درمان استئیت پوبیس یا آماس استخوان شرمگاهی

استئیت پوبیس
استئیت پوبیس
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

استئیت پوبیس التهاب سمفیز پوبیس (آماس استخوان شرمگاهی) یا همان مفصل بین دو استخوان اصلی در قسمت جلویی لگن است. این وضعیت در برخی ورزشکاران یکی از علل رایج درد در کشاله ران و لگن است.

سمفیز پوبیس مفصلی است که در جلو و زیر مثانه قرار گرفته و دو طرف لگن را در یک راستا نگه می دارد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

این مفصل در شرایط عادی حرکت بسیار کمی دارد، اما وارد شدن فشار غیرطبیعی و مداوم بر روی مفصل منجر به استئیت پوبیس می شود.

در این مقاله علائم و علل استئیت پوبیس و همچنین نحوه تشخیص و درمان این آسیب که ناشی از استفاده بیش از حد است را توضیح خواهیم داد.

علائم استئیت پوبیس

درد در قسمت جلوی لگن رایج ترین علامت استئیت پوبیس است. این درد معمولا در مرکز لگن احساس می شود، اما گاهی درد به بیرون گسترش یافته و در یک سمت دردناک تر از سمت دیگر خواهد بود.

سایر علائم و نشانه های استئیت پوبیس عبارتند از:

 • لنگیدن
 • ضعف لگن یا پا
 • مشکل در بالا رفتن از پله ها
 • درد هنگام راه رفتن، دویدن یا تغییر جهت
 • شنیدن صدا هنگام تغییر جهت
 • درد زیر شکم در قسمت مرکزی لگن
 • درد هنگام خوابیدن به پهلو
 • درد هنگام عطسه یا سرفه

استئیت پوبیس اغلب با کشیدگی کشاله ران یا سایر مشکلات مربوط به کشاله ران اشتباه گرفته می شود.

این وضعیت با استئومیلیت یا عفونت استخوان که توسط نوعی باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود نیز علائمی مشابه دارد.

علل استئیت پوبیس

استئیت پوبیس معمولا زمانی رخ می دهد که به مفصل سمفیز پوبیس فشار بیش از حد و مداوم وارد شود. علل استئیت پوبیس عبارتند از:

 • فعالیت های ورزشی، به ویژه ورزش های تماسی
 • بارداری و زایمان
 • آسیب دیدگی لگن

بیشتر بخوانید : ۳ دلیل درد لگن که ارتباطی با جراحت ها ندارد


استئیت پوبیس اغلب یک آسیب ورزشی است که به دلیل استفاده بیش از حد از عضلات لگن و پا ایجاد می شود.

این وضعیت در ورزشکارانی که حرکاتی از جمله لگد زدن، چرخیدن یا تغییر جهت انجام می دهند رایج بوده و ورزشکاران هاکی و فوتبال بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

بارداری و زایمان به ندرت بر سمفیز پوبیس فشار وارد کرده و منجر به این التهاب می شوند. آسیب‌ های خاص مانند افتادن شدید نیز گاهی باعث بروز این اختلال خواهند شد.

تشخیص استئیت پوبیس

استئیت پوبیس با معاینه فیزیکی و آزمایشات تصویربرداری تشخیص داده شده و گاهی برای رد سایر علل احتمالی آزمایشات دیگر نیز انجام می شود.

معاینه فیزیکی شامل درمان دستی مفصل ران برای ایجاد کشش در عضلات شکم و گروه های عضلانی ابداکتور ران است. درد در حین درمان یکی از علائم رایج استئیت پوبیس است.

همچنین برای بررسی الگوی راه رفتن یا احساس درد با انجام حرکات خاص از شما خواسته می شود راه بروید. تصویربرداری اشعه ایکس معمولا بی نظمی مفاصل و همچنین ضخیم شدن سمفیز پوبیس را نشان می دهد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آی) نیز که از بافت‌ های نرم تصویر تهیه می کند التهاب مفصل و استخوان های اطراف را بهتر نشان خواهد داد.

در برخی موارد در تصویربرداری با اشعه ایکس یا ام آر آی هیچ نشانه ای از آسیب دیده نمی شود.

آزمایشات تشخیصی استئیت پوبیس : هیچ آزمایشی برای تشخیص این التهاب وجود ندارد. با این حال گاهی برای برای رد سایر شرایط مشابه مانند استئومیلیت آزمایشاتی تجویز خواهد شد.

درمان استئیت پوبیس

درمان استئیت پوبیس

درمان موثر استئیت پوبیس گاهی چندین ماه یا بیشتر طول می کشد. از آنجایی که علت اصلی بروز علائم التهاب است (به جای شکستن یا پارگی)، درمان اغلب شامل موارد زیر خواهد بود:

 • استراحت : استراحت باعث کاهش التهاب حاد شده و در دوران نقاهت، درد هنگام خوابیدن به پشت را کاهش می دهد.
 • استفاده از یخ و گرما : کمپرس یخ به کاهش التهاب کمک کرده و گرما نیز برای کاهش درد پس از رفع تورم اولیه مفید است.
 • داروهای ضد التهابی : داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) و الیو (ناپروکسن) درد و التهاب را کاهش می دهند.
 • وسایل کمکی برای راه رفتن : در صورت شدید بودن علائم برای کاهش فشار روی لگن احتمالا استفاده از عصا توصیه می شود.

بیشتر بخوانید : یخ درمانی در فیزیوتراپی


آیا تزریق کورتیزون تاثیری دارد؟

تلاش‌ هایی برای درمان این التهاب با تزریق کورتیزون صورت گرفته است، اما شواهد کمی اثربخشی این روش را تایید کرده اند. جراحی نیز حتی برای افرادی که بهبودی آن ها بیش از حد طول کشیده باشد روشی معمول نیست.

در مقابل، فیزیوتراپی برای درمان استئیت پوبیس بسیار مفید است. استراحت منجر به کاهش التهاب شده و فیزیوتراپی به بازیابی قدرت و انعطاف پذیری کمک می کند.

نتیجه درمان

پس از تشخیص، احتمال بهبودی کامل از استئیت پوبیس بسیار بالا است، هرچند ممکن این دوره زمان قابل توجهی طول بکشد.

بازگشت به سطح فعالیت قبلی برای برخی از ورزشکاران شش ماه یا بیشتر طول خواهد کشید، اما اکثر آن ها معمولا پس از حدود سه ماه می توانند حرکات طبیعی خود را انجام دهند.

اگر درمان محافظه کارانه پس از شش ماه علائم را تسکین ندهد، جراحی نیز در نظر گرفته می شود.


بیشتر بخوانید : درمان دردهای مفصلی


علائم استئیت پوبیس

خلاصه

استئیت پوبیس التهاب مفصلی است که استخوان های لگن که سمفیز پوبیس نامیده می شوند را به یکدیگر متصل می کند.

درد در قسمت مرکزی لگن از جمله علائم این وضعیت است و همچنین احتمالا هنگام حرکت لنگیده و یا صداهایی خواهید شنید.

درد لگن معمولا زمان راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله ها، خوابیدن به پهلو، تغییر جهت یا سرفه و عطسه دیده می شود.

استئیت پوبیس در ورزشکارانی که حرکاتی مانند لگد زدن، چرخیدن و یا تغییر جهت انجام می دهند بیشتر دیده شده و بازیکنان هاکی و فوتبال معمولا تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. این التهاب در نتیجه آسیب، بارداری یا زایمان نیز رخ خواهد داد.

استئیت پوبیس با معاینه فیزیکی و آزمایشات تصویربرداری تشخیص داده شده و درمان شامل استراحت، استفاده از گرما یا یخ و مصرف مسکن‌های بدون نسخه است.

فیزیوتراپی و استفاده از ابزار کمکی برای راه رفتن نیز می توانند مفید باشند. پس از تشخیص، احتمال بهبودی استئوتیت پوبیس زیاد است، اگرچه این دوره گاهی طولانی خواهد بود.

سخن نهایی

پس از تشخیص این التهاب لازم است صبور باشید. هر چقدر هم که بخواهید همان لحظه به فعالیت های عادی خود بازگردید، انجام این کار پیش از زمان مناسب منجر به بدتر شدن وضعیت و طولانی‌ تر شدن زمان بهبودی خواهد شد.

با استراحت کافی می توانید زودتر فیزیوتراپی را شروع کنید و این کار تضمینی برای بازگشت سریع تر به سطح فعالیت قبل از آسیب است.

استئیت پوبیس التهاب مفصل بین دو استخوان اصلی در قسمت جلویی لگن است که یکی از علل رایج درد در کشاله ران و لگن در ورزشکاران است. برای درمان و بررسی استئیت پوبیس به کلینیک تخصصی فیزیوتراپی دایان مراجعه کنید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.