10 دلیل کمر درد و درمان با فیزیوتراپی

بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

در این مطلب قصد دارید 10 دلیل کمر درد و راه های درمان آن از جمله فیزیوتراپی را مورد بررسی قرار دهیم. دلایل متعددی برای به وجود آمدن درد کمر موثر هستند از جمله آسیب های بر اثر تصادف و یا آسیب های ورزشی اما در این مطلب به 10 دلیلی اشاره میکنیم که شاید روزمره آنها را انجام میدهیم و باعث درد کمر می شوند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

استرس زیاد و کمر درد

تاد سینت، کایروپراکتور (chiropractor_ طبیب ماساژ و جابجایی ستون فقرات) در نیویورک و نویسنده ی 3 weeks to a better back، می گوید: “وضعیت احساسی شما یک فاکتور مهم در پیش بینی درد کمر است.”

به گفته ی او، اختلال روانی، خود را به صورت فیزیولوژیکی نشان می دهد و اگر برای مدت زمان طولانی عصبی باشید، این تنش عضلانی می تواند به درد و گرفتگی منجر شود.

ناحیه هایی که مستعد درد ناشی از استرس هستند عبارتند از:

ناحیه گردن، شانه و پایین کمر. سعی کنید از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق (به آرامی تا چهار شماره نفستان را تو بدهید، تنفستان را تا 4 شماره نگه دارید و با 4 شماره نفستان را بیرون دهید)، پیاده روی یا یوگا استفاده کنید.

کفش پاشنه بلند و کمر درد

فیزیوتراپی کمر
فیزیوتراپی کمردرد

کلکسیون کفش های مد روز شما ممکن است کمر شما را دچار مشکل کند. ویلیام سگز که یک مربی شخصی مجرب و بک متخصص تغذیه ورزشی در شهر نیویورک است، می گوید: “پاشنه های بلند، باعث می شود تا مرکز ثقل بدن خارج از بدن قرار گیرد.”

او می گوید، پاشنه ها باعث می شوند که شما هنگام راه رفتن به سمت جلو متمایل شوید؛ آنها فشار بیشتری را روی پاها قرار می دهند و به شما اجازه نمی دهند که ماهیچه های ساق پایتان را به طور کامل باز کنید و تمام اینها باعث می شود که فشار بیشتری روی پایین کمر وارد شود که در نهایت می تواند منجر به کمر درد شود.

علی حیدریان مدیر کلینیک فیزیوتراپی دایان می گوید: “اگر شما مجبورید کفش های پاشنه دار را در محل کارتان بپوشید، یک جفت کفش خوب برای رفت و آمد خریداری کنید و کفش های تان را در دفتر کارتان عوض کنید. “

رژیم ناسالم غذایی و کمر درد

مطالعه ای که در سال 2014 انجام شد و در نشریه Asian Spine به چاپ رسید، نشان داد که حدود 31 درصد از زنان و 25 درصد از مردانی که مبتلا به کمر درد بوده اند، از ناراحتی های گوارشی مانند درد شکم یا عدم تحمل غذا (یا حساسیت های غذایی) نیز رنج می برده اند.

بحث در مورد ارتباط بین تغذیه و درد کمر داغ است؛ غذاهایی که چربی و قند زیادی دارند، باعث التهاب در سراسر بدن می شوند؛ از جمله پایین کمر. هنگامی که پدر سینت از ناحیه کمر مجروح شد، او مشاهده کرد که زمانی که پدراش مصرف قند و کافئین را کاهش داد نشانه های درد کمر او بهبود یافتند.

هر چقدر که امکان دارد، مصرف غذاهای “سالم” را جایگزین غذاهای فراوری شده کنید. علی حیدریان توصیه می کند که “همیشه پروتئین هایی مانند گوشت بدون چربی یا حبوبات، غلات کامل مانند برنج قهوه ای و سبزیجات استفاده کنید. “

شلوار خیلی تنگ و کمر درد

شلوار های تنگ می توانند به کمر شما صدمه بزنند. دکتر کنت هانسراج، رئیس بخش جراحی ستون فقرات در مرکز جراحی ستون فقرات و توانبخشی نیویورک (New York Spine Surgery & Rehabilitation Medicine) به Shape.com گفته است که لباسهایی که بیش از اندازه تنگ هستند، بدن را منقبض می کنند و این موجب کم شدن محدوده حرکت شما می شود و کمر، گردن و شانه های شما را تحت فشار قرار میدهد.

بزرگترین متهمان صنعت مد؟ شلوار های جین تنگ و دامن های مدادی. برای پوشیدن لباس هایی که اندازه و راحت باشند، اما چسبان نباشند، به دنبال پارچه هایی که کمی کشی هستند بگردید.

مطمئن شوید که به راحتی می توانید یک انگشت را در قسمت دور کمر قرار دهید.

تمام روز در حال نشستن هستید

علی حیدریان می گوید “فعالیت نداشتن یکی از بدترین کار هایی است که می توانید با بدنتان بکنید. ماهیچه هایتان به قرار گرفتن در آن حالت نشسته عادت می کنند و در نتیجه سفت می شوند.”

برای جلوگیری از سفت شدن عضلات بر اثر نشستن زیاد، وقتی که از خواب بیدار می شوید، عضلات پشتی تحتانی مانند Achilles ( تاندونی که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می‌کند)، Calves، Hamsters و Glutes (عضلات پشت ساق و ران پا) را بکشید.

علی حیدریان می گوید: “هنگامی که این عضلات شروع به سفت شدن می کنند، شروع به احساس درد شدیدی در ناحیه پایین کمر خواهید کرد.” او همچنین پیشنهاد می دهد که در میانه روز و قبل از خواب یک بار سریع به عضلاتتان کشش دهید.”

همچنین از نظر او بهتر است که در طول روز چند بار بلند شوید و راه بروید و مطمئن شوید که کمر شما به جایی تکیه داده می شود و در هنگام نشستن آویخته و خمیده نیست.

تاثیرات سیگار بر کمر درد

یک مطالعه اخیر در دانشگاه Northwestern نشان داد سیگاری ها سه برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض درد مزمن کمر قرار دارند.

محققان در خبری که منتشر شد گفتند: “سیگار کشیدن بر روی نحوه پاسخ مغز به درد کمر تأثیر می گذارد و به نظر می رسد که موجب می شود که افراد نسبت به درد، تحمل کمتری نشان دهند.”

کسانی که عادت مصرف نیکوتین خود را در طی در آن دوره تحقیق کنار گذاشتند، کاهش درد مزمن را تجربه کردند. مطالعات قبلی نشان داد که سیگار کشیدن ممکن است به بافت قسمت پایین کمر آسیب بزند.

زیرا سیگار کشیدن موجب کاهش گردش خون و در نتیجه کاهش جریان ارسال مواد مغذی به عضلات کمر می شود.

ورزش های شکم و کاهش کمر درد

در صورتی که میانه بدن شما قوی باشد می تواند بر درد کمر غلبه کند. علی حیدریان می گوید “در صورتی که عضلات شکم شما ضعیف باشند، پایین کمر شما باید بیشتر کار کند و این می تواند منجر به کمر درد شود.”

او پیشنهاد می کند که تمرین هایی مانندشنا ،پلانک (plunk)، سوپرمن (superman) یا سگ پرنده (bird dog) را انجام دهید که ماهیچه های راست کننده ستون فقرات (erector spinae) را درگیر می کنند.

این ماهیچه ها ستون فقرات شما را راست نگه می دارند و به آن کمک می کنند تا در حالت درستی قرار گیرد در طول روز به قسمت میانی بدنتان توجه داشته باشید.

به گفته علی حیدریان ” میانه بدن شما نباید هیچ وقت آسوده بماند، چه در حال نشستن باشید و چه در حال راه رفتن. زیرا در آن صورت در معرض خطر کمر درد قرار خواهید داشت.”

کمبود آب بدن و کمر درد

استخوان های ستون فقرات، دیسک هایی در میان خود دارند که هر کدام از یک ماده ژله ای شکل که 90 درصد آن آب است، تشکیل شده اند.

طبق گزارش مرکز کلینیک سلامت ستون فقرات کلولند (Cleveland Clinic Center for Spine Health)، بدن شما نیاز به جریان مداوم مایع دارد تا بتواند آن لایه ها را حفظ کند.

هنگامی که بدن شما فاقد هیدراتاسیون مورد نیاز باشد، این دیسک ها صاف تر و سفت تر می شوند که می تواند منجر به ایجاد درد شود. یک راه خوب برای فهمیدن اینکه آیا به اندازه کافی آب می نوشید یا نه، این است که به رنگ ادرار نگاه کنید، ادرار باید شفاف یا زرد روشن باشد؛ اگر رنگ آن زرد تیره باشد، باید بیشتر آب بنوشید.

عضلات سرینی تان نامتقارن است و موجب کمر درد میشود

علی حیدریان فیزیوتراپیست ارشد کلینیک فیزیوتراپی دایان می گوید بسیاری از مردم نمی دانند که باسن شان نامتقارن است و این به این معنی است که یک طرف لگن آنها کمی بالاتر از طرف دیگر قرار دارد.

این عدم تعادل می تواند موجب درد همیشگی در قسمت پایین کمر شود و اغلب در زمان ورزش کردن بیشتر خود را نشان می دهد. به گفته علی حیدریان این مشکل بر روی نحوه واکنش بدن شما به بعضی حرکات خاص تاثیر می گذارد و این تاثیر از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

برای مثال اگر کفل چپ شما بالاتر باشد و یک حرکت سریع در طرف چپ بدنتان داشته باشید، ممکن است احساس کنید که ماهیچه های آن طرف باسن سفت تر شده اند.

اگر درد کمر شما هنگام ورزش کردن دائمی است، علی حیدریان پیشنهاد می کند که قبل از آنکه شروع به خود درمانی کنید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند کل بدنه شما را ارزیابی کند و نا هماهنگی های احتمالی را تشخیص دهد.

عفونت دستگاه ادراری و کمر درد

درد در ناحیه بالا و پایین کمر یا درد تیز در پهلو ها می تواند نشانه ای از گسترش یافتن عفونت دستگاه ادارای به کلیه ها باشد.

اگر دیگر نشانه های معمول عفونت اداری ( UTI یا Urinary tract infection ) مانند احساس شدید نیاز به دفع ادرار یا درد هنگام ادرار کردن را مشاهده کردید، سریع تر برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

فیزیوتراپی و ماساژ حرفه ای از موثرترین راه های درمان کمر درد و درد کمرهای خفیف در سنین مختلف به حساب می آید. البته فیزیوتراپی کمر درد سالمندان در بعضی مواقع با فیزیوتراپی درد کمر جوانان و سنین پایین تر متفاوت تر است.

امیدواریم این مقاله به شما در جهت تغییر بعضی از روش های زندگی کمک کند. برای تشخیص علت اصلی کمر درد و دریافت مشاوره می توانید به کلینیک فیزیوتراپی دایان مراجعه کرده و یا با ما تماس بگیرید و از مشاوره بر خط کلینیک فیزیوتراپی ما بهره مند شوید.

کلینیک فیزیوتراپی دایان در شمال تهران و خیابان دولت، محدوده قیطریه، پاسداران، اختیاریه قرار دارد.

5 1 امتیازدهی
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.