آیا اولتراسوند درمانی واقعا موثر است؟

اولتراسوند درمانی
اولتراسوند درمانی
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

اولتراسوند درمانی روشی است که اغلب در فیزیوتراپی استفاده شده و از آن برای بهبود گردش خون و ترمیم بافت استفاده می شود، هرچند تحقیقات اثر این روش را زیر سوال برده اند.

آیا این روش واقعاً مؤثر و یک جز مهم از برنامه توانبخشی پس از آسیب است؟

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

اگر مشکلی مانند بورسیت، التهاب مفاصل یا آرتروز داشته باشید احتمالاً برای کمک به کاهش درد و بهبود عملکرد به فیزیوتراپی نیاز خواهید داشت.

متخصص فیزیوتراپی گاهی به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی بر روی قسمت آسیب دیده بدن امواج فراصوت اعمال می کند.

اولتراسوند درمانی به چه صورت عمل می کند؟

اولتراسوند درمانی که با عنوان اولتراسوند تراپی نیز شناخته می شود، روشی است که بیش از 50 سال در کلینیک های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گرفته است.

در این روش قسمت های آسیب دیده عمیق بدن که خارج از دسترس بسته های گرمای استاندارد هستند گرم می شوند.

همچنین تصور می شود که اولتراسوند طی فرآیندی تحت عنوان کاویتاسیون با ایجاد حباب های گاز میکروسکوپی در ناحیه آسیب دیده و انقباض و انبساط آن ها به بهبود عملکرد سلولی کمک می کند.

به نظر می رسد که این انبساط و انقباض روند بهبودی در قسمت آسیب دیده بدن را سرعت می بخشند.

اولتراسوند درمانی چگونه انجام می شود؟ بار الکتریکی وارد یک کریستال شده و باعث ایجاد اثر پیزو الکتریک و در نتیجه تولید امواج فراصوت می شود.

این امواج صوتی قابل شنیدن نیستند اما از پوست و بافت ها عبور کرده و با گرم کردن آن ها باعث ایجاد حفره می شوند.

اما آیا اولتراسوند درمانی واقعاً مؤثر است؟ آیا اولتراسوند واقعاً گرما را به بافت های عمیق بدن می رساند و این گرما در بهبود بیشتر یا سریعتر آسیب دیدگی تأثیر مثبت دارد؟

اثرات گرمای اولتراسوند

یک مقاله منتشر شده درباره کاربردهای درمانی اولتراسوند تأیید می کند که این روش در صورت اعمال صحیح قسمت هایی از بدن را گرم می کند.

همچنین می تواند قسمت هایی از بدن که عمیق و خارج از دسترس بسته های گرمای استاندارد هستند را گرم کند.

بنابراین اگر آسیب دیده اید و متخصص فیزیوتراپی احساس کند برای کمک به وضعیت شما گرما لازم است احتمالاً اولتراسوند درمانی انتخاب خوبی خواهد بود.

آیا اولتراسوند درمانی سرعت بهبودی را افزایش می دهد؟

مطالعات در مورد استفاده از اولتراسوند برای کمک به بهبودی سریع نتایج مثبتی نداشته اند.

همچنین مطالعات بسیاری وجود دارد که استفاده از اولتراسوند ساختگی را با روش های اصلی مقایسه می کنند.

این مطالعات نشان می دهند بهبودی افرادی که پس آسیب از اولتراسوند استفاده می کنند سریعتر و سالم تر نبوده و یا این افراد نتیجه بهتری دریافت نکرده اند.

به عنوان مثال در مطالعه ای درباره استفاده از اولتراسوند برای آرتروز زانو برخی از شرکت کنندگان تحت درمان اولتراسوند قرار گرفتند، در حالی که بر روی سایر شرکت کنندگان اولتراسوند ساختگی اعمال شد.

هیچ تفاوتی در بهبود بیماران هر دو گروه وجود نداشت.

یک مطالعه با نتیجه مثبت در ارتباط با استفاده از اولتراسوند برای درمان درد شانه وجود دارد.

در سال 2001 مطالعات مرتبط با درمان درد شانه با اولتراسوند مورد بررسی قرار گرفت و به این روش برای درمان یک بیماری خاص شانه رتبه “الف” (مؤثر) داده شد.

از این روش برای درمان تاندونیت شانه استفاده شده بود. این وضعیت دردناک دامنه حرکت شانه را محدود کرده و باعث درد هنگام حرکت بازو می شود.

آیا اولتراسوند درمانی عوارض دارد؟

عوارض اولتراسوند درمانی زانو

اولتراسوند یک درمان فیزیوتراپی کاملاً بی خطر و بی ضرر است.

مواردی مانند قسمت های سرطانی داخل بدن و همچنین بدن کودکان خردسال وجود دارد که نباید از اولتراسوند به طور کامل استفاده شود، اما در اکثر موارد می توان از این روش به صورت ایمن برای گرم کردن قسمت های آسیب دیده بدن استفاده کرد.

از آنجا که بسیاری از مطالعات نشان می دهند اولتراسوند تأثیر کمی در سرعت بهبود قسمت آسیب دیده بدن دارد، برخی متخصصان فیزیوتراپی احساس می کنند که اولتراسوند می تواند با ایجاد حس احتیاج داشتن به این روش درمانی برای بهبودی به فرد آسیب برساند.

گاهی روش هایی که شما را به طور فعال درگیر درمان نمی کنند باعث می شوند احساس کنید کنترل بسیار کمی بر مدیریت آسیب خود دارید.

در چنین روش هایی مسئولیت مراقبت از شما به عهده متخصص فیزیوتراپی است.

اثر دارونما

بسیاری از متخصصان فیزیوتراپی از اولتراسوند استفاده کرده و احساس می کنند این روش در درمان بسیاری از شرایط نتایج مثبتی به همراه دارد. اما آیا اولتراسوند واقعاً اثر دارونما دارد؟

اثر دارونما پدیده ای است که تنها به این دلیل که عملی انجام شده است وضعیت شما بهبود می یابد.

متخصصان فیزیوتراپی به شما می گویند اولتراسوند درمانی باعث بهبود شرایط شما می شود و در نتیجه پس از قرار گرفتن تحت درمان احساس بهتری خواهید داشت.

اگر به دلیل اثر دارونما وضعیتتان بهتر شود خوب است. اما برخی متخصصان با این کار مخالف بوده و بر این باورند که استفاده از اثر دارونما برای درمان بیماری ها غیراخلاقی است.

نتیجه نهایی

به طور کلی اولتراسوند یک درمان ایمن بوده که سال ها در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گرفته است.

از طریق این روش گرما به ساختارهای عمیق بدن رسانده شده و تصور می شود این گرما به افزایش بهبودی بدن کمک می کند.

شاید مطالعات به طور کلی از استفاده از اولتراسوند در فیزیوتراپی پشتیبانی نکنند.

اما این روش همچنان به طور معمول استفاده شده و اگر به فیزیوتراپی بروید احتمالاً با آن روبرو خواهید شد، بنابراین باید در مورد اینکه این روش چیست و چه نتایجی دارد (یا ندارد) اطلاع داشته باشید.

اگر متخصص فیزیوتراپی به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی تصمیم به استفاده از اولتراسوند بگیرد بهتر است درباره ضرورت استفاده از این روش از او سؤال بپرسید.

اگر تحت اولتراسوند درمانی قرار گیرید باید به طور فعال در برنامه مراقبت فیزیوتراپی نیز شرکت کنید.

باید مطمئن شوید که متخصص فیزیوتراپی به شما کمک می کند شرایط خود را درک کنید و بدانید راهکارهایی ارائه می دهد که می توانید به طور مستقل برای کمک به بهبود وضعیت خود استفاده کنید.

سخن آخر

اولتراسوند درمانی روشی است که طی درمان های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

تحقیقات اثربخشی این روش را زیر سوال برده اند، بنابراین اگر متخصص فیزیوتراپی از اولتراسوند استفاده می کند حتماً درباره اهداف و ضرورت درمان از او سؤال بپرسید.

در کلینیک فیزیوتراپی دایان متخصصین ما با بهره گیری از تکنیک های تخصصی فیزیوتراپی از جمله اولتراسوند درمانی طبق تشخیص پزشک و متخصصین کلینیک درمان های لازم جهت بهبود آسیب ها و دردهای عضلانی و مفصلی را انجام می دهند.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.