درمان درد آرنج

درد آرنج، فیزیوتراپی آرنج و آسیب تنیس البو

مقاله جامعی در مورد تنیس البو، آسیب و درد آرنج دست که در این مطلب به صورت کامل با درد آرنج و علت ها و روش های درمانی آن صحبت کرده و آشنا خواهیم شد.

آسیب تنیس البو و درد آرنج (lateral epicondylitis) یک بیماری دردناک است که وقتی که تاندون های آرنج، معمولا به خاطر حرکات مکرر مچ دست و بازو، بیش از حد مورد فشار قرار می گیرند رخ می دهد.

علی غم نام آن، ورزشکاران تنها افرادی نیستند که دچار آرنج تنیس بازان می شوند.

لوله کشی، نقاشی، نجاری و قصابی مشاغل دیگری هستند که فرد باید درهنگام کارکردن انواع حرکاتی  را انجام دهد که می تواند موجب مشکل تنیس البو و درد آرنج می شود.

درد آرنج و تنیس البو عمدتا در جایی اتقاق می افتد که تاندون ماهیچه ساعد شما به یک برآمادگی استخوانی در خارج از آرنج شما متصل می شود.

درد همچنین می تواند به ساعد و مچ دست یا بازو شما گسترش یابد.

استراحت و دارو های مسکن بدون نسخه اغلب به کاهش درد آرنج تنیس البو کمک می کند.

تماس با کلینیک فیزیوتراپی دایان

اگر درمان های محافظه کارانه نتوانند به شما کمک کنند و یا اگر این درد موجب ناتوانی شما شده است، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد کند.

علت درد آرنج و علایم آن چیست؟

درد آرنج ناشی از تنیس البو ممکن است به ساعد و مچ دستتان نیز گسترش یابد. درد و ضعف ممکن است انجام کار های زیر را برایتان دشوار کند:

 • تکان دادن دست ها یا گرفتن یک شی
 • چرخاندن دستگیره
 • نگه داشتن فنجان قهوه

چه زمان باید به پزشک یا فیزیوتراپیست مراجعه کنید

اگر استراحت، استفاده از یخ و استفاده از مسکن هایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند، درد شما را کاهش نداد با پزشک و یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

علت درد آرنج

تنیس البو آسیبی است که به علت استفاده ی بیش از حد و کشیدگی عضله به وجود می آید.

علت انقباض های مکرر عضلات ساعد هنگام راست کردن و بالا بردن دست و مچ دست است.

حرکات مکرر و وارد شدن استرس به بافت ها ممکن است باعث ایجاد یک سری پارگی های کوچک در تاندون هایی شود که عضلات ساعد را به برآمدگی استخوان در خارج از آرنج متصل می کند.

همانطور که از نام آن پیداست، بازی تنیس – به ویژه استفاده مکرر از ضربه ی بک هند با تکنیک نامناسب – یکی از علت های احتمالی آسیب آرنج تنیس بازان است.

با این حال، بسیاری از دیگر حرکات شایع  بازو ممکن است باعث درد آرنج و تنیس البو شوند، از جمله:

 • استفاده از ابزار لوله کشی
 • نقاشی و رنگ آمیزی
 • پیچ خوردن دست به هنگام رانندگی
 • برش دادن مواد هنگام آشپزی، به ویژه گوشت
 • استفاده ی مکرر از موس کامپیوتر

عوامل خطرزا

عواملی که ممکن است ریسک دچار شدن به این مشکل را بیشتر کند، شامل موارد زیر هستند:

 • سن. درحالی که آسیب آرنج تنیس بازان می تواند در تمام سنین اتفاق می افتد، اما بیشتر در سنین بین 30 تا 50 سال اتفاق می افتد.
 • شغل. مردمی که شغل هایی دارند که درآن باید حرکات تکراری مچ دست و بازوها را انجام می دهند ممکن است که دچار آسیب آرنج و تنیس البو شوند. برای مثال لوله کشان، نقاشان، نجاران، قصابان و آشپز ها.
 • ورزش های خاص. شرکت در بازی هایی که با راکت انجام می شود، خطر دچار شدن به آرنج تنیس بازان را افزایش می دهد، به خصوص اگر از تکنیک های نادرستی برای ضربه زدن استفاده کنید.

تشخیص درد آرنج و تنیس البو

در طول معاینه فیزیکی، فیزیوترابیست شما ممکن است به ناحیه آسیب دیده فشار وارد کند یا از شما بخواهد که آرنج، مچ دست و انگشتانتان را در جهت های مختلف حرکت دهید.

در بسیاری از موارد، سوابق پزشکی و معاینه ی فیزیکی اطلاعات کافی را برای تشخیص تنیس البو برای پزشک شما فراهم می کند.

اما اگر پزشک شما مشکوک باشد که چیز دیگری باعث ایجاد علائم شما شده است، ممکن است عکس برداری اشعه ایکس یا سایر انواع آزمایش های تصویربرداری را پیشنهاد کند.

درمان درد آرنج

تنیس البو اغلب خود به خود بهتر می شود.

اما اگر داروهای مسکن درد و دیگر اقدامات مراقبت از خود برایتان کارساز نباشد، پزشک شما ممکن است فیزیوتراپی را پیشنهاد کند.

موارد حاد آسیب آرنج تنیس بازان ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

معالجه درد آرنج بدون دارو

اگر مشکل شما مربوط به بازی تنیس باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که متخصصان، تکنیکی که برای حرکات بازی تنیس بکار می برید.

اگر حرکاتی که مربوط به شغل تان است را ارزیابی کنند و بهترین اقداماتی که می توانید برای کاهش فشار بر روی بافت های آسیب دیده تان انجام دهید را مشخص کنند.

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را به شما آموزش دهد تا شما با انجام آنها به تدریج ماهیچه های خود، بخصوص ماهیچه های ساعدتان را بکشید و تقویت کنید.

خصوصا تمرینات اکسنتریکی (انقباض برون گرا یا انقباض اکسنتریک موقعی است که عضله طویل و کشیده می شود) که شامل پایین آوردن آهسته ی مچ دست پس از بالا بردن آن باشند، بسیار مفید هستند.

ساعد بند یا استرپ میتواند فشار روی بافت آسیب دیده را کاهش دهد.

جراحی یا سایر روش های درمانی

فیزیوتراپی آرنج

مگنت درمانی با ایجادتعادل یونی و مغناطیسی سرعت ترمیم بافت آرنج را بالا برده و منجر به بهبود سریعتر تنیس البو می شود.
همچنین به وسیله دستگاه های لیزر پرتوان ، اولتراسوند ، الکتروتراپی ، شاک ویو ، کینزیوتیبینگ و… به بهبود هرچه سریعتر و منجر به ترمیم سریعتر بافت می شود.

تزریقات. پزشک شما ممکن است تزریق پلاسمای غنی از پلاکت، بوتاکس یا برخی از نوع تحریک کننده ها (پرولوتراپی) را به تاندون آسیب دیده تزریق کند.

سوزن خشک – که در آن یک سوزن تاندون آسیب دیده را در چندین نقطه طب سوزنی می کند_ نیز می تواند مفید باشد.

تنوتومی (تاندون آشیل) التراسونیک (روش TENEX). در این روش که در آن از فراصوت استفاده می شود، پزشک یک سوزن مخصوص را از طریق پوست به قسمت آسیب دیده ی تاندون وارد می کند.

انرژی التراسونیک سوزن را به سرعت به لرزه در می آورد که موجب می شود تا بافت آسیب دیده مایع شود و بتوان آن را از طریق ساکشن خارج کرد.

عمل جراحی. اگر مشکل شما پس از شش تا 12 ماه درمان های گسترده ی غیرجراحی بهبود نیابد، ممکن است برای از بین بردن بافت آسیب دیده ، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید.

این نوع از جراحی ها را می توان از طریق برش بزرگ یا از طریق چند برش کوچک انجام داد.

تمرینات توانبخشی برای بازتوانی و بهبود اهمیت زیادی دارند.

شیوه زندگی و درمان خانگی درد آرنج

فیزیوترابیست شما ممکن است اقدامات خود مراقبتی زیر را توصیه کند:

 • استراحت. از فعالیت هایی که درد آرنج شما را تشدید می کند، دوری کنید.
 • مسکن ها. داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin IB) یا ناپروکسن (Aleve) را امتحان کنید.
 • یخ. یخ یا بسته ی سردی را سه تا چهار بار در روز به مدت 15 دقیقه بر روی قسمت آسیب دیده بگذارید.
 • تکنیک. حتما از تکنیک مناسب برای انجام فعالیت های خود استفاده کنید و از حرکات مکرر مچ دست اجتناب کنید.

آماده شدن برای مراجعه به پزشک

شما احتمالا برای اولین بار مشکل خود را با پزشک خانوادگی خود مطرح می کنید.

او ممکن است شما را به یک متخصص فیزیوترابی یا جراح ارتوپد ارجاع دهد.

آنچه شما می توانید برای درمان درد آرنج انجام دهید

قبل از مراجعه به فیزیوترابیست ممکن است بخواهید لیستی بنویسید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • از چه وقت علائم مشکل شما شروع شد؟
 • آیا حرکت یا فعالیتی باعث بهتر یا بدتر شدن درد شما می شود؟
 • آیا اخیرا آرنج تان آسیب دیده است؟
 • چه داروها یا مکمل ها یی را مصرف می کنید؟

باید انتظار داشته باشید که پزشک تان چه کارهایی را انجام دهد

پزشک ممکن است از برخی سوالات زیر سوال کند:

 • آیا آرتریت روماتوئید (رماتیسم مفصلی) یا بیماری عصبی دارید؟
 • آیا شغل شما شامل انجام حرکات تکراری مچ دست یا بازوی شماست؟
 • آیا شما ورزش میکنید؟ اگر چنین است، چه نوع ورزش هایی را انجام می دهید و آیا تکنیک شما برای انجام حرکات ورزشی تان تاکنون مورد ارزیابی قرار گرفته است؟
به اشتراک بگذارید

5 دیدگاه دربارهٔ «درد آرنج، فیزیوتراپی آرنج و آسیب تنیس البو»

 1. سلام بابت آرنج تنیس باز رضا 44 ساله هستم چند سالی هست ورزش سنگنوردی انجام میدم نزدیک به دو ماه میشه این مشکل دارم موقع بار فیکس یا روی دیواره که فشار زیاد بیاد درد میگیره ولی بعدش مشکلی ندارم حس میکنم حرکت های سنگین با فشار زیاد باعثش شده نمیدونم حرکت خاص باعث ترمیم زودتر میشه چیزی که فهمیدم فکر میکنم استراحت بهترین درمانش باشه ممنون از مطالبتوت

  1. فیزیوتراپی دایان

   سلام دوست عزیز
   در منزل بهتر است به دست استراحت دهید.
   از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.
   از پماد های موضعی ضد التهاب می توانید استفاده کنید.
   از آرنج بندهای مخصوص counter force brace می توانید استفاده کنید.
   همچنین ماساژ ملایم نیز می تواند مفید واقع شود.
   معمولا مشکل آرنج بازان پس از یک تا دو هفته استراحت بهبود پیدا می کند. در صورت عدم بهبودی، برای درمان کامل آن ممکن است نیاز به درمان های فیزیوتراپی همانند لیزر درمانی،درای نیدلینگ، الکتروتراپی و… داشته باشد.

 2. اکبرحمزه زاده

  سلام من درشرکتی کارمیکنم که اجسام سنگین بلندمیکنم وجابه جامیکنم درهین کاردستم ازآرنج برگشت وخیلی دردداشت ولی به کسی چیزی نگفتم ویک هفته از دستم به همراه دردی که داشت کارگشیدم ولی بعدازیک هفته درهین کاردباره همون دستم ازآرنج برگشت ودیگه درددستمونتونستم تحمل کنم ومنوبردن بیمارستان که دکتربعدازمعاینه دستم یه آمپول به آرنجم طزریق کردوآتل بست خواستم بدونم چقدرطول میکشه تاآرنج دستم خوب شه بعدازدوهفته آتل بستن هنوزدردروپشت آرنجم احساس میکنم وگاهی هم به پشت بازووپشت ساق دستم میزنه لطفا راهنمای کنیدممنون.

  1. فیزیوتراپی دایان

   با سلام دوست عزیز
   ابتدا باید مشخص شود که مشکل مفصلی و استخوانی بود یا مشکل رباط های آرنج. ولی بطور کلی با توجه به شدت و نوع مشکل بین 4 تا 8 هفته ممکن است زمان جهت ترمیم نیاز داشته باشد.

 3. اکبرحمزه زاده

  سلام اکبرحمزه زاده هستم ۳۵ساله من درشرکتی کارمیکنم که اجسام سنگین بلندمیکنم وجابه جامیکنم درهین کاردستم ازآرنج برگشت وخیلی دردداشت ولی به کسی چیزی نگفتم ویک هفته از دستم به همراه دردی که داشت کارگشیدم ولی بعدازیک هفته درهین کاردباره همون دستم ازآرنج برگشت ودیگه درددستمونتونستم تحمل کنم ومنوبردن بیمارستان که دکتربعدازمعاینه دستم یه آمپول به آرنجم طزریق کردوآتل بست خواستم بدونم چقدرطول میکشه تاآرنج دستم خوب شه بعدازدوهفته آتل بستن هنوزدردروپشت آرنجم احساس میکنم وگاهی هم به پشت بازووپشت ساق دستم میزنه لطفا راهنمای کنیدممنون.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن