فیزیوتراپی شکستگی لگن
9 آذر, 1397
فیزیوتراپی در منزل تهران
9 آذر, 1397

درمان و فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

تحت هر شرایط آسیب دیدگی در ناحیه مچ دست از جمله شکستگی و یا آسیب دیدگی شما نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست خواهید داشت چرا که تمامی کارهای روزمره و اصلی انسان توسط دست انجام میپذیرد.

شکستگی مچ معمولا ناشی از سقوط با  دست باز است یا زمانی که  یک ضربه مستقیم با شدت بالا به دست و بازوی کاملا صاف  شما وارد می شود.

دو استخوان در آرنج شما وجود دارد: رادیوس و اولنا

شایع ترین شکستگی استخوانی، مربوط به استخوان رادیوس شما می شود. رادیوس استخوانی است که ۸۰ درصد کنترل وزنتان را در حین شنا سوئدی به عهده می گیرد.

فیلم آناتومی مچ دست

چه چیزی باعث شکستگی مچ دست می شود؟

شکستگی مچ دست معمولا ناشی از سقوط بر روی دستی است که در حالت باز شده میباشد .

چنا نچه نیروی بزرگتری حین سقوط به دست وارد شود (برای مثال، از ارتفاع بیشتر یا با سرعت بیشتر سقوط کنید)، شکستگی حادتری حادث می شود.

شکستگی مچ دست معمولا با گچ گرفتن یا عمل جراحی درمان خواهد شد.

با درمان مناسب زمان بهبود برای شما عمدتا به شدت و وضعیت شکستگی بستگی دارد. اکثر مردم فکر می کنند که مچ دست شکسته بعد از گچ گیری کاملا بهبود می یابد و به خوبی روز اول خواهد شد و چنانچه  سفتی، درد و تورم در آن ناحیه داشته باشد، متعجب می شوند.

در حالی که نیاز به فیزیوتراپی شکستگی مچ دست بعد از گچ گرفتن و عمل جراحی، برای برگرداندن فعالیت های عالی در آن ناحیه، یک امر کاملا طبیعی و الزامی است.

کاهش حرکت در مچ دست  پس از باز کردن گچ می تواند ناشی از موقعیت شکستگی باشد. اگر شکستگی به سمت مفصل مچ دست باشد یا درگیری مفصل دواستخوان ساعد یعنی رادیوس و اولنا وجود داشته باشد، احتمالا در مراحل اولیه توانبخشی به حرکت شما محدود می شود.

درد و تورمی که بعد از برداشتن گچ حاصل میشود ممکن است ناشی از آسیب دیدن بافتهای نرمی مثل لیگامانها حین رخ دادن شکستگی باشد

نشانه های دائمی می توانند به موقعیت نهایی شکست و بسیاری از دلایل دیگر مرتبط باشند. به عنوان مثال، بازگشت به حالت اولیه و طبیعی برای مچ دستی که شکست خورده ممکن نیست.

اما با توجه به هرکدام ازعلائم موجود فیزیوتراپیست گزینه های زیادی برای کمک به شما ارائه می کند.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

فیزیوتراپی-شکستگی-مچ-دست

چگونه می توان متوجه شکستگی مچ دست شد؟

شکستگی در مچ دست با درد زیادی همراه است و تشخیص شکستگی برای یک فرد بالغ امری روشن و واضح است. گاهی ممکن است در اثر شکستگی ترک های کوچکی در استخوان های آن ناحیه به وجود بیایند و اگر بعد از پایان درد دائمی داشته باشید، توصیه می کنیم که از آن ناحیه x_ray و تصویر برداری شود.

با این حال، کودکان اغلب دارای شکستگی های کوچک هستند که بقایایی از پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن می باشند.

همیشه توصیه می شود GP یا فیزیوتراپیست کودکی را که در ناحیه مچ دست پس از سقوط یا ضربه سنگین (به عنوان مثال، از چوب هاکی) با درد همراه شده است را معاینه کند.

علائم شکستگی مچ دست شامل کاهش تحرک در آن مفصل، درد و تورم می شود. تشخیص پس از بررسی عکس های رادیولوژی  توسط پزشک و یا فیزیوتراپ انجام خواهد شد.

فیزیوتراپی شکستگی مچ دست چگونه به شما کمک می کند؟

فیزیوتراپ و درمانگران اغلب درباره شکستگی مچ دست برای آن ناحیه از آتل محافظ استفاده میکند این شیوه به خصوص در کودکان انجام میشود که یک راهکار ساده برای حذف تحرک مفصل در شکستگی های غیر قابل پیشبینی محسوب میشود.

شکستگی های غیرقابل پیش بینی جایی است که استخوان تنها در یک نقطه شکسته شده و دو قطعه استخوان باقی می مانند.

فیزیوتراپی اغلب در مراحل اولیه، برای توانبخشی به منظور بهبود شکستگی مورد نیاز است.

درمان شکستگی مچ دست

درمان-شکستگی-مچ-دست

ورزش: به شما یک برنامه ورزشی مدرج داده می شود تا تحرک وقدرت و ثبات (مفهوم) مچ دست را تدریجا به دست بیاورید.

تکنیک های موبیلیزاسیون و بافت نرم:  تکنیک های ماساژ کمک می کنند تا بتوانید تحرک مفصلتان را به تدریج به دست آورده و همچنین باعث کاهش ناراحتی در ناحیه مچ دست و بازو خواهد شد.

مدیریت تورم: در صورت تورم مداوم در ناحیه مورد نظر ممکن است به فشار نیاز داشته باشید. علاوه بر بالا نگه داشتن ناحیه برای کنترل تورم از پوشش های فشاری به شکل آستین یا دستکش استفاده میشود.

بازگشت به کار و ورزش: زمان بازگشت به کار و ورزش به میزان آسیب دیدگی و جراحت شما و میزان بازگشت به حالت اولیه و همچنین مقدار استفاده ونیاز شما ازین مفصل برای انجام فعالیت های خاص بستگی دارد.

عصا: به فرد کمک میکند که به راحتی به تحرک و یا کار قبل از آن بازگردید. (در واقع همان ارتوز است که برای انجام فعالیت ها به یک فرد کمک میکند و انواع مختلفی دارد که بسته به ناحیه ی مورد جراحت استفاده میشود)

فیزیوتراپی چگونه برای شکستگی مچ دست موثر واقع میشود؟

مگنت درمانی با ایجادتعادل یونی و مغناطیسی سرعت جوش خوردن استخوان مچ دست را بالا برده و منجر به جوش خوردن استخوان می شود.
همچنین به وسیله دستگاه های لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، الکتروتراپی و… به بهبود هرچه سریعتر استخوان شکسته شده شده کمک و منجر به ترمیم سریعتر بافت می شود.

فیزیوتراپی در مراحل اولیه ی پس از شکستگی مچ دست آغاز شده و نشانه های اولیه خود را در قالب کاهش درد و ورم نمایش می دهد و در مواقعی منجر بازگشت فرد به کارایی مناسب می شود.

وظایف فرد در خانه چیست؟

بالا نگه داشتن بازو در روزهای اول بعد از شکست باعث کاهش تورم می شود. اطمینان از اینکه  شانه، آرنج و انگشتان فرد سفت نباشند مهم است، بنابراین آنها را به آرامی و با دقت چند بار در روز حرکت دهید.

اگر مچ دست شما بسیار دردناک است یا روز به روز دردناک تر می شود، با پزشکی که دستتان را گچ گرفته است تماس بگیرید. اگر شما توانایی مشت کردن کامل دست را نداشته باشید نیز می بایست به پزشک یا درمانگر موردنظر مراجعه کنید.

فیزیوتراپیست به شما یک برنامه  تمرینی برای انجام در خانه خواهد داد که می بایست حتما توصیه هایی که به شما تجویز می شود را جدی گرفته تا به بهترین نتیجه ی ممکن برسید اکرچه اکثر مردم نسبت به توصیه ها بی توجه اند.

درمان فیزیوتراپی شکستگی مچ دست

درمان-فیزیوتراپی-شکستگی-مچ-دست

چه زمانی  فرد احساس بهبود در شکستگی خواهد کرد؟

غالبا، ۱۲ هفته طول میکشد تا فرد بهبود پیدا کند اما بعضی از افراد بعد از این مدت ۱۲ ماهه و یا گاها بیشتر پس از شکستگی همچنان احساس سستی یا ناراحتی کمی را تجربه می کنند.

فیزیوتراپی در اختیاریه

به اشتراک بگذارید

91 دیدگاه

 1. مهرداد محمدی گفت:

  من با کامپیوتر زیاد کار میکنم و مچ دستم به مشکل برخورده تو حالت عادی درد نمیکنه وقتی ورزش میکنم میسوزه انگاری نیاز به فیزیوتراپی هست یا خوب میشه؟

  • باسلام
   چنین مشکل هایی معمولا بخاطر جهت گیری نا مناسب مچ دست هنگام کار با کامپیوتر می باشد که با اصلاح زاویه مچ دست تصحیح می شود ، در غیر اینصورت با فیزیوتراپی بهبودی کامل پیدا میکند.

 2. زانیار یارویسی گفت:

  سلام من موقع کشتی گرفتن مچ دست راستم در ناحیه استخوان اسکافوئید شکست.
  الان پانزده روز گذشته ،طبق نتایج عکس گرفته شده استخوان جوش خورده ولی کم.اما دستم از روز اول بسیار باد کرده و کم نشده و الان در اتل قرار داره لطفا راهنمایم کنید .کی به طور کامل خوب میشه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   شکستگی های مچ دست معمولا بین ۴ تا ۶ هفته برای جوش خوردن به زمان نیاز دارد .
   پس از باز کردن آتل باید فیزیوتراپی را شروع کنید که با کمک فیزیوتراپی بهبودی کامل حاصل می شود.
   برای کنتررل ورم می توانید از پماد رزماری استفاده کرده یا دست خود را روزی چند مرتبه در آب اشباع شده با نمک قرار داده و ورزش دست را انجام دهید.همچنین سعی کنید در طول روز چند مرتبه یک بالشت در زیر دست قرار داده به نحوی که بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.
   برای تسهیل جوش خوردن از دستگاه مگنت تراپی می توانید کمک بگیرید.همچنین برای کنترل ورم

  • محمد گفت:

   سلام وقت بخیر. بنده مچ دستم شکست و پین گذاری شد. دیروز بعداز ۴ هفته پین و گچ باز شد و پانسمان کردم الان اصلا نمیتونم مچم رو حرکت بدم و درد دارم. دکتر برام فیزیوتراپی ننوشت ایا بعداز چندرور که زخمم خوب شه برم انجام میدن یا حتما دکتر باید بنویسه که شکستگی چی بود که باتوجه به اون فیزیوتراپی انجام بشه؟

   • فیزیوتراپی دایان گفت:

    سلام دوست عزیز
    درد و التهاب بعد از این مدت طبیعی می باشد.
    دکتر حتما فیزیوتراپی را برای شما تجویز می کند. احتمالا بخاطر باز بودن زخم فعلا چیزی نگفته.
    نگران نباشید در اغلب موارد با فیزیوتراپی بهبودی کامل حاصل می شود.

 3. داریوش گفت:

  با سلام
  من به علت سقوط از ساختمان، مچ دستم شکست.
  یک ماه پیش گج دستم را باز کردم و شروع کردم به فیزیوتراپی اما بعد از بیست جلسه فیزیوتراپی هنوز مچ دستم مشکل داره، خوب نمیچرخه.
  میخواستم بدونم فیزیوتراپی مچ دست معمولا چه مدت طول میکشه؟
  ممنون.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان موردانتظار برای جوش خوردن استخوان مچ بین ۶تا۸ هفته میباشد و زمان مورد نیاز برای توانبخشی و فیزیوتراپی ۱۲هفته می باشد.
   البته بسته به نوع و شدت شکستگی مچ دست زمان مورد انتظار برای جوش خوردگی و فیزیوتراپی تا حدودی متفاوت می باشد.

   • جعفر گفت:

    سلام من مچ دستم برج ۴سال قبل شکسته الان بعد ۸،ماه هنوز مچ دستم خوب نمی چرخه به نظر شما خوب میشه یا باید دوباره عمل بشه

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام
     گاهی بعد از شکستگی های مچ دست چنین عوارضی باقی می ماند.
     به احتمال بسیار زیاد با فیزیوتراپی و مگنت درمانی بهبودی کامل حاصل میشود.

  • sobhani گفت:

   سلام من ۳ماه پیش دراثر زمین خوردن مچ دستم از دو طرف شکست بااینکه عمل کردم یک ماه گچ بازکردم ۱۰جلسه فیزیوتراپی رفتم ولی حرکت مچم هنوز محدوده، بین انگشت اشاره ام ورم داره وسوزش بدی داره، یعنی اون نقطم مشکل داره؟ یا به مچم ربط داره؟

   • فیزیوتراپی دایان گفت:

    با سلام
    تورم انگشتان معمولا به شکستگی مچ مربوط می شود ولی گاهی نیز ممکن است خود انگشت مشکل پیدا کرده باشد کهنیاز به معاینه دارد.
    درخصوص فیزیوتراپی نیز گاهی بیشتر از بین ۱۰ تا۲۰ جلسه نیاز می باشد بهتر است تا زمان بهبودی کامل فیزیوتراپی را ادامه دهید.

 4. فاطمه آقا.. گفت:

  من مچ دستم شکسته و دکتر برام از کف دست تابالای بازو گچ گرفته ومچ دستم درد میکنه وگفت بایدتا۴هفته گچ تودستم باشه والان دوهفته شده

 5. حسين گفت:

  سلام یکسال پیش ساعدم شکست دستمو گچ گرفتم چون دستم بیحرکت بود تو گچ کاملا خشک شد بعد الان مچ دستمو نمیتونم کامل بچرخونم و همینجور پشت گوش انداختم میخواسم ببینم امکان این که درست بشه دستم هست یا نه؟ ممنون که جواب میدید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله وقتی که زمان میگذره یه خورده سخت تر میشه ولی با فیزیوتراپی می توان حرکات دست رو به مقدار زیادی برگرداند.

 6. علی گفت:

  سلام
  من مچ دستم در قسمت رادیوس نزدیک به شستم شکسته پس از جا انداختن و دو ماه در گچ بود الان ۱ونیم ماه شده دستم را از گچ باز کرده ام اما هنوز به طور کار خم نمی شود و وقتی می خواهم خم کنم بسیار سفت است و درد دارد باید چه کاری انجام دهم.
  با تشکر.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   معمولا بعد از قرار گرفتن طولانی دست در گچ چنین اتفاقی می افتد و بسیار شایع است. همیشه بعد از باز کردن گچ بلافاصله فیزیوتراپی تجویز می شود. که در فیزیوتراپی با کمک دستگاهها و درمانهای دستی و ورزش درمانی معمولا حرکات کامل دست باز می گردد.

 7. مهدی گفت:

  سلام من دستم شکسته ۲ ماه هست ۱ -الان میتونم فوتبال بازی کنم ۲ – من امروز برای تفریح فوتبال بازی کردم فقط ۱ روز خوردم زمین دستم درد نمی کنه فقط بعضی وقت ها تیر می شه عادی هست یا نه ۲ماههههه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   زمان مورد انتظار برای جوش خوردگی استخوان های مچ دست حدود ۴تا۶ هفته می باشد.
   بهتر است حین بازی حواستان باشد که دست ضربه نخورد.
   اگر تیر کشیدن ادامه پیدا کرد می توانید چند جلسه مگنت درمانی انجام دهید که به جوش خوردگی کامل دست شما کمک شود.

   • ابراهیم ازبک گفت:

    سلام مچ دست راست من در بازی فوتسال در اثر اصابت شدید توپ دچار درد شدید شد چند سال قبل ۳ سال قبل و در مراجعه به شکسته بند محلی با مالش رگ های اون ناحیه درد کمتر شد و دستم گچ نشده بود فقط با بانداژ بسته شد و تا الان بهبود صد در صدی حاصل نشده چکار کنم
    در هنگام ورزش درد می‌کنه مخصوصا شنا سوئدی

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام دوست عزیز
     دردهای مچ علل مختلفی دارند. ولی احتمال اینکه برای شما شکستگی بد جوش خورده باشه یا کامل جوش نخورده باشه هست.البته گاهی نیز علت گرفتگی در عضلات دست یا اعصاب آن می باشد. بهتر است به پزشک ارتوپد مراجعه کرده و از مچ عکس بگیرید و سپس بهترین درمان فیزیوتراپی را با توجه به علت درد مچ دست می توان شروع کرد.

 8. مهدی گفت:

  اگه ساعد دست اینجوری باشه چی

 9. سجاد گفت:

  سلام
  من دستم در رادیوس نزدیک به شکست حدود ۴ ماه قبل پس از جا انداختن دو ماه در گچ بود و پس از دو ماه باز کردم دکتر به من گفت خوب جوش خورده و پس از ۱ و یا یک و نیم ماه راه می افتد ولی متاسفانه راه نیافته و بعد از مراجعه دوباره به پزشک بعد از اینکه ۱ و نیم ماه از باز کردن گچ مچ دستم گذشته بهم ۱۰ جلسه فیزیوتراپی تجویز کرد
  سوال من اینه که آیا بع. گذشت این مدت دستم به حالت عادی و به خوبی روز اول می شود پس از ۱۰ جلسه فیزیوتراپی؟؟
  با تشکر

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   بستگی به شرایط دستتون داره ولی در اغلب موارد چنین شکستگی هایی با کمک فیزیوتراپی معمولا بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد بهبودی حاصل می شود.

 10. سارل گفت:

  مچ دست پدرم شکسته اما خیلی عمیق نبوده مدت عملش هم نیم ساعت طول کشیده و یک ماه توی گچ بوده تقریبا تا بالای ارنج می خواستم ببینم چقدر طول میکشه بتونه کار کنه با دستش ؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام زمان مورذ انتطار برای جوش خوردن استخوان مچ دست حدود ۶ تا ۸ هفته و زمان مورد انتطار برای توانبخشی استخوان مچ دست حدود ۱۲ هفته می باشد.

   • عرفان گفت:

    سلام ۶روزه من مچ دستم شکسته یعنی،ساعد ولی الان بجز اتگشام دستم بی حس شده میخاستم ببینم عادیه

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام
     مچ دست رو گچ گرفتید؟
     گاهی ممکن است حین شکستگی مچ, اعصاب دست هم آسیب دیده باشند که در این صورت طبیعی است اما گاهی به علت سفت بودن گچ و التهاب زیر گچ ممکن است این اتفاق بیافتد.

   • مهرو گفت:

    سلام ۴ هفته پیش استخوان اولنا و رادیوس دست راست من شکست،که ۳۰ روز داخل گچ بود و بعد از رادیو گرافی و باز کردن دست ،انگشتان و پشت دستم ورم داشت وبعد از یک هفته باز کردن هنوز ورم داره و دستم رو نمی تونم کامل مشت کنم و درد داره و برداشتن اجسام برام مشکله،چه توصیه ای می فرمایید،

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام
     تورم،درد و خشکی مفاصل پس از چنین شکستگی هایی و به علت عدم تحرک داخل گچ معمولا ایجاد می شود و طبیعی است این مشکل معمولا بین چند هفته تا چند ماه پس از باز کردن کچ ممکن است ادامه پیدا کند. به همین دلیل بلافاصله پس از باز کردن گچ فیزیوتراپی مچ دست شروع می شود. در فیزیوتراپی از انواع تجهیزات فیزیوتراپی همانند اولتراسوند و مگنت درمانی استفاده شده و همچنین با انجام درمانهای دستی و ورزش درمانی به بهبود کامل دست شما کمک خواهد شد.

 11. وحید ولیپور گفت:

  سلام ۲ ماه پیش دیستال رادیوس و اسکافوئید بنده شکست که با عمل جراحی پین گذاری کردند الان دستم نمیچرخه یعنی به حالتی که کف دستم رو به آسمان باشه نمیشه با زاویه ۴۵ درجه باز میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلامدوست عزیز
   گاهی پس از جراحی ها با توجه به شدت و نوع شکستگی محدودیت حرکتی به وجود می آید که برای بازیابی عملکرد دست فیزیوتراپی تجویز می شود که با فیزیوتراپی و ورزش میتوان آن را برطرف کرد. بهتر است به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

 12. mehdi گفت:

  سلام من تقریبا ۳ ماه پیش غضروف رشد دست چپم شکست و عمل کردم و ۳ تا پین زدن الان ۱ ماه و نیم هست که پین ها را کشیدم و هنوز فیزیوتراپی نرفتم .اگر از الان فیزیوتراپی را شروع کنم مچم مثل اوایل که هنوز نشکسته بود کار میکنه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   قطعا هرچه زودتر فیزیوتراپی را شروع کنید، بسیار می تواند کمک کننده باشد و بهبودی سریعترحاصل می شود.

 13. امیررضا گفت:

  سلام
  من یک سال پیش مچ دست چپم شکست و فیزیوتراپی نرفتم و هیچ دردی نداشتم ولی الان سه هفته است که دستم درد میکند و باد کرده حالا نمیدونم به فیزیوتراپی احتیاج دارم یا نه.
  لطفا کمکم کنید.

 14. ابراهیم ازبک گفت:

  سلام مچ دست راست من در بازی فوتسال در اثر اصابت شدید توپ دچار درد شدید شد چند سال قبل ۳ سال قبل و در مراجعه به شکسته بند محلی با مالش رگ های اون ناحیه درد کمتر شد و دستم گچ نشده بود فقط با بانداژ بسته شد و تا الان بهبود صد در صدی حاصل نشده چکار کنم
  در هنگام ورزش درد می‌کنه مخصوصا شنا سوئدی

 15. رضا گفت:

  با سلام . انگشت حلقه دست چپم از بند اول دچار شکستگی شد به طوری که عمل شد و با دو پین تا یکماه فیکس شد . الان همه میگن دچار محدودیت حرکتی میشوی و ممکن است انگشتت خم و راست نشود . خیلی نگرانم و الان فیزیو تراپی رو شروع کردم ، امیدی به درمان هست ؟ چند دوره فیزیوتراپی نیاز است ؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   نگران نباشید احتمال بهبودی با فیزیوتراپی و ورزش درمانی بسیار بالا می باشد.
   معمولا تعداد جلسات مناسب فیزیوتراپی بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه می باشد.

 16. نیلوفرگنجی گفت:

  سلام همسرم ۲۷تیرماه به علت پرت شدن ازبلندی مچ دست چپش شکست طوری که دست از ناحیه مچ سوا شده بود بعدازعمل وبستن فیکساتور نردبانی به مدت ۵۶روزفیکساتوررودراوردن لازم بذکره درد مرتب وجودداشت ۱۰جلسه فیزیوتراپی نوشته شدکه انجام دادیم امادردبیشترشده ومتورم است لطف کنید راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   بعداز شکستگی ها مچ دست با شدت بالا به علت بی حرکتی طولانی معمولا تا حدودی خشکی و سفتی کپسول مفصلی و همچنین کاهش انعطاف پذبری عضلات و رباط های اطراف را داریم.
   در چنین مواردی ممکن است به بیش از ده جلسه فیزیوتراپی نیاز باشد.
   اما معمولا فیزیوتراپی و ورزش باید به گونه ای باشد که باعث افزایش درد بیمار نشود.
   البته کاملا بستگی به شرایط، زمان و نوع آسیب استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و ورزشهای و درمانهای دستی متفاوت می باشد.

 17. mehdi گفت:

  سلام خسته نباشید من ۴ ماه پیش غضروف رشد دستم شکست پین زدن الان هم ۲۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم و الان تقریبا خیلی خوب حرکت میکنه میخواستم بدونم دیگه از الان میتونم برم باشگاه ورزش هامم خیلی سنگینه مخصوصا برای دست ها

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   با توجه به اینکه ترمیم غضروف به علت عدم خونرسانی مناسب زمان بسیار زیادی می برد بهتر است فعلا تا چند ماه دیگر ورزش های سنگین انجام ندهید
   البته نظر پزشک جراح شما بسیار مهم می باشد و بهتر است با خود ایشان درخصوص زمان دقیق بازگشت به ورزش های سنگین با ایشان نیز مشورت بفرمایید.

 18. عباس اسدی گفت:

  سلام من دیشب دوستم داخل پارک بلدم،کرد وانداختمرزمین،ومن،الان مچ،دستم دردمی کندوبالاوماینش سخت است

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   در مرحله اول اگر شدت درد زیاد است بهتر است که عکس بگیرید تا احتمال شکستگی مشخص شود.
   اگر شکستگی نباشد معمولا درد و التهاب به علت کوفتگی و ضربه ایجاد میشود که بایستی چند روز استراحت داده شود، از اسپلینت مچ دست و مسکن و کیسه یخ جهت بهبودی سریعتر میتوانید کمک بگیرید.

 19. مهدی گفت:

  سلام من ۱۰ هفته قبل مچ دست چپم شکست دکتر برام دو عدد پین و فیکساتور گذاشت و بعد از ۶ هفته پین ها رو خارج کردند و بمدت ۱ ماه دوباره دستم رو گچ گرفتند الان دوتا مشکل دارم یکی اینکه مچم انحراف پیدا کرده و کج شده و دوم اینکه مچم حرکت نداره خواستم ببینم این کجی رو به چه صورت برطرف کنم .
  ممنمون.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   شما باید هر چه سریعتر ورزش و حرکات مچ دست را شروع کنید که محدودیت حرکتی از بین رود.
   پزشکتان نیز حتما فیزیوتراپی رو برای شما تجویز میکند که با کمک فیزیوتراپی بخبودی هرچه سریتر حاصل می شود.

 20. محمد گفت:

  باسلام
  به علت ضربه ارنج دوستم در فوتسال مچ دستم یکطرفش ترک برداشته اتل گرفتم تا چند روز باید بمونه و اگه زودتر باز کنم مشکلی داره مثلا دو هفته
  ممنون از پاسخ

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   معمولا پس از شکستگی های مچ دست دست زمان مورد انتظار برای جوش خوردن بین ۳ تا ۶ هفته بسته به شدت و محل آن می باشد.
   بهتر است بدون مشورت پزشک آن را باز نکنید.

 21. Parisima گفت:

  سلام مادرم یک ماه پیش مچ دستش شکست و عمل کردن براش پین کردن و روی اون رو تا حدودا ۴سانت بالای ارنج گچ گرفتن.حدودا یک هفتس که ارنجش به شدت درد میکنه.عکس گرفتیم و گفتن مشکلی نیس توی عکس ولی همچنان درد داره.به نظر شما باید گچش روباز کنیم و بره فیزیوتراپی؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   گاهی ممکن است به علت فشاری که گچ به بافت ها وارد میکند درد ایجاد شود. گاهی نیز بخاطر زاویه آرنج یا فشار زیاد به دست یا نوع آسیب این درد ها ایجاد شود. ولی به هرحال اگر درد کاهش پیدا نکرد بهتر است با تشخیص پزشک معالج گچ را باز کرد.
   فیزیوتراپی نیز تقریبا بلافاصله پس از باز کردن گچ نیز فیزیوتراپی شروع می شود.

 22. رضا جعفری نژاد گفت:

  بعد از در آوردن پین از دستم پانسمانش کردم
  وقتی که جای زخم پین ها جوش خورد و خوب شد پوست دستم به لایه پایینی چسبیده
  طبیعی هس یا نه
  لطفاً پاسخ بدهید.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام
   بله کاملا طبیعی است
   با ماساژ و آب گرم و ورزش
   و همچنین فیزیوتراپی کاملا چسبندگی برطرف می شود.

 23. صالحی گفت:

  با سلام کاشکی چند تمرین فیزیو تراپی درخانه می گفتید مخصوصا بعد از باز کردن گچ وبرداشتن پین
  هزینه کردن برای فیزیوتراپی زیاده می شه راههایی ارائه کنید که با نرمش ها ومراقبت های بعد از باز کردن گچ دست به بهبود سریع کمک کنه خیلی ممنون می شم

 24. عارف گفت:

  سلام ببخسید می خواستم بدونم چه غذا هایی می تونه برای شکستگی مفید باشه و جوش خوردگی رو سریع تر کنه.خیلی ممنون

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   در وهله ی اول شما باید به متخصص تغذیه مراجعه کنید.
   مواد مغذی کلیدی برای ترمیم، تعمیر و بازسازی و جوش خوردن استخوانها:

   کلاژن و فسفر.
   پروتئین برای ساختار و ماتریکس (فضای بین) استخوان.
   کلسیم برای استحکام استخوان.
   منیزیم برای تقویت.
   ویتامین D برای کمک به جذب بیشتر کلسیم، اگر سطح کلسیم خونتان کم است.
   ویتامین K و ویتامین C برای ترمیم زخم ها.
   غذاهایی مانند شیر، پنیر یا ماست برخی از بهترین منابع کلسیم و ویتامین د هستند.
   همچنین مواد غذایی همچون ماهی ساردین،کلم پیچ، قلم، سوپ پای مرغ و…میتوانند موثر باشند.

 25. آرمان گفت:

  با سلام
  مچ دستم شکسته و حدود یک ماه شده ک دکتر گفته باید اتل باز شه و یک ماه دیگر هم زمان لازمه تا پین ها دربیاد یعنی دوماه سوالی که من داشتم این هست که انگگشتان دستم را نمیتوانم زیاد تکان بدهم میخواستم ببینم که آیا دلیل آن پین موجود در روی دستم هست یا از عوارض شکستگی و اینکه دردوماه ایا پین را خارج میکنند و میتوانم کارهای همیشگی را انجام دهم؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام ذوست عزیز
   اگر که اگر که بعد از ۲ ماه جوش خوردگی کامل باشد با توجه به نظر پزشکتان پین ها خارج می شود.
   کاهش قدرت و حرکات عضلات با توجه به داشتن پین و آتل طبیعی هست.
   همچنین جهت جلوگیری از سفت شدن مفاصل بهتر است با کمک دست سالم شروع به حرکات ملایم انگشتان دست و مچ کنید. همچنین بهتر است با توجه به نظر پزشک خود بلافاصله پس از خارج کردن پین ها فیزیوتراپی را شروع کنید.

 26. زهرا گفت:

  سلام مچ دست راست مادرم شکسته و گچ گرفتن….امروز تقریبن دو روزه ولی امروز عجیب از درد انگشت شست اذیت میشن … طبیعیه یا ممکنه انگشت شست اسیب دیده باشه و یا از گچ باشه…کمی هم تورم داره….ممنون میشم اگه جواب بدین

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   اگر بعد از گچ گرفتن این درد و تورم ایجاد شده و قبلا نبوده احتمال داره گچ رو محکم بسته باشند و باید زودتر گچ رو آزاد کرد.
   بهتر است با پزشک معالج نیز مشورت بفرمایید.

 27. رضا گفت:

  من مچ دستم رو پیم گذاشتن بنظرتون خوب میشه خیلی دستم تحرک داشته باشه خوبه یا تحرک نداشته باشه تو گ دنم اویز کنم یا نه لطفا جواب بدید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   شکستگی های مچ دست معمولا بین ۴تا ۶ هفته زمان برای جوش خوردگی نیاز دارد.
   میزان حرکت نیز بستگی به زمان گذشته شده دارد. ولی به طور کلی بجز مفصل شکسته شده، باقی مفاصل را می توانید حرکت بدهید.
   معمولا شکستگی های مچ دست نیاز به آویز گردنی ندارند مگر اینکه پزشک معالج تجویز کرده باشد.
   برای اطلاعات بیشتر باید توضیح دهید دقیقا کدام استخوان شکسته و چند هفته سپری شده است؟

 28. خلیلی گفت:

  سلام.انگشت کوچیک دست راستم شکست و ۳۴ روز داخل گچ بود ش ستگی بند اول بوده وپین گذاشته بودند
  همین طور پارگی تاندون هم داشتم متاسفانه انگشتم الان در حالت تا هست و نمیتونم صاف کنم فیزوتراپی هم که پیشش میرم خیلی ناامیدانه حرف میزنه انگشتم خیلی متورم هست بعد از چند روز هنوز تورمش نخوابیده.چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   معمولا چنین سفتی در انگشتان دست به علت شکستگی و قرار گرفتن طولانی مدت در داخل گچ ایجاد می شود که اغلب افراد با کمک فیزیوتراپی و ورزش های فیزیوتراپی دامنه طبیعی حرکت دست بر می گردد و بهبودی حاصل می شود. در مورد پارگی تاندون نیز اگر کوتاهی بر اثر شدت آسیب و جراحی ایجاد نشده باشد، با کمک فیزیوتراپی دامنه کامل حاصل می شود.
   بهتر است دست معاینه شود. ولی به طور کلی باید تمرکز شما روی ورزش و حرکت درمانی که در فیزیوتراپی به شما آموزش داده می شود، قرار بگیرد.

 29. مسعود گفت:

  سلام خسته نباشید من یک ماه پیش استخوان متاکارپ دست چپم دچار شکستگی و در رفتگی شد عمل کردم و دو تا پین گذاشتن برام الان یک هفتس که پین هارو دروردم دکتر ۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشته انگشتام خم نمیشن و مشت نمیشن بعداز دو جلسه فیزیوتراپی دو تا انگشتم خوب خم میشن الان انگشت اشارم حس میکنم قفل شده تا ی حدی دیگه خم نمیشه و مچ دست هم به سمت پایین خم نمیشه ولی به سمت بالا میره بنظر شما بعداز ۱۰ جلسه فیزیوتراپی دستم به حالت اول برمیگرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   سفتی و محدودیت حرکات انگشتان دست و مچ یکی از عوارض شایع پس از شکستگی و بی حرکتی طولانی دست می باشد. که پس از باز کردن گچ و پین، با کمک فیزیوتراپی به مقدار خیلی زیاد و گاهی کاملا به حالت قبل از شکستگی بر میگردد. توجه شما باید روی ورزش و توصیه های فیزیوتراپیست خود باشد.

   • مسعود گفت:

    دکتر الان من ۸ جلسه شد که دارم میرم فیزیوتراپی ۳تا از انگشتام خم میشن ولی انگشت اشاره و مچ دستم خم نمیشه فیزیوتراپم میگه به علت چسبندگی تاندون به جای زخم که خم نمیشن میخواستم ببینم این چسبندگی درمان میشه تا آخر که اینطور نمیمونه و کارم به جراحی نمیکشه چون دیگه واقعا تحمل ی جراحی دیگه رو ندارم فیزیوتراپم میگه باید ۱۰جلسه دیگه بیای تا با لیزر این چسبندگی رو برطرف کنم میخواستم ببینم لیزر موثره دیگه چه کارایی باید انجام بدم تا این چسبندگی برطرف بشه ممنون میشم راهنمایی کنید

    • فیزیوتراپی دایان گفت:

     سلام دوست عزیز
     بله گاهی چنین چسبندگی هایی به وجود می آید و ممکن است به جلسات فیزیوتراپی بیشتری نیاز داشته باشد. لیزر درمانی و مگنت درمانی قطعا می توانند سرعت پیشرفت را بالا ببرد. ولی در کنار همه دستگاهها شما باید تمرکز اصلی خود را روی ورزش،ماشاژ و حرکت قرار دهید.
     انشالله بهبودی کامل حاصل می شود.

 30. ارزو گفت:

  باسلام دوهفته پیش ازروی صندلی افتادم وپشت دست چپم محکم به کابینت برخوردکرد وقسمت پائین انگشت کوچکم بشدت دردمیکندمقداری ورم کرده ولی تمام انگشتام حرکت دارن ولی بی حس هستن ومچ دستم به داخل نمیچرخه باسپاس ازشما

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   پس از چنین آسیب هایی باید ابتدا به پزشک مراجعه کرده و از انگشت عکس برداری کنید که احتمال شکستگی یا درگیری اعصاب انگشتان دست مشخص شود.
   پس از تشخیص می توان جهت درمان نظر داد.

 31. علی گفت:

  باسلام
  مچ دختر ۴ ساله ی من مو برداشت و گچ گرفتیم حدود یک ماه داخل گچ بوده الان که باز کردیم هنوز احساس درد میکنه میخاستم ببینم این درد طبیعیست؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   مقداری درد و محدودیت حرکتی پس از باز کردن گچ دست به علت بی حرکتی طولانی طبیعی است.
   معمولا پس از یکی هفته تا ده روز درد از بین می رود. اگر درد از بین نرفت با کمک فیزیوتراپی بهبودی کامل حاصل می شود.

 32. علی گفت:

  سلام.مچ دستم بر اثر افتادن شکست به دکتر مراجعه کردم در بیمارستان بستری شدم وبعد دکتر مچ دستم عمل کرد و سه عدد پین گذاشت و آتل گرفت و بعد از ۴روز گفت بیا گچ بگیرم.من بعد ۴روز رفتم و آتل برداشت و دستم گچ گرفت ۲۳روز از گچ گرفتن گذشت یه روز دستم خیلی اذیتم کرد مچم فشار می آمد وسوزش داشت به دکتر مراجعه کردم دکتر عکس گرفت و گچ باز کرد و یکی از پین ها رو بدون بی حسی دستم کشید وآتل بست.وگفت برو ۲۳ روز دیگه مراجعه کن.تقریبا ۱۹ روز گذشت که دستم دوباره من خیلی خیلی اذیتم کرد آتل بازکردم توسط یه پرستار و جای پین هارو نگاه کردیم که جای پین ها عفونت کرده بود و یکی از پین ها رفته بود داخل وتقریبا دیده نمی شد.پرستار بهم گفت فردا حتما به دکترت مراجعه کن چون عفونت کرده من به دکتر مراجعه کردم دکتر آتل برداشت و پین هارو کشید .مچ دستم و انگشتان دستم که حرکت داشتند دیگه محدودیت حرکت پیدا کردند .دستم مشت نمی شد ومچ دستم خشک شده بود .دکتر که دید اینگونه است دستمو گرفت و به زور مچ دستمو به حرکت در آورد و راست کرد.ولی الان ۸ هفته گذشته هنوز مچ دستم خوب کار نمی کنه و انگشتان دستم خوب کار نمی کنه و دستم خوب مشت نمی شه و دستم قدرت و حرکت اولیه رو نداره و نمی تونم با دستم کار کنم.لطفا منو راهنمایی کنید.

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   معمولا پس از بازکردن گچ جهت کاهش عوارض این چنینی بلافاصله فیزیوتراپی شروع می شود.با کمک فیزیوتراپی محدودیت حرکتی دست شما به حداقل می رسد و قدرت طبیعی باز خواهد گشت.
   بهتر است جهت بهبودی بهتر به فیزیوتراپی مراجعه کنید.

 33. پیمان عموپور گفت:

  با سلام
  ۶ ماه پیش استخوان اسکافوئید مچ دستم شکست، بعد ۲یا۳ ماه به پزشک مراجعه کردم یعنی در ابتدا تشخیص شکستگی توسط پزشک صورت نگرفت من هم فکر کردم فقط کوفتگی هست اما پس از مراجعه و مشاهده ترک یک ماهو نیم تو گچ بود و یک ماه و نیم هم مچ بند توی این مدت هم تکون ندادم ۳ ماه الان با نظر دکتر جوش خورده و دکتر بهم گفت توی آبگرم ماساژ بدم، آیا میتونم دامنه حرکتیمو برگردونم و اینکه وقتی مچمو خم میکنم درد میگیره ورزش سنگین انجام میدم آیا این درد میمونه یا قابل درمانه
  خیلی ممنونم

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   با توجه به طولانی شدن زمان بی حرکتی مچ دست ممکن است زمان بیشتری برای بازگشت کامل دامنه حرکتی نیاز باشد. بهتر است ورزش ها و حرکات دست را تحت نظر همکاران فیزیوتراپیست ما انجام دهید که درمان و بهبودی کامل صورت بگیرد. ماساژ در آب گرم هم به نرم شدن آن کمک می کند ولی مهمترین جز انجام ورزش ها به صورت منظم می باشد و باید ورزش ها از شدت کم به سمت شدت زیاد پیش برود.

 34. سجاد گفت:

  باسلام،بنده درحبن رانندگی موتورسیکلت باچرخش ناگهانی فرمان موتور مچ دست بنده چرخیدو بنابنظرارتوپدباشکستگی دیستال رادیوس تحت عمل جراحی قرارگرفتم و با پین گذاری بعدازقریب به۳ماه پین ها رو درآورده واکنون دوهفته هستش ولی باتوجه به محدودیت امکانات در موقعیت مکانی بصورت خانگی باآب گرم درمانی ونرمش های سبک ودستمال گرم و پماد درمانی دارم باهاش فیزیوتراپی میکنم ی مقدارکمی ورم مچ وانگشتام مونده ودستم کامل جمع نمیشه میخاستم ببینم چقدرزمان میبره تاحالت عادی بشه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   بهتر است به فیزیوتراپی مراجعه کنید. و باید تا زمان کامل شدن دامنه با دست ورزش کنید و مدام دست را حرکت دهید.
   مدت زمان تقریبی بازگشت دامنه به عوامل مختلفی همچون شدت، نوع و محل دقیق آسیب ممکن است بین چند هفته تا چند ماه زمان ببرد.

 35. سعيد گفت:

  سلام مچ دست مادرم شکسته الان یک هفته هست که پین گذاری شده درد داره ایا دردطبیعیه ؟!

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   تا حدودی درد طبیعی است، اما اگر شدت درد افزایش یافت و یا تغییر رنگ در پوست دست ایجاد شد باید با پزشک ایشان مشورت بفرمایید.

 36. حسن گفت:

  سلام- خسته نباشید- من حدود ۲ ماهه مچ دستم شکست به علت نبود اورتوپد تو شهرستان با عکس گرفتن دست رفتم پیش سکسته بند سنتی به هر حال جا انداختش بعد از ۲ ماه باز کردم ولی الان همه انگشتام کار میکنه ولی نمی تونم مچ دستم را کامل مثل سابق برگردونم تا نصفه میاد ولی کامل باز نمیشه خودم هم بعد از بار کردن همشه هر روز حدود ۳ بار با روغن زیتون ماساژ میدم فعلا درست نشده ایا با رفتن پیش فیزیو تراپ مشکلم حلی میشه یا نه چون نمیتونم کف دستم را کامل ببینم

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   بهتر است با توجه به نظر پزشک یا فیزیوتراپیست خود از دست عکس بگیرید. اگر شکستگی بد جوش نخورده باشد یا جابجایی نداشته باشد با فیزیوتراپی و ورزش درمانی، دامنه حرکتی مچ دست شما به مقدار زیادی بر می گردد.

 37. khodayari گفت:

  سلام وقت شمابخیر من ۳۰مرداد انگشتم اشاره ام زیردستگاه پانچ گیرکرد وپانچ شد وقتی داشتم ایراد دستگاه رو برا مسئول فنی میگفتم‌ک اهرموفشارداد الان دوهفتس عمل کردم وبخیه هاروکشیدم ولی دوتاپین داخل انگشتمه،؟وانگشتم هیچ حرکتی نداره😔😔 وازلحاظ روحی خ حالم بدخ خواستم بپرسم دراوردن پین درد داره؟واینکه خوب میشم بعد ازفیزیوتراپی

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   باسلام دوست عزیز
   خارج کردن پین از انگشت معمولا درد خاص ندارد.
   با توجه به شدت آسیب، معمولا با کمک فیزیزوتراپی حرکات دست و انگشتان هم باز میگردد.
   نگران نباشید.

 38. جابر گفت:

  با سلام
  از ۴ پایه افتادم و استخوان مچم که احتمالا رادیوس بود از جا در آمد ولی بدون پارگی پوست ولی روی پوست کاملا استخوان مشخص بود ،به بیمارستان مراجعه کردم عکس گرفتند گفتن شکستگی باید عمل بشود ولی قبل از عمل دستم را بالا گرفتم و ارتوپد دستم را به بالا کشید و گفت بزار اول استخوان را جا بندازم و بعد بری اتاق عمل
  بعد از عمل دو پین از رادیوس زدند و یک پین از سمت اولنا
  ۴۸ روز از روز عمل طول کشید تا گچ رو باز کردند و الان ۲۰ روزه باز کردم
  تا ۱۰ روز هرچه ورزش و آبگرم ماساژدادم اثر نکرد
  دارم میرم فیزیوتراپی،محدودیت حرکتی مخصوصا در چرخش ساعد اذیتم میکنه
  وقتی دستم رو از مچ میچرخونم دقیقا انگار به استخوان اولنا فشار میاد
  فیزیوتراپ هم فقط ۴ جلسه است جریان الکتریکی به دستم وصل میکنه
  آیا این جریان الکتریکی کمکی به چرخش ساعد از مچ میکنه یا باید از سمت آرنج جریان رو ببنده به دستم(درد خاصی هم ندارم)

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   در فیزیوتراپی می توانید از انواع دستگاههای فیزیوتراپی همانند اولتراسوند، تحریکات الکتریکی، لیزر، مگنت و… استفاده کنید اما تمرکز درمان باید روی درمانهای دستی فیزیوتراپی و تمرین درمانی باشد.
   باید با مشورت فیزیوتراپیست خود تا جایی که می توانید کارهای خود را با دست انجام دهید. ماساژ و ورزش در آب گرم و آب نمک هم می تواند کمک کننده باشد.

 39. رویا رشیدی گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون ، نج دست من ۴۰ روزه که بخاطر شکستگی عمل جراحی و پین گذاری شده بعد ار ۱ ماه که مراجعه کردم دکتر بدون عکس فقط تا پایین آرنج گچ کوتاه کرد که از اون روز بی حسی و سنگین شدن و خشکی و گاهی درد دست اومده سراغم که بیشتر شبا اتفاق میافته و نمیدونم بعد از ۴۰ روز عادیه یا نه ۱۰ روز دیگم باید گچمو باز کنن ، لطفا بگید این علائم طبیعیه یا باید برم دکتر ببینه! ؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   اگر بعد از بستن گچ علائم شما رو به بدتر شدن بوده باشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید که تغییراتی در کچ ایجاد کنند.

 40. رویا رشیدی گفت:

  باسلام
  مچ دست من بعلت شکستگی عمل جراحی و پین گذاری شده دکتر گفته ۵۰ روز در گچ باشه که ۴۰ روزش گذشته و دستم توی گچ هنوزم گاهی درد میگیره احساس میکنم توی گچ قسمت مچم ورم میکنه و سنگین میشه و بی حس میشه ، آیا این علائم طبیعی هست یا باید زودتر گچ باز کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *