه سنگین (به عنوان مثال، از چوب هاکی) با درد همراه شده است را معاینه کند.

علائم شکستگی مچ دست شامل کاهش تحرک در آن مفصل، درد و تورم می شود. تشخیص پس از بررسی عکس های رادیولوژی  توسط پزشک و یا فیزیوتراپ انجام خواهد شد.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست چگونه به شما کمک می کند؟

فیزیوتراپ و درمانگران اغلب درباره شکستگی مچ دست برای آن ناحیه از آتل محافظ استفاده میکند این شیوه به خصوص در کودکان انجام میشود که یک راهکار ساده برای حذف تحرک مفصل در شکستگی های غیر قابل پیشبینی محسوب میشود.

شکستگی های غیرقابل پیش بینی جایی است که استخوان تنها در یک نقطه شکسته شده و دو قطعه استخوان باقی می مانند.

فیزیوتراپی اغلب در مراحل اولیه، برای توانبخشی به منظور بهبود شکستگی مورد نیاز است.

درمان شکستگی مچ دست

درمان-شکستگی-مچ-دست

ورزش: به شما یک برنامه ورزشی مدرج داده می شود تا تحرک وقدرت و ثبات (مفهوم) مچ دست را تدریجا به دست بیاورید.

تکنیک های موبیلیزاسیون و بافت نرم:  تکنیک های ماساژ کمک می کنند تا بتوانید تحرک مفصلتان را به تدریج به دست آورده و همچنین باعث کاهش ناراحتی در ناحیه مچ دست و بازو خواهد شد.

مدیریت تورم: در صورت تورم مداوم در ناحیه مورد نظر ممکن است به فشار نیاز داشته باشید. علاوه بر بالا نگه داشتن ناحیه برای کنترل تورم از پوشش های فشاری به شکل آستین یا دستکش استفاده میشود.

بازگشت به کار و ورزش: زمان بازگشت به کار و ورزش به میزان آسیب دیدگی و جراحت شما و میزان بازگشت به حالت اولیه و همچنین مقدار استفاده ونیاز شما ازین مفصل برای انجام فعالیت های خاص بستگی دارد.

عصا: به فرد کمک میکند که به راحتی به تحرک و یا کار قبل از آن بازگردید. (در واقع همان ارتوز است که برای انجام فعالیت ها به یک فرد کمک میکند و انواع مختلفی دارد که بسته به ناحیه ی مورد جراحت استفاده میشود)

فیزیوتراپی چگونه برای شکستگی مچ دست موثر واقع میشود؟

مگنت درمانی با ایجادتعادل یونی و مغناطیسی سرعت جوش خوردن استخوان مچ دست را بالا برده و منجر به جوش خوردن استخوان می شود.
همچنین به وسیله دستگاه های لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، الکتروتراپی و… به بهبود هرچه سریعتر استخوان شکسته شده شده کمک و منجر به ترمیم سریعتر بافت می شود.

فیزیوتراپی در مراحل اولیه ی پس از شکستگی مچ دست آغاز شده و نشانه های اولیه خود را در قالب کاهش درد و ورم نمایش می دهد و در مواقعی منجر بازگشت فرد به کارایی مناسب می شود.

وظایف فرد در خانه چیست؟

بالا نگه داشتن بازو در روزهای اول بعد از شکست باعث کاهش تورم می شود. اطمینان از اینکه  شانه، آرنج و انگشتان فرد سفت نباشند مهم است، بنابراین آنها را به آرامی و با دقت چند بار در روز حرکت دهید.

اگر مچ دست شما بسیار دردناک است یا روز به روز دردناک تر می شود، با پزشکی که دستتان را گچ گرفته است تماس بگیرید. اگر شما توانایی مشت کردن کامل دست را نداشته باشید نیز می بایست به پزشک یا درمانگر موردنظر مراجعه کنید.

فیزیوتراپیست به شما یک برنامه  تمرینی برای انجام در خانه خواهد داد که می بایست حتما توصیه هایی که به شما تجویز می شود را جدی گرفته تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید اکرچه اکثر مردم نسبت به توصیه ها بی توجه اند.

درمان فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

درمان-فیزیوتراپی-شکستگی-مچ-دست

چه زمانی  فرد احساس بهبود در شکستگی خواهد کرد؟

غالبا، ۱۲ هفته طول میکشد تا فرد بهبود پیدا کند اما بعضی از افراد بعد از این مدت ۱۲ ماهه و یا گاها بیشتر پس از شکستگی همچنان احساس سستی یا ناراحتی کمی را تجربه می کنند.

فیزیوتراپی در اختیاریه

به اشتراک بگذارید

40 دیدگاه ها

 1. مهرداد محمدی گفت:

  من با کامپیوتر زیاد کار میکنم و مچ دستم به مشکل برخورده تو حالت عادی درد نمیکنه وقتی ورزش میکنم میسوزه انگاری نیاز به فیزیوتراپی هست یا خوب میشه؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   باسلام
   چنین مشکل هایی معمولا بخاطر جهت گیری نا مناسب مچ دست هنگام کار با کامپیوتر می باشد که با اصلاح زاویه مچ دست تصحیح می شود ، در غیر اینصورت با فیزیوتراپی بهبودی کامل پیدا میکند.

 2. زانیار یارویسی گفت:

  سلام من موقع کشتی گرفتن مچ دست راستم در ناحیه استخوان اسکافوئید شکست.
  الان پانزده روز گذشته ،طبق نتایج عکس گرفته شده استخوان جوش خورده ولی کم.اما دستم از روز اول بسیار باد کرده و کم نشده و الان در اتل قرار داره لطفا راهنمایم کنید .کی به طور کامل خوب میشه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   شکستگی های مچ دست معمولا بین ۴ تا ۶ هفته برای جوش خوردن به زمان نیاز دارد .
   پس از باز کردن آتل باید فیزیوتراپی را شروع کنید که با کمک فیزیوتراپی بهبودی کامل حاصل می شود.
   برای کنتررل ورم می توانید از پماد رزماری استفاده کرده یا دست خود را روزی چند مرتبه در آب اشباع شده با نمک قرار داده و ورزش دست را انجام دهید.همچنین سعی کنید در طول روز چند مرتبه یک بالشت در زیر دست قرار داده به نحوی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.
   برای تسهیل جوش خوردن از دستگاه مگنت تراپی می توانید کمک بگیرید.همچنین برای کنترل ورم

 3. داریوش گفت:

  با سلام
  من به علت سقوط از ساختمان، مچ دستم شکست.
  یک ماه پیش گج دستم را باز کردم و شروع کردم به فیزیوتراپی اما بعد از بیست جلسه فیزیوتراپی هنوز مچ دستم مشکل داره، خوب نمیچرخه.
  میخواستم بدونم فیزیوتراپی مچ دست معمولا چه مدت طول میکشه؟
  ممنون.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان موردانتظار برای جوش خوردن استخوان مچ بین ۶تا۸ هفته میباشد و زمان مورد نیاز برای توانبخشی و فیزیوتراپی ۱۲هفته می باشد.
   البته بسته به نوع و شدت شکستگی مچ دست زمان مورد انتظار برای جوش خوردگی و فیزیوتراپی تا حدودی متفاوت می باشد.

  • sobhani گفت:

   سلام من ۳ماه پیش دراثر زمین خوردن مچ دستم از دو طرف شکست بااینکه عمل کردم یک ماه گچ بازکردم ۱۰جلسه فیزیوتراپی رفتم ولی حرکت مچم هنوز محدوده، بین انگشت اشاره ام ورم داره وسوزش بدی داره، یعنی اون نقطم مشکل داره؟ یا به مچم ربط داره؟

   • فیزیوتراپی دایان گفت:

    با سلام
    تورم انگشتان معمولا به شکستگی مچ مربوط می شود ولی گاهی نیز ممکن است خود انگشت مشکل پیدا کرده باشد کهنیاز به معاینه دارد.
    درخصوص فیزیوتراپی نیز گاهی بیشتر از بین ۱۰ تا۲۰ جلسه نیاز می باشد بهتر است تا زمان بهبودی کامل فیزیوتراپی را ادامه دهید.

 4. فاطمه آقا.. گفت:

  من مچ دستم شکسته و دکتر برام از کف دست تابالای بازو گچ گرفته ومچ دستم درد میکنه وگفت بایدتا۴هفته گچ تودستم باشه والان دوهفته شده

 5. حسين گفت:

  سلام یکسال پیش ساعدم شکست دستمو گچ گرفتم چون دستم بیحرکت بود تو گچ کاملا خشک شد بعد الان مچ دستمو نمیتونم کامل بچرخونم و همینجور پشت گوش انداختم میخواسم ببینم امکان این که درست بشه دستم هست یا نه؟ ممنون که جواب میدید

 6. علی گفت:

  سلام
  من مچ دستم در قسمت رادیوس نزدیک به شستم شکسته پس از جا انداختن و دو ماه در گچ بود الان ۱ونیم ماه شده دستم را از گچ باز کرده ام اما هنوز به طور کار خم نمی شود و وقتی می خواهم خم کنم بسیار سفت است و درد دارد باید چه کاری انجام دهم.
  با تشکر.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   معمولا بعد از قرار گرفتن طولانی دست در گچ چنین اتفاقی می افتد و بسیار شایع است. همیشه بعد از باز کردن گچ بلافاصله فیزیوتراپی تجویز می شود. که در فیزیوتراپی با کمک دستگاهها و درمانهای دستی و ورزش درمانی معمولا حرکات کامل دست باز می گردد.

 7. مهدی گفت:

  سلام من دستم شکسته ۲ ماه هست ۱ -الان میتونم فوتبال بازی کنم ۲ – من امروز برای تفریح فوتبال بازی کردم فقط ۱ روز خوردم زمین دستم درد نمی کنه فقط بعضی وقت ها تیر می شه عادی هست یا نه ۲ماههههه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان مورد انتظار برای جوش خوردگی استخوان های مچ دست حدود ۴تا۶ هفته می باشد.
   بهتر است حین بازی حواستان باشد که دست ضربه نخورد.
   اگر تیر کشیدن ادامه پیدا کرد می توانید چند جلسه مگنت درمانی انجام دهید که به جوش خوردگی کامل دست شما کمک شود.

   • ابراهیم ازبک گفت:

    سلام مچ دست راست من در بازی فوتسال در اثر اصابت شدید توپ دچار درد شدید شد چند سال قبل ۳ سال قبل و در مراجعه به شکسته بند محلی با مالش رگ های اون ناحیه درد کمتر شد و دستم گچ نشده بود فقط با بانداژ بسته شد و تا الان بهبود صد در صدی حاصل نشده چکار کنم
    در هنگام ورزش درد می‌کنه مخصوصا شنا سوئدی

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام دوست عزیز
     دردهای مچ علل مختلفی دارند. ولی احتمال اینکه برای شما شکستگی بد جوش خورده باشه یا کامل جوش نخورده باشه هست.البته گاهی نیز علت گرفتگی در عضلات دست یا اعصاب آن می باشد. بهتر است به پزشک ارتوپد مراجعه کرده و از مچ عکس بگیرید و سپس بهترین درمان فیزیوتراپی را با توجه به علت درد مچ دست می توان شروع کرد.

 8. مهدی گفت:

  اگه ساعد دست اینجوری باشه چی

 9. سجاد گفت:

  سلام
  من دستم در رادیوس نزدیک به شکست حدود ۴ ماه قبل پس از جا انداختن دو ماه در گچ بود و پس از دو ماه باز کردم دکتر به من گفت خوب جوش خورده و پس از ۱ و یا یک و نیم ماه راه می افتد ولی متاسفانه راه نیافته و بعد از مراجعه دوباره به پزشک بعد از اینکه ۱ و نیم ماه از باز کردن گچ مچ دستم گذشته بهم ۱۰ جلسه فیزیوتراپی تجویز کرد
  سوال من اینه که آیا بع. گذشت این مدت دستم به حالت عادی و به خوبی روز اول می شود پس از ۱۰ جلسه فیزیوتراپی؟؟
  با تشکر

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط دستتون داره ولی در اغلب موارد چنین شکستگی هایی با کمک فیزیوتراپی معمولا بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد بهبودی حاصل می شود.

 10. سارل گفت:

  مچ دست پدرم شکسته اما خیلی عمیق نبوده مدت عملش هم نیم ساعت طول کشیده و یک ماه توی گچ بوده تقریبا تا بالای ارنج می خواستم ببینم چقدر طول میکشه بتونه کار کنه با دستش ؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام زمان مورذ انتطار برای جوش خوردن استخوان مچ دست حدود ۶ تا ۸ هفته و زمان مورد انتطار برای توانبخشی استخوان مچ دست حدود ۱۲ هفته می باشد.

   • عرفان گفت:

    سلام ۶روزه من مچ دستم شکسته یعنی،ساعد ولی الان بجز اتگشام دستم بی حس شده میخاستم ببینم عادیه

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام
     مچ دست رو گچ گرفتید؟
     گاهی ممکن است حین شکستگی مچ, اعصاب دست هم آسیب دیده باشند که در این صورت طبیعی است اما گاهی به علت سفت بودن گچ و التهاب زیر گچ ممکن است این اتفاق بیافتد.

 11. وحید ولیپور گفت:

  سلام ۲ ماه پیش دیستال رادیوس و اسکافوئید بنده شکست که با عمل جراحی پین گذاری کردند الان دستم نمیچرخه یعنی به حالتی که کف دستم رو به آسمان باشه نمیشه با زاویه ۴۵ درجه باز میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلامدوست عزیز
   گاهی پس از جراحی ها با توجه به شدت و نوع شکستگی محدودیت حرکتی به وجود می آید که برای بازیابی عملکرد دست فیزیوتراپی تجویز می شود که با فیزیوتراپی و ورزش میتوان آن را برطرف کرد. بهتر است به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

 12. mehdi گفت:

  سلام من تقریبا ۳ ماه پیش غضروف رشد دست چپم شکست و عمل کردم و ۳ تا پین زدن الان ۱ ماه و نیم هست که پین ها را کشیدم و هنوز فیزیوتراپی نرفتم .اگر از الان فیزیوتراپی را شروع کنم مچم مثل اوایل که هنوز نشکسته بود کار میکنه

 13. امیررضا گفت:

  سلام
  من یک سال پیش مچ دست چپم شکست و فیزیوتراپی نرفتم و هیچ دردی نداشتم ولی الان سه هفته است که دستم درد میکند و باد کرده حالا نمیدونم به فیزیوتراپی احتیاج دارم یا نه.
  لطفا کمکم کنید.

 14. ابراهیم ازبک گفت:

  سلام مچ دست راست من در بازی فوتسال در اثر اصابت شدید توپ دچار درد شدید شد چند سال قبل ۳ سال قبل و در مراجعه به شکسته بند محلی با مالش رگ های اون ناحیه درد کمتر شد و دستم گچ نشده بود فقط با بانداژ بسته شد و تا الان بهبود صد در صدی حاصل نشده چکار کنم
  در هنگام ورزش درد می‌کنه مخصوصا شنا سوئدی

 15. رضا گفت:

  با سلام . انگشت حلقه دست چپم از بند اول دچار شکستگی شد به طوری که عمل شد و با دو پین تا یکماه فیکس شد . الان همه میگن دچار محدودیت حرکتی میشوی و ممکن است انگشتت خم و راست نشود . خیلی نگرانم و الان فیزیو تراپی رو شروع کردم ، امیدی به درمان هست ؟ چند دوره فیزیوتراپی نیاز است ؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   نگران نباشید احتمال بهبودی با فیزیوتراپی و ورزش درمانی بسیار بالا می باشد.
   معمولا تعداد جلسات مناسب فیزیوتراپی بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه می باشد.

 16. نیلوفرگنجی گفت:

  سلام همسرم ۲۷تیرماه به علت پرت شدن ازبلندی مچ دست چپش شکست طوری که دست از ناحیه مچ سوا شده بود بعدازعمل وبستن فیکساتور نردبانی به مدت ۵۶روزفیکساتوررودراوردن لازم بذکره درد مرتب وجودداشت ۱۰جلسه فیزیوتراپی نوشته شدکه انجام دادیم امادردبیشترشده ومتورم است لطف کنید راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   بعداز شکستگی ها مچ دست با شدت بالا به علت بی حرکتی طولانی معمولا تا حدودی خشکی و سفتی کپسول مفصلی و همچنین کاهش انعطاف پذبری عضلات و رباط های اطراف را داریم.
   در چنین مواردی ممکن است به بیش از ده جلسه فیزیوتراپی نیاز باشد.
   اما معمولا فیزیوتراپی و ورزش باید به گونه ای باشد که باعث افزایش درد بیمار نشود.
   البته کاملا بستگی به شرایط، زمان و نوع آسیب استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و ورزشهای و درمانهای دستی متفاوت می باشد.

 17. mehdi گفت:

  سلام خسته نباشید من ۴ ماه پیش غضروف رشد دستم شکست پین زدن الان هم ۲۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم و الان تقریبا خیلی خوب حرکت میکنه میخواستم بدونم دیگه از الان میتونم برم باشگاه ورزش هامم خیلی سنگینه مخصوصا برای دست ها

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه ترمیم غضروف به علت عدم خونرسانی مناسب زمان بسیار زیادی می برد بهتر است فعلا تا چند ماه دیگر ورزش های سنگین انجام ندهید
   البته نظر پزشک جراح شما بسیار مهم می باشد و بهتر است با خود ایشان درخصوص زمان دقیق بازگشت به ورزش های سنگین با ایشان نیز مشورت بفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --