تکار تراپی چیست؟

تکارتراپی چیست
تکارتراپی چیست
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

تکار تراپی چیست؟ تکار تراپی (انتقال انرژی خازنی و مقاومتی) که در اواخر دهه 90 در اسپانیا آغاز شد و سپس در ایتالیا رواج یافت، یک درمان ایده آل با استفاده از ابزار خاص برای کاهش درد است و تأثیرات آن از اولین جلسات قابل مشاهده هستند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

تکار تراپی (TECAR Therapy) نوعی گرمادرمانی عمقی است (بدن را با گرم کردن از درون بهبود می بخشد) که مبنای کار آن استفاده از امواج رادیویی می باشد.

این روش همچنین با عنوان “capacitive and resistive electrical transfer” یا “انتقال الکتریکی خازنی مقاومتی” نیز شناخته می شود.

تکارتراپی در فیزیوتراپی یکی از جدیدترین روش های کاهش درد محسوب می شود و از امواج رادیوفرکانس جهت انتقال انرژی به بافت استفاده می شود که سازگار با بدن است و عارضه ایی به همراه ندارد.

این روش درمانی فیزیوتراپی تفاوت زیادی با انواع دیگر تجهیزات مورد استفاده در فیزیوتراپی همچون کاربرد امواج نوری مانند لیزر درمانی یا تحریکات الکتریکی مانند TENS و PEMF هستند که از طول موج های متفاوتی استفاده می کنند.

تاثیر دستگاه TECAR در مقالات آکادمیک به خوبی تایید شده است. این روش یکی از موثرترین برنامه های درمانی در میان آسیب های ورزشی می باشد.

تکار تراپی چیست؟

تکارتراپی برای زیبایی و شکم
تکارتراپی زیبایی و شکم

تکارتراپی در حال حاضر درمان شماره #1 در جهان برای توانبخشی آسیب های اسکلتی عضلانی و ورزشی است. این روش ابداع شده تا به امروز پیشرفته ترین درمان و جهشی بزرگ در زمینه فیزیوتراپی و توانبخشی بوده است.

نتایج تکار تراپی از همان اولین جلسه درمانی قابل مشاهده بوده و زمان توانبخشی این روش در مقایسه با تجهیزات نسل های قدیمی به طور قابل توجهی کمتر است.

این روش مبتنی بر جاذبه و اصطکاک الکترواستاتیک بر روی بافت‌ های بیولوژیکی با هدف افزایش گردش خون، تامین خون غنی از اکسیژن در بافت‌ های آسیب ‌دیده و عروق لنفاوی و همچنین کاهش ادم، التهاب و درد انجام می شود.

تکار تراپی با تامین انرژی بافت ها، مکانیسم های بهبودی را تحریک کرده و با تسریع فرآیندهای فیزیولوژیکی متابولیسم منجر به بهبودی سریع تر بافت های آسیب دیده می شود.

طرز کار تکارتراپی چگونه است؟

طرز کار تکارتراپی

دستگاه تکار با دو نوع پروب متفاوت کار میکند. نوع خازنی جهت اثرات درمانی در عضلات و بافت نرم استفاده می شود و نوع مقاومتی برای استخوان، تاندون و مفاصل مورد استفاده قرار می گیرد.

تکارتراپی فیزیوتراپی منجر به افزایش جریان خون عمقی بافتی، گشاد شدن عروقی خونی و افزایش دمای یکنواخت در عمق بافت می شود بدون اینکه در سطح پوست عارضه ایی ایجاد کند.

آیا هیچوقت برای اتفاق افتاده است که با زانو محکم به زمین خورده باشید و آن را بمالید تا دردش فروکش کند؟ درد در واقع از بین نمی رود.

آنچه اتفاق می‌افتد این است که اطراف عصب به علت اصطکاک، تحریک می شوند و سیگنال درد ارسال شده از زانو دچار اختلال می شود

درد همچنان وجود دارد اما مغز آن را زیاد ثبت نمی کند. وقتی تحت درمان با تکارتراپی قرار می گیرید، یک سر الکترود بر ناحیه دردناک قرار میگیرد و شما حس می کنید که تحت یک جریان آرامش بخش عمقی مداوم قرار گرفته اید.

تکارتراپی همان اثر را ایجاد می‌کند و برای دردهای بسیار شدید مفید است.

این تحریک عصبی می تواند اعصاب را از ایجاد تاثیرات درد اصلی بازدارد و می‌تواند تورم را کاهش داده و در نتیجه درد را کمتر کند.

علاوه بر این، گرما سرعت متابولیسم را افزایش میدهد. این امر موجب می شود که خون سریعتر جریان پیدا کند و حاوی اکسیژن بیشتری باشد.

نتیجه این می شود که اکسیژن بیشتر و اجزای ترمیم دهنده دیگر سیستم طبیعی بدن به سرعت به آن ناحیه می رسند و مواد زائد نیز با سرعت بیشتری خارج می شوند.

نتیجه نهایی این خواهد بود که درد به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند و جراحت سریعتر بهبود می یابد.

کاربرد تکار تراپی

کاربرد تکارتراپی در ورزش

تکار تراپی در بهبود بیماری های پاتولوژیک‌ که باعث ایجاد التهاب در بافت‌ ها می‌ شوند نقش دارد:

 • دردهای مفصلی: آرتروز، رگ به رگ شدگی، تروما
 • تورم و ادم بعد از عمل جراحی یا پس از ضربه
 • کمردرد، سیاتیک
 • درد گردن و کمر
 • ضایعات عضلانی به صورت انقباض و کشیدگی عضلانی
 • ضایعات تاندون یا تاندونوپاتی، ضایعات لیگامانی
 • آرترالژی مزمن با علل مختلف
 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل
 • تقویت عضلات ورزشکاران
 • اثر ضد دردی
 • کوتاه شدن مدت زمان ریکاوری
 • افزایش خون رسانی به بافت های آسیب دیده و افزایش متابولیسم
 • افزایش حرکت جریان خون و مایع لنفاوی که منجر به کاهش تورم و ادم می شود.

تاثیر تکار تراپی

تاثیر تکارتراپی در درمان درد

تاثیرات تکار تراپی چیست؟
تاثیرات تکار تراپی چیست؟ تکار تراپی روی بدن به دو شکل است: تاثیرات غیرگرمایی و تاثیرات گرمایی.

اثرات غیرگرمایی

زمانی که امواج رادیو فرکانسی به بافت وارد می شود، انرژی خود را از طریق ایجاد جریان الکترومغناطیسی منتقل می کند.

ایجاد جریان الکترومغناطیسی در طول بافت، باعث حرکت سریع تر یون های موجود در بافت می شود و در نتیجه باعث افزایش فعالیت سیستم لنفاوی می شود.

فعالیت بیشتر سیستم لنفاوی اثرات مطلوبی مانند کاهش تورم، تاثیرات ضد التهابی و جذب سموم توسط سیستم لنفاوی می شود.

این تاثیر، همان طور که مشخص است اثرات غیرگرمایی است.

اثرات گرمایی

اترات گرمایی تکار تراپی بر مبنای اتساع عروق است که سبب می شود جریان خون در بافت هدف افزایش پیدا کند.

این افزایش جریان خون باعت افزایش اکسیژن رسانی و مواد مغذی به بافت تحت درمان می شود. نتیجه همه این موارد باعث بهبود درد، آزاد شدن عضلات و اثرات ضد درد می شود.

کاهش بیش از 50 درصد از درد

در آزمایشی که توسط (Osti et al (2015 انجام شد تاثیر تکارتراپی و دیگر روش های نوردرمانی بر روی ۶۶ نفر که دچار درد بودند بررسی شد.

آنها از دو مقیاس درد برای بررسی تغییرات استفاده کردند.

یک مقیاس ظاهری درد تعریف شد که توسط فردی که درمان را اجرا می کرد استفاده می شد.

یک مقیاس دیگر نیز برای توصیف میزان دردی که بیمار تجربه می کند و برای کمک به بیماران برای بازگو کردن میزان افزایش و کاهش درد شان استفاده می شد.

میزان دردی که بیماران با توجه به دامنه تعیین شده برای میزان تجربه درد گزارش می دادند طی سه هفته یک در ۱۰ جلسه، از 54.0 تا 23.5 کاهش پیدا کرد.

نتیجه به خصوص برای استفاده از TECAR برای درد پاها و گردن بسیار قابل توجه بود.

در صدر این مقالات تحقیقات ،(Hawamdeh (2014 یک مقاله مروری بسیار مفید از کارهای انجام شده با موضوع تکارتراپی را ارائه داد.

او دریافت که تحقیقات انجام شده ادعای تاثیرگذاری این روش در درمان سریع زانو، شانه، مفصل ران، قوزک پا، ستون فقرات، دست، جراحات عضلانی و همچنین تورم های دردناک، مشکلات استخوانی مفصلی و اختلالات عضلانی (Arthrosis، درد پایین کمر و سیاتیک) را تایید می کنند.

بهترین ورزشکاران جهان از تکارتراپی استفاده می کنند.

تکار تراپی درمیان ورزشکاران حرفه‌ای بسیار محبوب است؛ به خصوص در بین دوندگان.

ورزشکاران حرفه ای مانند Usain Bolt (سریع ترین مرد دنیا در چندین دوره) و جاستین گاتلین، Eliud Kipcho دونده ماراتون به استفاده از TECAR دستی اشاره کرده‌اند.

در صورتی که هنگام دویدن مجروح شده اید یا یک مسابقه بزرگ را در پیش رو دارید میتوانید به کلینیک مراجعه کنید و خودتان دستگاه TECAR را امتحان کنید.

دستگاه شامل پدهای الکترودی است که تکنولوژی الکتروتراپی را فراهم می کنند و علاوه بر این تاثیرشان با تکنیک های دستی که یک فیزیوتراپیست باید آنها را انجام دهد افزایش می یابد.

تجربه نشان می دهد که هر کس درد را کمی متفاوت از دیگران تجربه می‌کند توصیه می شود که به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کند تا بهترین راه کارهای بهبود، کنترل و درمان درد به آنها پیشنهاد شود. برای استفاده از خدمات درمان دردهای مفصلی، اسکلتی و عضلانی و بهره مندی از تکارتراپی در کلینیک فیزیوتراپی دایان با ما تماس بگیرید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.