نورودینامیک

بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

نورودینامیک چیست؟

همه ما می دانیم که مفاصل حرکت می کنند و ماهیچه ها منقبض و منبسط می شوند اما آیا می دانستید که بافت های عصبی نیز نیاز به حرکت آزادانه و نامحدود دارند؟

اگر مانعی بر سر راه یک بافت عصبی قرار گرفته باشد، نتایج معمول آن درد یا محدودیت حرکت عصب است. تنش عصبی شدید می تواند منجر به درد عصب و محدودیت حرکت شود.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

درمان تنش عصبی

فیزیوتراپیست هایی که در کیلینیک هایشان در زمینه نورودینامیک آموزش دیده اند، می توانند نورودینامیک شما را بررسی کند.

آنها از یک سری آزمایشات تنش عضلانی استفاده می کنند که در آنها موارد زیر تشخیص داده می شوند:

  • کدام اعصاب دچار تنش عصبی غیر عادی هستند؟
  • در کجا مسیر حرکت عصب مسدود میشود؟

درمان تنش عصبی

خبرخوب اینکه شما می توانید خیلی سریع تحرک عصبی کامل تان را دوباره بدست آورید.

با انجام یک ارزیابی دقیق و معالجه صحیح ساختاری که موجب تنش عصبی غیر عادی شده است، شما به سرعت قادر خواهید بود که حرکت کردن تان را عادی کنید و درد عصبی تان را تسکین دهید.

 اغلب این تسکین درد عصبی سریع اتفاق می افتد!

چه بیماریهایی معمولا موجب تنش عصبی غیرعادی میشود؟

نمونه های معمول ساختارهایی که میتوانند از حرکت عصب ممانعت کنند، عبارتند از:

نورودینامیک در مقایسه با کشیدگی عصب

جالب است بدانید که در موبیلیزیشن عصبی، به عنوان یک درمان، در حقیقت عصب کشیده نمی شود. در واقع کشش بیش از حد عصب می تواند منجر به آسیب اعصاب شود!

به جای کشش عصبی که در مسیر خود مسدود شده است، فیزیتوراپیست برای شناسایی هر ساختاری که احتمالا موجب محدودیت عصب شده است، بررسی هایی را انجام می دهد.

سپس آنها آن ساختار مشکل ساز را درمان می کنند و دوباره نورودینامیک بیمار را بررسی می کنند تا وقتی که تحرک عصبی بیمار به طور کامل بازگردد.

 شرایط مطلوب وقتی است که نه تنها عصب آزادانه حرکت کند، بلکه درد عصب نیز از بین برود!

پشتوانه تحقیقاتی برای مفهموم نورودینامیک

مفهوم نورودینامیک یا موبیلیزیشن عصبی در اصل بر اساس تحقیقات انجام شده توسط فیزیوتراپیست هایی مانند مایکل شاکلوک و دیوید باتلر شکل گرفته است.

طی 20 سال اخیر محققان بیشتری مانند دکتر میشل کپیترس و دکتر الف بریف به میزان پشتوانه تحقیقات علمی این فرضیه افزوده اند؛ فرضیه ای که در آن ادعا می شود که بافت عصبی نیز برای حفظ عملکرد کامل و عاری از درد نیاز به قابلیت تحرک کامل دارد.

اساساً کل سیستم عصبی ساختاری با عملکرد مداوم است و با حرکت کردن ما، اعصاب در بدن ما حرکت می کنند و سُر می خورند و از طرفی حرکت کردن با روندهای فیزیولوژیکی حیاتی مانند جریان خون به نورون ها در ارتباط است.

 این تحرک کاملاً چشمگیر است و این تصور دور از ذهن نیست که جریان مایعاتی مانند خون در بستر عصبی، یک اسکار محدود کننده، التهاب در اطراف عصب، سازگار شدن عصب با تغییرات ناشی از آرتریت یا نزدیکی عصب با یک مفصل ناپایدار می تواند تاثیرات مخربی داشته باشد.

برخی از این موارد می توانند به درد منجر شوند.

نورودینامیک یک ابزار مدیریتی نوآورانه است که شامل فشاززدایی محافظه کارانه از عصب، تکنیک های مختلف تحرک دهی به عصب و تکنیک های آموزش بیمار میشود.

نورودینامیک درک روشنی از سندرم های شایعی مانند پلانتار فاشیا، تنیس البو، اختلالات ریشه عصبی و سندرمهای تونل کارپال و درد اسپینال را فراهم می کند و همچنین استراتژی هایی را برای کنترل آنها ارائه می دهد.

تحرک عصبی یک متد درمانی محافظه کارانه برای اختلالات بافت های عصبی است.

منطق استفاده از موبیلیزیشن عصبی در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی بر مبنای مطالعات درون جانداری و درون‌کشتگاهی است که در آنها به کارایی بالای رویه های موبیلیزیشن عصبی اشاره میشود.

علی حیدریان متخصص فیزیوتراپی ارشد و مدیریت کلینیک فیزیوتراپی دایان می گوید: “استفاده مناسب از رویه های موبیلیزیشن عصبی به دانش عالی در مورد آناتومی طبیعی و آسیب شناسی، تفاوت بین عوامل سبب شناسی فردی، پیشرفت بیماری و تغییرات علائم بستگی دارد.”

در مورد نوروفیدبک و بایوفیدبک بیشتر بدانید

فیزیوتراپی پاسداران

0 0 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

0 نظرات
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.