۱۰ عادت روزانه برای توقف و درمان درد کمر
۷ دی, ۱۳۹۷
۵ مزیت درمان با الکتروتراپی
۷ دی, ۱۳۹۷

( درمان درد عصب )درد ها و آسیب های عصبی یک تعریف گسترده برای شرایطی است که بازوها، پاها و صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سیاتیک، سوزن سوزن شدن، خواب رفتگی، درد و ضعف احتمالی از جمله آن هاست. اعصاب ساختار شکننده ای دارند که ممکن است به علت فشار، کشش یا پارگی آسیب ببینند.

دردها و آسیب های عصبی زمانی پدیدار می شوند که بافت ها و عصب های اطراف آن فشرده می شوند.

در صورتی که این آسیب ها برای مدت طولانی ادامه پیدا کند و عصب های شما تحت تاثیر فشار روزمره مداوم قرار بگیرد می تواند باعث دردهای شدید عصبی و یا آسیب های عصبی دائمی شود.

عضلات ضعیف، تحرک کم، آرتروز، استرس های مداوم و یک سری از ورزش های خاص می توانند علتی برای فشار بر سیستم عصبی شما در هر یک از نواحی عضلانی بدن باشند.

علایم دردهای عصبی چیست؟

علایم این مشکل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد
 • حساسیت
 • خواب رفتگی
 • گز گز کردن
 • احساس سوزش
 • سوزن سوزن شدن
 • ضعف

آسیب های عصبی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. آسیب عصبی نوروپراکسی Neuropraxia: مسیر انتقال اطلاعات عصب بسته شده است، ولی خود عصب آسیبی ندیده است. این مورد به صورت خود به خودی در طول ۴ الی ۶ هفته بهبود خواهد یافت.
 2. آسیب های عصبی اکسونامسیس Axonotmesis: ساختار های داخلی عصب آسیب دیده اند، ولی ساختار های بیرونی آن آسیب ندیده اند یا آسیب های جزئی را متحمل شده اند.
 3. آسیب های عصبی نوروتمزیس Neurotmesis: قطع شدن عصب. شدیدترین نوع آسیب دیدگی است و به هیچ وجه به صورت خود به خودی بهبود نخواهد یافت.
بعضی از نواحی بدن که دچار مشکلات و آسیب های عصبی می شوند شامل:
آسیب عصبی کمر، دست و پاها

زمانی که دیسک کمر فرسوده و یا مجروح می شود، دیسک کمر ممکن است به سمت کانال ستون فقرات جابه جا شود که این اتفاق باعث به وجود آمدن فشار بر سیستم عصبی ناحیه کمر می شود. بسته به نوع فشار ایجاد شده، این حالت می تواند باعث درد، بی حسی به سمت کمر، گردن، پاها و یا دست ها شود.

معمولا سیاتیک یکی از شرایطی است که در اثر فتق دیسک به وجود می آید.

آسیب عصبی شانه (رادیکولوپاتی گردنی)

فشار عصبی گردن که می تواند باعث دردهای شانه و ایجاد بی حسی تا پایین دست شما شود.

آسیب عصبی مچ دست (تونل کارپ)

افزایش فشار به خاطر التهاب بر روی عصب میانی که بر روی یک تونل از مچ دست عبور میکند می تواند باعث ایجاد آسیب عصبی در ناحیه مچ دست شود.

آسیب عصبی آرنج دست (گرفتی عصب اولنا)

عصب اولنا یکی از سه عصب اصلی دست شما را تشکیل می دهد. اگر این عصب در ناحیه آرنج دست مورد فشار قرار گیرد موجب بی حسی شود که این بی حسی می تواند تا انگشت کوچک دست شما نیز ادامه دار باشد.

درمان آسیب های عصبی با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی آسیب عصبی

درمان به دست فیزیوتراپیست های کلینیک فیزیوتراپی دایان می‌تواند اثر فشرده شدن ریشه عصب توسط یک آسیب بافتی که این آسیب بافتی به علت جا به جایی دیسک اتفاق افتاده است را از بین ببرد.

هم چنین می‌تواند درد هایی که مربوط به فشارهای بقیه ساختار ها به عصب سیاتیک هستند را درمان کند.

فیزیوتراپیست هامی بایست که از بروز درد های سیاتیک در آینده جلوگیری کنند. این امر به وسیله آموزش تکنیک های حرکتی و ایستایی مختلف و تمرین هایی برای تصحیح عضلات پشت کمر برای حفظ حالت S شکل ستون فقرات است.

یک نوع دیگر از آسیب های عصبی شامل آسیب های وارده به مجموعه اعصاب دست یا تغییر اندازه پاها است. بر اساس شدت آسیب به اعصاب، عصب ممکن است دچار بازیابی شود یا در حالتی که عصب پاره شده است، ممکن است برای مدتی عضو مورد نظر از کار بیفتد.

اعصاب افراد بزرگسال در هر ماه حدودا یک اینچ (حدود ۲.۵ سانتیمتر) رشد می‌کنند. فشار به اعصاب در درد های ناحیه گردن و کمر بسیار متداول است.

درمان دردها و آسیب های عصبی در کلینیک فیزیوتراپی دایان

یکی از روش های درمان و یا کاهش دردهای عصبی فیزیوتراپی است که در آن فیزیوتراپیست با توجه به تجربیات و شناختی که نسبت به مشکلات ناحیه عصبی دارد طی یک جلسه معاینه و صحبت رو در رو عصب تحت فشار را مورد بررسی قرار می دهد.

برای دریافت نوبت فیزیوتراپی آسیب های عصبی با کلینیک فیزیوتراپی دایان تماس بگیرید.

از روش های درمان در فیزیوتراپی آسیب های عصبی می توان به منوال تراپی یا درمان دستی که باعث کاهش فشار و درد در آن ناحیه می شود اشاره کرد.

انجام تمرینات ورزشی مخصوص برای تقویت عضلات ناحیه فشار و کاهش درد و یا تغییر وضعیت و حالت کار کردن در محل کار و یا خانه و یا آموزش های انجام حرکت ها و فعالیت های روزمره به شیوه صحیح که باعث کاهش فشار و التهاب در ناحیه آسیب دیده می شود هم از جمله موارد درمانی دیگر هستند که توسط فیزیوتراپیست برای شما انجام خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید

16 دیدگاه ها

 1. امین الله از افغانستان سرباز ارتش گفت:

  سلام خدمت شما دوکتور عزیز
  من تو پای چپ ام گلوله حسابت کرده بعد از مدت ۱ سال تا حال پنجه های پایم درست کار نمیکند گرفته گی دارد لطفا معلومات درباره عنایت فرمائید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام دوست عزیز
   اگر گلوله به اعصاب پا آسیب زده باشد ممکن است گاهی بیشتر از یک سال هم زمان برای ترمیم نیاز داشته باشد. شما با کمک فیزیوتراپی می توانید به تغذیع عصب کمک کرده و به ریکاوری آن کمک کرد.
   اگرهم مشکل عضله باشد با ورزش و فیزیوتراپی به باطگشت سریع تر آن کمک می شود.

 2. اسدی گفت:

  با سلام و خسته نباشید من بر اثر نوازندگی فشار به انگشت دستم آمده است و عصب محیطی آن دچار مشکل شده است برای درمان آن چه باید انجام بدهم و حدوداً چقدر زمانبر است . ممنونم

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   با توجه به شدت و نوع آسیب حدود چند هفته تا چند ماه ممکن است برای ریکاوری با فیزیوتراپی نیاز باشد.
   در فیزیوتراپی دستگاههایی مانند لیزر درمانی و مگنت درمانی میتواند به بالا بردن تغذیع عصب و بهبود سریع آن کمک کند.

 3. افشین گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  قریب دوماه است احساس داغی وسوزش درکف پاوانگشتان پابه شدت مراآزارمی دهد،سابقه دیسک کمرهم دارم ،آیااین مواردارتباطی باهم دارند؟اگرپاسخ مثبت است درمان چگونه می باشد؟
  متشکرم

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   سوزش و داغی کف پا علل مختلفی می تواند داشته باشد از مشکلات ستون فقرات کمری گرفته تا بیماری هایی همانند دیابت، مشکلات کلیه، خار پاشنه، درگیری عصب های کف پا و…
   ولی معمولا شایع ترین علت مشکلات ستون فقرات کمری و یا دیابت می باشد. بهتر است به پزشک مراجعه کرده و معاینه شوید.

 4. سمیرا گفت:

  رگ عصب پنجه پام رادکترطب سوزنی آسیب زده وحس سوزن سوزن در آنجا پخش می شه

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   سلام
   گاهی به علت برخورد سوزن به عصب حین طب سوزنی چنین شوک عصبی اتفاق می افتد که مشکل خاصی نیز ایجاد نمی کند. اما اگر حرکت و رفلکس پا کاهش دارد بهتر است با یک متخصص مغزو اعصاب مشورت بفرمایید.

 5. محمدرضا بهرامی گفت:

  سلام
  ترو خدا اگر اطلاعات دارید دریغ نفرمایید ،شمارا بخدا میسپارم
  اما بعد: پس از آمدن از جبهه و گرفتگی موج انفجار ،مدتی درد کمر شروع شد ،
  الان سی سال است دردهایی بسیار سخت غیرقابل تحمل بدون ریشه فیزیکی فقط قلب بود که فنر دارد ،درد شدید مثل اینکه ضرب شتم قرار گرفته باشم در کل شکم ،قفسه سینه ،کمر ،تیر کشیدن رگها ،سیخ شدن انگشتان پا مثل در رفتگی ،دردی چون شکستگی کمر یا دیسک کمر مشکل پیدا کرده باشد ،وووووو لطفاً بدادم برسیدپاسخ را ایمیل فرمایید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام دوست عزیز
   معمولا چنین دردهایی علل فیزیکی و گاهی نیز منشا عصبی دارد. باتوجه به توضیحات شما که گفتید منشا فیزیکی ندارد بهتر است با متخصص نورولوژی مشورت بفرمایید.
   دکتر ناصر مهربان در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.
   لینک سایت ایشان را برایتان قرار می دهم.
   http://drmehraban.com/

 6. افسانه قاسمی گفت:

  با سلام
  برادری دارم که متاسفانه اعصاب پا و کمر ش تقریبا از کار افتاده و بسیار در راه رفتن مشکل دارد آیا امیدی هست برای بهبودی ایشان .

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   آسیب اعصاب مربوط به پا و کمر معمولا علل مختلفی همانند بیرون زدگی های دیسک، آسیب های تروما، آسیب های نخاعی، بیماری های مغز و اعصاب و… دارد. که با توجه به نوع و شدت بیماری درمان آن نیز مشخص می شود.

 7. T گفت:

  مادرم یهو حین راه رفتن پاهاش خالی میکرد دکتر بردیم گفتن تنگی کانال نخاع داره وباید عمل شه پای چپش دیگه حس نداشت پارسال جراحی کرد حس پای چپش برگشت ولی پنج دقیقه راه میره باز پاهاش خالی میکنه از زانوش عکس و ام آر ای گرفتیم مشکلی نداشت نوارعصب و عضله هم گرفتیم سالم بود الان یکسال گذشته ولی بهتر نشده تورو خدا راهنمایی کنید

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   خالی کردن پاها علت های مختلفی می تواند داشته باشد ولی با توجه به توضیحات شما احتمال تنگی کانال نخاع بیشر می باشد که جراحی نیز انجام داده اند.پس از جراحی با توجه به شدت آسیب بین چند هفته تا چندین ما جهت بهبودی زمان نیاز دارد. یکی از عوارض شایع تنگی کانال نخاعی ضعف عضلات می باشد که با ورزش و فیزیوتراپی می توان به ترمیم عصب و بازتوانی قدرت خیلی کمک کرد.

 8. آمنه گفت:

  سلام
  من درد عصبی در مفصل فک دارم .واقعا آزار دهنده است.دارو مصرف می کنم.می خواستم بدونم راه دیگری وجود نداره؟

  • فیزیوتراپی دایان گفت:

   با سلام
   قطعا یکی از موثرترین درمان های درد نواحی مفصل فک، فیزیوتراپی می باشد.
   در فیزیوتراپی با توجه به نوع و شدت مشکل مفصل فک، ممکن است از درمانهای دستی، تحریکات الکتریکی، لیزر های کم توان و…. جهت بهبود و درمان آن کمک کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *