خدمات فیزیوتراپی

خدمات فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی دایان
خدمات فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی دایان
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

خدمات فیزیوتراپی به مجموعه‌ای از روش‌های غیرتهاجمی گفته می‌شود که در علم پزشکی جهت بهبود و درمان بیماری‌ها و ناتوانی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیزیوتراپی یکی از شاخه‌‌های اصلی علم پزشکی است که به طور مستقیم بر روی رفع معلولیت‌ها، کاهش ناتوانی‌ها، افزایش قدرت و توان بدنی و … تمرکز دارد. اهمیت بالای خدمات فیزیوتراپی باعث شده است تا تصمیم بگیریم در این مطلب به بررسی خدمات فیزیوتراپی بپردازیم. بنابراین اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر در این باره هستید؛ تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

منظور از خدمات فیزیوتراپی چیست؟

به مجموعه‌ای از خدمات درمانی غیرتهاجمی که با هدف درمان ناتوانی‌ها، کم‌توانی‌‌ها، افزایش عملکرد و قدرت بافت‌ها و اعضای مختلف بدن ارائه می‌‌گردد؛ خدمات فیزیوتراپی گفته می‌شود.

این خدمات در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و کلینیک‌های فیزیوتراپی زیر نظر متخصصانی خبره و توانا که در رشته فیزیولوژی تحصیلات دانشگاهی و تجربه عملی دارند، ارائه می‌شود.

خدمات فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی دایان

خدمات فیزیوتراپی در مرکز فیزیوتراپی دایان

مزایای دریافت خدمات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یک روش ایمن و غیرتهاجمی است که می‌تواند به بیماران در درمان و بهبود بیماری‌های مختلف کمک کند‌. با اینکه روش‌های فیزیوتراپی مختلفی وجود دارد که هر یک مزایای مخصوص به خود را دارند اما به طور کلی می‌توان گفت این راهکارهای درمانی از مزایای زیر برخوردارند:

 • کاهش درد، التهاب، ادما
 • افزایش گردش خون و اکسیژن‌رسانی بهتر به بافت‌ها
 • ترمیم آسیب‌های بافت‌ها و سلول‌ها
 • بهبود عملکرد ارگان‌های مختلف بدن
 • افزایش تعادل، قدرت عضلانی و توان انجام حرکات مختلف

عوارض جانبی خدمات فیزیوتراپی

با اینکه ایمنی بودن روش‌های مختلف فیزیوتراپی اثبات شده است اما ممکن است بیماران پس از دریافت خدمات یک سری عوارض را تجربه کنند. از مهم‌ترین عوارض جانبی خدمات فیزیوتراپی می‌توان به درد، قرمزی، سرگیجه، تاری دید، سردرد، کاهش تعادل و … اشاره کرد.

متخصصان توصیه می‌کنند اگر شدت عوارض جانبی ذکر شده زیاد بود و در طی چند روز رفع نشد، حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

مهم ترین کاربردهای خدمات فیزیوتراپی

مجموعه خدمات فیزیوتراپی یک سری کاربردها خواهند داشت که باعث شده است تا تقاضا برای دریافت این روش‌های درمانی روز‌به‌روز در حال افزایش باشد.‌ طبق بررسی‌های انجام شده توسط محققان فیزیوتراپی می‌توان گفت کاربرد این خدمات درمانی به شرح زیر است.

ترمیم طبیعی سلول‌ها و بافت‌های بدن

برخی از روش‌های فیزیوتراپی به طور مستقیم بر سلول‌ها و بافت‌های بدن تاثیر می‌گذارد تا با تنظیم فرآیندهای سلولی به صورت طبیعی به ترمیم و جوانسازی بافت و سلول کمک کنند.

کاهش درد

یکی از مهم‌ترین کاربردهای فیزیوتراپی که موجب شده تا این روش درمانی محبوبیت بسیار بالایی داشته باشد کاهش و تسکین درد است. در واقع می‌توان گفت روش‌های مختلف فیزیوتراپی شرایطی را فراهم می‌کنند تا بدن هورمون‌های مهم و تسکین‌دهنده‌‌ای مانند اندروفین را ترشح کرده و درد تسکین یابد.

افزایش قدرت و توان عضلات

در اثر ناتوانی و ابتدا به برخی از بیماری‌های جسمی و حرکتی ممکن است قدرت و توان عضلات به طور قابل توجهی کاهش یابد و فرد بیمار را در زندگی روزمره با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کند. در چنین شرایطی دریافت خدمات فیزیوتراپی می‌تواند یک راهکار موثر برای حفظ توان عضلانی باقی مانده و افزایش قدرت باشد.

افزایش دامنه حرکتی

کاهش دامنه حرکتی یکی از عوارضی است که به دنبال ابتلا به بیماری‌های مختلف و افزایش سن و کم تحرکی رخ می‌دهد. متاسفانه باید بگوییم این مشکل می‌تواند فرد را با محدودیت‌های بسیاری مواجه کند و حتی گاها توان انجام حرکات ساده و راه رفتن را نیز از فرد بگیرد. انجام روش‌های مختلف فیزیوتراپی می‌تواند در افزایش دامنه حرکتی نیز موثر باشد.

کاهش التهاب

التهاب در نواحی مختلف بدن می‌تواند به دنبال ابتلا به بیماری‌های فراوانی رخ دهد. فیزیوتراپی با اتصال شریان‌های خون و لنف می‌تواند نقش بسیاری در کنترل التهاب و ادم‌ داشته باشد و زمینه‌ساز درمان بسیاری از بیماری‌های التهابی شود.

بهبود فرم بدن

در برخی مواقع افراد به دنبال ابتلا به بیماری‌های مختلف فرم استاندارد بدن خود را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی دریافت خدمات فیزیوتراپی می‌تواند در رفع مشکلات پیش آمده و بهبود فرم بدن موثر باشد. البته توجه داشته باشید که مراجعه به موقع ضروری است. چرا که اگر زمان طلایی درمان فرم بدن با فیزیوتراپی از دست رود؛ احتمالا بیمار نیاز به جراحی پیدا خواهد کرد.

تسریع روند درمان

گاهی نیز هدف از دریافت خدمات فیزیوتراپی سرعت بخشیدن به روند درمان یک بیماری است. در چنین شرایطی از فیزیوتراپی به عنوان درمانی مکمل استفاده می‌شود. فیزیوتراپی پس از جراحی دیسک کمر و فیزیوتراپی شکستگی‌ها مثالی واضح از این خدمات محسوب می‌شوند.

بیماری‌های قابل درمان با خدمات فیزیوتراپی

با استفاده از خدمات فیزیوتراپی طیف وسیعی از بیماری‌ها و اختلالات را می‌توان درمان کرد. به همین دلیل نیز در عصر حاضر دریافت خدمات فیزیوتراپی نسبت به گذشته متقاضیان بسیاری یافته است. از مهم‌ترین بیماری‌ها و اختلالات قابل درمان با خدمات فیزیوتراپی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

فیزیوتراپی در بیماری‌های نورولوژی

فیزیوتراپی عصبی یا نوروفیزیوتراپی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیوتراپی محسوب می‌شود که به درمان اختلالات نورولوژی با کمک روش‌های فیزیوتراپی می‌پردازد. هدف از فیزیوتراپی در این بیماری‌ها کمک به کاهش درد، افزایش کیفیت زندگی، آموزش راه رفتن، تمرین استقامت بدنی، تقویت عضلات‌، بهبود تعادل و … است. برخی از مهم‌ترین بیماری‌های نورولوژی قابل بهبود و درمان با فیزیوتراپی عبارتند از:

 • سکته مغزی
 • آسیب مغزی تروماتیک
 • بیماری‌های التهابی دژنراتیو مانند ام‌اس، پارکینسون و ALS
 • فلج مغزی
 • دیستروفی عضلانی
 • آسیب‌های نخاعی
 • سندرم تونل کارپال

فیزیوتراپی در بیماری‌های ارتوپدی

فیزیوتراپی ارتوپدی به مجموعه‌ای از خدمات درمانی گفته می‌شود که با هدف درمان آسیب‌ها و بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی بدن مانند استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها ارائه می‌شود. هدف از ارائه راهکارهای فیزیوتراپی در بیماران ارتوپدی کاهش درد، تسریع روند بهبودی، افزایش دامنه حرکتی، تقویت عضلات، افزایش تعادل و … است. از مهم‌ترین بیماری‌های ارتوپدی قابل درمان با فیزیوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیچ‌خوردگی رباط
 • شکستگی استخوان
 • دردهای عضلانی
 • ناهنجاری‌های اسکلتی
 • آرتروز
 • پوکی استخوان
 • بورسیت
 • تاندونیت
 • شانه یخ زده
 • دیسک کمر
 • سیاتیک

فیزیوتراپی در بیماری‌های قلبی عروقی و ریوی

تقویت عضلات قلب و ریه با هدف کاهش علائم بیماری مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه، بهبود ظرفیت و تحمل ورزش و همچنین بهبود کیفیت زندگی از مهم‌ترین دلایل فیزیوتراپی در بیماران قلبی و عروقی است. در واقع می‌توان گفت متخصصان فیزیوتراپی با ارائه یک سری راهکارهای علمی به بیماران قلبی و ریوی کمک می‌کنند تا شدت بیماری خود را کاهش داده و راحت‌تر به زندگی خود ادامه دهند.

فیزیوتراپی کف لگن

عضلات کف لگن از مثانه، روده و رحم یا پروستات حمایت می‌کنند. به همین دلیل ضعف در این ناحیه می‌تواند به صورت بی‌اختیاری ادراری، بی‌اختیاری مدفوع، درد لگن، مشکلات جنسی، افتادگی اندام‌های لگنی و … خود را نشان دهد. فیزیوتراپی کف لگن می‌تواند یک راهکار اصولی برای درمان و کاهش عوارض ناشی از اختلالات ذکر شده باشد.

فیزیوتراپی در آسیب‌های ورزشی

دریافت خدمات فیزیوتراپی برای آن دسته از افرادی که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌اند نیز می‌تواند موثر باشد. در واقع می‌توان گفت این روش درمانی باعث می‌شود تا این افراد درد را کاهش داده، عضلات را تقویت کرده و تعادل و دامنه حرکتی را بهبود بخشند تا مجددا دچار آسیب‌های ورزشی نشوند.‌

اختلالاتی مانند بورسیت، تاندونیت، انواع شکستگی و دررفتگی استخوان‌ها می‌توانند از جمله این آسیب‌های ورزشی باشند.

فیزیوتراپی در سالمندان

با افزایش سن رفته رفته توان و قدرت عضلات کاهش می‌یابد و فرد دیگر نمی‌تواند مانند سال‌های جوانی چست و چابک باشد. در چنین شرایطی معمولا بیماری‌ها و دردهای مختلفی نیز به سراغ فرد خواهد آمد. بهترین راهکار برای سالم نگه داشتن بدن، تقویت عضلات، کاهش سفتی عضلات و تسکین درد، دریافت خدمات فیزیوتراپی سالمندان است. این راهکار درمانی می‌تواند بر کیفیت زندگی سالمندان تاثیر بسیاری داشته باشد.
فیزیوتراپی دایان خدمت فیزیوتراپی در منزل را نیز برای سالمندان ارائه می‌کند.

بهترین روش های فیزیوتراپی برای درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی

هنگامی که سخن از خدمات فیزیوتراپی می‌شود، منظور مجموعه‌ای از روش‌های درمانی است که با استفاده از دستگاه‌های خاص به روش‌های مختلف انجام می‌گیرد. از مهم‌ترین روش‌های فیزیوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

الکتروتراپی

الکتروتراپی یکی از محبوب‌ترین روش‌های فیزیوتراپی است که طی آن از انرژی الکتریکی جهت تحریک بافت، عصب و عضله استفاده می‌شود. در این روش درمانی از یک سری پدهای مخصوص استفاده می‌شود تا بر ناحیه مورد نظر قرار گیرند و انرژی الکتریکی انتقالی از دستگاه را به بدن وارد کنند.‌

اولتراسوند‌تراپی

به استفاده از امواج صوتی دارای فرکانس بالا با هدف گرم کردن بافت‌های مختلف بدن، کاهش درد، ترمیم آسیب، تقویت عضلات، افزایش گردش خون و کاهش اسپاسم و خشکی اولتراسوندتراپی گفته می‌شود. کارآمد بودن این روش درمانی آن را به یک روش محبوب در فیزیوتراپی تبدیل کرده است.

شاک‌ویو‌تراپی

شاک‌ویو‌تراپی از دیگر خدمات فیزیوتراپی محسوب می‌شود که طی آن از امواج صوتی دارای انرژی بالا جهت شکستن رسوبات کلسیمی، تحریک کلاژن‌سازی و بهبود گردش خون و همچنین تسکین درد استفاده می‌شود.‌ این روش غیرتهاجمی در درمان بسیاری از ناتوانی‌ها و اختلالات حرکتی به کار می‌رود.

لیزر درمانی

استفاده از انرژی لیزر در طول موج‌های مختلف با هدف ترمیم بافت و سلول‌هایی از بدن که دچار آسیب شده‌اند را لیزر درمانی می‌نامند. لیزر درمانی یک راهکار موثر برای کاهش درد، افزایش قدرت و توان حرکتی، کاهش التهاب و بهبود عملکرد بافت‌های مختلف بدن محسوب می‌شود. به همین دلیل نیز روز‌به‌روز متقاضیان بیشتری می‌یابد.

ورزش درمانی

استفاده از حرکات ورزشی اصلاحی با هدف درمان بیماری‌ها، تقویت عضلات، کاهش درد، افزایش گردش خون، تغییر فرم بدن و … را ورزش درمانی می‌نامند. این روش درمانی به دلیل تاثیر بسیاری که بر درمان بیماری‌ها می‌گذارد، معمولا در کنار سایر روش‌های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طب سوزنی

طب سوزنی از دیگر خدمات فیزیوتراپی است که به دلیل قدمت تاریخی که دارد، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. این روش درمانی که از طب سنتی چینی نشات گرفته است با استفاده از یک سری نیدل‌‌های خاص به تحریک نقاط انرژی بدن می‌پردازد تا درد را کاهش داده و موجب تقویت عضلات و ترمیم بافت‌ها شود.

هزینه خدمات فیزیوتراپی چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه خدمات فیزیوتراپی به طور مستقیم تحت تاثیر تعداد جلسات فیزیوتراپی است. هر چه تعداد جلسات فیزیوتراپی تجویز شده برای بیمار بیشتر باشد، هزینه‌های درمان او نیز افزایش خواهد یافت. البته نوع بیمه، روش فیزیوتراپی و کلینیک منتخب برای دریافت خدمات نیز بر روی هزینه هر جلسه فیزیوتراپی تاثیر خواهند گذاشت.

اگر دوست دارید در رابطه با قیمت خدمات فیزیوتراپی اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید، توصیه می‌شود با متخصصان ما در کلینیک دایان تماس برقرار کنید.

بهبود بیماری‌ها با دریافت خدمات فیزیوتراپی چقدر زمان‌بر است؟

اینکه یک بیمار با چندین جلسه فیزیوتراپی بهبود یابد یک موضوع کاملا پیچیده است و به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان در رابطه با اظهار نظر کرد.

تعداد جلسات فیزیوتراپی لازم برای بهبود بیماری‌ها بسته به سن بیمار، شرایط جسمی و روحی او، شدت و نوع بیماری، روش فیزیوتراپی منتخب و کلینیک مراجعه شده، متفاوت است. انتظار می‌رود با مراجعه به کلینیک‌های معتبر بتوان مدت زمان لازم برای بهبود بیماری‌ها با فیزیوتراپی را کاهش داد.

کلینیک دایان؛ بهترین مرکز دریافت خدمات فیزیوتراپی در تهران

اگر به دنبال یک مرکز معتبر برای دریافت خدمات فیزیوتراپی با تجهیزاتی مدرن و کادری متخصص و کارآمد هستید، ما مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دایان را به شما توصیه می‌کنیم.

ما در این مرکز نهایت تلاش خود را به کار می‌گیریم تا از آخرین متدهای روز دنیا در ارائه خدمات استفاده کنیم و از تجهیزاتی پیشرفته جهت ارائه خدمات کمک بگیریم.

چنانچه متقاضی دریافت خدمات از متخصصان ما هستید کافی است قبل از مراجعه حضوری با یکی از دو شماره تلفن 0212278604909128340536 و نوبت رزرو کنید. سپس در زمان مقرر به فیزیوتراپی دایان در خیابان دولت، ابتدای یارمحمدی، بن بست طالقانی، پلاک ۱/۱، واحد۳ واقع شده است، مراجعه کنید.

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.