فیزیوتراپی کشیدگی عضلات بین دنده ای + علائم و درمان

کشیدگی عضلات بین دنده
کشیدگی عضلات بین دنده
بنر تماس با فیزیوتراپی دایان

کشیدگی عضلات بین دنده ای رایج ترین درد اسکلتی عضلانی در قفسه سینه است. عضلات بین دنده ای عضلات نازکی هستند که دنده ها را به یکدیگر متصل می کنند.

عضلات بین دنده ای خارجی در طول تنفس دنده ها را بالا برده و عضلات داخلی با فشار وارد کردن به دنده ها حجم حفره سینه را کاهش می دهند.

درد بدن و فیزیوتراپی

از درد و کوفتگی بدن خسته شدی؟
تماس بگیر و وقت معاینه یا فیزیوتراپی تنظیم کن!

عضلات بین دنده ای نیز همانند عضلات دیگر با وارد شدن نیرویی ناگهانی یا مکرر تحت فشار قرار گرفته و باعث بروز درد، سفتی و مشکل در فعالیت های روزمره می شوند.

در این مقاله درباره علائم و نشانه های کشیدگی عضله بین دنده ای، علل شایع و نحوه درمان این مشکل صحبت خواهیم کرد.

علائم و نشانه های کشیدگی عضلات بین دنده ای

کشیدگی عضله بین دنده ای باعث ایجاد درد و گرفتگی در قفسه سینه و یا دنده ها شده و علائم با حرکت قفسه سینه، بازوها و بالاتنه و یا هنگام تنفس عمیق تشدید می شوند.

همچنین درد قفسه سینه با کشیدگی عضلاتی که به دنده ها متصل می شوند به دردی موضعی تبدیل خواهد شد.

این وضعیت منجر به احساس فشار و کشش شدیدتر عضلات بین دنده ای شده و کشش بیشتر علائمی همچون تورم یا کبودی نیز به همراه خواهد داشت.

سپاسم عضلات بین دنده ای

اسپاسم عضلات بین دنده ای در مقابل سایر دردهای بالاتنه

می توان کشش عضله بین دنده ای را با ارزیابی نوع آسیب، محل دقیق درد و تغییر درد همراه با فعالیت بدنی از سایر شرایطی که باعث درد در قفسه سینه و یا دنده ها می شوند متمایز کرد.

سایر شرایطی که منجر به درد قفسه سینه و یا دنده ها می شوند عبارتند از:

 • شکستگی یا سابلوکساسیون دنده
 • سابلوکساسیون استرنوکلاویکولار
 • شکستگی ترقوه
 • کوستوکندریت
 • کشیدگی عضلات سینه
 • سندرم شکار پیش کوردیال
 • رادیکولوپاتی گردن یا قفسه سینه ناشی از فشردگی عصب
 • فیبرومیالژیا
 • مشکلات قلبی

آسیب های تروماتیک مانند افتادن یا ضربه های مستقیم به قفسه سینه یا دنده ها منجر به سابلوکساسیون یا شکستگی دنده ها یا مفاصل استرنوکلاویکولار، محل اتصال ترقوه به جناغ سینه خواهد شد.

در صورت بروز چنین اتفاقی می توان با تصویربرداری اشعه ایکس آسیب دیدگی استخوان یا مفصل را تشخیص داد.

معاینه فیزیکی دنده‌ها، جناغ سینه و ترقوه نیز به تعیین احساس درد هنگام لمس فیزیکی این نواحی یا درد عضلات کمک می‌ کند. تشدید درد قفسه سینه و یا دنده ها هنگام ورزش نیز می تواند به تمایز انواع درد قفسه سینه کمک کند.

حرکت دادن قسمت بالای بدن در صورت کشیدگی عضله بین دنده ای در مواردی همچون آسیب دیدگی دنده ها، جناغ سینه یا ترقوه منجر به افزایش درد می شود.

سایر بیماری‌ها مانند سندرم شکار پیش‌ کوردیال، وضعیتی که باعث دردهای شدید در قفسه سینه می‌ شود، و کوستوکندریت یا التهاب غضروف بین دنده‌ها، به احتمال زیاد باعث درد در هنگام تنفس می ‌شوند.

علائم کوستوکندریت نیز با حرکات شدید بالاتنه مانند پارو زدن یا بلند کردن وزنه بدتر می شود، اما درد معمولا در دنده‌های دوم تا پنجم و یا محل اتصال دنده به جناغ سینه موضعی خواهد شد.

همچنین انجام فعالیت در صورت وجود مشکلات قلبی باعث افزایش درد قفسه سینه می شود، اما مشکلات قلبی علائم دیگری از جمله تنگی نفس، خستگی، سرگیجه، سبکی سر، افزایش ضربان و ریتم نامنظم قلب و تغییرات فشار خون نیز دارند که به تشخیص صحیح کمک می کند.

علل رایج کشیدگی عضلات بین دنده ای

علل رایج کشیدگی عضلات بین دنده ای

درد عضلات بین دنده ای که در گروه عضلات اسکلتی قرار می گیرند بیشتر از سایر گروه های عضلانی رایج است.

کشیدگی عضله بین دنده ای گاهی ناشی از افزایش ناگهانی حرکات یا فعالیت های فیزیکی قفسه سینه و بالاتنه است و معمولا در شرایط زیر دیده می شود:

 • بلند کردن اجسام سنگین و چرخاندن بالاتنه
 • انجام تمریناتی که شامل چرخش یا کشش مکرر و به خصوص سریع هستند
 • ورزش هایی مانند قایقرانی، گلف و تنیس که نیاز به فشار مکرر بالاتنه دارند
 • فعالیت هایی مانند نقاشی سقف، شکستن هیزم یا پارو کردن برف
 • سرفه های شدید و مکرر
 • آسیب دیدگی قفسه سینه

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

تشخیص کشیدگی عضلات بین دنده ای دشوار است چراکه درد قفسه سینه علل متفاوتی دارد. اگر درد قفسه سینه بیش از سه روز طول کشید بهتر است برای تشخیص مشکل به پزشک مراجعه کنید.

کشیدگی عضلات بین دنده ای معمولا خیلی جدی نیستند، اما ممکن است درد قفسه سینه علت دیگری داشته باشد.

مراجعه به پزشک به رد سایر شرایط کمک کرده و مطمئن خواهید شد که درد قفسه سینه تنها ناشی از آسیب عضلانی است.

اگر زمین خورده اید و یا به قفسه سینه ضربه مستقیم وارد شده باشد لازم است برای اطمینان از عدم شکستگی یا در رفتگی استخوان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص کشیدگی عضلات بین دنده ای

پیش از تشخیص کشیدگی عضله بین دنده ای لازم است سایر علل درد قفسه سینه رد شوند.

برای بررسی ساختار و عملکرد قلب آزمایش الکتروکاردیوگرافی و اکوکاردیوگرافی انجام می شود تا مشخص شود مشکل قلبی باعث درد قفسه سینه شده است یا خیر.

معاینه عصبی شامل دامنه حرکت ستون فقرات، قدرت بالاتنه، حس و رفلکس‌ها نیز برای غربالگری هر گونه مشکل عصبی مانند فشردگی ریشه عصب که باعث درد قفسه سینه می شود انجام خواهد شد.

در صورتی که هیچ علامت یا نشانه ای از بیماری قلبی یا عصبی وجود نداشته باشد می توان کشیدگی عضله بین دنده ای را از روی سوابق پزشکی همچون زمان شروع و دفعات بروز علائم و همچنین معاینه فیزیکی عضلات قفسه سینه و ساختارهای اطراف تشخیص داد.

کشیدگی عضله بین دنده ای با درد و حساسیت موضعی همراه بوده و علائم با کشش یا انقباض عضلات بین دنده ای افزایش می یابند.


بیشتر بخوانید : درمان درد قفسه سینه و فیزیوتراپی


کشش های عضلانی

درجه بندی کشش های عضلانی

کشیدگی های عضلانی بر اساس شدت آسیب و معیارهای زیر درجه بندی می شوند:

 • درجه 1: در عضله تحت فشار درد و حساسیت موضعی وجود دارد و با حرکت تشدید می شود. گاهی اندکی تورم یا کبودی نیز وجود دارد. ناتوانی بسیار کم بوده و تأثیر قابل توجهی بر عملکرد دیده نمی شود. همچنین دامنه حرکت 10 درجه یا کمتر محدود می شود.
 • درجه 2: درد و حساسیت موضعی در عضله کشیده شده شدیدتر بوده و تورم، کبودی و کشیدگی یا پارگی متوسط فیبرهای عضلانی دیده می شود. از دست دادن دامنه حرکتی کمتر از 50 درصد است و عملکرد به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرد. همچنین با انقباض عضلات دردی قابل توجه رخ می دهد.
 • درجه 3: پارگی کامل فیبرهای عضلانی منجر به از دست دادن بیش از 50 درصد دامنه حرکتی، درد شدید هنگام لمس، کاهش قابل توجه قدرت، تورم شدید، کبودی و تشکیل هماتوم (تجمع خون خارج از عروق) می شود.

درمان کشیدگی عضلات بین دنده ای

پزشک بسته به شدت کشیدگی عضله بین دنده ای روش های درمانی متفاوتی را برای کمک به مدیریت علائم تجویز می کند.

شل کننده های عضلانی : شل کننده های عضلانی داروهایی هستند که با مسدود کردن مسیرهای عصبی و کاهش انقباض عضلانی به رفع درد و اسپاسم عضلات بین دنده ای کمک می کنند.

تزریق کورتیکواستروئیدها و لیدوکائین

در صورتی که اسپاسم عضله بین دنده ای منجر به دردی قابل توجه و مشکلات تنفسی شود، به عضلات بین دنده ای کورتیکواستروئید یا لیدوکائین تزریق می شود.

این داروها به کاهش درد و التهاب کمک کرده و سیگنال های عصبی را در محل تزریق مسدود می کنند.

فیزیوتراپی

پزشک برای کمک به بازیابی دامنه حرکتی و عملکرد عضلات بین ‌دنده ‌ای و همچنین تعادل قدرت بالاتنه که منجر به کشیدگی می شود فیزیوتراپی را توصیه خواهد کرد.

متخصص فیزیوتراپی درباره مکانیک بدن به شما آموزش داده و برای جلوگیری از تحریک و آسیب بیشتر تمریناتی مناسب ارائه می دهد.

داروهای بدون نسخه : داروهای مسکن بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (ایبوپروفن (ادویل) و موترین و ناپروکسن (الیو)) به تسکین درد و التهاب کمک می کنند.

سرما و گرما درمانی : اعمال سرما بر روی ناحیه آسیب دیده به کاهش درد و تورم کمک کرده و گرما منجر به کاهش تنش و سفتی عضلات می شود.

تمرینات تنفسی

عضلات بین دنده ای در حرکت دنده ها و انبساط و انقباض حفره قفسه سینه هنگام تنفس نقش دارند.

ورزش‌های تنفسی به دنده‌ها اجازه می ‌دهند به آرامی منبسط و منقبض شوند و در نتیجه اسپاسم عضلات بین‌دنده ‌ای کاهش می یابد.

نگه داشتن یک بالش بر روی قفسه سینه برای محدود کردن حرکت دنده ها نیز به کاهش ناراحتی ناشی از تنفس عمیق کمک می کند.

بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی تنفسی

نمک اپسوم

حمام کردن با نمک اپسوم درد عضلانی و التهاب ناشی از کشیدگی عضلات را کاهش می دهد. نمک اپسوم حاوی منیزیم بوده و به مسدود کردن گیرنده های آنتاگونیست که در احساس درد نقش دارند کمک می کند.

چشم انداز و پیشگیری

کشیدگی عضلات بین دنده ‌ای آسیب‌ رایجی است که در اثر فشار به قفسه سینه ایجاد شده و معمولا در عرض چند هفته بهبود می‌ یابد.

برای پیشگیری از کشیدگی عضلات بین دنده ای و وارد شدن استرس ناگهانی به قفسه سینه لازم است قبل از ورزش بدن را گرم کرده و در تمرینات شرکت کنید.

وتراپی پارگی عضله سینه

خلاصه

کشیدگی عضله بین دنده ای فشاری است که به عضلات قفسه سینه که بین دنده ها قرار دارند وارد می شود.

کشیدگی این عضلات رایج ترین علت درد اسکلتی عضلانی در قفسه سینه است و می تواند ناشی از سرفه های شدید، چرخش ناگهانی، یا حرکت شدید قفسه سینه و بالاتنه هنگام ورزش و انجام فعالیت هایی مانند نقاشی سقف، شکستن هیزم یا پارو کردن برف باشد.

شدت کشیدگی عضله بین دنده ای در هر فرد متفاوت است، اما معمولا این مشکل با اجتناب از فعالیت های تشدید کننده و استراحت دادن به عضلات طی چند هفته به خوبی بهبود می یابد.


بیشتر بخوانید : فیزیوتراپی پارگی عضله سینه یا پکتورالیس


سخن نهایی

اگر بیش از سه روز درد قفسه سینه را تجربه کردید لازم است برای تعیین علت اصلی بروز مشکل به پزشک مراجعه کنید.

بطور کلی کشش‌ های عضلات بین دنده‌ ای خیلی جدی نیستند و با گذشت زمان به خودی خود بهبود می ‌یابند، اما درد قفسه سینه می‌ تواند دلایل مختلی داشته باشد.

خود تشخیصی خطرناک بوده و همیشه بهتر است برای ارزیابی سلامت به یک متخصص آموزش دیده مراجعه کنید.

سوالات متداول

چه مدت طول می کشد تا کشیدگی عضله بین دنده ای بهبود یابد؟

بهبودی کشش‌ های عضلانی معمولا سه تا چهار هفته طول کشیده و در صورتی که کشیدگی شدید باشد بهبودی تا چند ماه طول خواهد کشید.

کشیدگی عضله بین دنده ای چه علائمی دارد؟

کشیدگی عضله بین دنده ای باعث ایجاد حس کشش شدید در قفسه سینه و یا دنده ها می شود.

کشیدگی عضلات بین دنده ای چگونه تشخیص داده می شود؟

کشیدگی عضله بین دنده ای از طریق معاینه فیزیکی و لمس عضلات بین دنده ای تشخیص داده شده و پس از رد سایر مشکلات قفسه سینه حرکاتی که باعث کشش یا انقباض ماهیچه ها می شود انجام خواهد شد.

چگونه می توان با کشیدگی عضلات بین دنده ای خوابید؟

 قرار دادن یک بالش بر روی سینه هنگام خواب به محافظت از سینه و شکم و کاهش ناراحتی کمک می کند.

اگر کشیدگی عضله بین دنده‌ ای در یک سمت بدن باشد بهتر است برای کاهش فشار روی ناحیه آسیب‌ دیده در سمت مخالف دراز بکشید.

کشیدگی عضلات بین دنده ای رایج ترین درد اسکلتی عضلانی در قفسه سینه است. برای تشخیص و درمان کشیدگی عضلات بین دنده ای در تهران به کلینیک تخصصی فیزیوتراپی دایان مراجعه کنید.

در انتها شماره تماس‌های کلینیک فیزیوتراپی دایان جهت دریافت نوبت حضوری فیزیوتراپی مچ دست و فیزیوتراپی در منزل02122786049 – 09128340536

3.3 6 امتیازها
امتیازدهی

بفرست برای کسی که نیاز داره ببینه . . .

بیشتر در این رابطه بخوانید

آخرین مقالات در فیزیوتراپی دایان

عضویت
اطلاع دهی برای
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
جدیدترین
بارخورد درون خطی
نمایش همه دیدگاه‌ها
احمد کوچیک‌شما
احمد کوچیک‌شما
6 ماه قبل

سلام سه‌روزه‌‌سرقلب‌‌من‌‌‌درداره‌‌عکس‌ونوارقلب‌گرفتم‌‌
هچی‌نشون‌نداد‌نه‌کبودشده‌نه‌قرمز‌ ضربه‌نخورده
الان‌نفس‌کشیده‌‌نمی‌توانم‌‌نمی‌تونم‌بخوابم
چیکارکنم‌

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.