کرپیتوس گردن چیست؟ فیزیوتراپی، تشخیص و درمان

کرپیتوس گردن چیست؟ فیزیوتراپی، تشخیص و درمان
کرپیتوس گردن چیست؟ فیزیوتراپی، تشخیص و درمان
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

کرپیتوس گردن اصطلاحی است که هنگام شنیدن صدای ترک خوردن، خرد شدن و ساییدگی در گردن بکار برده می شود. این صداها اغلب در نتیجه خشکی و سفتی گردن، وضعیت بد بدن یا آرتروز ایجاد می شوند.

کرپیتوس گردن عموما نگران کننده نیست اما ترک خوردگی مزمن، مکرر یا دردناک می تواند نشان دهنده یک مشکل جدی تر باشد.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

کرپیتوس چیست؟

کرپیتوس به صداهای ترک خوردن، خرد شدن و ساییدگی گفته می شود که با حرکت در مفاصل ایجاد خواهند شد.

شنیدن صداها و احساس ساییدگی به احتمال زیاد در مفاصل خشک که غضروف آن ها آسیب دیده و در توانایی حرکت یکنواخت استخوان های تشکیل دهنده مفاصل بر روی یکدیگر اختلال ایجاد شده است رخ می دهد.

در موارد دیگر صدای ترک خوردن و دیگر صداهای بلند اغلب به دلیل وجود حفره های مفصلی و ایجاد حباب های هوا در داخل مفاصل در نتیجه حرکات سریع و آزاد شدن فشار مفصلی شنیده می شود.

در ابتدا این فرضیه وجود داشت که صدای ترک خوردن مفاصل ناشی از ترکیدن حباب های دی اکسید کربن است، اما تحقیقات جدیدتر نشان می دهد که صداهایی که با حرکت مفصل شنیده می شوند در واقع ناشی از تشکیل حباب های دی اکسید کربن هوا بعد از حرکت سریع مفاصل هستند.

حباب های هوا در فرآیندی به نام تریبونوکلئاسیون در مفاصل خشک یا قسمتی که سطوح با یک لایه نازک از مایع چسبناک سینوویال پس از مقاومت تا یک آستانه مشخص از یکدیگر جدا می شوند ایجاد خواهند شد.

مایع سینوویال یک مایع غلیظ و چسبناک در داخل مفاصل است که به حرکت روان مفاصل کمک می کند.

این مایع در صورت سفت شدن مفاصل می تواند فشار و مقاومت بین مفاصل را با استفاده از این خاصیت چسبندگی افزایش دهد.

با غلبه چسبندگی یا فشار مایع سینوویال، سطوح به سرعت از یکدیگر جدا شده و در نتیجه این تغییر سریع فشار در فضای بین سطوح یک حفره گاز ایجاد می شود.

کاهش فشار مایع سینوویال باعث آزاد شدن گاز درون مایع به داخل مفصل و در نتیجه ایجاد حفره هوا یا حباب می شود.

هنگامی که سطوح مقاوم جدا شوند صدای ترک خوردن ایجاد خواهد شد.

مفصل پس از تشکیل حفره در یک مرحله جبرانی قرار می گیرد که تا مدتی صدای ترک خوردن شنیده نشده و حفره دیگری تشکیل نخواهد شد. این مرحله تقریبا 20 دقیقه طول می کشد.

علل ایجاد کرپیتوس گردن

علل ایجاد کرپیتوس گردن

کرپیتوس گردن با آسیب مفصل یا سفت شدن مهره های ستون فقرات گردنی ایجاد می شود.

آرتروز گردن که اسپوندیلوز گردن نیز نامیده می شود ناشی از تخریب غضروف است و با گذشت زمان و افزایش سن رخ می دهد.

از بین رفتن غضروف از حرکت روان مهره های گردن بر روی یکدیگر هنگام حرکت دادن گردن جلوگیری کرده و به دلیل افزایش اصطکاک بین استخوان های مهره ای احساس ساییدگی خواهید داشت.

سفتی گردن همچنین می تواند پس از صدمه به گردن و به ویژه آسیب ناشی از تصادفات رانندگی مانند کشیدگی و رگ به رگ شدن که باعث تروما، التهاب و سفت شدن ساختارهای بافت نرم گردن می شود بوجود آید.

احتمال ایجاد حفره های مفصلی، ترک خوردگی و جلوگیری از حرکت روان در مفاصل مقاوم تر و بافت های پوشاننده مانند عضلات پاراسپینال گردن، رباط ها و فاسیا بیشتر است.

سفتی گردن که حرکت را محدود کرده و باعث ایجاد کرپیتوس گردن نیز می شود در نتیجه وضعیت بد بدن ایجاد خواهد شد.


بیشتر بخوانید : تمرین های گردن درد

در مقاله فوق تمرینات توصیه شده برای گردن درد مورد بررسی قرار گرفته است


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در اکثر موارد ایجاد کرپیتوس گردن و احساس ترک خوردگی هنگام حرکت دادن گردن طبیعی است، اما ترک خوردگی یا ساییدگی بیش از حد گردن می تواند نشان دهنده یک مشکل زمینه ای جدی تر مانند بی ثباتی ستون فقرات گردنی باشد.

اگر هر بار که گردن خود را حرکت می دهید ترک خوردگی مزمن و مکرر، درد شدید و تورم را احساس می کنید و یا اخیرا از ناحیه گردن دچار آسیب شده اید حتما به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

تشخیص کرپیتوس گردن

تشخیص کرپیتوس گردن بر اساس علائم و معاینه فیزیکی برای شنیدن یا احساس ترک خوردگی یا ساییدگی مفصل هنگام حرکت دادن گردن صورت می گیرد.

کرپیتوس گردن را می توان با حرکت فعال گردن و هنگامی که سر را برمی گردانید، گردن را خم یا صاف می کنید تشخیص داد.

همچنین پزشک، متخصص فیزیوتراپی یا متخصص کایروپراکتیک با حرکت غیر فعال و خارج کردن گردن از حالت استراحت به تشخیص خواهد رسید.

اگر کرپیتوس گردن مزمن، مداوم یا دردناک باشد پزشک برای مشاهده ساختارهای ستون فقرات گردنی و بررسی ساییدگی غضروف، شکستگی ها، برآمدگی یا فتق دیسک و همچنین آسیب رباط عکس برداری یا ام آر آی گردن را تجویز می کند.

درمان کرپیتوس گردن

درمان کرپیتوس گردن و فیزیوتراپی

از آنجا که کرپیتوس گردن اغلب ناشی از سفت شدن گردن است درمان با هدف بازگرداندن دامنه حرکت و تحرک ستون فقرات گردنی انجام می شود.

کشش ماهیچه های گردن از جمله ماهیچه ذوزنقه ای و ماهیچه بالابرنده کتف و استفاده از بسته های گرم می تواند به کاهش فشار در عضلات گردن کمک کند.

تقویت ماهیچه های عمقی گردن و بهبود وضعیت بدن به ویژه اگر سر به جلو خم شده و قسمت بالای کمر و شانه قوز شدید دارد به ارتقاء حرکت صحیح و تنظیم ستون فقرات گردنی کمک خواهد کرد.

در صورتی که گرفتگی قابل توجه باشد بهتر است به یک متخصص فیزیوتراپی برای بهبود و درمان کریپتوس گردن مراجعه کنید.

متخصص می تواند از طریق درمان دستی یا موبیلیزاسیون به بهبود حرکت مهره های گردن و قسمت فوقانی کمر و همچنین حرکت گردن کمک کند.

در موارد نادر که ستون فقرات گردنی ناپایدار است می توان برای تثبیت مهره های گردن جراحی فیوژن ستون فقرات انجام داد.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی گردن

هر آنچه که نیاز است در خصوص انواع آسیب های گردن و راه کارهای تخصصی فیزیوتراپی جهت بهبود و درمان آن بدانید


سخن نهایی

کرپیتوس گردن یک پدیده شایع ناشی از آرتروز، آسیب گردن یا وضعیت بد بدن است که با حرکت گردن باعث شنیدن صداها و احساس ترک خوردگی، خرد شدن و ساییدگی می شود.

فیزیوتراپی و کشش و تقویت گردن می تواند به کاهش سفتی و بهبود تحرک ستون فقرات گردنی و رفع کرپیتوس گردن کمک کند.

اگر کرپیتوس گردن مزمن، مداوم و دردناک باشد و یا باعث ایجاد تورم شود لازم است برای تعیین اینکه آیا یک بیماری جدی تر باعث بروز علائم شده است یا خیر با پزشک مشورت کنید.

در صورتی که احساس می کنید علائم کریپتوس گردن در شما بروز کرده است برای تشخیص و بررسی نهایی می توانید به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه نموده و پس از تشخیص، درمان و بهبود این مشکل را زیر نظر پزشک متخصص و یا متخصص فیزیوتراپی آغاز نمایید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.