فیزیوتراپی روماتیسم مفصلی
آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی
۵ شهریور, ۱۳۹۷
فیزیوتراپی ورم پا
ورم کردن اندام ها و درمان فیزیوتراپی
۱۵ شهریور, ۱۳۹۷
نمایش همه

فیزیوتراپی در نازایی

فیزیوتراپی ناباروری

فیزیوتراپی

نازایی به معنی عدم حاملگی در عرض یکسال بدون استفاده از هرگونه روش جلوگیری از بارداری می باشد.

عواملی که در بروز نازایی نقش دارن بسیار متنوع بوده و عبارتند از:

اختلالات ساختمانی در رحم و لوله های رحمی، اختلالات تخمدان ، اختلال در سیستم تناسلی مرد ، عفونت های مزمن ، اختلالات تخمک گذاری و …

فیزیوتراپی در چه نوع ناباروری کمک کننده است؟

  1. انسداد لوله های رحمی که در اثر چسبندگی لوله ها، التهاب لوله ها در اثر عفونت و یا تجمع مایع درون لوله ها ایجاد شده باشد.
  2. جابه جایی رحم و لوله های رحمی بر اثر چسبندگی های  داخل لگنی
  3. چسبندگی در رحم ، لوله ها و صفاق
  4. حاملگی های خارج از رحم

 فیزیوتراپی در نازایی:

اولتراسوند در نازایی: امواج اولتراسوند با خواص مکانیکی و حرارتی خود منجر به از بین بردن و کاهش چسبندگی و جابه جایی رحم و لوله های رحمی و آزاد کردن پرده صفاق می شود. برای عبور تخمک از لوله های رحمی، علاوه بر حرکات دودی لوله ها، فعالیت مژک های جدار داخلی لوله ها نیز تقش دارند. امواج اولتراسوند در آزاد کردن لوله ها و فعال تر کردن مژک ها بسیار موثر می باشد. همچنین با افزایش گردش خون باعث بهبود اکسیژن رسانی ، جذب بهتر مواد غذایی  و دفع ترشحات و مواد زائد و دردزا می شود. همچنین منجر به تجمع گلبولهای سفید از طریق افزایش گردش خون منجر به کاهش و یا از بین بردن التهاب میشود.

دستگاه اینترفرنشیال یا IF : منجر به اتساع عروق شده که افزایش گردش خون را به همراه دارد و منجر به بهبود اکسیژن رسانی و تغذیه بافت و دفع مواد دردزا و همچنین کاهش التهاب می شود. همچنین باعث اثرات تحریکی روی عضلات دستگاه تناسلی و کمک به رفع چسبندگی می شود.

درمانهای دیگر شامل: امواج دیاترمی، منیپولاسیون احشایی رحم و لوله های رحمی ورزش و… می توانند در فیزیوتراپی نازایی بسیار کمک کننده باشند.

تاثیر ورزش بر ناباروری زنان:

فیزیوتراپی ناباروری

فیزیوتراپی در نازایی

با افزایش روز افزون میزان ناباروری در زنان و مردان و تحقیقات پیرامون عوامل موثر بر ناباروری، ورزش یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در این زمینه شناخته شده است. آیا می دانید تنها با نیم ساعت پیاده روی در هر روز ، شانس موفقیت خود را برای باروری افزایش می دهید. اصولاً تحرک کافی و ورزش، نقش ویژه‌ای در کلیه مراحل مربوط به بارداری، تغییرات خاص سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران سالمندی دارد.

فیزیوتراپی در نازایی

فیزیوتراپی دایان

مباحث مرتبط

فیزیوتراپی ، فواید فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی دایان ، فیزیوتراپی دولت ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی قلهک ، بهترین کیلینیک فیزیوتراپی دولت ، هزینه فیزیوتراپی ، کلینیک فیزیوتراپی ، فیزیوتراپی در منزل .

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه ها

  1. مهناز گفت:

    سلام وقت بخیر
    من دکترم ١٠ جلسه فیزیوتراپی رحم برام تجویز کردن ایا در طول این مدت میتونم برای بارداری اقدام کنم؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

-- بارگیری کد امنیتی --