۱۰ تمرین فیزیوتراپی برای درمان درد زانو + عکس
۱۶ دی, ۱۳۹۷
درمان فتق دیسک کمر با فیزیوتراپی
۱۶ دی, ۱۳۹۷

۱۰ روش بهبود و درمان سریع تر پس از عمل جراحی زانو

( فیزیوتراپی پس از جراحی زانو ) : عمل زانو یکی از عمل هایی است که در دسته بندی عمل های مفصلی متداول و مرسوم قرار میگیرد چرا که درد زانو و مشکلات زانو در سنین مختلف به خصوص در میان ورزشکاران شایع هستند.

اگر به تازگی عمل زانو، مفصل نمایی زانو یا بازسازی رباط صلیبی جلویی زانو را انجام داده اید، در این مقاله توصیه هایی برای افزایش سرعت بازیابی و ریکاوری همراه با احساس راحتی بیشتر را آماده کرده ایم.

۱- آماده باشید!

باید آمادگی این را داشته باشید که حرکت شما در روزهای پس از جراحی به چالش کشیده خواهد شد و دشوار خواهد بود.

خانه و منزل خود را آماده کنید و از یک فیزیوتراپ بخواهید تا برای درمان فیزیوتراپی در منزل به شما آموزش دهد تا چگونه از پله ها عبور کنید، چگونه با خشک نگه داشتن پای خود حمام کنید، و یک لیست از تجهیزات مورد نیاز برای اینکه قبل از رسیدنتان به منزل آماده باشد، فراهم کنید.

۲- درد زانو را پیشبینی و پیشگیری کنید

پزشک یک داروی مسکن و به احتمال زیاد ضد التهاب برای شما تجویز خواهد کرد.

مصرف این دارو ها به صورتی تجویز شده اند، که به شما کمک می‌کنند تا از درد های پیش بینی نشده در روز های اول پس از عمل زانو جلوگیری کنید.

۳- ساق پا و زانوی خود را ورزش دهید

پای خود را به بالا و پایین حرکت دهید و عضله ساق پایتان را منقبض و منبسط کنید.

دلیل این کار این است که خون را در پای خود در جریان نگه دارید و در نتیجه شانس ایجاد لخته شدن خود در ناحیه زانو را کاهش دهید.

۴- به عضله چهار سر خود اهمیت بدهید

بسیار مهم است که عضله چهار سر پای خود را منقبض کنید. (مثلا اگر روی زمین نشسته اید و پاهایتان را دراز کرده اید، با انقباض عضله چهار سر سعی کنید که زانوی خود را به زمین بفشارید.)

هر دو عضله چهار سر را در یک زمان منقبض کنید. تمرین دادن پای دیگر نیز به علت تعبیر ضربدری عضله چهار سر توسط اعصاب ران، باعث بهبود پای عمل کرده خواهد شد.

۵- پای خود را بالا نگه دارید

یک بالش یا یک سطح صاف را زیر پاشنه پای خود قرار دهید. (به هیچ وجه نبایستی زیر زانو قرار داده شود).

این مساله به شما کمک می‌کند تا وضعیت پا را بالاتر از قلب قرار دهید که باعث کاهش خواب رفتگی ناحیه پا شده و همچنین زانوی شما را صاف نگه خواهد داشت.

۶- سرما درمانی پس از عمل زانو

استفاده از یخ (۱۰دقیقه روی پا قرار دهید و ۳۰دقیقه بردارید) یا یک واحد سرما درمانی به شما کمک می‌کند که خواب رفتگی پا و التهاب آن را کاهش دهید. این روش درد را نیز در ناحیه زانو کاهش خواهد داد.

۷- فیزیوتراپی پس از جراحی زانو را سریع تر آغاز کنید

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

شروع فیزیوتراپی ۱ تا ۳ روز پس از عمل جراحی توصیه شده است. بدین وسیله شما حرکت خود را بهینه سازی می‌کنید و به دامنه حرکات خود اضافه می‌کنید.

زانوی خود را حرکت داده تا از خشک شدن و تغییر حالت به علت بافت زخمی جلوگیری کنید و عضلات چهار سر را به حرکت وادار خواهید کرد.

۸- بر روی افزایش بازه حرکتی تمرکز کنید

با توجه به اینکه چند روز اول پس از عمل و جراحی زانو از نظر حرکتی دشوار خواهد بود، حرکت در روزهای اولیه می تواند نقش اساسی در درمان دراز مدت ایفا کند.

هدف خدا را ریکاوری و بهبود کامل در ۴ الی ۶ هفته اولیه پس از عمل قرار دهید تا بتوانید پس از این مدت توانای کامل خود را در حرکت به دست آورید.

۹- از دیگران برای بهبود سریع تر کمک بگیرید

از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید که به حرکت، مصرف داروها، و تغذیه مناسب به شما کمک کنند و در روز های اول پس از عمل جراحی شما را همراهی کنند تا تجربه روزهای پس از عمل جراحی لذت آسان تری داشته باشید.

۱۰- به صورت مداوم با پزشک جراح خود در ارتباط باشید

از جراح یا کارکنان او بپرسید که چه زمانی می‌توانید لباس های اولیه پس از عمل را عوض کنید، چه زمانی می‌توانید زخم را در حمام خیس و یا شستشو داده و چه زمانی باید برای باز کردن بخیه های پس از عمل جراحی زانو به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که هر مشکل یا درد بیش از اندازه ای برای شما رنج آور بود حتما در مورد درد به وجود آمده با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید.

نکته آخر و مهم: قبل از انجام هرگونه حرکت پس از عمل جراحی و بازدید فیزیوتراپ حتما نکات لازم را با پزشک جراح خود در میان بگذارید.
انجام هر گونه حرکت نامناسب و یا مصرف داروهای خودسرانه نه تنها باعث بهبود شما نمی شود بلکه می تواند دوره نقاهت شما را طولانی تر کند و عوارض جانبی را برای شما به همراه داشته باشد.

کلینیک فیزیوتراپی دایان و مشاوره فیزیوتراپی پس از جراحی زانو با ما تماس بگیرید

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی پس از جراحی زانو

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

  1. اسماعیل صادقی گفت:

    سلام من ی ۸۰ روزی میشه عمل رباط زانو aclانجام دادم الان یکم درد دارم لنگ هم میزنم درست نمیتونم راه برم این عادیه یا مشکلی وجود داره ممنون میشم کمکم کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *